Jump to content

Βοηθεια για καινουριο ενυδρειο 54 λιτρων


Recommended Posts

Γεια σε ολους,με λενε Κωστα και παρακολουθω εδω κι αρκετο καιρο το φορουμ χωρις να εχω ποσταρει ποτε κατι.

Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδριακι 13 λιτρων που λειτουργει εδω κ μερικους μηνες με ενα χρυσοψαρο και επιτελους αγορασα το Juwel Korall 60 για να μεταφερω το χρυσοψαρο μου σε αυτο.

Εδω και 2 μερες λειτουργω το ενυδρειο εχοντας στυψει το παλιο μου φιλτρο στο καινουριο(μπλε σφουγκαρι),επισης εριξα κ sera filter biostart.Δεν εχω βαλει ακομα το χρυσοψαρο μεσα δεν εχω ριξει καθολου αμμωνια ή τροφη.Μονο νερο με αντιχλωριο εχω βαλει και το φιλτρο του.

Οι αποριες που εχω ειναι:

1)Tι κανω απο εδω και περα?Ριχνω τροφη ή κατι αλλο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ή θα ξεκινησει μονη της η διαδικασια μιας κ εχει ηδη το σκευασμα της σερα αλλα κ το "μπολι" απτο παλιο μου ενυδρειο?

Εαν χρησιμοποιησω το παλιο μου φιλτο παραλληλα με το καινουριο το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο να υποδεχτει το χρυσοψαρο η θα εχω προβλημα με αμμωνια?

Δεν ξερω εαν εχει καποιο νοημα να το πω αλλα μεσα στο ενυδρειο εχω βαλη και μερικες κρυπτοκορινες.

2)Το ενυδρειακι των 13 λιτρων θα λειτουργει λιγο καιρο ακομα μεχρι να ειναι ασφαλες να μεταφερθει το ψαρι στο καινουριο,θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να φιλοξενησει καποιον μονομαχο ας πουμε ή κατι παραπλησιο?Κι εαν ναι,θα χρειαστει καποια αλλη διαδικασια λαμβανοντας υποψη οτι το φιλτρο ειναι ηδη στρωμμενο ή απλα θα βαλω το ψαρι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,με λενε Κωστα και παρακολουθω εδω κι αρκετο καιρο το φορουμ χωρις να εχω ποσταρει ποτε κατι.

Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδριακι 13 λιτρων που λειτουργει εδω κ μερικους μηνες με ενα χρυσοψαρο και επιτελους αγορασα το Juwel Korall 60 για να μεταφερω το χρυσοψαρο μου σε αυτο.

Εδω και 2 μερες λειτουργω το ενυδρειο εχοντας στυψει το παλιο μου φιλτρο στο καινουριο(μπλε σφουγκαρι),επισης εριξα κ sera filter biostart.Δεν εχω βαλει ακομα το χρυσοψαρο μεσα δεν εχω ριξει καθολου αμμωνια ή τροφη.Μονο νερο με αντιχλωριο εχω βαλει και το φιλτρο του.

Οι αποριες που εχω ειναι:

1)Tι κανω απο εδω και περα?Ριχνω τροφη ή κατι αλλο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ή θα ξεκινησει μονη της η διαδικασια μιας κ εχει ηδη το σκευασμα της σερα αλλα κ το "μπολι" απτο παλιο μου ενυδρειο?

Εαν χρησιμοποιησω το παλιο μου φιλτο παραλληλα με το καινουριο το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο να υποδεχτει το χρυσοψαρο η θα εχω προβλημα με αμμωνια?

Δεν ξερω εαν εχει καποιο νοημα να το πω αλλα μεσα στο ενυδρειο εχω βαλη και μερικες κρυπτοκορινες.

2)Το ενυδρειακι των 13 λιτρων θα λειτουργει λιγο καιρο ακομα μεχρι να ειναι ασφαλες να μεταφερθει το ψαρι στο καινουριο,θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να φιλοξενησει καποιον μονομαχο ας πουμε ή κατι παραπλησιο?Κι εαν ναι,θα χρειαστει καποια αλλη διαδικασια λαμβανοντας υποψη οτι το φιλτρο ειναι ηδη στρωμμενο ή απλα θα βαλω το ψαρι μεσα?

Καλησπέρα φίλε Κώστα!

Μιας και φτιάχνεις τη βιολογία του ενυδρείου με μπόλι+biostart δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω,απλά θα περιμένεις λίγο καιρό να στρώσει το ενυδρείο (αν δεν κάνω λάθος)

Στο 13άρι δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα,μόνο προσαρμογή στο νέο ψάρι,αν και 13 λίτρα είναι κάπως λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,με λενε Κωστα και παρακολουθω εδω κι αρκετο καιρο το φορουμ χωρις να εχω ποσταρει ποτε κατι.

Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδριακι 13 λιτρων που λειτουργει εδω κ μερικους μηνες με ενα χρυσοψαρο και επιτελους αγορασα το Juwel Korall 60 για να μεταφερω το χρυσοψαρο μου σε αυτο.

Εδω και 2 μερες λειτουργω το ενυδρειο εχοντας στυψει το παλιο μου φιλτρο στο καινουριο(μπλε σφουγκαρι),επισης εριξα κ sera filter biostart.Δεν εχω βαλει ακομα το χρυσοψαρο μεσα δεν εχω ριξει καθολου αμμωνια ή τροφη.Μονο νερο με αντιχλωριο εχω βαλει και το φιλτρο του.

Οι αποριες που εχω ειναι:

1)Tι κανω απο εδω και περα?Ριχνω τροφη ή κατι αλλο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ή θα ξεκινησει μονη της η διαδικασια μιας κ εχει ηδη το σκευασμα της σερα αλλα κ το "μπολι" απτο παλιο μου ενυδρειο?

Εαν χρησιμοποιησω το παλιο μου φιλτο παραλληλα με το καινουριο το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο να υποδεχτει το χρυσοψαρο η θα εχω προβλημα με αμμωνια?

Δεν ξερω εαν εχει καποιο νοημα να το πω αλλα μεσα στο ενυδρειο εχω βαλη και μερικες κρυπτοκορινες.

2)Το ενυδρειακι των 13 λιτρων θα λειτουργει λιγο καιρο ακομα μεχρι να ειναι ασφαλες να μεταφερθει το ψαρι στο καινουριο,θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να φιλοξενησει καποιον μονομαχο ας πουμε ή κατι παραπλησιο?Κι εαν ναι,θα χρειαστει καποια αλλη διαδικασια λαμβανοντας υποψη οτι το φιλτρο ειναι ηδη στρωμμενο ή απλα θα βαλω το ψαρι μεσα?

1. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου για χρυσόψαρο. Θέλουν περίπου 30 λίτρα το κάθε χρυσόψαρο.

2. Όταν μπολιάζεις ένα ενυδρείο τοποθετείς μέσα κάποιο ψάρι ώστε να αναπτυχθεί η βιολογία. Μπορείς να βάλεις μέσα κάποιο ψαράκι και ίσως να έχεις αργήσει μάλιστα και να έχει χαθεί η βιολογία σου. Αν δεν είχες καμιά πηγή αμμωνίας αυτές τις δυο μέρες. καλύτερα να ξαναστύψεις το σφουγγαράκι σου και τοποθέτησε μετά το πρώτο σου ψαράκι και περίμενε. Αν όλες οι μετρήσεις σου είναι εντάξει μετά από καμιά εβδομάδα μπορείς να συνεχίσεις και να προσθέσεις ακόμη ένα. Καλύτερα να το κάνεις σταδιακά και σιγά σιγά ώστε να μην έχει κανένα ψάρι πρόβλημα.

3. Φυσικά και αν χρησιμοποιήσεις παράλληλα το παλιό φίλτρο σου με το καινούριο θα είσαι ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου για χρυσόψαρο. Θέλουν περίπου 30 λίτρα το κάθε χρυσόψαρο.

Ειναι 54 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω παρα πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας.Τι πιστευετε πως θα ηταν προτιμοτερο να κανω απο αυτο το σημειο κ στο εξης?Να βαλω το ψαρι με το παλιο φιλτρο στο ενυδρειο?Να ξαναμπολιασω το φιλτρο, να ξαναβαλω το Sera filter biostart και να περιμενω μερικες μερες?Να αρχησω παραλληλα να ριχνω καποια μικρη ποσοτητα τροφης ωστε να δημιουργηθει αμμωνια?Στην περιπτωση που ριξω τροφη αυτη η διαδικασια θα γινεται καθημερινα ή μονο μια φορα και η ποσοτητα θα ειναι τοση οση δινω στο ψαρι μου ή μεγαλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα σφουγγαρια του παλιου φιλτρου στο καινουριο, βαλε το ψαρι και το καινουριο φιλτρο στο καινουριο ενυδρειο και εισαι ηδη ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...