Jump to content

Απιονισμένο και αμμωνία....


Recommended Posts

Διαβάζοντας διάφορα ποστ για το απιονισμένο, αποφάσισα να αγοράσω από το Μασούτη, αλλά πριν το χρησιμοποιήσω, μέτρησα αμμωνία. Ήταν 0,5. Περιμένω τα σχόλια και τις σκέψεις σας... :)

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν κανεναν μηνα και βαλε στον ηλιο τι περιμενεις

για αυτο καλο ειναι να εχουμε ενα TDS στυλο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,αν κοιταξεις στην ετικετα του μπουκαλιου εχει τις μετρησεις.Ριξε μια ματια. :)

Link to comment
Share on other sites

ου το αγαπημενο μου.να ξερεις δεν κανει να ριξεις πολυ ( το πολυ 2.5 λιτρα) σε 20 λ εννοειται πως βγαζει πρωτα τα 2.5 απο το ενυδρειο.πρεπει να ξερεις πως μηδενιζει τα παντα απο νο2 και νο3 και επισης εμενα μου εριξε το ph κατω απο το 6.8 καθως και την ανθρακικη σκληροτητα την μειωσε αισθητα

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αν εχει αμμωνια το απιονισμενο ?οχι δεν ξερω αν εχει, παντως εμενα δεν εγγραφε κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω, μέτρησα αμμωνία στο μπετονάκι 0,5. Δεν έγραφε τίποτα η ετικέτα από μετρήσεις. Εσύ το απιονισμένο που παίρνεις, το μετράς για αμμωνία; Σκέφτομαι πάνως να παίρνω νερό απόΑ/Ο από το pet shop γιατί αν πάρω και συσκευή Α/ο με βλέπω να με σουτέρνει η γυναίκαμου...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μετρησα αμμωνια καθως νομιζα οτι ηταν καθαρο απο ουσιες αμμωνια κτλ βαρεα μεταλα ξερετε.χωρις πλακα θα ηταν μεγαλη βλακεια να αγορασεις συσκευη α/ο.Αν μου το ελεγες για θαλλασινο με τους τρελους οργανισμου μεσα ναι θα συμφωνουσα αλλα για τροπικα κριμα τα 300 ευρω που θα δωσεις

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς μία καλή όσμωση 10" με δυνατότητα αναβάθμισης για θαλασσινό δεν κάνει 300 Ευρώ άλλα περίπου 120.

Για μένα μία όσμωση είναι απαραίτητη για όποιον ασχολείται με ενυδρεία εκτός και αν έχει αφρικάνες.

Μας λύνει τα χέρια σε πολλά προβλήματα με το βασικότερα μας δίνει σωστό νερό για την αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω και μία ερώτηση.

Λέμε ότι στο ενυδρείο βάζουμε πράγματα τα οποία είναι κατάλληλα και για τον άνθρωπο.

ΠΧ. αν πάρουμε ένα βαρέλι προετοιμασίας λέμε ότι πρέπει να είναι κατάλληλο για τρόφιμα.

Όλα τα απεικονισμένα νερά γράφουν ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ.

Γιατί λοιπόν να βάζουμε αυτό το νερό στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει κ εγω δοκιμες με απιονισμενο νερο αλλα και δεν συμφερει και δ το εμπιστευεσαι!!!

υπαρχουν κ πολυ φτινες οσμοσεις απο 60-70 ευρω για οποιον δυσκολευεται να δωσει περισσοτερα,οπως εκανα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...