Jump to content

Κοινωνικο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα εχω ενα 54λιτρο ενυδρειο στο οποιο εχω 3 γκαπυ (1 αρσενικο 2 θυληκα) και θα ηθελα να προσθεσω κ αλλα ψαρακια διαφορετικου ειδους.Για αυτο λοιπον θα ηθελα να μου πει καποιος ο οποιος γνωριζει ποιες επιλογες εχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω ενα 54λιτρο ενυδρειο στο οποιο εχω 3 γκαπυ (1 αρσενικο 2 θυληκα) και θα ηθελα να προσθεσω κ αλλα ψαρακια διαφορετικου ειδους.Για αυτο λοιπον θα ηθελα να μου πει καποιος ο οποιος γνωριζει ποιες επιλογες εχω.

μετρήσεις;;;

διαστάσεις;;;

φώτο αν γίνεται

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

60X30X30 54Lt.

Ph ~8-8,4

KH ~ 10-15

GH > 7-14

NO3 = 0

NO2 = 0

NH3/NH4 = 0.25

Θερμοκρασία (Κοντά στους 27C)

(Σχετικα με την φωτο δευτερα θα μπουν τα πρωτα φυτα και θα γινει και η πρωτη αλλαγη νερου)

Τι ειδη ψαριων μπορουν να συμβιωσουν με τα γκαπυ και υπο τις παραπανω συνθηκες;

post-43558-1309526645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

60X30X30 54Lt.

Ph ~8-8,4

KH ~ 10-15

GH > 7-14

NO3 = 0

NO2 = 0

NH3/NH4 = 0.25

Θερμοκρασία (Κοντά στους 27C)

(Σχετικα με την φωτο δευτερα θα μπουν τα πρωτα φυτα και θα γινει και η πρωτη αλλαγη νερου)

Τι ειδη ψαριων μπορουν να συμβιωσουν με τα γκαπυ και υπο τις παραπανω συνθηκες;

post-43558-1309526645_thumb.jpg

Αστο να δουλέψει ακόμα λίγο το ενυδρείο έτσι όπως είναι....βάλε όμως τα φυτά..

εχεις λίγο πρόβλημα με την βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα θα βοηθησουν στην βιολογία;Στην επόμενη αλλαγη νερου που θα κανω την δευταρα να ριξω μισο καπακι sera (Bio nitrivec) θα βοηθησει στην βιολογια και στην εξουδετερωση της αμμωνάς σε συνδυασμο με την αλλαγη νερου;Εν τελη οτα θα ερθει η στιγμη αν βαλω και αλλα ψαρια ποια ειδη μπορω να βαλω και ποσα συνολικα μπορω να εχω;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα θα βοηθησουν στην βιολογία;Στην επόμενη αλλαγη νερου που θα κανω την δευταρα να ριξω μισο καπακι sera (Bio nitrivec) θα βοηθησει στην βιολογια και στην εξουδετερωση της αμμωνάς σε συνδυασμο με την αλλαγη νερου;Εν τελη οτα θα ερθει η στιγμη αν βαλω και αλλα ψαρια ποια ειδη μπορω να βαλω και ποσα συνολικα μπορω να εχω;

φυτά νομίζω να βάλεις,ρίξε nitrivec και περίμενε μέχρι να μηδενιστει η αμμωνία και μετά βάλε σιγά-σιγά αλλα ψαρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου ειναι αστρωτο ακομα.Κανε αλλαγες νερου γιατι εχεις και ψαρια μεσα και προσθεσε και ζωντανα βακτηρια η βρες καποιον να σου δωσει μπολι.Οταν μηδενισεις την αμμωνια και μετρας και n03 τοτε συζηταμε για ψαρια :thumbup:

Φυτα μπορεις να βαλεις

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ.Κατι τελευταιο με την αλλαγη νερο ανα 1 1/2 μηνα μου ειπαν απο το μαγαζι που πηρα το ενυδρειο να καθαριζω το φιλτρο με νερο βρυσης.Εγω στην προκειμενη περιπτωση να το καθαρισω;Και αν ναι με τι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ.Κατι τελευταιο με την αλλαγη νερο ανα 1 1/2 μηνα μου ειπαν απο το μαγαζι που πηρα το ενυδρειο να καθαριζω το φιλτρο με νερο βρυσης.Εγω στην προκειμενη περιπτωση να το καθαρισω;Και αν ναι με τι;

Τι σου ειπαν??????Πωπω.....καλο ειναι να αλλαζεις νερο 30% καθε βδομαδα για να μην αφηνεις να πανε τα no3 πανω απο 25.Το φιλτρο θα το καθαριζεις μονο οταν βλεπεις οτι πεφτει η ροη του και ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.Αν το καθαρισεις με νερο βρυσης παει η βιολογια σου...

ΥΓ Θα σου προτεινα να ρωτας εδω για οτι θελεις να κανεις γιατι οι πετσοπαδες μερικες φορες λενε λαθος πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ.Κατι τελευταιο με την αλλαγη νερο ανα 1 1/2 μηνα μου ειπαν απο το μαγαζι που πηρα το ενυδρειο να καθαριζω το φιλτρο με νερο βρυσης.Εγω στην προκειμενη περιπτωση να το καθαρισω;Και αν ναι με τι;

Αυτα που λενε τα πιστευουν κιολας???? !!!!! Αλλαγες νερού σιχνοντερα και καθαρισμός φίλτρου μονο με νερο ενυδρείου!!!

Link to comment
Share on other sites

οι πετσοπαδες μερικες φορες λενε λαθος πραγματα

Δεν νομίζω να λένε λάθος... απλά λενε οτι πιο σωστο για να μπουν και λίγα χρήματα στις τσέπες του

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω καποια εμπειρια στο χομπυ συμφωνω σχετικα με αυτο που ειπες για μερικους πετσοπαδες και για αυτο εξαλλου εμπιστευμαι το κοσμο του aquazone. :thumbup: Αρα το συμπερασμα ειναι οτι το φιλτρο καλο ειναι να καθαριζεται οσο το δυνατον αργοτερα (και με νερο του ενυδρειου)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις και πεφτει η ροη του τοτε καθαριζεις τα υλικα με νερο ενυδρειο αλλα και παλι δεν τα κανεις γυαλι,απλα να φυγουν τα χοντρα

Link to comment
Share on other sites

EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥ :thumbup::bye2: :bye2: :(

:(

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Πετσοπάς, άκου κάθε ενάμιση μήνα.

Βασικά αυτοί στα πετ σοπ από ότι κατάλαβα απευθήνονται πιο πολύ σε άτομα που απλώς θέλουν να έχουν ένα ενυδρείο σπίτι τους για ομορφιά. Άμα τώρα ξεκινήσει και του δώσει ένα κάρο εντολές (αλλαγές νερού, κλαδέματα, λιπάσματα, θερμάνσεις, ψύξεις κτλ) για το τι πρέπει να κάνει για συντήρηση του οι μισοί από αυτούς θα πουν ευχαριστώ δεν θα πάρω. Έτσι προσαρμόζονται στον πελάτη. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αυτός δεν κάνει μετρήσεις στα ενυδρεία που έχει στο μαγαζί του και ότι δεν κάνει αλλαγές νερού πιο σύντομα.

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...