Jump to content

Kαλοκαιρι και ενυδρειο.....


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους μετα απο ΄7ημερο ταξιδι μου στην επαρχία λόγω γάμου συγγενικού μου προσώπου γύρισα σπίτι και ειχα χάσει ενα νεον τέτρα,και ενα αρσενικό πλάτυ.Καθώς επίσης μάλλον και ενα Zebra snail σαλιγκάρι.Να σημειώσω πως τα βρήκα νεκρά εκτός απο το σαλιγκάρι Zebra snail που ακόμα το ψάχνω αλλά δεν το βλέπω πουθενά.Το μόνο σημείο που δεν εχω ψαξει ειναι μια γωνίτσα που έχω βάλει πέτρες γιατι φοβάμαι λόγω νεογέννητων ψαριών μην τα στρεσάρω και τα χάσω.Τι λέτε εσείς για αυτό;Δεν μπορούσα να βρώ αιτία θανάτου αλλα μόλις κοιταξα το θερμόμετρο είδα θερμοκρασία 30.Εκλεισα αμεσως τον θερμοστάτη που τον είχα ξεχάσει ανοιχτό και άνοιξα τα καπάκια και τα δύο αλλά είδα μια σταθερή θρμοκρασία 28 για 2 μέρες.Εψαξα το περσινό ανεμιστηράκι αλλα ήταν σε μαυρα χάλια παραπεταμένο οπότε προχώρησα σε νέα αγορά και εγκατάσταση και εχω πλέον θερμοκρασία 26βαθμούς.Να σημειώσω όμως ότι ο ανεμιστήρας αναβει μαζί με τα φώτα απο 5 το απόγευμα μεχρι 11 το βράδυ την υπόλοιπη μέρα είναι κλειστός και η θερμοκρασία γύρω στους 28.

PC020002.jpg

PC020001.jpg

PC020003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα που βρησκονται η τιμες του νερου,κανε και μια αλλαγη 40% γιατι δεν ξερεις ποσες μερες ειναι νεκρα και μπορει να σου ανεβασαν την αμμωνια :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα που βρησκονται η τιμες του νερου,κανε και μια αλλαγη 40% γιατι δεν ξερεις ποσες μερες ειναι νεκρα και μπορει να σου ανεβασαν την αμμωνια :)

Τα έκανα όλα αυτά εδω και μέρες και είναι όλα εντάξει το μόνο θέμα που ε΄χω τώρα είναι ότι δεν βρίσκω το σαλιγκάρι.....και αν η θερμοκρασίες μου τώρα είναι καλές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι το καλυτερο ,αλλα υπομονη καλοκαιρι ειναι θα περασει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι το καλυτερο ,αλλα υπομονη καλοκαιρι ειναι θα περασει :)

Τι θερμοκρασία πρέπει να έχω δηλαδή λιγότερη απο ότι είχα τον χειμώνα;

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία πρέπει να έχω δηλαδή λιγότερη απο ότι είχα τον χειμώνα;

γυρω στο 25-26 σταθερα...

Link to comment
Share on other sites

γυρω στο 25-26 σταθερα...

25 -26 σταθερα εχω οταν αναβει ο ανεμιστηρας τις αλλες ώρες μπορεί να φτάσει και τους 28 το πολυ...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι μαρκας wave ποσα λιτρα? και το φιλτρο fluval ποιο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι μαρκας wave ποσα λιτρα? και το φιλτρο fluval ποιο?

το ενυδρειο ειναι 132lt juwel , Φίλτρο εξωτερικό Fluval 205

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε νομιζω πως χρειαζεται να έχουμε τις ιδιες ακριβώς θερμοκρασίες με το χειμώνα.Αν έχουμε το χειμώνα παράδειγμα 26 ας πάει και 28 το καλοκαίρι.

γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων εγω μεσα στο σπιτι εχω θερμοκρασια ενυδρειων 25-26 βαθμους....δροσια...μεγαλη υποθεση τα φελιζολ στο ταβανι :) ...περισυ στους πολυ καυσωνες μεσα το πολυ εφτασε στους 28-29 μια χαρα...μιλαμε για εξω 42 ετσι....?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις βεβαια να βαλεις χρονοδιακοπτη ολη την ημερα με ρυθμιση (αυτο θα το δεις ) με ενα τεταρτο λειτουργειας, μιση κλειστο και το θερμοστατη στους 27

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμενα.αναφερθηκες στο σαλιγγαρι το οποιο ψαχνεις και σε κατι νεογεννητα.ειναι επομενο να ανυσηχεις ομως δεν ειναι τοσο ευαισθητα απο θεμα στρεςς οσο τα νομιζεις προσωπικη μου γνωμη που και που εδω στο φορουμ τα παραφουσκωνουμε και λιγο.Σε καμια περιπτωση δεν κινδυνευουν απο θανατο αν βαλεις το χερι σου μεσα(στρεσσαριστουν).εγω θα σου πρωτινα να εψαχνες με λιγη προσοχη ωστε να μην τραυματιστουν

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα σε όλους να διαβάσετε την απάντηση του Dr. Ron Shimek σε ένα σχετικό ερώτημα εδώ. Εγώ πάντως βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το σημείο όπου αναφέρει:

Εποχιακές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας και φωτός,πυροδοτουν τα ζώα για να περάσουν από τους αναπαραγωγικούς κύκλους τους. Κατά συνέπεια, εάν δεν περνουν τέτοιους κύκλους, τα περισσότερα από τα ζώα μας, ποτέ δεν θα αναπαράγονται ή θα γονιμοποιουνται. Αν οντως το εφαρμόσουμε, μπορούμε να προκαλέσουμε γονιμοποιηση και να την πρόβλεψουμε ώστε να μπορουμε να πιάσουμε και να εκτρεψουμε τις προνύμφες. Έχω προσπαθήσει να πείσω τους χομπίστες να το κάνουν αυτο πριν ερθω καν στην Αθήνα, και το ανέφερα ακόμη και στο σεμινάριο μου σε εσας,φιλοι μου.

Ο εύκολος τρόπος για να γίνει όλο αυτό, είναι να επιλέξετε ένα "στόχο" υφαλο,σε περιοχη πλουσια απο υφαλους, όπως το Παλάου, η Νέα Γουινέα, ή η Ινδονησία. Πηγαίνετε σε κάποιο πηγές αναφοράς (τις κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ: NOAA ή NASA διατηρεί πρόσβασιμα δεδομένα μέσω δορυφόρου για τη θερμοκρασία επιφάνειας της θάλασσας για κάθε σημείο στην επιφάνεια του νερού της Γης πίσω στα μέσα της δεκαετίας του 1980), βρειτε τον ύφαλο-στόχο σας, πάρτε τη μέση μηνιαία θερμοκρασία (εύκολα διαθέσιμες ) και μεταβάλλετε τους θερμαντήρες σας / ελεγκτές θερμοκρασίας σε μηνιαία βάση. Στη συνέχεια, πηγαίνετε σε ένα μετεορολογικο σταθμο και βρειτε πώς το φως στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος ποικίλλει κάθε μήνα και αλλάζετε τον κυκλο φωτος στο ενυδρειο σας αναλόγως. Αυτό θα αποτελέσει μια φυσική κατάσταση για το σύστημά σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα σε όλους να διαβάσετε την απάντηση του Dr. Ron Shimek σε ένα σχετικό ερώτημα εδώ. Εγώ πάντως βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το σημείο όπου αναφέρει:

Εποχιακές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας και φωτός,πυροδοτουν τα ζώα για να περάσουν από τους αναπαραγωγικούς κύκλους τους. Κατά συνέπεια, εάν δεν περνουν τέτοιους κύκλους, τα περισσότερα από τα ζώα μας, ποτέ δεν θα αναπαράγονται ή θα γονιμοποιουνται. Αν οντως το εφαρμόσουμε, μπορούμε να προκαλέσουμε γονιμοποιηση και να την πρόβλεψουμε ώστε να μπορουμε να πιάσουμε και να εκτρεψουμε τις προνύμφες. Έχω προσπαθήσει να πείσω τους χομπίστες να το κάνουν αυτο πριν ερθω καν στην Αθήνα, και το ανέφερα ακόμη και στο σεμινάριο μου σε εσας,φιλοι μου.

Ο εύκολος τρόπος για να γίνει όλο αυτό, είναι να επιλέξετε ένα "στόχο" υφαλο,σε περιοχη πλουσια απο υφαλους, όπως το Παλάου, η Νέα Γουινέα, ή η Ινδονησία. Πηγαίνετε σε κάποιο πηγές αναφοράς (τις κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ: NOAA ή NASA διατηρεί πρόσβασιμα δεδομένα μέσω δορυφόρου για τη θερμοκρασία επιφάνειας της θάλασσας για κάθε σημείο στην επιφάνεια του νερού της Γης πίσω στα μέσα της δεκαετίας του 1980), βρειτε τον ύφαλο-στόχο σας, πάρτε τη μέση μηνιαία θερμοκρασία (εύκολα διαθέσιμες ) και μεταβάλλετε τους θερμαντήρες σας / ελεγκτές θερμοκρασίας σε μηνιαία βάση. Στη συνέχεια, πηγαίνετε σε ένα μετεορολογικο σταθμο και βρειτε πώς το φως στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος ποικίλλει κάθε μήνα και αλλάζετε τον κυκλο φωτος στο ενυδρειο σας αναλόγως. Αυτό θα αποτελέσει μια φυσική κατάσταση για το σύστημά σας.

Μπραβο.Πολυ καλη υπενθυμηση. :)
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμενα.αναφερθηκες στο σαλιγγαρι το οποιο ψαχνεις και σε κατι νεογεννητα.ειναι επομενο να ανυσηχεις ομως δεν ειναι τοσο ευαισθητα απο θεμα στρεςς οσο τα νομιζεις προσωπικη μου γνωμη που και που εδω στο φορουμ τα παραφουσκωνουμε και λιγο.Σε καμια περιπτωση δεν κινδυνευουν απο θανατο αν βαλεις το χερι σου μεσα(στρεσσαριστουν).εγω θα σου πρωτινα να εψαχνες με λιγη προσοχη ωστε να μην τραυματιστουν

Να εισαι καλα εψαξα αλλα δεν το βρηκα.Πρέπει να εχω πάθει αλτσχάιμερ .....υπάρχει η περίπτωση να το ειχα βγάλει πρίν λήψω απο το σπίτι και να μην θυμάμαι πράγμα που μάλλον έγινε....δεν εξαφανίζονται έτσι τα σαλιγκάρια.....Σε ευχαριστω για την απάντηση και συγνώμη που άργησα να απαντήσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα σε όλους να διαβάσετε την απάντηση του Dr. Ron Shimek σε ένα σχετικό ερώτημα εδώ. Εγώ πάντως βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το σημείο όπου αναφέρει:

Εποχιακές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας και φωτός,πυροδοτουν τα ζώα για να περάσουν από τους αναπαραγωγικούς κύκλους τους. Κατά συνέπεια, εάν δεν περνουν τέτοιους κύκλους, τα περισσότερα από τα ζώα μας, ποτέ δεν θα αναπαράγονται ή θα γονιμοποιουνται. Αν οντως το εφαρμόσουμε, μπορούμε να προκαλέσουμε γονιμοποιηση και να την πρόβλεψουμε ώστε να μπορουμε να πιάσουμε και να εκτρεψουμε τις προνύμφες. Έχω προσπαθήσει να πείσω τους χομπίστες να το κάνουν αυτο πριν ερθω καν στην Αθήνα, και το ανέφερα ακόμη και στο σεμινάριο μου σε εσας,φιλοι μου.

Ο εύκολος τρόπος για να γίνει όλο αυτό, είναι να επιλέξετε ένα "στόχο" υφαλο,σε περιοχη πλουσια απο υφαλους, όπως το Παλάου, η Νέα Γουινέα, ή η Ινδονησία. Πηγαίνετε σε κάποιο πηγές αναφοράς (τις κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ: NOAA ή NASA διατηρεί πρόσβασιμα δεδομένα μέσω δορυφόρου για τη θερμοκρασία επιφάνειας της θάλασσας για κάθε σημείο στην επιφάνεια του νερού της Γης πίσω στα μέσα της δεκαετίας του 1980), βρειτε τον ύφαλο-στόχο σας, πάρτε τη μέση μηνιαία θερμοκρασία (εύκολα διαθέσιμες ) και μεταβάλλετε τους θερμαντήρες σας / ελεγκτές θερμοκρασίας σε μηνιαία βάση. Στη συνέχεια, πηγαίνετε σε ένα μετεορολογικο σταθμο και βρειτε πώς το φως στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος ποικίλλει κάθε μήνα και αλλάζετε τον κυκλο φωτος στο ενυδρειο σας αναλόγως. Αυτό θα αποτελέσει μια φυσική κατάσταση για το σύστημά σας.

:):hysterical::thumbup: Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...