Jump to content

Μαύρισε ο καρδινάλιος!


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

Πριν μερικές μέρες παρατήρησα πάνω σε έναν από τους καρδινάλιους του ενυδρείου μου μαύρα σημάδια σαν μουτζούρα!Την επόμενη τα σημάδια είχαν απλωθεί σε όλο του το κορμί και την τρίτη μέρα δυστυχώς το ψαράκι μου πέθανε.Σε αυτές τις τρεις μέρες παρατηρούσα τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείου χωρίς όμως να δω κάτι ανησυχητικό.

Σήμερα γυρνώντας από διήμερη εκδρομούλα και ενώ έχω κάνει αλλαγή νερού πριν φύγω, είδα το ένα από τα δύο gurami που έχω στο ενυδρείο μου σχεδόν ολόμαυρο ενώ και οι υπόλοιποι 4 καρδινάλιοι έχουν ελαφριές μαυρίλες.

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Ίσως από τα πλαστικά φυτά?Τα ψάρια, προς το παρών τουλάχιστον, είναι αρκετα κινητικά.Το άλλο gurami καθώς και 3 γατόψαρα που έχω είναι πεντακάθαρα!

Σε λίγο θα βάλω και μετρήσεις από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις από το ενυδρείο:

NO3:20

NO2:0

GH:75 (4.0)

KH:120 (7.0)

PH:7.2

Link to comment
Share on other sites

Κανείς?

Καμία ιδέα?

Αγαπητέ φίλε!!

Άνοιξε θέμα σε αυτή την κατηγορία οπου θα υπάρξει περισσότερη προσοχή

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

και κανε copy paste την πιο κάτω φόρμα και συμπλήρωσε την στο νέο σου post :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum!

Πριν μερικές μέρες παρατήρησα πάνω σε έναν από τους καρδινάλιους του ενυδρείου μου μαύρα σημάδια σαν μουτζούρα!Την επόμενη τα σημάδια είχαν απλωθεί σε όλο του το κορμί και την τρίτη μέρα δυστυχώς το ψαράκι μου πέθανε.Σε αυτές τις τρεις μέρες παρατηρούσα τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείου χωρίς όμως να δω κάτι ανησυχητικό.

Σήμερα γυρνώντας από διήμερη εκδρομούλα και ενώ έχω κάνει αλλαγή νερού πριν φύγω, είδα το ένα από τα δύο gurami που έχω στο ενυδρείο μου σχεδόν ολόμαυρο ενώ και οι υπόλοιποι 4 καρδινάλιοι έχουν ελαφριές μαυρίλες.

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Ίσως από τα πλαστικά φυτά?Τα ψάρια, προς το παρών τουλάχιστον, είναι αρκετα κινητικά.Το άλλο gurami καθώς και 3 γατόψαρα που έχω είναι πεντακάθαρα!

Σε λίγο θα βάλω και μετρήσεις από το νερό.

Τι εξελιξη εχουν τα ψαρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...