Jump to content

Τις προτάσεις σας για 125λ.


Recommended Posts

Καλησπέρα, πάω στο "επίπεδο 2" αγοράζοντας μεγαλύτερο ενυδρείο στα 125λ. :) Απλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια!

Δώστε λίγες ονομασίες φυτών και ψαριών καθώς και αριθμό, που μπορούν να συμβιώσουν χωρίς παρατράγουδα σε ένα ενυδρείο (ενδιαφέρομε για οικονομικές λύσεις), κατάλληλα για αρχάριο. Μου αρέσουν ψάρια που κινούνται ομαδικά (λογικά μικρά) και θα ήθελα και κάποια σε μεγαλύτερο μέγεθος που μπορεί να ζήσει μαζί τους, όπως και καμιά γαρίδα και σαλιγκάρι.

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Καποια ψαρακια που σου προτεινω αφου θες ομαδικα ψαρακια ειναι :

1)Paracheirodon axelrodi

2)Trigonostigma heteromorpha

Υπολογισε ομαδες των 8-10 ατομων. :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Καταρχην θα πρεπει να μας πεις αν θες να μπεις στην διαδικασια να ριχνεις το ph και τις σκληροτητες του νερου σου η θες απλα να βαζεις νερο βρυσης για να σου πουμε προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Καταρχην θα πρεπει να μας πεις αν θες να μπεις στην διαδικασια να ριχνεις το ph και τις σκληροτητες του νερου σου η θες απλα να βαζεις νερο βρυσης για να σου πουμε προτασεις

:)

Μιας και τα ψάρια που σου πρότεινε ο Γιωργος guppy θέλουν χαμηλό pH γύρω στο 6-6,5.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο να το ρίξω να το κάνω! Είναι γύρω στο 8 το PH.

Υπαρχουν 2 τροποι για να το κανεις αυτο.

1)Αντιστρωφη οσμωση

2)τυρφη

Με την τυρφη το νερο γινετε λιγο καφε που καποια ψαρια το χρειαζονται αυτο,φαντασου το χρωμα που εχει το τσαι περιπου

Με την οσμωση πετας πολυ νερο

Αν εισαι ετοιμος για καποιο απο τα παραπανω μπορουμε να σου πουμε καποιους συνδιασμους,αν οχι θα παιξεις με νερο της βρυσης και θα σου πουμε αλλουν συνδιασμους :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γεια σου, βάλε 15 αρσενικα γκάππυ.Χρειάζονται σχετικά σκληρό νερό και όχι όξινο ή ουδέτερο περιβάλλον - ενδείκνυται η χρήση ασβεστολιθικών υλικών, δηλαδή ανάλογο χαλίκι ή πέτρες, που βοηθούν σε αυτό. Η γενική σκληρότητα (GH) πρέπει να είναι άνω του 10, η ανθρακική (ΚΗ) άνω του 6, το ρΗ καθαρά αλκαλικό (7,3 - 8,0) και η θερμοκρασία από 23 έως 27 (αντέχουν και σε χαμηλότερες ή λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες, αλλά καλό είναι να αποφεύγεται η έκθεσή τους σε ακραίες συνθήκες. Επίσης δεν πρέπει να μένουν για πολύ σε όξινο περιβάλλον ή μαλακό νερό, γιατί μειώνεται ο χρόνος ζωής τους. Το κοινό νερό του δικτύου της χώρας μας, θεωρείται ιδανικό για αυτά τα ψάρια.Η ύπαρξη φυτών θεωρείται απαραίτητη για τη καλύτερη διαβίωσή τους, απο φυτά βάλε, Anubias barteri var. nana, Bacopa caroliniana, Ceratophyllum demersum,Crinum thaianum, Hygrophila corymbosa "Siamensis και Vallisneria spiralis var. spiralis :)

Link to comment
Share on other sites

καντο αφρικη με ενα χαρεμακι απο λιμνη tanganika :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες!

Λοιπόν πρόκειται να παίξω μάλλον, μόνο με νερό βρύσης. Οι μετρήσεις είναι λίγο ψηλότερες απ' αυτές που έχει ως κατώτατο όριο ο Κώστα Φ.

Σκέφτομαι για γκάπυ, απλά θα ήθελα ακόμα ένα ή δύο είδη ψαριών μέσα. Εκτός από σαλιγκάρια και 2-3 γαρίδες τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί τους;

Και σε τι αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες!

Λοιπόν πρόκειται να παίξω μάλλον, μόνο με νερό βρύσης. Οι μετρήσεις είναι λίγο ψηλότερες απ' αυτές που έχει ως κατώτατο όριο ο Κώστα Φ.

Σκέφτομαι για γκάπυ, απλά θα ήθελα ακόμα ένα ή δύο είδη ψαριών μέσα. Εκτός από σαλιγκάρια και 2-3 γαρίδες τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί τους;

Και σε τι αριθμό;

Τοτε αφου θα παιξεις σε νερο βρυσης βαλε ενα χαρεμι γκαπυ και ενα χαραμι απο καποιο αλλο ζωοτοκο που δεν υβριδιζει με το γκαπυ.Δεν ξερω να σου πω ποιο γιατι δεν εχω ασχολιθει ποτε με ζωοτοκα.Μετα απο 2-3 μηνες μπορεις να βαλεις και μερικες γαριδες red cherry και κανενα σαλιγκαρακι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπως έτσι θα γίνει! Και αν γίνεται θα ψάξω να βρω κάτι σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, απ' τα γκάπυ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπως έτσι θα γίνει! Και αν γίνεται θα ψάξω να βρω κάτι σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, απ' τα γκάπυ.

Δεν ξερω κατι μεγαλητερο σε νερο βρυσης και στα λιτρα σου που να μπορεις να βαλεις με ζωοτοκα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατι μεγαλητερο σε νερο βρυσης και στα λιτρα σου που να μπορεις να βαλεις με ζωοτοκα...

Ίσως να μπορεί να δώσει και μια άλλη ιδέα κάποιος άλλος φίλος τότε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν θα με βρισεται αλλα θα πω την αποψη μου1 :)

προσωπικα πιστευω οτι το απιονισμενο νερο(νερο για το σιδερο) ριχνει το ph αλλωστε το εχω δοκιμασει :ninja: καποιοι θα μου πουν δεν ειναι σωστο αυτο που λες και δικαιολογημενα εγω μιλαω για την εμπειρια μου και τονιζω οτι μιλαω για το απιονισμενο νερο του λιντλ (τιμη 65λεπτα)μια και δεν εχει αρωματα λεβαντας που συνηθως προσθετουν κ.α.ενας καλος συνδυασμος πιστευω ειναι μια ομαδα 8 νεον τετρα 3γκουραμι(δυο θηλυκα 1 αρσενικο)γαριδουλες red cherry,amano κ.α. και απο διακοσμηση ενα ωραιο ξυλο με δεμενη μος,ανουμπιες,εχινοδορους,2 hygrophiles,egeries,κερατοφυλο,cabomba caroliana(μονο με καλο φωτισμο) κ.α. :hysterical:

υγ.ελπιζω να μην φαω και πολυ βρισιμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν θα με βρισεται αλλα θα πω την αποψη μου1 :)

προσωπικα πιστευω οτι το απιονισμενο νερο(νερο για το σιδερο) ριχνει το ph αλλωστε το εχω δοκιμασει :ninja: καποιοι θα μου πουν δεν ειναι σωστο αυτο που λες και δικαιολογημενα εγω μιλαω για την εμπειρια μου και τονιζω οτι μιλαω για το απιονισμενο νερο του λιντλ (τιμη 65λεπτα)μια και δεν εχει αρωματα λεβαντας που συνηθως προσθετουν κ.α.ενας καλος συνδυασμος πιστευω ειναι μια ομαδα 8 νεον τετρα 3γκουραμι(δυο θηλυκα 1 αρσενικο)γαριδουλες red cherry,amano κ.α. και απο διακοσμηση ενα ωραιο ξυλο με δεμενη μος,ανουμπιες,εχινοδορους,2 hygrophiles,egeries,κερατοφυλο,cabomba caroliana(μονο με καλο φωτισμο) κ.α. :hysterical:

υγ.ελπιζω να μην φαω και πολυ βρισιμο :thumbup:

Σε 125 λιτρα ενυδρειο θελει πολλααααααα μπετονια απιονισμενου

Link to comment
Share on other sites

Σε 125 λιτρα ενυδρειο θελει πολλααααααα μπετονια απιονισμενου

Για την ακρίβεια, 30κάτι μπιντόνια που σημαίνει 21€ ( με σημερινή τιμή lidl) :)

Εγώ έχω σε 125lt : 12 cpd, 7 corydoras (5cm), 3 (1m+2f) gourami (6cm)

Το ph έπεσε γύρω στο 7, σιγά-σιγά με τύρφη στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, 30κάτι μπιντόνια που σημαίνει 21€ ( με σημερινή τιμή lidl) :)

Εγώ έχω σε 125lt : 12 cpd, 7 corydoras (5cm), 3 (1m+2f) gourami (6cm)

Το ph έπεσε γύρω στο 7, σιγά-σιγά με τύρφη στο φίλτρο.

Αν ειναι καθε φορα που θα κανει αλλαγη νερου να γεμιζει ενα αμαξι με μπετονια τοτε καλητερα να παει να αγορασει μια φθηνη α/ο και να ησυχασει μια και καλη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεις απιονισμενο προσθετειςμονο ενα ποσοστο 20% αρα 10 μπουκαλια και ειναι υπερ αρκετα για να εχει και για τις αλλαγες νερου :)

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεις απιονισμενο προσθετειςμονο ενα ποσοστο 20% αρα 10 μπουκαλια και ειναι υπερ αρκετα για να εχει και για τις αλλαγες νερου :rasp:

Για την ακρίβεια, λοιπόν, στο γέμισμα θέλει 6,25 μπιτόνια = 4,2€, ενώ σε κάθε αλλαγή 1,25 μπιτόνια = 0,83€ :):hysterical::thumbup:

Πέρα από την πλάκα, εγώ χρησιμοποιώ απιονισμένο μόνο για αναπλήρωση νερού. Το ph 6,8 – 7, που σου δίνει αρκετές επιλογές για ψαράκια, θεωρώ ότι το πιάνεις εύκολα με τύρφη στο φίλτρο και λίγη υπομονή. Αυτό έκανα εγώ αρχικά, γιατί με προβλημάτιζε η διαδικασία της προετοιμασίας. Τώρα το προετοιμάζω στο βαρέλι (έχω ρίξει μέσα ένα κινέζικο φιλτράκι με τύρφη και σε 24 ωρές έχω έτοιμο το νερό της αλλαγής). Όλα μια ιδέα είναι!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, λοιπόν, στο γέμισμα θέλει 6,25 μπιτόνια = 4,2€, ενώ σε κάθε αλλαγή 1,25 μπιτόνια = 0,83€ :):hysterical::thumbup:

Πέρα από την πλάκα, εγώ χρησιμοποιώ απιονισμένο μόνο για αναπλήρωση νερού. Το ph 6,8 – 7, που σου δίνει αρκετές επιλογές για ψαράκια, θεωρώ ότι το πιάνεις εύκολα με τύρφη στο φίλτρο και λίγη υπομονή. Αυτό έκανα εγώ αρχικά, γιατί με προβλημάτιζε η διαδικασία της προετοιμασίας. Τώρα το προετοιμάζω στο βαρέλι (έχω ρίξει μέσα ένα κινέζικο φιλτράκι με τύρφη και σε 24 ωρές έχω έτοιμο το νερό της αλλαγής). Όλα μια ιδέα είναι!! :ninja:

Και εγω αυτο ακριβως κανω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...