Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα, λίγη βοήθεια ακόμα για να πάνε όλα καλά!

Πήρα το νέο ενυδρείο (γύρω στα 100λίτρα) αύριο πρόκειται να βάλω υπόστρωμα, χαλίκια, κάποια ξύλα και να φυτέψω. Επίσης έχω στη διάθεση μου το EasyBalance της TetraAqua.

Η ερώτηση μου είναι, ξεκινώντας το στρώσιμο τα βακτήρια αυτά σε εβδομαδιαία βάση, πότε θα είναι έτοιμο το ενυδρείο για να προστεθούν μέσα και τα ψάρια;

Επίσης έχω στη διάθεση μου ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να μπουν μέσα τα ψάρια - μετά και τις 20 Αυγούστου, ενημερωτικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λίγη βοήθεια ακόμα για να πάνε όλα καλά!

Πήρα το νέο ενυδρείο (γύρω στα 100λίτρα) αύριο πρόκειται να βάλω υπόστρωμα, χαλίκια, κάποια ξύλα και να φυτέψω. Επίσης έχω στη διάθεση μου το EasyBalance της TetraAqua.

Η ερώτηση μου είναι, ξεκινώντας το στρώσιμο τα βακτήρια αυτά σε εβδομαδιαία βάση, πότε θα είναι έτοιμο το ενυδρείο για να προστεθούν μέσα και τα ψάρια;

Επίσης έχω στη διάθεση μου ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να μπουν μέσα τα ψάρια - μετά και τις 20 Αυγούστου, ενημερωτικά!

Οι μετρησεις θα σου δειξουν ποτε εισαι ετοιμος για ψαρια.Οταν μετρησεις αμμωνια 0,no2 0 και no3 μετρησιμα τοτε κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος για τα πρωτα ψαρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κύριοι. :thumbup: Θα τα ξανά διαβάσω!

Μια επισήμανση μόνο, την αλλαγή νερού να την κάνω μόνο πριν μπουν τα ψάρια, υποθέτω δεν χρειάζεται άλλη πριν;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κύριοι. :thumbup: Θα τα ξανά διαβάσω!

Μια επισήμανση μόνο, την αλλαγή νερού να την κάνω μόνο πριν μπουν τα ψάρια, υποθέτω δεν χρειάζεται άλλη πριν;

Ναι μονο πριν μπουν τα ψαρια για να πεσουν τα no3 σε κανονικα επιπεδα :bye2:

Link to comment
Share on other sites

To EasyBalance δεν είναι βακτήρια.

Βακτήρια είναι το SafeStart

Χρησιμοποιώντας SafeStart ψάρια μπορείς να αρχίσεις να βάζεις σιγά-σιγά από την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Αυγούστου πρόκειται να βάλω μέσα... Χρειάζεται να πάρω; Δεν θα είναι εντάξει σε 2 μήνες!!! ;

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...