Jump to content

Sos....τη βοηθεια σας παιδες..


Recommended Posts

καλημερα σε ολους..λοιπον ας μπω στο θεμα..εδω και 3 χρονια εχω ενα ενυδρειο με κιχλιδες...το ενυδρειο αγοραστηκε απο γνωστο καταστημα στη κατω κηφισια...σημερα με πηρε τηλ ο πατερας μου και μου ειπε οτι σταζουνε νερα αναμεσα απο το ενυδρειο και τη βαση του.αυριο που θα παω σπιτι μιας και σημερα ειμαι υπηρεσια θα δω τι προβλημα υπαρχει..για δωστε μου τα φωτα σας τι να κανω?με το καταστημα μπορω να βρω ακρη η ειναι φυσιολογικη η φθορα σε ενα ενυδρειο 3 χρονων?αν παλι δε γινεται κατι λογικα θα δωσω τα ψαρακια για να σωθουνε...περιμενω απαντησεις σας..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι...νομιζω πως δε θα εχει καλη καταληξη το ενυδρειο μου...μολις γυρισα σπιτι χρησιμοποιησα ενα φακο για να δω αναμεσα απο το ενυδρειο και τοεπιπλο και διαπιστωσα σαν να εχει ανοιξει..ριχτε μια ματια στο φωτογραφια που ανεβασα...λογικα σημερα θα το αδειασω...αρα κανω ανοιχτη προταση μηπως καποιος φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να δω τι θα κανω..μπορει και να μην τα ξαναπαρω πισω αν δεν παρω αλλο ενυδρειο..θα φτιαξω και αγγελια σε λιγη ωρα..οριστε η φωτογραφια

05072011068.th.jpg

υγ το ενυδρειο ειναι λιγοτερο απο 2 χρονων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φυσιολογικο σε 3 χρονια να σταζει,Εχεις καπου να βαλεις τα ψαρακια σου?Πρεπει να βρεις απο που ειναι η διαρροη και μετα θα δουμε τι θα κανουμε,Αδειασε νερο 5-10 ποντους μπας και ειναι απο πανω η διαρροη

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπε οτι εχει εγγυηση 2 χρονια...μου ειπε να παρω αυριο τηλ να επικοινωνησω με τον υπευθυνο...για να δουμε τι θα κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καλο εχουν η σοβαρες εταιριες,Οτι πληρωνεις περνεις :P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σταζει απο την μια πλευρα της βασης;Καλο ειναι να το δει καποιος πολυ συντομα και να αδειασει το ενυδρειο,γιατι η βαση θα φουσκωσει και θα ειναι επικινδυνη καποια στιγμη.Αφου εισαι εκτος εγγυησης λογικα θα πληρωσεις καποιο ποσο.

Προσωπικα θα εδινα για φιλοξενια αν μπορουσα,γιατι αργα ή γρηγορα το ενυδρειο θα αδειασει και θα ειναι δυσκολο τελευταια στιγμη να τρεχεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ακομα στην εγγυηση και το καταστημα φαινεται να απαντησε θετικα στο προβλημα σου τοτε λογικα το προβλημα σου θα επιλυθει.

Τι ψαρια εχεις και ποσα;

Εχεις εξωτερικο φιλτρο ή εσωτερικο φιλτροκουτι αποσπωμενο;

Εχεις καποιο πλαστικο μεγαλο δοχειο; Σκεφτομουν καποιο πλαστικο δοχειο παιχνιδιων απο το IKEA

Η σκεψη μου ειναι εαν γινεται να τα μεταφερεις σε καποιο αλλο δοχειο προσωρινα μεχρι να βρεθει καποια αλλη λυση ή μεχρι να βρεις καποιον να στα φιλοξενησει!

Θα μαζεψεις με μια αποχη το επιφανιακο στρωμα της αμμου και θα το απλωσεις στο δοχειο που θα φιλοξενησεις τα ψαρακια σου προσωρινα, θα το γεμισεις με το νερο του ενυδρειου σου και θα βαλεις και τα φιλτρα σου εαν αυτο ειναι εφικτο, δεν θα ταισεις καθολου για την ωρα, αεραντλια και βλεπουμε στην πορεια τη αλλο μπορουμε να κανουμε!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..λοιπον ας μπω στο θεμα..εδω και 3 χρονια εχω ενα ενυδρειο με κιχλιδες...το ενυδρειο αγοραστηκε απο γνωστο καταστημα στη κατω κηφισια...σημερα με πηρε τηλ ο πατερας μου και μου ειπε οτι σταζουνε νερα αναμεσα απο το ενυδρειο και τη βαση του.αυριο που θα παω σπιτι μιας και σημερα ειμαι υπηρεσια θα δω τι προβλημα υπαρχει..για δωστε μου τα φωτα σας τι να κανω?με το καταστημα μπορω να βρω ακρη η ειναι φυσιολογικη η φθορα σε ενα ενυδρειο 3 χρονων?αν παλι δε γινεται κατι λογικα θα δωσω τα ψαρακια για να σωθουνε...περιμενω απαντησεις σας..

μολις πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπε οτι εχει εγγυηση 2 χρονια...μου ειπε να παρω αυριο τηλ να επικοινωνησω με τον υπευθυνο...για να δουμε τι θα κανουμε...

Αφου ειναι ακομα στην εγγυηση και το καταστημα φαινεται να απαντησε θετικα στο προβλημα σου τοτε λογικα το προβλημα σου θα επιλυθει.

Τι ψαρια εχεις και ποσα;

Εχεις εξωτερικο φιλτρο ή εσωτερικο φιλτροκουτι αποσπωμενο;

Δεν ειναι στην εγγυηση δυστυχως. :P

Καλο θα ειναι να πιεσεις τον υπευθυνο να ερθει αμεσα καποιος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στην εγγυηση δυστυχως. :P

Καλο θα ειναι να πιεσεις τον υπευθυνο να ερθει αμεσα καποιος. :thumbup:

Στη δημοσιευση 2 κατω απο την φωτο αναφερει οτι ειναι λιγοτερο των 2 χρονων! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στη δημοσιευση 2 κατω απο την φωτο αναφερει οτι ειναι λιγοτερο των 2 χρονων! :hysterical:

Εχεις δικιο..! :thumbup:

Φιλε georot1981,επειδη μπερδευτηκαμε,ποσων ετων ειναι τελικα το ενυδρειο; :P

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

σορυ παιδια δικο μου το λαθος...μαλλον λαθος εκτιμηση εκανα..το ενυδρειο ειναι 23 μηνων..αρα μεσα στην εγγυηση κανονικα...το καλο ειναι οτι αδειαζει 100μλ την ωρα...αρα δεν εχω προβλημα προς το παρον..για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ακομα στην εγγυηση και το καταστημα φαινεται να απαντησε θετικα στο προβλημα σου τοτε λογικα το προβλημα σου θα επιλυθει.

Τι ψαρια εχεις και ποσα;

Εχεις εξωτερικο φιλτρο ή εσωτερικο φιλτροκουτι αποσπωμενο;

Εχεις καποιο πλαστικο μεγαλο δοχειο; Σκεφτομουν καποιο πλαστικο δοχειο παιχνιδιων απο το IKEA

Η σκεψη μου ειναι εαν γινεται να τα μεταφερεις σε καποιο αλλο δοχειο προσωρινα μεχρι να βρεθει καποια αλλη λυση ή μεχρι να βρεις καποιον να στα φιλοξενησει!

Θα μαζεψεις με μια αποχη το επιφανιακο στρωμα της αμμου και θα το απλωσεις στο δοχειο που θα φιλοξενησεις τα ψαρακια σου προσωρινα, θα το γεμισεις με το νερο του ενυδρειου σου και θα βαλεις και τα φιλτρα σου εαν αυτο ειναι εφικτο, δεν θα ταισεις καθολου για την ωρα, αεραντλια και βλεπουμε στην πορεια τη αλλο μπορουμε να κανουμε!

κιχλιδες εχω και ειναι 10 χωρις τα μικρα...και εχει 2 εξωτερικα φιλτρα..περιμενω τηλεφωνο απο το καταστημα για να δουμε τι θα κανουμε...ελπιζω να με εξυπηρετησουνε και να μην ''σφυριξουν κλεφτικα''

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω νεοτερα απο το μετωπο...το πρωι ειχα 2 χρονια εγγυηση και το μεσημερι με πηρανε τηλεφωνο να μου πουνε οτι τελικα εχω ενα χρονο..αραγε αν ειχα το ενυδρειο 2χρονια και ενα μηνα ποσο εγγυηση θα ειχα?1 η 2 χρονια?τλσπντν ειμαι αρκετα στενοχωρημενος και αγανακτισμενος απο το συγκεκριμενο γνωστο καταστημα στη κηφισια...μεχρι και μου ειπανε οτι ειναι κινεζικο και γιαυτο...αυτο ομως ειναι απαραδεκτο για δικαιολογια μιας και αν ξερουνε οτι δεν ειναι καλα αυτα τα ενυδρεια δε πρεπει να τα προμηθευουνται και να τα πουλανε...τι να πω το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να αποχωριστω τα ψαρακια μου..ανοιγω και αγγελια...

υγ αυριο θα μιλησω με το διευθυντη του καταστηματος μηπως και αυτος δεν ειναι στη κατηγορια του κλασσικου ελληνα που προσπαθει να πουλησει σκαρτο πραγμα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την προέλευση.Κινέζικο ή μη έχει πωληθεί στην ΕΕ (τρομάρα μας)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω νεοτερα απο το μετωπο...το πρωι ειχα 2 χρονια εγγυηση και το μεσημερι με πηρανε τηλεφωνο να μου πουνε οτι τελικα εχω ενα χρονο..αραγε αν ειχα το ενυδρειο 2χρονια και ενα μηνα ποσο εγγυηση θα ειχα?1 η 2 χρονια?τλσπντν ειμαι αρκετα στενοχωρημενος και αγανακτισμενος απο το συγκεκριμενο γνωστο καταστημα στη κηφισια...μεχρι και μου ειπανε οτι ειναι κινεζικο και γιαυτο...αυτο ομως ειναι απαραδεκτο για δικαιολογια μιας και αν ξερουνε οτι δεν ειναι καλα αυτα τα ενυδρεια δε πρεπει να τα προμηθευουνται και να τα πουλανε...τι να πω το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να αποχωριστω τα ψαρακια μου..ανοιγω και αγγελια...

υγ αυριο θα μιλησω με το διευθυντη του καταστηματος μηπως και αυτος δεν ειναι στη κατηγορια του κλασσικου ελληνα που προσπαθει να πουλησει σκαρτο πραγμα ...

Κανε αλλη μια προσπαθεια με την διευθυνση του καταστηματος μηπως και γινει καμια εξαιρεση και στο αντικαταστησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την προέλευση.Κινέζικο ή μη έχει πωληθεί στην ΕΕ (τρομάρα μας)

Σωστο,οτι κυκλοφορει στην Ευρωπαικη Ενωση εχει δυο χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..λοιπον εχω νεοτερα..πηρα το ινστιτουτο καταναλωτων και μου ειπε οτι τα αρθρο 554 554 μου εξασφαλιζουν την εγγυηση των 2 χρονων...μου ειπανε επισης οτι αν κινηθω δικαστικα,σε περιπτωση που δε μου το αλλαξουνε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δικαιωθω..αυτο και μονο μου αρκει για να συνεχισω τις ενεργειες μου..ελπιζω να με ακουσουνε και στο καταστημα για να μην το τραβηξουμε στα ακρα...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βγαλεις ακρη φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε καποια νεα οχι και πολυ καλα...αρχικα μιλησα με το καταστημα,τηλεφωνικα και σε πολυ ηρεμο τονο φυσικα...ο διευθυντης του καταστηματος μου ειπε οτι το ενυδρειο εχε ιενα χρονο εγγυηση επειδη η προελευση του ειναι απο τριτη χωρα..το ρωτησα αν υπαρχει καποιο αρθρο που να το λεει αυτο και μου ειπε οτι υπαρχει φυσικα..τλσπντν μετα απο τη κουβεντα που ειχαμε το μονο που προσφερθηκε ηταν να μου κανει μαι εκπτωση σε καποιο αλλο ενυδρειο της ταξης του 15%... φυσικα και απο το ενα αυτι μου μπηκε απο το αλλο μου βγηκε...τελος μου ειπε οτι σαν καταστημα δεν εχει καμια ευθυνη και οτι πρεπει να μιλησω με τον αντιπροσωπο..πηρα τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι υπαρχει το αρθρο που λεει οτι δεν υπαρχει εγγυηση για γυαλια...δηλαδη αλλο αρθρο ο ενας αλλο ο αλλος...και μου ειπε να απευθυνθω στο καταστημα και οτι κακως ο διευθυντης μου εδωσε το τηλ του να παραπονεθω..τα συμπερασματα δικα σας...το τι να κανω δυστυχως δεν ξερω...παντως απο οτι καταλαβα ουτε του ενος ουτε του αλλου δεν ιδρωσε καθολου το αυτι οταν μιλησα οτι καλυπτομαι απο το νομο και ισως κανω καποια αγωγη...ατιμη ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε καποια νεα οχι και πολυ καλα...αρχικα μιλησα με το καταστημα,τηλεφωνικα και σε πολυ ηρεμο τονο φυσικα...ο διευθυντης του καταστηματος μου ειπε οτι το ενυδρειο εχε ιενα χρονο εγγυηση επειδη η προελευση του ειναι απο τριτη χωρα..το ρωτησα αν υπαρχει καποιο αρθρο που να το λεει αυτο και μου ειπε οτι υπαρχει φυσικα..τλσπντν μετα απο τη κουβεντα που ειχαμε το μονο που προσφερθηκε ηταν να μου κανει μαι εκπτωση σε καποιο αλλο ενυδρειο της ταξης του 15%... φυσικα και απο το ενα αυτι μου μπηκε απο το αλλο μου βγηκε...τελος μου ειπε οτι σαν καταστημα δεν εχει καμια ευθυνη και οτι πρεπει να μιλησω με τον αντιπροσωπο..πηρα τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι υπαρχει το αρθρο που λεει οτι δεν υπαρχει εγγυηση για γυαλια...δηλαδη αλλο αρθρο ο ενας αλλο ο αλλος...και μου ειπε να απευθυνθω στο καταστημα και οτι κακως ο διευθυντης μου εδωσε το τηλ του να παραπονεθω..τα συμπερασματα δικα σας...το τι να κανω δυστυχως δεν ξερω...παντως απο οτι καταλαβα ουτε του ενος ουτε του αλλου δεν ιδρωσε καθολου το αυτι οταν μιλησα οτι καλυπτομαι απο το νομο και ισως κανω καποια αγωγη...ατιμη ελλαδα

Απο οτι καταλαβαινω μαλλον πας για καινουρια αγορα....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται δυστηχως εαν οντως θες να καταφερεις κατι καλο ειναι να μιλησεις με καποιον φιλο σου δικηγορο γιατι μονο τοτε θα μαθεις την ακριβεις αληθεια και μονο τοτε θα φοβηθουν αν τους παρενοχλησει ο ιδιος.

Απο εκει και περα εαν δεν ιδρωση το αυτακι τους τοτε ειναι να μπεις σε δικαστηκες διαδικασιες και εκτος απο το οτι θα ειναι ψυχωφθορο καταλαβαινεις πως θα τραβηξει μακρια και η βαλιτσα.

Απο την αλλη εαν καταλαβαινω καλα, το προβλημα σου δεν ειναι απο τζαμι σπασμενω αλλα απο καποια κολληση που δεν εγινε σωστα εξ αρχης και καποια στιγμη ειχες αυτη την διαροη.

Σιγουρα εχει μια μανουρα η ολοι κατασταση, δηλαδη στο να το αδειασεις, ξανακολλησης και ξαναγεμησεις το ενυδρειο αλλα με λιγο υπομωνη τοσες μερες θα το ειχες φτιαξει, απο την στιγμη βεβαια πως δεν περιμενες για καποιες καλυτερες εξεληξεις με την εγγυηση. Λογικα καποια ραφη περιμετρικα στον πατο του ενυδρειου δεν εγινε σωστα. Οποτε μια που δεν ειναι σε εμφανεις σημειο απο την στιγμη που το αδειασεις και το στεγνωσεις και καθαρισεις καλα, περνεις μια σιλικονη για ενυδρειακη χρηση του περνας μια καλη στρωση περιμετρικα, το αφηνεις καμια εβδομαδα να στεγνωση καλα(οχι σε απευθεια ηλιο) και ειναι ετοιμο.

Πριν το ξαναγεμισεις με αμμο πρωτα θα κανεις μια γενικη προβα μονο με νερο και θα το αφησεις καμια μερα για σιγουρια να δεις οτι ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...