Jump to content

βοηθεια για Severum Red


Recommended Posts

Μολις εστεισα ενα ενυδρειο 250 λιτρα, με μισο εδαφος αμμο και μισο χαλικι, μια μεγαλη κατακορυφη πετρα, και εχω τοποθετησει 10 ινδιανακια με 8 tetra και 4 χηρες, σε 3 μερες περιμενω την παραλαβη 3 red severum. Πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα για τα μικρα κοπαδια, και αν οχι τι αλλο συμβουλευετε να κανω. θα επισυναψω και video με το ενυδρειο.

Ευχαριστω. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημ. Συντ.

Το θέμα μετακινήθηκε σε κατάλληλη κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει αφ'ενος στο που μεταφερθηκε και μετα με την ερωτηση μου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα προσπαθω να παρω μια απαντηση και το μονο που βλεπω ειναι η μετακινηση του ερωτηματος μου...

τελος παντων..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παναγιώτη

το θέμα μεταφέρθηκε ήδη στα γενικά περί γλυκού νερού γιατί εσύ το είχες βάλει στα καλωσορίσματα

από και και πέρα καλό είναι να έχεις υπομονή και να μην είσαι επιθετικός :thumbup:

Επίσης έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα και εδώ

Όσον αφορά το ερώτημά σου αν τώρα έστησες το ενυδρείο και έβαλες και τα ψάρια μαζί νομίζω ότι το τελευταίο πρόβλημα που θα έχεις να σκεφτείς είναι η συνύπαρξη των severum με τα ινδιανάκια.

Αναφέρομαι στο στρώσιμο και τα συναφή

Αν θέλεις λοιπόν απαντήσεις σαφείς πας μας πότε το έστησες τι διαδικασία στρωσίματος ακολούθησες και σε ποια φάση είναι το ενυδρείο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα τοποθετηθηκε στις κυχλιδες νοτιο αμερικης επειδη δεν πηρα απαντηση, το μετεφερα στο καλωσορισμα.

το video ελπιζω να σας δίνει πληροφοριες για το set up.Το στρωσιμο ειναι μια χαρα... χρησιμοποιησα το νερο απο το προηγουμενο μικρο μυ ενυδρειο.Η απορια μου εχει να κανει κατα ποσο θα εχουν προβλημα τα ινδιανακια και τα τετρα αν συβιωσουν με τα severum που περιμενω την δευτερα.

Διαβασα οτι ειναι σαρκοφαγα, και το μονο που δεν θελω ειναι να κανω το κοπαδι θηραμα για τα severum..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα τοποθετηθηκε στις κυχλιδες νοτιο αμερικης επειδη δεν πηρα απαντηση, το μετεφερα στο καλωσορισμα.

το video ελπιζω να σας δίνει πληροφοριες για το set up.Το στρωσιμο ειναι μια χαρα... χρησιμοποιησα το νερο απο το προηγουμενο μικρο μυ ενυδρειο.Η απορια μου εχει να κανει κατα ποσο θα εχουν προβλημα τα ινδιανακια και τα τετρα αν συβιωσουν με τα severum που περιμενω την δευτερα.

Διαβασα οτι ειναι σαρκοφαγα, και το μονο που δεν θελω ειναι να κανω το κοπαδι θηραμα για τα severum..

Ευχαριστω

Θεωρητικά όλες αυτές οι κιχλίδες (severum, firemouth, oscar κλπ) είναι επιθετικές αν και τα severum θεωρούνται πιο ήσυχα. Είναι και θέμα χαρακτήρα κυριολεκτικά (όπως και τα oscar). Είναι παρακινδυνευμένο μεν αλλά είναι και πολύ πιθανόν (επειδή τα βάζεις τελευταία) να αγνοήσουν τα άλλα ψαράκια. Μην απογοητευτείς πάντως αν αρχίσουν να εξαφανίζονται κάποια από αυτά, θα ξέρεις ποιος είναι ο αίτιος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... απο τη μια εσκασα χαμογελο, απο την αλλη μας λουζει κρυος ιδρωτας....

Αρα δεν υπαρχει πεπατημενη... απλα περιμενουμε>??

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... απο τη μια εσκασα χαμογελο, απο την αλλη μας λουζει κρυος ιδρωτας....

Αρα δεν υπαρχει πεπατημενη... απλα περιμενουμε>??

Ναι έχει μεγάλη σημασία πως θα σου βγούνε τα severum. Μπορεί αρχικά όλα να πηγαίνουν καλά αλλά αργότερα να μετράς απώλειες. Γενικά πάντως θεωρούνται από τις ήρεμες αμερικάνικες. Επομένως είναι και λίγο λαχείο. Βέβαια ινδιανάκια (και ποια tetra) δεν θα κάτσουν να τα φάνε (είναι και γρήγοροι κολυμβητές). Αλλά το στρεσάρισμα δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ειπα να μιην το γεμισω με πολυ διακοσμηση παρα μονο με λιγα και καλα, δεν ξερω αν φαινεται στο βιντεο πως ειναι το set up του ενυδρειου? θα βοηθουσε να προσθετα κατι??

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγα τα λίτρα για 3 σεβερουμ έχω (2 αρσενικά το ένα 20 και το άλλο 15 εκατοστά) σε 300 λίτρα και τρίτο δεν χωράει. Και από ότι είδα το στήσιμο σου δεν έχει κ πολλές κρυψώνες μόλις από τα τρία ξεχωρίσει ο άλφα αρσενικός θα έχεις θέμα με τα άλλα δύο δεν θα τα αφήσει ήσυχα. Για τα κοπάδοψαρα θά έχεις απώλειες ίσως οι μαύρες χείρες νάνε οκ αλλά τα άλλα θα λιγοστέψουν. Τάιζε καλά κ ίσως να μην ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγα τα λίτρα για 3 σεβερουμ έχω (2 αρσενικά το ένα 20 και το άλλο 15 εκατοστά) σε 300 λίτρα και τρίτο δεν χωράει. Και από ότι είδα το στήσιμο σου δεν έχει κ πολλές κρυψώνες μόλις από τα τρία ξεχωρίσει ο άλφα αρσενικός θα έχεις θέμα με τα άλλα δύο δεν θα τα αφήσει ήσυχα. Για τα κοπάδοψαρα θά έχεις απώλειες ίσως οι μαύρες χείρες νάνε οκ αλλά τα άλλα θα λιγοστέψουν. Τάιζε καλά κ ίσως να μην ασχοληθούν.

Αν βαλω περισσοτερες πετρινες κρυψωνες θα ειναι καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...