Jump to content

ερωτηση περι νιτρικων. γιατι?


Recommended Posts

NO3 = 50 γιατι?

NO2 = 0

GH = 7

KH 6

PH = 6,4

NH3/NH4 0 με υγρο τεστ API

το ενυδρειο μου τρεχει απο ιανουαριο μηνα και οταν το εστησα τα φιλτρα που εχω σε αυτο δουλευαν σε αλλο ενυδρειο που ειχα ακομα και το χαλικι του ενυδρειου ηταν στο αλλο ενυδρειο και το μετεφερα

το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα εχω 3 φιλτρα εκ των οποιων τα 2 εξωτερικα eheim 2073pro3 fluval 205 και ενα εσωτερικο eheim 2413 αλλαγες νερου κανω καθε τεταρτη και κυριακη λογω oscar( 2 στον αριθμο) περι τα 100 λιτρα καθε φορα ριχνω αντιχλωριο και βακτηριδια της waterlife αλλα ψαρια εχω 2 severum 2 παπαγαλοψαρα 1 pleco 1 cory (δυστυχως τα υπολοιπα 6 cory τα φαγανε τα oscar) απο φυτα εχω καμια δεκαρια ανουμπιες 4 εχινοδορους 2 κρυπτοκορινες και δυο τρια αλλα ειδη φυτων σα γρασιδακια που τα εδωσε ενα φιλος τωρα τα εβαλα και δεν εχουν αναπτυχθει ακομα

και ρωταω τωρα γιατι εχω no3 50

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για τα 300 λίτρα, τα ψάρια που έχεις αργά και σταθερά αρχίζουν (αν δεν είναι ήδη) να είναι πολλά και μεγάλα. Τα νιτρικά μειώνονται με αλλαγές νερού και με νιτροφάγα φυτά. Τώρα πόσο θα αντέξουν τα φυτά με τα ψαράκια αυτά είναι ένα θεματάκι. Δοκίμασε να κάνεις και μάι μεγάλη αλλαγή πάνω από 50% και ξαναμέτρα μετά από λίγες ώρες να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για τα 300 λίτρα, τα ψάρια που έχεις αργά και σταθερά αρχίζουν (αν δεν είναι ήδη) να είναι πολλά και μεγάλα. Τα νιτρικά μειώνονται με αλλαγές νερού και με νιτροφάγα φυτά. Τώρα πόσο θα αντέξουν τα φυτά με τα ψαράκια αυτά είναι ένα θεματάκι. Δοκίμασε να κάνεις και μάι μεγάλη αλλαγή πάνω από 50% και ξαναμέτρα μετά από λίγες ώρες να δούμε τι γίνεται.

η αληθεια ειναι οτι τα παπαγαλοψαρα θελω να διωξω αλλα δεν με αφηνει η γυναικα μου

τα φυτα γιατι δεν θα αντεξουν εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι ειμαι φρεσκος με τα φυτα και δεν ξερω τι παιζει δεν εχω υποστρωμα εχω βαλει ταμπλετες λιπασμα και εχω βαλει και diy co2

αλλαγη θα κανω αυριο

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι τα παπαγαλοψαρα θελω να διωξω αλλα δεν με αφηνει η γυναικα μου

τα φυτα γιατι δεν θα αντεξουν εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι ειμαι φρεσκος με τα φυτα και δεν ξερω τι παιζει δεν εχω υποστρωμα εχω βαλει ταμπλετες λιπασμα και εχω βαλει και diy co2

αλλαγη θα κανω αυριο

Τα Oscar και τα παπαγαλόψαρα δεν φημίζονται για την καλή τους συμπεριφορά κατά των φυτών :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

για τα παπαγαλοψαρα το φανταζομαι γιατι εχουν ηδη αρχισει και σκαβουν και μαδανε τα φυτα εκτος απο της ανουμπιες τα oscar μονο τους εχινοδορους δειχνουν να πειραζουν τα αλλα δεν τα ακουμπανε

ερωτηση:το κερατοφυλο το χαλανε ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχεις πολλά ψάρια και λόγου μικρών αλλαγών νερού σου έχουν μαζευτεί τα νιτρικά.

Δύο Oscar σε 300lt (καθαρό νερό?) μαζί με συγκατοίκους προσωπικά μου φαίνεται στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

για τα παπαγαλοψαρα το φανταζομαι γιατι εχουν ηδη αρχισει και σκαβουν και μαδανε τα φυτα εκτος απο της ανουμπιες τα oscar μονο τους εχινοδορους δειχνουν να πειραζουν τα αλλα δεν τα ακουμπανε

ερωτηση:το κερατοφυλο το χαλανε ?

Γενικά είναι καλή ιδέα να έχεις φυτά με όχι τόσο καλή γεύση :) που μπορούν να δεθούν ή να φυτευτούν βαθειά και γύρω γύρω να βάλεις πέτρες. Κρυπτοκορίνες και ανούμπιες είναι τέτοια φυτά αλλά δεν θεωρούνται και "νιτροφάγα". Για το κερατοφυλλο δεν ξέρω, μια δοκιμή θα σας πείσει..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχεις πολλά ψάρια και λόγου μικρών αλλαγών νερού σου έχουν μαζευτεί τα νιτρικά.

Δύο Oscar σε 300lt (καθαρό νερό?) μαζί με συγκατοίκους προσωπικά μου φαίνεται στο όριο.

το ενυδρειο ειναι 120χ044χ057 οι αλλαγες ειναι καθε τεταρτη και κυριακη απο 100 λιτρα να κανω μεγαλυτερες?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 120χ044χ057 οι αλλαγες ειναι καθε τεταρτη και κυριακη απο 100 λιτρα να κανω μεγαλυτερες?

Το έγραψα νωρίτερα. Κάνε αλλαγή κοντά στο 50% και ξαναμέτρα μετά από λίγες ώρες να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα νωρίτερα. Κάνε αλλαγή κοντά στο 50% και ξαναμέτρα μετά από λίγες ώρες να δούμε τι γίνεται.

εννοω να κανω τις αλλαγες ρουτινας που κανω καθε τεταρτη και κυριακη απο 100 λιτρα την καθε φορα μεγαλυτερες?

να αλλαζω καθε φορα 50%?

Link to comment
Share on other sites

εννοω να κανω τις αλλαγες ρουτινας που κανω καθε τεταρτη και κυριακη απο 100 λιτρα την καθε φορα μεγαλυτερες?

να αλλαζω καθε φορα 50%?

Δοκίμασε πρώτα μία να δεις τι γίνεται και αν μέτρα μεσοβδόμαδα να δεις πόσο ανεβαίνουν τα νιτρικά. Ο ρυθμός αύξησής τους θα σου δείξει κάθε πόσο και σε τι ποσότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα μία να δεις τι γίνεται και αν μέτρα μεσοβδόμαδα να δεις πόσο ανεβαίνουν τα νιτρικά. Ο ρυθμός αύξησής τους θα σου δείξει κάθε πόσο και σε τι ποσότητα νερού.

οκ ευχαριστω

θα επανελθω σε μερικες μερες με μετρησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο και το τάισμα. Μήπως ρίχνεις υπερβολική τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο και το τάισμα. Μήπως ρίχνεις υπερβολική τροφή.

θα το κοιταξω και αυτο αν και δε νομιζω γιατι πηρα τωρα τελευταια μια ταιστρα της hydor αν δε κανω λαθος το ονομα και την εχω βαλει να ριχνει πρωι βραδυ αλλα μου φαινεται οτι ριχνει λιγοτερο απο οτι εριχνα πριν με το χερι .βεβαια ριχνω και κατι ταμπλετες αλγης τωρα τελευταια για τον pleco λες να γινεται απο εκει ζημια ? μπορει?

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική τροφή είναι κάτι που ανεβάζει τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική τροφή είναι κάτι που ανεβάζει τα νιτρικά.

θα κοιταξω να ειμαι πιο προσεκτικος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...