Jump to content

τι μου προτεινετε για να βγαλω τα ξυλα και να βαλω αλλα?


Recommended Posts

αυτες τισ μερες εχω παρει μια ριζα ρεντ μοργουντ και την εχω καιρο σε λεκανη και έχει βυθιστει σχεδον..το θεμα ειναι ότι θελω να βγαλω ενα αλλο ξυλο που εχω μεσα και κατι φυτα (για να τα βαλω πανω στην ριζα) χωρις να στρεσσαρω πολυ τα ψαρια μου..λετε να τα βαλω σε ενα κουβα με αεραντλια οσο το κανω αυτο η θα τα αγχωσω περισοτερο? η λετε να κανω χαλαρες κινησεις και να παρω ολα τα υλικα που θελω απο το ενυδρειο και να βαλω ξανα πισω με ηρεμες κινησεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα τα στρεσάρεις περισσότερο με το να τα βγάλεις εκτός ενυδρείου μόνο και μόνο για να βάλεις μια ρίζα και λίγα φυτά στο ενυδρείο.

Εγώ κάθε φορά που κάνω συντήρηση, φυτεύω, βγάζω-βάζω ρίζες κλπ το κάνω με όσο το δυνατόν ήρεμες κινήσεις, αυτά πάνε και κρύβονται μέχρι να τελειώσω και μετά από 5 λεπτά αφού έχω τελειώσει τις "εργασίες" αυτά επανέρχονται στους φυσιολογικούς ρυθμούς τους, από όσο μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον. Και είναι και ιδιαίτερα φοβιτσιάρικα ψαράκια (melanotaenia praecox)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα τα στρεσάρεις περισσότερο με το να τα βγάλεις εκτός ενυδρείου μόνο και μόνο για να βάλεις μια ρίζα και λίγα φυτά στο ενυδρείο.

Εγώ κάθε φορά που κάνω συντήρηση, φυτεύω, βγάζω-βάζω ρίζες κλπ το κάνω με όσο το δυνατόν ήρεμες κινήσεις, αυτά πάνε και κρύβονται μέχρι να τελειώσω και μετά από 5 λεπτά αφού έχω τελειώσει τις "εργασίες" αυτά επανέρχονται στους φυσιολογικούς ρυθμούς τους, από όσο μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον. Και είναι και ιδιαίτερα φοβιτσιάρικα ψαράκια (melanotaenia praecox)

+1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομουν απο την αρχη απλα ηθελα και αλλες γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...