Jump to content

Τι ψαράκια να βάλω μέσα?


Recommended Posts

Χαιρετώ τους ομοιοχομπίστες.

Είμαι εντελώς καινούργιος και εντελώς άσχετος.

Πρόσφατα πήρα ενυδρείο 120lt και προς το παρόν είμαι στη φάση του στρωσίματος.

Θα ήθελα να μου προτείνετε "συνθέσεις" ψαριών για να φτιάξω ένα όμορφο κοινωνικό ενυδρείο.

Το πρόβλημα είναι ότι μου αρέσουν τα ψαράκια με έντονα χρώματα αλλά όσα βλέπω στο pet shop είναι σκουρόχρωμα.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει όμορφα πολύχρωμα ψαράκια που να συμβιώνουν αρμονικά μεταξύ τους?

Αν είναι και λίγο μεγάλα και κινητικά ακόμη καλύτερα γιατί 3 γλείφτες που έχω προς το παρόν, είναι συνεχώς κρυμμένοι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:)

Και λογικό είναι οι γλύφτες να είναι κρυμμένοι. Αφού το ενυδρείο στρώνεται με αυτούς :blink:

Αααα, και κάτι ακόμα, δεν λέγονται γλύφτες! Διάβασε τα άρθρα που αναφέρονται στο στρώσιμο του ενυδρείου για να πάρεις μια ιδέα για το πως πρέπει να στρώνεται ένα ενυδρείο :ballistic:

Και μην βάλεις άλλα ψάρια μέχρι να μετρήσεις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών ΜΗΔΕΝ στο νερό του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ για το στρώσιμο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Ψαράκια σου προτείνω να ξεκινήσεις με ζωοτόκα, που είναι ακριβώς αυτό που ζητάς και είναι και εύκολα (γκάππυ, πλάτυ, μόλυ, ξιφοφόροι).

Πρόσεξε μόνο γιατί επειδή οι "γλύφτες" είναι πιο ευαίσθητοι σε άστρωτα ενυδρεία, πριν βάλεις άλλα ψάρια, να σιγουρευτείς ότι δεν σου έχουν αρρωστήσει από τις κακές συνθήκες (αμμωνία κλπ), γιατί θα σου τα κολλήσουν όλα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

:)

Και λογικό είναι οι γλύφτες να είναι κρυμμένοι. Αφού το ενυδρείο στρώνεται με αυτούς :blink:

Αααα, και κάτι ακόμα, δεν λέγονται γλύφτες! Διάβασε τα άρθρα που αναφέρονται στο στρώσιμο του ενυδρείου για να πάρεις μια ιδέα για το πως πρέπει να στρώνεται ένα ενυδρείο :ballistic:

Και μην βάλεις άλλα ψάρια μέχρι να μετρήσεις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών ΜΗΔΕΝ στο νερό του ενυδρείου σου.

Τα διάβασα φίλε μου και έχεις δίκιο.

Αλλά ενώ είμουν έτοιμος να αγοράσω αμωνία,test κτλ για να κάνω ένα πιο ζωοφιλικό στρώσιμο, ο καταστηματάρχης ήταν ανένδοτος να βάλω τα συγκεκριμένα ψαράκια διότι μόνο έτσι είπε ότι τι στρώσιμο γίνεται σωστά.Και τον άκουσα.Υποτίθεταο ότι έχει σπουδάσει και ιχθυοκαλλιέργεια. Μου έδωσε 2 golden suckers και ένα γατόψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ανένδοτος, ε?................ :blink:

Ε, κι εσύ τώρα, θα πρέπει να είσαι ανένδοτος, στο αν ξαναπατήσεις εκεί..! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλες προτάσεις για πολύχρωμο μπουκετάκι με ψαράκια?

2 κοπαδια απο νεον ή ροδοστομους ή αρλεκινους και σαν κεντρικο ψαρι καποια γκουραμακια ή απιστογραμμα ή ραμιρεζοι . Αλλα οχι τωρα ... δε πρεπει να σε απασχολει αυτο ... το θεμα ειναι να στρωσει το νερο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Poecilia reticulata (γκάππυ)

Xiphophorus maculatus (πλάτυ)

Xiphophorus helleri (ξιφοφόροι)

Paracheirodon innesi (νέον)

Rasbora heteromorpha (αρλεκίνοι)

Hemigrammus bleheri (ροδόστομοι)

Trichogaster trichopterus (μπλε γκουράμι)

Colisa lalia (γκουράμι)

Apistogramma agassizii

Mikrogeophagus ramirezi

Κάνε αναζήτηση στο ψαροευρετήριο ή γενικά στο ιντερνετ. :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΑ ΕΒΑΖΕΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΨΑΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΑ ΕΒΑΖΕΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΨΑΡΙΑ.

Κατερίνα λυπάμαι, αλλά η πρόταση που του κάνεις, είναι ότι χειρότερο για ένα χομπίστα!

Υποτίθεται ότι εμείς οι χομπίστες, είμαστε εναντίον των υβριδίων, των τεχνητά βαμένων ψαριών και όλα τα σχετικά υπόλοιπα... Δεν γίνεται από τη μία να ζητάμε να σταματήσει αυτή η βάναυση παρέμβαση στη φύση και από την άλλη να προτείνουμε σε κάποιον να βάλει στο ενυδρείο του τέτοια ψάρια, ενισχύοντας την παραγωγή τους στα εργαστήρια, αλλά και το εμπόριό τους... και ειδικά τη στιγμή που υπάρχουν τόσα άλλα είδη ψαριών, πανέμορφα και φυσικά, που η παρουσία τους θα μας ικανοποιήσει εξ ίσου καλά σε όλα τα επίπεδα του χόμπι.

Εδώ έχει ξεκινήσει μέχρι και σχετική κίνηση διαμαρτυρίας από κάποιους άλλους χομπίστες του χώρου γι αυτό το θέμα! Ας μην ενισχύουμε λοιπόν, το "αντίπαλο στρατόπεδο" της βιομηχανίας τεχνητών ψαριών... please... :)

Y.Σ.: Ας μην γίνει παρακαλώ το σχόλιό μου αφορμή για να χαλάσουμε αυτό το ποστ. Υπάρχουν άλλοι χώροι να συζητήσουμε σχετικά, αν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα λυπάμαι, αλλά η πρόταση που του κάνεις, είναι ότι χειρότερο για ένα χομπίστα!

Υποτίθεται ότι εμείς οι χομπίστες, είμαστε εναντίον των υβριδίων, των τεχνητά βαμένων ψαριών και όλα τα σχετικά υπόλοιπα... Δεν γίνεται από τη μία να ζητάμε να σταματήσει αυτή η βάναυση παρέμβαση στη φύση και από την άλλη να προτείνουμε σε κάποιον να βάλει στο ενυδρείο του τέτοια ψάρια, ενισχύοντας την παραγωγή τους στα εργαστήρια, αλλά και το εμπόριό τους... και ειδικά τη στιγμή που υπάρχουν τόσα άλλα είδη ψαριών, πανέμορφα και φυσικά, που η παρουσία τους θα μας ικανοποιήσει εξ ίσου καλά σε όλα τα επίπεδα του χόμπι.

Εδώ έχει ξεκινήσει μέχρι και σχετική κίνηση διαμαρτυρίας από κάποιους άλλους χομπίστες του χώρου γι αυτό το θέμα! Ας μην ενισχύουμε λοιπόν, το "αντίπαλο στρατόπεδο" της βιομηχανίας τεχνητών ψαριών... please... :)

Y.Σ.: Ας μην γίνει παρακαλώ το σχόλιό μου αφορμή για να χαλάσουμε αυτό το ποστ. Υπάρχουν άλλοι χώροι να συζητήσουμε σχετικά, αν χρειαστεί.

+100000

Καλως ήρθες κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Κατερίνα λυπάμαι, αλλά η πρόταση που του κάνεις, είναι ότι χειρότερο για ένα χομπίστα!

Υποτίθεται ότι εμείς οι χομπίστες, είμαστε εναντίον των υβριδίων, των τεχνητά βαμένων ψαριών και όλα τα σχετικά υπόλοιπα... Δεν γίνεται από τη μία να ζητάμε να σταματήσει αυτή η βάναυση παρέμβαση στη φύση και από την άλλη να προτείνουμε σε κάποιον να βάλει στο ενυδρείο του τέτοια ψάρια, ενισχύοντας την παραγωγή τους στα εργαστήρια, αλλά και το εμπόριό τους... και ειδικά τη στιγμή που υπάρχουν τόσα άλλα είδη ψαριών, πανέμορφα και φυσικά, που η παρουσία τους θα μας ικανοποιήσει εξ ίσου καλά σε όλα τα επίπεδα του χόμπι.

Εδώ έχει ξεκινήσει μέχρι και σχετική κίνηση διαμαρτυρίας από κάποιους άλλους χομπίστες του χώρου γι αυτό το θέμα! Ας μην ενισχύουμε λοιπόν, το "αντίπαλο στρατόπεδο" της βιομηχανίας τεχνητών ψαριών... please... :blink:

Y.Σ.: Ας μην γίνει παρακαλώ το σχόλιό μου αφορμή για να χαλάσουμε αυτό το ποστ. Υπάρχουν άλλοι χώροι να συζητήσουμε σχετικά, αν χρειαστεί.

χμμμ και οι μονομαχοι τεχνητα ψαρακια δεν ειναι; Οι κανονικοι μονομαχοι εχουν κοντες ουρες και οχι τοσο εντονα χρωματα

Βαλε Colombian Tetra - Hyphessobrycon colombianus ειναι πολυ ομορφα και δραστηρια ψαρακια! Σημερα τα ειδα σε ενα απο τα ενυδρεια του lab μου και ζηλεψα! Δεν ξερω με τι ψαρια θα τα πηγαινουν καλα ομως... με την σαλαμανδρα παντως δεν ειχαν κανενα προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ και οι μονομαχοι τεχνητα ψαρακια δεν ειναι; Οι κανονικοι μονομαχοι εχουν κοντες ουρες και οχι τοσο εντονα χρωματα...

Μάλλον χρειάζεσαι περισσότερο διάβασμα...

Αλλο υβρίδιο παπαγαλόψαρο, άλλο διασταύρωση Μονομάχων, διαφόρων τύπων.

Στη φύση υπάρχουν διάφοροι τύποι Μονομάχων, τους οποίους τους πήραν οι ανά τον κόσμο ασχολούμενοι με την αναπαραγωγή τους και τους εξέλιξαν μεταξύ τους. Δεν έβαλαν διαφορετικά είδη ψαριών να ζευγαρώσουν, ώστε να βγουν υβρίδια. Και σίγουρα ορισμένοι από αυτούς, αν θες τη γνώμη μου, είναι και αυτοί λάθος, γιατί ασχολούνται με αυτές τις αναπαραγωγές με τέτοιο κριτήριο, που εγώ τουλάχιστον δεν συμφωνώ και δεν συμμερίζομαι.

Υ.Σ.: Πάντως βλέπω ότι το πάμε φιρί-φιρί να το χαλάσουμε το ποστ... :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΑ 120LT?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Θα σε συμβουλευα να προχωρησεις σιγα σιγα στην προσθηκη ψαριων στο ενυδρειο σου.Αληθεια το στρωσιμο ολοκληρωθηκε;

Ο αριθμος των ψαριων δεν ειναι απολυτος, γιατι εξαρταται απο το μεγεθος τους.Δηλαδη, μπορει να βαλεις απο ενα μεγαλο ψαρι και δυο-τρεις μικρους συγκατοικους, εως πολλα μικρα ψαρια σε σμηνη, αρκει βεβαια αυτα να ταιριαζουν μεταξυ τους.

Μια τελευταια συμβουλη (απο εναν παθοντα!), μην στοκαρεις το ενυδρειο σου γιατι θα μπεις σε περιπετειες, οπως υψηλες τιμες ΝΟ3, ΡΟ4 κλπ και θα χρειαζεσαι πολυ περισσοτερη φροντιδα και και...

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Θα σε συμβουλευα να προχωρησεις σιγα σιγα στην προσθηκη ψαριων στο ενυδρειο σου.Αληθεια το στρωσιμο ολοκληρωθηκε;

Ο αριθμος των ψαριων δεν ειναι απολυτος, γιατι εξαρταται απο το μεγεθος τους.Δηλαδη, μπορει να βαλεις απο ενα μεγαλο ψαρι και δυο-τρεις μικρους συγκατοικους, εως πολλα μικρα ψαρια σε σμηνη, αρκει βεβαια αυτα να ταιριαζουν μεταξυ τους.

Μια τελευταια συμβουλη (απο εναν παθοντα!), μην στοκαρεις το ενυδρειο σου γιατι θα μπεις σε περιπετειες, οπως υψηλες τιμες ΝΟ3, ΡΟ4 κλπ και θα χρειαζεσαι πολυ περισσοτερη φροντιδα και και...

Καλη συνεχεια!

Πηγα σε άλλο pet shop ο οποίος μου είπε να περάσουν 15 ημέρες από τότε που έβαλα τους γλείφτες.οπότε περιμένω.δεν έχω παρει tests γιατί λέει θα μου τσεκάρει αυτός το νερό πριν βάλω τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

...δεν έχω παρει tests γιατί λέει θα μου τσεκάρει αυτός το νερό πριν βάλω τα ψαράκια.

Μην εμπιστευθείς κανένα πετσοπ για τις μετρήσεις του νερού σου!

Πάρε τεστ και μέτρα μόνος σου. Να μάθεις να ελέγχεις και να διαχειρίζεσαι μόνος σου, τα του ενυδρείου σου (και δη τα σημαντικά, όπως οι μετρήσεις) και να μην εμπιστεύεσαι κανέναν έμπορο σε τέτοια θέματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην εμπιστευθείς κανένα πετσοπ για τις μετρήσεις του νερού σου!

Πάρε τεστ και μέτρα μόνος σου. Να μάθεις να ελέγχεις και να διαχειρίζεσαι μόνος σου, τα του ενυδρείου σου (και δη τα σημαντικά, όπως οι μετρήσεις) και να μην εμπιστεύεσαι κανέναν έμπορο σε τέτοια θέματα. :)

Συμφωνω 100%!!!Για να δεις αν εχει ολοκληρωθει το "στρωσιμο" πρεπει να εχεις μηδενικες μετρησεις σε αμμωνια και ΝΟ2 και μετρησιμες τιμες ΝΟ3.Οποτε για αρχη αυτα τα τρια τεστ και για συνεχεια ΡΗ, ΡΟ4,Fe, GH, KH και εχεις καλυψει μεγαλο μερος των απαραιτητων πληροφοριων που πρεπει να εχεις για την κατασταση του νερου.Καλυτερα παρε υγρα τεστ γιατι ειναι πιο ακριβη στις μετρησεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 100%!!!Για να δεις αν εχει ολοκληρωθει το "στρωσιμο" πρεπει να εχεις μηδενικες μετρησεις σε αμμωνια και ΝΟ2 και μετρησιμες τιμες ΝΟ3.Οποτε για αρχη αυτα τα τρια τεστ και για συνεχεια ΡΗ, ΡΟ4,Fe, GH, KH και εχεις καλυψει μεγαλο μερος των απαραιτητων πληροφοριων που πρεπει να εχεις για την κατασταση του νερου.Καλυτερα παρε υγρα τεστ γιατι ειναι πιο ακριβη στις μετρησεις τους.

Πόσο περίπου θα μου στοιχίσουν αυτά τα τεστ?

Ειναι εύκολα στη χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου θα μου στοιχίσουν αυτά τα τεστ?

Ειναι εύκολα στη χρήση?

11-18 ευρω στοιχιζουν το καθενα,αναλογα την μαρκα.

Να προτιμισεις υγρα, ειναι πιο αξιοπιστα. Για το στρωσιμο χρειαζεσαι ΝΗ4/3, ΝΟ2, ΝΟ3.

Καλο ειναι να παρεις και ΡΗ,GH/KH για να ξερεις αν οι συνθηκες για ψαρια και τι ψαρια ειναι καταλληλες.

Η χρηση τους ειναι ευκολη και εχουν οδηγιες. Υπαρχουν οδηγιες και στο φορουμ για μεγαλη γκαμα απο αυτα.

Οπου δυσκολευτεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην αρχή τουλάχιστον, δεν χρειάζεσαι τεστ για ΡΟ4 & Fe. Τα υπόλοιπα όμως είναι απαραίτητα αν θέλεις να έχεις πραγματική εικόνα του τι γίνεται στο ενυδρείο σου, αλλά και για να μπορείς να το συντηρήσεις σωστά.

Το κόστος κυμαίνεται, ανάλογα την εταιρεία και την ποιότητά τους. Καλύτερα να ρωτήσεις στα σχετικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα προσωπικη μου γνωμη.

Εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις μαρκες τεστ. Βρηκα τις Aquarium Pharmaceuticals ,αν και λιγο πιο ακριβα απο αλλα, πιο λειτουργικα και πιο αξιοπιστα.

Και το πιο ακριβα "παιζει" γιατι π.χ. το ΝΟ2 Aq.Ph. μετραει 180 τεστ ενω αλλα μετρουν γυρω στα 50.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals ) μπορεί να φαίνονται αρχικά ποιο ακριβά στην ουσία όμως δεν είναι μια και όλα της τα τεστ όντως δίνουν περισσότερες μετρήσεις με αποτέλεσαμα ένα τεστ ΝΟ3 να είναι ουσιαστικά σχεδόν δυο άλλης μάρκας.

Link to comment
Share on other sites

Ολο και αυξάνονται τα έξοδα, αλλά τι να κάνω που έχω ήδη κολλήσει το μικρόβιο.

Κάθομαι και χαζεύω το ενυδρείο και τώρα που είναι σχεδόν άδειο από ψάρια. Φανταστείτε μετά τι έχει να γίνει.Τηλεόραση τέλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...