Jump to content

Προβλημα με Φυτα - Φταινε οι λάμπες;;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ενυδρείο 240λίτρα με δίσκους. Προσπαθώ να το φυτέψω και ή αναπτύσονται τα φυτά ή μένουν στάσιμα...Φυτα οπως εχινόδορος που ειναι θεωρητικα εύκολο, έχει κίτρινα φύλα και δέν αναπτύσεται καθόλου! Σήμερα του έκοψα όλα τα κίτρινα φύλα (πήγαιναν για λιώσιμο σιγά σιγά) και το άφησα έτσι να δω τι θα γίνει.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 8 μήνες, με 2 χιλιάρια eheim, 2 T8 λάμπες με ανακλαστήρες πρίν απο 10 μέρες έβαλα τις εξής λάμπες: με της Sera αν δεν κάνω λάθος special plant 4900 Kelvin και (74cm) και μία Phillips 9000 Kelvin.

Έχει χαλίκι περίπου κοκκομετρίας 1cm στον βυθό και πρίν απο 9 μέρες έβαλα και μπουκάλα CO2 με περίπου 50 φυσαλίδες το λεπτό. Επειδή δεν είδα αποτελέσματα, το ανέβασα σήμερα στις 90. Το βράδυ κλείνει με ηλεκτρομαγνητική.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι καλές:

Temp: 29 - 30 C

PH: 6.8

GH: 5

KH: 2

NO2/NH3/4:0

NO3: <10

Φωτοπερίοδος 10 ώρες απο τις 10:00πμ - 8:00μμ

Λίπασμα, κάτι ταμπέτες τις Seachem, εβαλα πρίν απο 1 εβδομάδα...πρίν απο αυτό, είχα βάλει της JBL.

Αλλαγές νερού ανα 10 ημέρες μόνο απο Α/Ο με προσθήκη mineral salt της sera και κάθε βδομάδα προσθήκη ενος υγρού λιπάσματος με potassium και iron.

Το ενυδρείο έχει μήκος 1μέτρο & ύψος 55cm. Οι λάμπες είναι 25W η κάθε μία οπότε πιστεύω οτι δεν είναι αρκετές. Δέν καλύπτουν όλο το μήκος και ενδεχομένως επειδή είναι ψηλό να μή φθάνει το φώς στον βυθό;

Προσπάθησα με ένα φίλο ηλεκτρολόγο να αλλάξουμε το φωτιστικό αλλα είναι πολύ δύσκολο.

Μήπως όμως να μή φταίει αυτό; Α, τα άλλα τα φυτά είναι κυρίως βαλισνέριες οι οποίες είναι σταθερές με πάρα πολύ αργή ανάπτυξη.

Ά, και παρατηρώ κάθε εβδομάδα spots απο καφέ άλγη στα τζάμια (όχι πολύ - απλά διάσπαρτα) την οποία την καθαρίζω αμέσως.

Μήπως πρέπει να δώσω κι'άλλο χρόνο στο co2?

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα ήθελες κι άλλο φως για τα φυτά σου είναι αλήθεια.

Τώρα ενυδρείο με δίσκους και φυτά δεν είναι κατ' ανάγκη κάτι που μπορεί να γίνει πάντα με επιτυχία (ούτε και οι δίσκοι απ' ότι ξέρω τρελαίνονται για βιότοπο με φυτά).

Για μένα το κυριότερο πρόβλημα είναι η μέση θερμοκρασία του δισκοενυδρείου που σωστά είναι 29-30 αλλά τα φυτά συνήθως ευδοκιμούν στο εύρος 24-26 άντε και έως 29 -30 τα καλοκαίρια με ψύξη όσο μπορούμε. Αλλά συνεχώς 29-30, ομολογώ ότι δεν είναι και το καλύτερο για τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα ήθελες κι άλλο φως για τα φυτά σου είναι αλήθεια.

Τώρα ενυδρείο με δίσκους και φυτά δεν είναι κατ' ανάγκη κάτι που μπορεί να γίνει πάντα με επιτυχία (ούτε και οι δίσκοι απ' ότι ξέρω τρελαίνονται για βιότοπο με φυτά).

Για μένα το κυριότερο πρόβλημα είναι η μέση θερμοκρασία του δισκοενυδρείου που σωστά είναι 29-30 αλλά τα φυτά συνήθως ευδοκιμούν στο εύρος 24-26 άντε και έως 29 -30 τα καλοκαίρια με ψύξη όσο μπορούμε. Αλλά συνεχώς 29-30, ομολογώ ότι δεν είναι και το καλύτερο για τα φυτά σου.

Πράγματι θα θέλανε βιοτοπικο και ισως να το προσεγγίζω ήδη με πολλές μεγάλες ρίζες. Παρ' όλα αυτά έχω δεί δισκοενυδρεία φυτεμένα σαν δάσος που παίζουν στις ίδιες θερμοκρασίες. Το ερώτημά μου είναι όμως εαν είναι δυνατόν να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ο φωτισμός που ήδη έχω (επαναλαμβάνω οτι έχω και ανακλαστήρες)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

φιλε μου εαν θα ηθελες φυτεμενο το φως ειναι το α και το ω για 240 λιτρα που εχεις οι 2 τ8 ειναι αδυναμες χρειαζεσαι αμεσα και αλλες 2τ5 λαμπες για να μπορεσεις να δεις τον εχινωδορο σου να θεριεψει σε συνδιασμο ομως με καμια ταμπλετα λιπασματος και γενικο λιπασμα .μπορεις να παιξεις και με φυτα ευκολα γρηγορης αναπτυξης. οσο για την θερμοκρασια παιζει για μενα ενα δευτερευον ρολο λογω εμπειρειας τα καλοκαιρια το 230 λιτρα που εχω χτυπαει για 3 μηνες 30 με 31 βαθμους και τα φυτα δεν εχουν προβλημα ιδιαιτερο.οταν ανεβηκα στα βατ του φωτισμου το ενυδρειο μαμα ειχε 2 τ8 και προσθεσα και 2 τ5 κατευθειαν ολα αλλαξαν αναπτυχθηκαν και πρασινισαν και να ξερεις μιλαμε παντα για χαμηλων και μεσαιων απαιτησεων φυτα συμφωνα με τον φωτισμο που σου προανεφερα.οσο για λαμπες εγω θα προτιμουσα γκροου λουξ της συλβανια. αυτο που θα σε σωσει απο την αλγη ειναι βαλεις φυτα γρηγορης αναπτυξης συν ο φωτισμος οπως ειπαμε.

Έγινε επεξεργασία - Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...