Jump to content

προσαρμοστικότητα ψαριού


Recommended Posts

Γεια σας

Βρήκα στη Θεσσαλονίκη τα ψαρια που ήθελα (κατόπιν παραγγελίας) τα apistogramma borelli...

ΑΛΛΑ ο εισαγωγέας των ψαριών τα κρατά σε ph 7,4 και kh 3(!)

Θεσσαλονίκη έχουμε ph 7,5 και kh 15!!!!

Το ph λόγο τύρφης στο φίλτρο θα μου κάνει τη χάρη και θα κατέβει τουλάχιστον 0,1.

και τώρα αρχίζουν τα προβλήματα.

ΠΩΣ θα προσαρμοστούν σε τέτοια διαφορά;;;

Το παιδί από το pet shop μου είπε ότι μπορεί για το στήσιμο του ενυδρείου να μου δώσει νερό όσμωσης (kh 0)

ώστε να κατεβεί το kh.

Ετσι μετά από μερικές αλλαγές νερού με το νερό της όσμωσης του το kh θα είναι σε χαμηλά επίπεδα.

Και συγχρόνως θα πάρω την τακτική του απιονισμένου στις αλλαγές μου και στην συμπλήρωση της εξάτμισης .

Μπουκάρω τα ψάρια μέσα μετά από όσες ώρες προσαρμογή με οποιοδήποτε anti-stress χρειαστεί ( ακόμα και εκχυλίσματα χρυσού να έχει :blink: ) και σιγά-σιγά ανεβάζω σκληρότητες μειώνοντας την ποσότητα του απιονισμένου.

ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Το απιονισμένο τι kh έχει;;;

Τι ph,gh ;;;

Πιστεύετε ότι με καλύτερο σχεδιασμό και βοήθεια σας θα πετύχει;;;

Ενυδρείο:60x30x40(72l)

Ψαροκαμμένοι, την καλύτερη ψαρόσουπα μετά τον nikoloutso την κάνω μόνο εγώ!!

:P:thumbup::hysterical: Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει!!! :rasp::rasp::rasp:

rastafarian έχεις δουλεία,Ολοι έχετε δουλεία!!! :blink: Δεν θέλω να κάνω ψαρόσουπα!

Σας Τρισευχαριστώ όλους!!!

:hysterical::hysterical::hysterical:

Οποιαδήποτε ερώτηση,ιδέα δεκτή!

Εκτός από αγορά όσμωσης αυτήν την περίοδο.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Βρήκα στη Θεσσαλονίκη τα ψαρια που ήθελα (κατόπιν παραγγελίας) τα apistogramma borelli...

ΑΛΛΑ ο εισαγωγέας των ψαριών τα κρατά σε ph 7,4 και kh 3(!)

Θεσσαλονίκη έχουμε ph 7,5 και kh 15!!!!

Το ph λόγο τύρφης στο φίλτρο θα μου κάνει τη χάρη και θα κατέβει τουλάχιστον 0,1.

και τώρα αρχίζουν τα προβλήματα.

ΠΩΣ θα προσαρμοστούν σε τέτοια διαφορά;;;

Το παιδί από το pet shop μου είπε ότι μπορεί για το στήσιμο του ενυδρείου να μου δώσει νερό όσμωσης (kh 0)

ώστε να κατεβεί το kh.

Ετσι μετά από μερικές αλλαγές νερού με το νερό της όσμωσης του το kh θα είναι σε χαμηλά επίπεδα.

Και συγχρόνως θα πάρω την τακτική του απιονισμένου στις αλλαγές μου και στην συμπλήρωση της εξάτμισης .

Μπουκάρω τα ψάρια μέσα μετά από όσες ώρες προσαρμογή με οποιοδήποτε anti-stress χρειαστεί ( ακόμα και εκχυλίσματα χρυσού να έχει :blink: ) και σιγά-σιγά ανεβάζω σκληρότητες μειώνοντας την ποσότητα του απιονισμένου.

ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Το απιονισμένο τι kh έχει;;;

Τι ph,gh ;;;

Πιστεύετε ότι με καλύτερο σχεδιασμό και βοήθεια σας θα πετύχει;;;

Ενυδρείο:60x30x40(72l)

Ψαροκαμμένοι, την καλύτερη ψαρόσουπα μετά τον nikoloutso την κάνω μόνο εγώ!!

:P:thumbup::hysterical: Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει!!! :rasp::rasp::rasp:

rastafarian έχεις δουλεία,Ολοι έχετε δουλεία!!! :blink: Δεν θέλω να κάνω ψαρόσουπα!

Σας Τρισευχαριστώ όλους!!!

:hysterical::hysterical::hysterical:

Οποιαδήποτε ερώτηση,ιδέα δεκτή!

Εκτός από αγορά όσμωσης αυτήν την περίοδο.

:hysterical:

Παρων! :thumbup:

Απιονισμενο δεν εχω χρεισημοποιησει ποτε οπωτε δεν ξερω να σου πω τι μετρησεις εχει αν και νομιζω οτι τις γραφει πανω το μπιτονι.

Αν δεν κανω τρομερο λαθος με την τυρφη θα ριξεις και το kh,gh που αυτο θα εχει αποτελεσμα να πεσει και το ph.

Τα βρικες τα ψαρια εεεε???αντε καλη αρχη!το χαλικι το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης.Αν ρίξεις το kh θα πέσει και το Ph.

Μιας και είναι ευαίσθητα ψάρια,είναι προτιμότερο να έχουν σταθερές συνθήκες παρά να κυνηγιέσαι.

Στην περίπτωση που θες να μπεις στη διαδικασία μείωσης θα πρότεινα η χρήση τύρφης να γίνεται στο βαρέλι προετοιμασίας και όχι στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο Φωτης για το βαρελι εννοειτε οτι θα το κανεις για να πετυχεις αυτο που θες γιατι αν βαλεις τυρφη στο φιλτρο ξεχνα το..

Link to comment
Share on other sites

Παρων! :hysterical:

Απιονισμενο δεν εχω χρεισημοποιησει ποτε οπωτε δεν ξερω να σου πω τι μετρησεις εχει αν και νομιζω οτι τις γραφει πανω το μπιτονι.

Αν δεν κανω τρομερο λαθος με την τυρφη θα ριξεις και το kh,gh που αυτο θα εχει αποτελεσμα να πεσει και το ph.

Τα βρικες τα ψαρια εεεε???αντε καλη αρχη!το χαλικι το βρηκες?

ευχαριστώ ρε φίλε!!!Το χαλίκι δεν το βρίσκω ρε γμτ... :thumbup:

Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης.Αν ρίξεις το kh θα πέσει και το Ph.

Μιας και είναι ευαίσθητα ψάρια,είναι προτιμότερο να έχουν σταθερές συνθήκες παρά να κυνηγιέσαι.

Στην περίπτωση που θες να μπεις στη διαδικασία μείωσης θα πρότεινα η χρήση τύρφης να γίνεται στο βαρέλι προετοιμασίας και όχι στο φίλτρο.

Πιστεύεις ότι αν υπάρχει τέτοια διαφορά στις μετρήσεις δεν θα τα τιναξουν και να αρχίσω με νερό βρύσης και να μην βάλω καθόλου όσμωσης στην αρχή;;;

Εδώ θα πρέπει να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση

:P

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ψαρια..αυτα σκεφτομαι να παρω και εγω όταν αλλαξω το κοινωνικο που εχω τωρα και το κανω μονο με ενα ειδος..σκεφτομουν αναμεσα σε αυτα και τα ramirezi..πανεμορφα ψαρια και αυτα αλλα ειναι πολυ ευαισθητα..ποσο τα πηρες αν μπορεις να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ρε φίλε!!!Το χαλίκι δεν το βρίσκω ρε γμτ... :thumbup:

Πιστεύεις ότι αν υπάρχει τέτοια διαφορά στις μετρήσεις δεν θα τα τιναξουν και να αρχίσω με νερό βρύσης και να μην βάλω καθόλου όσμωσης στην αρχή;;;

Εδώ θα πρέπει να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση

:P

Εγω νομιζω οτι με μια καλη προσαρμογη δεν θα εχεις προβλημα,το ph σου ειναι κοντα μονο το kh εχει τη διαφορα,θεωρω οτι αν αρχισεις τα πειραματα και τα σκαμπανεβασματα του kh-ph θα εχουν πιο πολυ προβλημα τα ψαρια σου.

Για το χαλικι κανε μια παραγγελια απο το μαγαζι που σου ειπα στο πμ να στο στειλουν ρε man :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Με άμεση παραλαβή όταν έρθουν και καλή προσαρμογή θα είναι μια χαρά.Μην κυνηγιέσαι...

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι τα διατηρει στις τιμες που ανεφερες.

Ο προμηθευτης-εξαγωγεας των ψαριων αραγε σε τι τιμες να τα κρατουσε; :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μια προσαρμογή και τέλος.

Πάρε ένα σωληνάκι αέρος, βάλε την μία άκρη στο ενυδρείο και το άλλο σε ένα βαρέλη που θα βρίσκεται στο πάτωμα. Κάνε ένα κόμπο στον σωλήνα ώστε να ρίχνει το νερό σταγόνα σταγόνα. Βάλε τα ψάρια στο βαρέλι και άσε να στάζει το νερό απο το ενυδρείο σου για όσο θες (προσωπικά το αφήνε 3-4 ώρες). Όταν το νερό διπλασιαστή στο βαρέλι βγάλε το μισό και επανέλαβε την διαδικασία. Έτσι τα ψάρια θα μάθουν το "καινούργειο" νερό χωρίς να πάθουν σοκ.

Έχω πάρει ψάρια σε κατάστημα με pH 7.6 και το έχω τοποθετήσει σε ενυδρείο με 5.5 χωρίς πρόβλημα. Αλλά κράτησε μια μέρα η διαδικασια :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι με μια καλη προσαρμογη δεν θα εχεις προβλημα,το ph σου ειναι κοντα μονο το kh εχει τη διαφορα,θεωρω οτι αν αρχισεις τα πειραματα και τα σκαμπανεβασματα του kh-ph θα εχουν πιο πολυ προβλημα τα ψαρια σου.

Για το χαλικι κανε μια παραγγελια απο το μαγαζι που σου ειπα στο πμ να στο στειλουν ρε man :rasp:

και αθήνα-θεσσαλονίκη πόσο θα βγουν τα μεταφορικά re man;;;

Το μαγαζι τα διατηρει στις τιμες που ανεφερες.

Ο προμηθευτης-εξαγωγεας των ψαριων αραγε σε τι τιμες να τα κρατουσε; :hysterical:

Ο προμηθευτής τα διατηρει στις τιμές που ανέφερα(sorry)και αν τα παραγγείλω θα έρθουν με πτήση overnight (από τις 5 το απόγευμα και στις 12 το πρωί τα παραλαμβάνω) και δεν θα μπουν στα νερά του καταστήματος που το kh είναι ελάχιστα υψηλότερο, αλλά θα μπουν κατευθείαν στο δικό μου ενυδρείο

Κάνεις μια προσαρμογή και τέλος.

Πάρε ένα σωληνάκι αέρος, βάλε την μία άκρη στο ενυδρείο και το άλλο σε ένα βαρέλη που θα βρίσκεται στο πάτωμα. Κάνε ένα κόμπο στον σωλήνα ώστε να ρίχνει το νερό σταγόνα σταγόνα. Βάλε τα ψάρια στο βαρέλι και άσε να στάζει το νερό απο το ενυδρείο σου για όσο θες (προσωπικά το αφήνε 3-4 ώρες). Όταν το νερό διπλασιαστή στο βαρέλι βγάλε το μισό και επανέλαβε την διαδικασία. Έτσι τα ψάρια θα μάθουν το "καινούργειο" νερό χωρίς να πάθουν σοκ.

Έχω πάρει ψάρια σε κατάστημα με pH 7.6 και το έχω τοποθετήσει σε ενυδρείο με 5.5 χωρίς πρόβλημα. Αλλά κράτησε μια μέρα η διαδικασια :rasp:

καλό ακούγεται αυτό.Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;;;Εχει κανείς να προτείνει τίποτα άλλο;;;

ΨΑΡΟΚΑΜΜΕΝΟΙ ΤΑ BORELLI ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ! :hysterical::hysterical::hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

:P:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα και κάτι λίγα ακόμα. :P:thumbup::hysterical:

να μην βάλω έστω ελάχιστη τυρφούλα στο φίλτρο;;;

στην αρχή να μην αρχίσω το ενυδρείο με όσμωση;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο bigbilly ειναι το καλυτερο πιατευω μονο που εγω το κανω με μανταλακι αντι για κομπο. :P

Με πολυ υπομονη στην προσαρμογη δε θα εχεις προβλημα.Ειναι πιο ευκολο απο το να ριξεις τη σκληροτητα χωρις να επηρεασεις και το ph.

Ολα τα ψαρια που εφερε το μαγαζι που βρηκες το δικο σου τα εφερε απο τον προμηθευτη με αυτες τις τιμες.Ακομα και ροδοστομους.

Για να λες οτι η βρυση σου εχει 7,5ph σιγουρα θα την εχεις μετρησει.Εγω παντως θεσ/νικη κατω απο 8 δεν εχω δει σε κανεναν.Μaλλον ειναι θεμα περιοχων. :thumbup:

Τι χαλικι ψαχνεις φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο bigbilly ειναι το καλυτερο πιατευω μονο που εγω το κανω με μανταλακι αντι για κομπο. :P

Με πολυ υπομονη στην προσαρμογη δε θα εχεις προβλημα.Ειναι πιο ευκολο απο το να ριξεις τη σκληροτητα χωρις να επηρεασεις και το ph.

Ολα τα ψαρια που εφερε το μαγαζι που βρηκες το δικο σου τα εφερε απο τον προμηθευτη με αυτες τις τιμες.Ακομα και ροδοστομους.

Για να λες οτι η βρυση σου εχει 7,5ph σιγουρα θα την εχεις μετρησει.Εγω παντως θεσ/νικη κατω απο 8 δεν εχω δει σε κανεναν.Μaλλον ειναι θεμα περιοχων. :hysterical:

Τι χαλικι ψαχνεις φιλε;

ψαχνω μη ασβεστολιθικο 1-2mm

να μην βάλω έστω ελάχιστη τυρφούλα στο φίλτρο;;;

στην αρχή να μην αρχίσω το ενυδρείο με όσμωση;;;

το απιονισμενο τι kh,gh,ph έχει;;;

Τo ph που μετράω είναι παραπάνω από 7,5 αλλά με την τύρφη κατέβηκε λιγακι και στο καινούργιο ενυδρείο θα βαζω και απιονισμένο.

Προσαρμογή θα κάνω όπως μου είπατε...

:thumbup::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις να ρωτησεις το μαγαζι η να μπεις στην συγκεκριμενη ενωτητα εδω και να το ρωτησεις απο εδω ποσο θα σου παρει μεταφορικα,πιστευω πανω απο 5 ευρω δεν θα ειναι!Τωρα αυτη η προσαρμογη ειναι η καλητερη,μπορεις να παρεις ενα μικρο βανακι απο μαγαζι με κυπευτικα και να το ενωσεις εκει και να ριθμιζεις την ροη που θα τρεχει απο εκει :P

Αν θες να παιξεις με τυρφη τοτε μη τη βαλεις μεσα στο φιλτρο σου αλλα σε ενα αλλα φιλτρακι μεσα σε ενα βαρελι προετοιμασιας,ετσι την ελεγχεις καλητερα,παντως η γνωμη μου ειναι να μη μπλεξεις με τετοια αφου η διαφορα ειναι τοσο μικρη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις να ρωτησεις το μαγαζι η να μπεις στην συγκεκριμενη ενωτητα εδω και να το ρωτησεις απο εδω ποσο θα σου παρει μεταφορικα,πιστευω πανω απο 5 ευρω δεν θα ειναι!Τωρα αυτη η προσαρμογη ειναι η καλητερη,μπορεις να παρεις ενα μικρο βανακι απο μαγαζι με κυπευτικα και να το ενωσεις εκει και να ριθμιζεις την ροη που θα τρεχει απο εκει :P

Αν θες να παιξεις με τυρφη τοτε μη τη βαλεις μεσα στο φιλτρο σου αλλα σε ενα αλλα φιλτρακι μεσα σε ενα βαρελι προετοιμασιας,ετσι την ελεγχεις καλητερα,παντως η γνωμη μου ειναι να μη μπλεξεις με τετοια αφου η διαφορα ειναι τοσο μικρη

στην αρχή να μην αρχίσω το ενυδρείο με όσμωση;;;

το απιονισμενο τι kh,gh,ph έχει;;;

η διαφορα του kh δεν ειναι τεραστια;;;;3με15;;;;;

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή να μην αρχίσω το ενυδρείο με όσμωση;;;

το απιονισμενο τι kh,gh,ph έχει;;;

η διαφορα του kh δεν ειναι τεραστια;;;;3με15;;;;;

Εγω δεν θα εκανα τιποτα.Το ph σου ειναι κοντα στο αλλο,μονο το kh εχει διαφορα αλλα με καλη προσαρμογη οπως σου ειπαμε και πιο πανω θα εισαι οκ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εκανα τιποτα.Το ph σου ειναι κοντα στο αλλο,μονο το kh εχει διαφορα αλλα με καλη προσαρμογη οπως σου ειπαμε και πιο πανω θα εισαι οκ :hysterical:

απλα το 7,5 ειναι το οριο τους και επειδη εχω έγω παραπάνω πρέπει να το κατεβάσω με κάποιο τρόπο

οσμωση στην αρχή και για 2-3 αλλαγές,απιονισμένο,και πολύ μικρή ποσότητα τύρφης.

ποιο τρόπο ομως ;;;

το απιονισμενο τι kh,gh,ph έχει;;;

θελω να κατεβασω λιγο το ph και τα παρελκομενα για να ειναι καλυτερα τα ψαρια.Blackwater δεν θέλω όμως.

Επιμένω στην ελάχιστη ποσότητα τύρφης στο φίλτρο ώστε να πάρει μια ιδέα και μόνο από κιτρινίλα το ενυδρείο και να κατέβουν ελάχιστα και τα ph,gh,kh .Η υπόλοιπη δουλειά να γίνει με απιονισμένο.

τι λέτε;;;

δεν θελω να εχω τελειως στα ορια τα ψαρακια :P:thumbup::hysterical::hysterical:

rastafarian σου ρχετε πμ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

απλα το 7,5 ειναι το οριο τους και επειδη εχω έγω παραπάνω πρέπει να το κατεβάσω με κάποιο τρόπο

οσμωση στην αρχή και για 2-3 αλλαγές,απιονισμένο,και πολύ μικρή ποσότητα τύρφης.

ποιο τρόπο ομως ;;;

το απιονισμενο τι kh,gh,ph έχει;;;

θελω να κατεβασω λιγο το ph και τα παρελκομενα για να ειναι καλυτερα τα ψαρια.Blackwater δεν θέλω όμως.

Επιμένω στην ελάχιστη ποσότητα τύρφης στο φίλτρο ώστε να πάρει μια ιδέα και μόνο από κιτρινίλα το ενυδρείο και να κατέβουν ελάχιστα και τα ph,gh,kh .Η υπόλοιπη δουλειά να γίνει με απιονισμένο.

τι λέτε;;;

δεν θελω να εχω τελειως στα ορια τα ψαρακια :P:thumbup::hysterical::hysterical:

rastafarian σου ρχετε πμ :hysterical:

Αν θες να παιξεις με τυρφη παιξε μεσα σε ενα βαρελακι προετοιμασιας με ενα μικρο φιλτρο εκει και κανε καθημερινες μετρησεις να δεις που βρησκεσε,μη τη βαλεις στο φιλτρο γιατι δεν θα μπορεις να την ελεγξεις ευκολα,δηλαδη αν σου κατεβει πιο κατω δεν θα μπορεις να το σωσεις μετα η να το προλαβεις ενω στο βαρελακι μπορεις να κανεις πειραματα :hysterical:

Τωρα για το απιονισμενο πανε μια στο σουπερμαρκετ και δες πανω στο μπιτονακι απλα,παρε και ενα παγωτακι να φας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παιξεις με τυρφη παιξε μεσα σε ενα βαρελακι προετοιμασιας με ενα μικρο φιλτρο εκει και κανε καθημερινες μετρησεις να δεις που βρησκεσε,μη τη βαλεις στο φιλτρο γιατι δεν θα μπορεις να την ελεγξεις ευκολα,δηλαδη αν σου κατεβει πιο κατω δεν θα μπορεις να το σωσεις μετα η να το προλαβεις ενω στο βαρελακι μπορεις να κανεις πειραματα :hysterical:

Τωρα για το απιονισμενο πανε μια στο σουπερμαρκετ και δες πανω στο μπιτονακι απλα,παρε και ενα παγωτακι να φας :thumbup:

αν μου κατέβει πιο κάτω τότε καλύτερα για τα ψάρια και για μένα...ετσι και αλλιώς η ποσότητα που λέω να βάλω είναι τόσο μικρή που δεν υπαρχει περίπτωση να κατέφει το ph πανω από 0,1

παγωτάκι πήγα και πήρα...όχι από το σουπερ μαρκετ αλλά από την κατάψυξη :P

εσεις μου προτείνετε να μην αρχισω πολλά σκαμπανευάσματα με οσμωσεις κ.α. αλλά αν υποθέσω ότι το ph 7,5 είναι το υψηλότερο που ζουν τα ψάρια μου, να μην βάλω ένα μέρος νερού όσμωσης όταν αρχίσω (πχ 1/7) και κάμποσο σε κάθε αλλαγή νερού απιονισμένο (2 τετράλιτρα στα 20λ);;;;;

τώρα ,θα το γράψω σε αυτό το θέμα αλλά και σε όλλα μου τα θέματα:

οποιος ξέρει που μπορώ να βρω ή να μου πουλήσει χαλίκι 1-2mm ΜΗ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΟ να μου πει...

ε'ιναι το μόνο που δεν εχω βρει για το ενυδρειο μου ( μου λείπουν και κάτι κλαδεματάκια...)

σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχω μετρησει 3 διαφορετικα απιονισμενα με 3 διαφορετικες τιμες και για αυτο δε μπορω να σου πω ποσο σκληρο ειναι.Αυτο που παιρνω εγω εχει 0 και ph 6 (αν θιυμαμαι καλα).

Κανονικα 0 σκληροτητα πρεπει να εχουν ολα απο οτι ξερω.

Να πιαστω και εγω απο το θεμα και να ρωτησω.Αντε σκληροτητες τις ριχνουμε με οσμωση,,απιονισμενα κτλ,αν θελουμε να προσαρμοσουμε ψαρια που ηταν σε Ph 6,5 και προοριζονται για ενυδρειο με 8 τι κανουμε;Στηνουμε ενυδρειο μονο με οσμωση;

Δε παιρνουμε τα ψαρακια,ξερω. :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bbetta σου ειπα να πας για παγωτακι στο σουπερμαρκετ της γειτονιας σου για να δεις και τα απιονισμενα :thumbup:

Αφου το βαρελακι για την προετοιμασια του νερου δεν το γλιτωνεις γιατι δεν παιρνεις και ενα φιλτρακι με 5 ευρω να βαλεις την τυρφη μεσα και να κανεις τα πειραματα σου??

Φιλε panos_d7 απ οτι καταλαβα το νερο σου ειναι 8 και θες να βαλεις ψαρια που θελουν 6,5 ετσι?Τοτε η θα παιξεις με τυρφη σε βαρελακι και θα κανεις με ετοιμο νερο τις αλλαγες σου και σιγα σιγα θα πεσουν εκει που τα θες η θα παρεις μια α/ο και θα ησυχασεις.Σε περιπτωση που δεν θες να κανεις κατι απο αυτα τοτε διαλεγεις αλλα ψαρια :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bbetta σου ειπα να πας για παγωτακι στο σουπερμαρκετ της γειτονιας σου για να δεις και τα απιονισμενα :thumbup:

Αφου το βαρελακι για την προετοιμασια του νερου δεν το γλιτωνεις γιατι δεν παιρνεις και ενα φιλτρακι με 5 ευρω να βαλεις την τυρφη μεσα και να κανεις τα πειραματα σου??

Φιλε panos_d7 απ οτι καταλαβα το νερο σου ειναι 8 και θες να βαλεις ψαρια που θελουν 6,5 ετσι?Τοτε η θα παιξεις με τυρφη σε βαρελακι και θα κανεις με ετοιμο νερο τις αλλαγες σου και σιγα σιγα θα πεσουν εκει που τα θες η θα παρεις μια α/ο και θα ησυχασεις.Σε περιπτωση που δεν θες να κανεις κατι απο αυτα τοτε διαλεγεις αλλα ψαρια :P

αντε να κανω αυτο που ειπες με εφαγες :hysterical:

αλλα εσεις μου προτείνετε να μην αρχισω πολλά σκαμπανευάσματα με οσμωσεις κ.α. αλλά αν υποθέσω ότι το ph 7,5 είναι το υψηλότερο που ζουν τα ψάρια μου, να μην βάλω ένα μέρος νερού όσμωσης όταν αρχίσω (πχ 1/7) και κάμποσο σε κάθε αλλαγή νερού απιονισμένο (2 τετράλιτρα στα 20λ);;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω για το καλο σου στο λεω,για να ειναι πιο ευκολο :P

Link to comment
Share on other sites

εσεις μου προτείνετε να μην αρχισω πολλά σκαμπανευάσματα με οσμωσεις κ.α. αλλά αν υποθέσω ότι το ph 7,5 είναι το υψηλότερο που ζουν τα ψάρια μου, να μην βάλω ένα μέρος νερού όσμωσης όταν αρχίσω (πχ 1/7) και κάμποσο σε κάθε αλλαγή νερού απιονισμένο (2 τετράλιτρα στα 20λ);;;;;

ευχαριστώ πολύ

:P

γίνετε να πάω σε κατάστημα που να μην πουλά ενυδρειακά αλλά πέτρες και να ρωτήσω αν έχουν φυσικές 1-2mm μη ασβεστολιθικές και αν έχουν να πάρω να βάλω;;;Αφου κανω και πειραμα με ακουαφορτε

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...