Jump to content

το ιδανικο ενυδρειο γεννηστρα


allosmanos

Recommended Posts

καλησπερα!!!

θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου πει πως να φτιαξω, ενα ενυδρειο γεννιστρα... με ιδανικες συνθηκες για τους δισκους(2) δλδ ποσα λιτρα ενυδρειο?

τι αμμο να βαλω ?

φιλτρο?

διακοσμηση?

γιατι στο ενυδρειο που τα εχω δεν θα δω ποτε γεννα,, τα αλλα ψαρια τρωνε τα αυγα οποτε βρισκουν ευκαιρια....

Έγινε επεξεργασία - allosmanos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου πει πως να φτιαξω, ενα ενυδρειο γεννιστρα... με ιδανικες συνθηκες για τους δισκους(2) δλδ ποσα λιτρα ενυδρειο?

τι αμμο να βαλω ?

φιλτρο?

διακοσμηση?

γιατι στο ενυδρειο που τα εχω δεν θα δω ποτε γεννα,, τα αλλα ψαρια τρωνε τα αυγα οποτε βρισκουν ευκαιρια....

100-120 λιτρα πιστευω για ενα ζευγαρι ειναι μια χαρα.

αμμο δεν βαζεις

διακοσμηση δεν βαζεις ( μονο τον κωνο αναπαραγωγης )

και απο φιλτρο αναλογα τι σε περνει να κανεις ( sump , εξωτερικο φιλτρο , αεροφιλτρο Η καποιο εσωτερικο ) που να υπερκαλυπτει τα λιτρα σου .

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αμμο,ουτε ξυλα! σκετο με ενα αεροφιλτρο με αεραντλια ή ενα εξωτερικο με μειωμενη ροη. 100 με 120 λιτρα το ιδανικο IMO και κυβος. Αν οχι κυβος οσο το δυνατον πιο ψηλο ( περιπου 50 εκ)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αμμο,ουτε ξυλα! σκετο με ενα αεροφιλτρο με αεραντλια ή ενα εξωτερικο με μειωμενη ροη. 100 με 120 λιτρα το ιδανικο IMO και κυβος. Αν οχι κυβος οσο το δυνατον πιο ψηλο ( περιπου 50 εκ)

φανταζομαι αν ειναι μεγαλιτερο απο 120 λ ειναι ακομα καλυτερα, το juwel rio 180 κανει ?

Και κατι αλλο μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω πολυ χαμηλο φωτισμο εως καθολου, ισχιει ?

to ph στο 6.5 ειναι καλα? συγνωμη αν γινομαι κουραστικος, αλλα θελω να γινω πατερας... :)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι αν ειναι μεγαλιτερο απο 120 λ ειναι ακομα καλυτερα, το juwel rio 180 κανει ?

Και κατι αλλο μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω πολυ χαμηλο φωτισμο εως καθολου, ισχιει ?

to ph στο 6.5 ειναι καλα? συγνωμη αν γινομαι κουραστικος, αλλα θελω να γινω πατερας... :)

Θα σου έλεγα καλύτερα το Juwel lido 120(έχει ιδανικές διαστάσεις-σχεδον κύβος) , χαμηλό φωτισμό , ναι , όχι καθόλου...

6,5 to ph είναι καλά , και η σκηρότητες πρεπει να είναι πολυ χαμηλές :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καλύτερα το Juwel lido 120(έχει ιδανικές διαστάσεις-σχεδον κύβος) , χαμηλό φωτισμό , ναι , όχι καθόλου...

6,5 to ph είναι καλά , και η σκηρότητες πρεπει να είναι πολυ χαμηλές :)

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις νέους γονείς προτίμησε μια μικρή γεννήστρα 45χ45χ45 για να μην χάνουν τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...