Jump to content

ασβεστολιθικό χαλίκι


Recommended Posts

Για σας πήρα ένα δείγμα φυσικού χαλικιού από το pet shop.Σε τι υγρό πρέπει να το βάλω για να δω αν είναι ασβεστολιθικό;;;Και αν βγάλει ακόμα και μια φυσαλίδα είναι ασβεστολιθικό;;;

(δεν πρέπει να έχω τέτοιο χαλίκι με τίποτα)

Βάζω και φώτο να μου πείτε αν είναι 1-2mm όπως μου είπαν

post-39178-1308681278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1-2 mm δεν είναι για κανένα λόγο.Πάνω από 3-4 mm.

Χρησιμοποίησε ξύδι,ή καλύτερα aquaforte με προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

1-2 mm δεν είναι για κανένα λόγο.Πάνω από 3-4 mm.

Χρησιμοποίησε ξύδι,ή καλύτερα aquaforte με προσοχή...

Τόσο μεγάλα είναι στα σίγουρα;;;;

:thumbup::ninja::rasp::):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις την κοκκομετρία, αφού έχεις δείγμα, πάρε έναν χάρακα και κάποιους κόκκους και μέτρα την ενδιάμεση απο τις 3 διαστάσεις τους. Φαντάσου δηλαδή τους κόκκους ως ελλειψοειδή.

Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικά, δοκίμασε καλύτερα με ακουαφόρτε να είσαι σίγουρος. :)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις την κοκκομετρία, αφού έχεις δείγμα, πάρε έναν χάρακα και κάποιους κόκκους και μέτρα την ενδιάμεση απο τις 3 διαστάσεις τους. Φαντάσου δηλαδή τους κόκκους ως ελλειψοειδή.

Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικά, δοκίμασε καλύτερα με ακουαφόρτε να είσαι σίγουρος. :wacko:

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά λόγω ηλικίας μου φαίνονται κάπως ακαταλαβίστικα :thumbup::hysterical::ninja:

Αν μπορει κάποιος να το γράψει λίγο πιο απλά :hysterical::thumbup::rasp:

αλλιώς ζητάω βοήθεια από μεγαλύτερο...

Θα πάρω ακουαφόρτε. :thumbup: Πιο πάνω αναφέρθηκε να γίνει προσεκτική χρήση,για πιο λόγο;;;

πάντα φιλικά

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά λόγω ηλικίας μου φαίνονται κάπως ακαταλαβίστικα :ninja::thumbup::rasp:

Αν μπορει κάποιος να το γράψει λίγο πιο απλά :thumbup::wacko::hysterical:

αλλιώς ζητάω βοήθεια από μεγαλύτερο...

Θα πάρω ακουαφόρτε. :thumbup: Πιο πάνω αναφέρθηκε να γίνει προσεκτική χρήση,για πιο λόγο;;;

πάντα φιλικά

:)

Ειναι υδροχλορικο οξυ και μπορει να σου καψει τα χερια .Οποτε να προσεχεις και μετα καλο πλησυμο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υδροχλορικο οξυ και μπορει να σου καψει τα χερια .Οποτε να προσεχεις και μετα καλο πλησυμο :)

ok θα χρησιμοποιήσω και γάντια και μετά καλό πλύσιμο... :hysterical:

Μία απορία έμεινε μόνο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία έμεινε μόνο :)

Ποιά απορία έμεινε? Η κοκκομετρία του χαλικιού?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά απορία έμεινε? Η κοκκομετρία του χαλικιού?

Πώς μετράμε την κοκκομετρία του χαλικιού και πια ειναι στα σίγουρα η κοκκομετρία του χαλικιού της φώτο.

αυτά τα ολίγα... :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μετράμε την κοκκομετρία του χαλικιού και πια ειναι στα σίγουρα η κοκκομετρία του χαλικιού της φώτο.

αυτά τα ολίγα... :ninja:

κανείς;;;;; :):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις την κοκκομετρία κάποιου υλικού θα πρέπει να ξέρεις το μέγεθος του ελάχιστου και του μέγιστου κόκκου. Αυτά γενικά για τα δείγματα.

Στο χαλίκι που έχεις, μπορείς να πάρεις ενδεικτικά κάποιους κόκκους και με την βοήθεια ενός χάρακα να μετρήσεις στο περίπου. Όταν έγραψα να δεις τους κόκκους σαν ελλειψοειδη, εννοούσα κάτι σαν το παρακάτω σχήμα.

post-14964-1308820960_thumb.jpg

Από όσο βλέπεις το ελλειψοειδές έχει 3 διαστάσεις. Μία μεγάλη, μία ενδιάμεση και μία πιό μικρή. Εσύ μπορείς να μετρήσεις την ενδιάμεση. Έτσι είσαι σίγουρος. Βέβαια, η μέτρηση έτσι γίνεται κατά προσέγγιση. Είναι ένας "μπακαλίστικος" τρόπος.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις την κοκκομετρία κάποιου υλικού θα πρέπει να ξέρεις το μέγεθος του ελάχιστου και του μέγιστου κόκκου. Αυτά γενικά για τα δείγματα.

Στο χαλίκι που έχεις, μπορείς να πάρεις ενδεικτικά κάποιους κόκκους και με την βοήθεια ενός χάρακα να μετρήσεις στο περίπου. Όταν έγραψα να δεις τους κόκκους σαν ελλειψοειδη, εννοούσα κάτι σαν το παρακάτω σχήμα.

post-14964-1308820960_thumb.jpg

Από όσο βλέπεις το ελλειψοειδές έχει 3 διαστάσεις. Μία μεγάλη, μία ενδιάμεση και μία πιό μικρή. Εσύ μπορείς να μετρήσεις την ενδιάμεση. Έτσι είσαι σίγουρος. Βέβαια, η μέτρηση έτσι γίνεται κατά προσέγγιση. Είναι ένας "μπακαλίστικος" τρόπος.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποστολε μας μπερδεψες :hysterical::thumbup:

Εγω βλεπω τωρα 3 ενδιαμεσες διαστασεις,ποιο απο ολες ειναι :)

Η καθετη

Η οριζοντια

Η αυτη που παει στο βαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε μας μπερδεψες :rasp::hysterical:

Εγω βλεπω τωρα 3 ενδιαμεσες διαστασεις,ποιο απο ολες ειναι :hysterical:

Η καθετη

Η οριζοντια

Η αυτη που παει στο βαθος.

:):thumbup:

Βασικά αυτό το σχήμα το έβαλα για να δείξω τι είναι το ελλειψοειδές.

Αν έχεις μια πέτρα στα χέρια, σίγουρα δεν έχει το σχήμα έλλειψης. Αλλά, με λίγη φαντασία, την βλέπεις σαν έλλειψη. Οπότε έχει 3 διαστάσεις. Η μία είναι η μεγαλύτερη, η δεύτερη είναι η μικρότερη και η τρίτη είναι η ενδιάμεση σε μέγεθος από τις άλλες δύο.

Nα δώσω ένα παράδειγμα...

Στην παρακάτω φωτογραφία η μεγάλη διάσταση του "κόκκου"

DSCN1515.jpg

Παρακάτω η ενδιάμεση...

DSCN1516.jpg

και τέλος, η μικρή του διάσταση...

DSCN1517.jpg

Εμάς μας ενδιαφέρει η ενδιάμεση.

Φυσικά να ξαναπώ πως η κοκκομετρία κανονικά μετράται με σειρά κόσκινων και η παραπάνω μέθοδος είναι "μπακαλίστικη" και για αυτόν τον λόγο είναι και σχετική.

Αν είχα κάποιο χαλικάκι θα έκανα το παράδειγμα με κόκκο αλλά δυστυχώς είχα μόνο πέτρες εύκαιρες.

Ελπίζω τώρα να βοήθησα παραπάνω... :ninja:

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

:):hysterical:

Αρχοντας,μεσημεριατικα σε εβαλα σε φασαριες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά. Να ξαναπώ βέβαια, πως είναι μόνο ένας μπούσουλας για να μπορούμε να γνωρίζουμε που κυμαίνεται η κοκκομετρία του υλικού που έχουμε.

Σε πολύ λεπτόκοκκα υλικά φυσικά και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την παραπάνω μέθοδο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εκανα το πείραμα με το aquaforte και το χαλίκι έβγαλε πολύ λίγες μικρές φυσαλίδες μόνο στην αρχή.Εί αι ασβεστολιθικό η όχι;;;;

Θα πάρω ένα ακόμα δείγμα χαλικιού και θα το μετρήσω. Το άρθρο κατατοπιστικότατο !!!!!

:):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβγαλε λιγες φουσκαλες ,ειναι λιγο σαβεστολυθηκες πετρες :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβγαλε λιγες φουσκαλες ,ειναι λιγο σαβεστολυθηκες πετρες :)

????????

Αρα δεν αυτες οι πέτρες :hysterical::thumbup::ninja::rasp::hysterical::thumbup::wacko::thumbup::thumbup::thumbup:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν βρίσκω ΜΗ ασβεστολιθικό χαλίκι 1-2mm.Πήρα ακόμα από ενα κατάστημα που το πουλούσαν σαν χαλαζιακό και μόλις έκανα το πείραμα με το aquaforte έβγαλε κάτι αφρούς!!!

Αν ξέρει κανένας από που ή τι να πάρω ας το πει!!

ευχαριστώ

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν βρίσκω ΜΗ ασβεστολιθικό χαλίκι 1-2mm.Πήρα ακόμα από ενα κατάστημα που το πουλούσαν σαν χαλαζιακό και μόλις έκανα το πείραμα με το aquaforte έβγαλε κάτι αφρούς!!!

Αν ξέρει κανένας από που ή τι να πάρω ας το πει!!

ευχαριστώ

:thumbup:

Εγω ειχα παρει ενα ψιλοκοκο dannerle αλλα δεν ειχα κανει το πειραμα αλλα απ οτι θυμαμαι το ph μου ηταν οκ :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει ενα ψιλοκοκο dannerle αλλα δεν ειχα κανει το πειραμα αλλα απ οτι θυμαμαι το ph μου ηταν οκ :thumbup:

δεν ειναι αυτο για γαριδες;;;

βοηθά και τα φυτά;;;;

σίγουρα δεν έχει τιποτα από ασβεστολιθικό και δεν σου ανέβασε το πεχα;;;;

πόσο το πήρες;;;

(συγγνώμη που σε πρήζω αλλα το ph εδώ θεσσαλονίκη είναι πολύ μεγάλο θέμα

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο για γαριδες;;;

βοηθά και τα φυτά;;;;

σίγουρα δεν έχει τιποτα από ασβεστολιθικό και δεν σου ανέβασε το πεχα;;;;

πόσο το πήρες;;;

(συγγνώμη που σε πρήζω αλλα το ph εδώ θεσσαλονίκη είναι πολύ μεγάλο θέμα

Δεν ειναι αυτο για τις γαριδες,τα φυτα δεν τα βοηθα απο θεμα λυπασματος αν εννοεις αυτο.Εγω το ειχα και απ οτι θυμαμαι δεν ειχα προβλημα με το ph αν και δεν ειχα κανει το πειραμα,ειχα σταθερα 6,5-6,7 με τυρφη.Τιμη δεν θυμαμαι.Παντως αν θελεις εχω σπιτι λιγο ακομα που δεν το εχω χρεισημοποιησει και μπορω να κανω το πειραμα την Δευτερα που θα ειμαι Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο για τις γαριδες,τα φυτα δεν τα βοηθα απο θεμα λυπασματος αν εννοεις αυτο.Εγω το ειχα και απ οτι θυμαμαι δεν ειχα προβλημα με το ph αν και δεν ειχα κανει το πειραμα,ειχα σταθερα 6,5-6,7 με τυρφη.Τιμη δεν θυμαμαι.Παντως αν θελεις εχω σπιτι λιγο ακομα που δεν το εχω χρεισημοποιησει και μπορω να κανω το πειραμα την Δευτερα που θα ειμαι Αθηνα

κανε αν μπορεις το πειραμα να ξερω αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα βάλω αυτό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κανε αν μπορεις το πειραμα να ξερω αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα βάλω αυτό :thumbup:

Θα το κανω ρε man αλλα αν ειναι οκ γιατι να μη το βαλεις να τελειωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...