Jump to content

Επιθετικό Garra Rufa


Recommended Posts

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω προσθέσει στο ενυδρείο μου 1 garra rufa μαζί με 2 botia. Το ενυδρείο είχε ήδη 5 platy και ένα sae.

Το sae το έδωσα σε ένα φίλο μου.

Στην αρχή όλα πήγαιναν πολύ καλά αλλά τις τελευταίες μέρες ο garra rufa έχει γίνει πολύ επιθετικός ως προς τα botia μόνο με αποτέλεσμα να μην τα αφήνει σε ησυχία. Μάλιστα το ένα κρύβεται διαρκώς πίσω από ένα βραχάκι και δεν ξεμυτίζει ποτέ. Μια άλλη φορά το έψαχνα πολλή ώρα και το βρήκα κρυμμένο μέσα στο γρασίδι...

Έτσι αποφάσισα να βγάλω το garra rufa και να το βάλω στο μικρό ενυδρέιο μαζί με ένα rainbow shark ένα γατόψαρο και έναν γλύφτη. Αμέσως ξεκίνησε να πειράζει τα άλλα!

Οπότε αναγκαστικά απόψε τον έχω σε μια μορφή απομόνωσης μέχρι να βρω τι να τον κάνω. Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσει πολύ το ψάρι αυτό και δεν θέλω να το δώσω αλλά μου προέκυψε αντικοινωνικός.

Αναρωτιέμαι: Γενικά είναι επιθετικό το garra rufa; Νόμιζα πως είναι στα κοινωνικά...

Τι να τον κάνω τον μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω ένα τυχαίο link,βάση του οποίου μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματα σου. :thumbup:

http://www.aquariumdesign.gr/index.php?page=spa_garra_rufa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το garra rufa ειναι αληθεια πως δεν ειναι και το πιο κοινωνικο ψαρι που κυκλοφορει.Σε ποσα λιτρα το φιλοξενεις και με ποσα ακομα ψαρια??

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, θα το χαρακτήριζες επιθετικό ή "πειραχτήρι" ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το Garra rufa, ειναι οχι απλα κοπαδοψαρο, αλλα οτι του αρεσει να βρισκεται σε μεγαλα κοπαδια ή μαζες πληθυσμου με ομοια του.

Πιστευω οτι εκει οφειλεται κατα κυριο λογο απο την μια η φοβια του και απο την αλλη η αυξημενη επιθετικοτητα του και οτι ειναι λαθος να διατηρειται μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες.

@Nickthefish: Τον έχω σε 80 λτ μαζί με τα άλλα ψάρια που γράφω πιο πάνω

@Raven: Τι προτείνεις δλδ, να προσθέσω 1-2 ακόμη στο ενυδρείο και να δω πως θα πάνε; Μου αρέσει αυτή η ιδέα γιατί μου αρέσει το ψαράκι.

Πήγα σήμερα ξανά στο ενυδρειάδικο και είδα οτι είχε καμιά 20αριά garra rufa μαζί με moly και ήταν όλα μια χαρά.

Μήπως τελικά αυτό είναι, πρέπει να ζουν σε κοπάδια;

Άλλες γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 80 λιτρα κοινωνικο δεν θα σου προτεινα με τιποτα να βαλεις κοπαδι απο ενα ειδος που φτανει τα 14εκ.

Γνωμη δικη μου ,να το πας πισω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, θα το χαρακτήριζες επιθετικό ή "πειραχτήρι" ;

Πειραχτηρι καλυτερα αν και νομιζω πως τα ψαρια αυτου του Στυλ οπως botia,labeo,red tail black shark εαν δεν ειναι σε κοπαδι τοτε εχουν τη ταση να κυνηγανε δυσκινητα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει με 2-3 άτομα δε θεωρείται κοπάδι και όπως γράφει και ο Raven πιο πάνω καλό είναι να αποφευχθεί.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το συγκεκριμενο ψαρι...χωρις κανενα απολυτως προβλημα..ειναι λιγο υπερκινητικος αλλα αρκετα φυλισυχος με τα αλλα μου ψαρακια...τον εχω σε 73 λιτρα..μαζι με μολλυ και αππλε σναιλ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσθεσα ένα ακόμα Garra Rufa στο ενυδρείο. Στην αρχή έγινε λίγο χαμός μέσα αλλά πλέον τους έχω 3 μέρες μαζί και έχει καλμάρει κάπως ο άλλος.

Εξακολουθεί ενίοτε να κηνυγάει τον άλλο garra rufa ή ένα από τα 2 botia αλλά σε μικρότερο βαθμό από ότι πριν.

Θα συνεχίσω να τον παρακολουθώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...