Jump to content

Recommended Posts

Τα σκουληκάκια grindal είναι μια εύκολη, οικονομική και θρεπτική τροφή για ψάρια μετρίου ή μικρού μεγέθους. Η δημιουργία μιας καλλιέργειας είναι απλή υπόθεση και σας παρουσιάζω πως ετοίμασα σε ελάχιστο χρόνο μια για έναν φίλο του AZ.

Πρώτα χρειαζόμαστε ένα σχετικά μικρό και ρηχό ταπεράκι. Πήρα λοιπόν μια απλή συσκευασία από super market. Αν είναι διαφανές βοηθάει σημαντικά στην παρατήρηση. Το καπάκι πρέπει να κλείνει ερμητικά για να μην αρχίσουν τα σκουληκάκια τις εξερευνήσεις, αλλά και για να μη γεμίσει μυγάκια η καλλιέργεια. Στο καπάκι άνοιξα μία τρύπα (ακόμα καλύτερα είναι δύο τρύπες) για να ανανεώνεται ό αέρας της καλλιέργειας. Το άνοιγμα αυτό το έφραξα με υαλοβάμβακα (και απλό βαμβάκι κάνει την ίδια δουλειά) προσέχοντας όμως να μη το παραφρακάρω και κόψω εντελώς τη διέλευση του αέρα.
post-9106-1309041452_thumb.jpg
Έπειτα έκοψα (μετά δυσκολίας) από το "τούβλο" χώματος humus λίγη ποσότητα, την έβαλα στο τάπερ και άρχισα να προσθέτω σταδιακά νερο. Το humus αυξάνει εντυπωσιακά τον όγκο του όταν βραχεί, γι' αυτό προσέχουμε να μη βάλουμε αρχικά πολύ χώμα. Προσέχουμε το χώμα να παραμείνει αφράτο και νωπό, χωρίς όμως να περισσέψει καθόλου νερό στον πάτο του τάπερ. Έχω ακούσει πως και το ψιλό φυλλόχωμα (χωρίς εντομοκτώνα) έχει τα ίδια αποτελέσματα.
post-9106-1309042531_thumb.jpgpost-9106-1309042557_thumb.jpgpost-9106-1309042595_thumb.jpg
Τοποθέτησα πάνω στο χώμα μια ποσότητα από σκουληκάκια που θα αποτελέσει το "μπόλι" για τη νέα αποικία. Δίπλα τους τοποθέτησα λίγη τροφή. Εγώ χρησιμοποιώ κροκέτες για γάτες. Είναι φτηνές εύχρηστες και δε λερώνουν. Δεν έχω πειραματιστεί με κάποια άλλη τροφή από τις πολλές που τρώνε τα grindal.
post-9106-1309042927_thumb.jpg
Στη συνέχεια σκέπασα τα σκουληκάκια με ένα διαφανές κομμάτι πλεξιγκλάς που προήλθε από τα κομμάτια μιας θήκης για CD. Το πλέξιγλας δε θα πρέπει να καλύπτει όλο το χώμα και να αφήνει ακάλυπτη κάποια επιφάνεια περιμετρικά.
post-9106-1309043339_thumb.jpg
Το μόνο που έχουμε να κάνουμε όταν η αποικία αποκτήσει ικανοποιητικό μέγεθος, είναι να σηκώσουμε το κομμάτι πλέξιγλας και να ταΐσουμε στα ψάρια μας όποια ποσότητα θέλουμε από τα σκουληκάκια που έχουν μαζευτεί σε αυτό.
post-9106-1309043719_thumb.jpg

Καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση.΄Όντως εύκολα απλά και οικονομικά :thumbup:

Κάντε κάτι για να μην χαθεί αυτό το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρουσίαση Θοδωρή! :thumbup:

Αντίστοιχη Live παρουσίαση έγινε στη μηνιαία συνάντηση Απριλίου,στο AZMP:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=536660

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ωραίες παρουσιάσεις που σούρχεται να δοκιμάσεις !

Link to comment
Share on other sites

το χουμος οσο και να το εψαξα δεν το βρηκα πουθενα... εβαλα κακτοχωμα και βλεπω οτι παει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το άψογο forum!!!

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σου για καλλιέργεια σκουληκιών και θέλω να σου κάνω μια γενική ερώτηση μιας και φένεσαι αρκετά έμπειρος στο είδος: Που μπορεί κάποιος να βρεί αυγά για το είδος του σκουλικιού που θέλει να καλλιεργήσει καθώς και οδηγίες για την καλλιέργεια του? Συγκεκριμένα θέλω να καλλιεργήσω το σκουλίκι "Sipunculus nudus".

Έχεις καμία ιδέα που μπορώ να βρώ τα παραπάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το άψογο forum!!!

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σου για καλλιέργεια σκουληκιών και θέλω να σου κάνω μια γενική ερώτηση μιας και φένεσαι αρκετά έμπειρος στο είδος: Που μπορεί κάποιος να βρεί αυγά για το είδος του σκουλικιού που θέλει να καλλιεργήσει καθώς και οδηγίες για την καλλιέργεια του? Συγκεκριμένα θέλω να καλλιεργήσω το σκουλίκι "Sipunculus nudus".

Έχεις καμία ιδέα που μπορώ να βρώ τα παραπάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Ισως απο καποιων χομπηστα η απο καποιο e-bay.

Σε μαγαζια δεν εχς ακουσει ποτε να πουλανε!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν συγκεκριμενα ειδη που μπορουν να σερδηριστουν στα ψαρια μας πχ για τα τροπικα το χ σκουλικη για της κιχλιδες το θ η ολο κανουν για ολα;

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση,,,,την πρωτη αποικια σκουλικιων που την βρισκεις?υπαρχει στο εμποριο>???επισης αυτα τα σκουλικακια κανουν για μωρα?

Link to comment
Share on other sites

@gagg Το σκουλήκι αυτό είναι κάποιο είδος θαλασσινού σκουληκιού και δεν γνωρίζω τίποτα για αυτά! Οι θαλασσινοί του forum θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν. Κάνε μια καλή έρευνα στο διαδίκτυο.

@thoba Εξαρτάται από το μέγεθος του ψαριού και τις διατροφικές του συνήθειες. Κάποιοι ας πούμε μπορεί να ταΐζουν γαιοσκώληκες. Προφανώς, μόνο θηρευτές και μάλιστα μεγάλου μεγέθους θα μπορούσαν να τα καταναλώσουν. Οι οποίοι μάλλον θα αγνοήσουν τα grindal. Επίσης οι λάβρες των κουνουπιών είναι ιδανική τροφή για ψάρια που τρέφονται στην επιφάνεια, όπως τα λαβυρινθόψαρα αλλά και τα killiefish. Πολύ μικρές τροφές όπως τα microworms θα αγνοηθούν από τα ενήλικα ψάρια. Προσοχή, γιατί κάποια ψάρια, ακόμα και κιχλίδες καταναλώνουν φυτικές τροφές.

Γενικά τα ψαράκια θα καταναλώσουν ότι χωράει στο στόμα τους και μπορούν να το εντοπίσουν.

@mod Από κάποιον χομπίστα! Σε έσχατη περίπτωση πωλούνται και από e-shops του εξωτερικού ή στο e-bay. Νεογέννητα ψαράκια δε μπορούν να φάνε grindal. Για αυτά οι καταλληλότερες τροφές είναι η νεοεκκολαφθείσα αρτέμια (δες και ΕΔΩ), η infusoria και τα microworms.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γειά σας. Παρακολουθώ συνέχεια το φορουμ παρόλο που δεν γράφω συχνά και ακολουθώ όλες τις οδηγίες σας. Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με πλάτυ και μόλυ, έχω κάνει καλλιέργεια grindal σε σφουγγαράκι πιάτων και τα ταίζω γατοτροφή, αλλά η καλλιέργεια ενώ στην αρχή δεν μύριζε καθόλου, τώρα έχει αρχίσει να μυρίζει άσχημα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ή είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Παρακολουθώ συνέχεια το φορουμ παρόλο που δεν γράφω συχνά και ακολουθώ όλες τις οδηγίες σας. Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με πλάτυ και μόλυ, έχω κάνει καλλιέργεια grindal σε σφουγγαράκι πιάτων και τα ταίζω γατοτροφή, αλλά η καλλιέργεια ενώ στην αρχή δεν μύριζε καθόλου, τώρα έχει αρχίσει να μυρίζει άσχημα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ή είναι φυσιολογικό?

Όταν μιά καλλιέργεια αρχίζει και μυρίζει σημαίνει ότι υπάρχουν πολλά απορρίματα και ότι το υλικό χάλασε (την δική σου περίπτωση μονο απορρίματα αφού σαν υλικό έχεις σφουγγάρι) και πρέπει να ξεκινήσεις καινούργια με μπόλι από την παλιά σε νέο δοχείο με νέο υλικό (σφουγγάρι).

Πόσο καιρό "τρέχει" η συγκεκριμένη αποικία;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω 3 βδομάδες. Δεν μυρίζει το ντουλάπι που την έχω, απλώς όταν ανοίγω το τάπερ έρχεται μία άσχημη μυρωδιά. Είναι φυσιολογικό σε 3 βδομάδες να έχει τόσα απορρίματα ώστε να χρειάζεται αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω 3 βδομάδες. Δεν μυρίζει το ντουλάπι που την έχω, απλώς όταν ανοίγω το τάπερ έρχεται μία άσχημη μυρωδιά. Είναι φυσιολογικό σε 3 βδομάδες να έχει τόσα απορρίματα ώστε να χρειάζεται αλλαγή?

 

Εξαρτάτε το τί ταίζεις, πόση ποσότητα, πόσα σκουλίκια...κ.α.

 

Μπορείς να βάλεις φωτό από την καλλιέργεια σου?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την χωρίσεις σε νέα αποικία και θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ταίζεις κάτι άλλο. π.χ. Ταμπλετες για βυθόψαρα στην καινούργια και γατοτροφή στην παλιά να δείς άν θα έχει διαφορά!

Άσχετο αλλά άν κάποια στιγμή μπορείς να δώσεις για να αρχίσω νέα καλλιέργια γιατι δέν έχω grindal τωρα στείλε μου ένα πμ.Επίσης άν θές vinegar eels,microworms,banana worms πες μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι από το ταπερ έχει τρυπούλες για να παίρνει αέρα;

Σε όσες καλλιέργειες είχα κατά καιρούς, είχα μόνο χουμους και δεν είχα τέτοια προβλήματα, παρά μόνο όταν σαπιζε η τροφή καμιά φορά. Ίσως το χώμα "απορροφά" τα απορρίμματα των σκουληκιών ως ένα βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι από το ταπερ έχει τρυπούλες για να παίρνει αέρα;

 

 

Αυτό είναι βασικό!

 

 

***Το θέμα μεταφέρετε στην νέα και 'σωστή' κατηγορία!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μεγάλη τρύπα στο κέντρο που έχω βάλει βαμβάκι. Ίσως έχεις δίκιο για το χούμους. Πρέπει να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πόσο συχνά ταΐζουμε;

Κάθε μέρα. ή 2-3 φορές την εβδομάδα.

Πρέπει να προσέξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

Πόσο συχνά ταΐζουμε;

Κάθε μέρα. ή 2-3 φορές την εβδομάδα.

Πρέπει να προσέξω κάτι;

Ταιζεις αναλογα τον πληθυσμο αλλα δεν χρειαζεται να σε αγχωνει αυτο.Οταν δεις οτι εχει τελειωσει η τροφη τοτε ξαναβαζεις.Τωρα με τα κρυα εχει μειωθει λιγο η παραγωγη.Οσο ζεσταινει ο καιρος θα τρωνε πιο γρηγορα.Προσεξε λιγακι την υγρασια.Να ειναι το χωμα αρκετα νωπο αλλα οχι μουσκεμα.

 

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγωγή, αλλά με αγχώνει η συχνότητα, μήπως και η καθημερινή σίτιση ανεβάζει "οργανικούς δείκτες" (δεν ξέρω ποιους), όπως μου ανέφερε φίλος που είχε παλαιότερα αντίστοιχη καλλιέργεια.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι αλλα αν εχεις τον πληθυσμο θα πρεπει να ταισεις.Απο εκει και περα αν εχει φτασει σε κορεσμο η καλλιεργεια θα πρεπει να φτιαξεις καινουριο και να παρεις μπολι απο την παλια.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, argy1 said:

Ετσι ακριβως ειναι αλλα αν εχεις τον πληθυσμο θα πρεπει να ταισεις.Απο εκει και περα αν εχει φτασει σε κορεσμο η καλλιεργεια θα πρεπει να φτιαξεις καινουριο και να παρεις μπολι απο την παλια.

OK!

Κατάλαβα πως ταΐζω τόσο συχνά, όσο να μένει ικανοποιημένος ο πληθυσμός.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...