Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Φιλοι μου, ζωντανη σύνδεση με στήσιμο νεου ενυδρειου!! :smt120:smt120zw

Εφτιαξα το επιπλο (1,20χ45 το ενυδρειο).. αναμεσα στο ξυλο και στο ενυδρειο βαζω κάτι??? αφρολεξ, λαστιχο, κατι?? η απλα το ακουμπαωω??!!

Αναμενω αμεσα για κουβαλημα!! :hysterical:

Ευχαριστω!!! :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλοι μου, ζωντανη σύνδεση με στήσιμο νεου ενυδρειου!! :smt120:smt120zw

Εφτιαξα το επιπλο (1,20χ45 το ενυδρειο).. αναμεσα στο ξυλο και στο ενυδρειο βαζω κάτι??? αφρολεξ, λαστιχο, κατι?? η απλα το ακουμπαωω??!!

Αναμενω αμεσα για κουβαλημα!! :hysterical:

Ευχαριστω!!! :P:thumbup:

ρε παιδια!!! το κατω τζαμι ΔΕ παταει στο ξυλο.. εχει γυρω γυρω μια ξυληνη βασουλα (πλαισιο) και παταει αυτο... το τζαμι απο κατω δεν παταει.... περιεργο???? anubias ειναι.. εχει βαλει κανεις????

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το εργοστασιακο επιπλο;

Αν ναι δεν χρειαζεται τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία εταιριών που έχουν πλαίσιο στο κάτω μέρος δε χρειάζονται προσθήκη φελιζόλ.

Αν διαβάσεις το φυλλάδιο οδηγιών το αναφέρει.

Πρόσεξε να μην εξέχουν βίδες,η επιφάνεια να είναι καθαρή και τοποθέτησε το.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανουμπια ενυδρεία κανονικα οταν τα αγοραζεις ειναι μαζι με το πλαισιο στο οποιο παταει το κατω τζαμι και ενα κομματι σαν αυτα που βαζουν στα μαξιλαρια μεσα.δεν θυμαμαι πως λεγεται στο οποιο μπαινει αναμεσα στο πλαισιο και στο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανουμπια ενυδρεία κανονικα οταν τα αγοραζεις ειναι μαζι με το πλαισιο στο οποιο παταει το κατω τζαμι και ενα κομματι σαν αυτα που βαζουν στα μαξιλαρια μεσα.δεν θυμαμαι πως λεγεται στο οποιο μπαινει αναμεσα στο πλαισιο και στο τζαμι.

εννοεις ενα λεπτο πλαστικο που εχει απο κατω??? πολυ λεπτο λες κ ειναι σακουλα. αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια! και αμα βαλω μεσα βαρος?? ενα καρο πετρες κλπ?? δεν εχει προβλημα?????????????? καποιος μου ειπε να βαλω και απο κατω φελιζολ και απο μεσα σε τετοια περιπτωση... εσεις πως το εχετε κανει?

anubias ειναι... 1,20χ45

Link to comment
Share on other sites

και μια χαζη ερωτηση ακομα... στα ποδαρακια της βασης (κατω στο πατωμα) να βαλω τσοχακια η να παταει το πλαστικο κατευθειαν???

εσεις τι εχετε κανει??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩω

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΦΑΓΑΜΕ ΠΟΡΤΑ!

Απο κατω εχει σαν κοντρες... δηλαδη

εχει μεν την περιμετρικη πατουρα...

αλλα στο 1,20 πο ειναι εχει ανα 20 ποντους και αλλη μια κοντρα απο τη μια ακρη στην αλλη (ξυλινη).. δηλαδη ουσιαστικα ελευθερο τζαμι εχει σε κομματια των 20χ20 cm... σαν πασταφλορα που λεμε...

αρα???

βαζω φελιζολ μονο στα κομματια αναμεσα?? χαζομαρα το βλεπω.... στελνω φωτο... ειναι απο κατω... τραβηξα δηλαδη το ενυδρειο εξω και εβγαλα τον πατο... ολο ειναι ετσι με μια κοντρα στη μεση κατα μηκος... δηλαδη 20 ποντους χ 30 περιπου τετραγωνα....

τι λετε?

post-43010-1310074547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

Εχω κολλησει να βαλω λευκή άμμο όπως βλέπω οτι έχετε οι περισσότεροι...

Γιατί όμως όλοι μου λενε οτι θα λερωνει ευκολα, δε θα καθαριζει κλπ.. και να βαλω σκουρα, η στη χειροτερη μπεζ/καφε....

Τι να κανω????? Θα βαλω Αφρικανες μεσα (με πεισατε :hysterical: ) και θελω να βαλω λευκη αμμο και κανενα βραχο...

Ολοι οσοι το εχετε, εχετε βαλει και αφρολεξ απο μεσα??? πριν την αμμο???

Αν β αλω λευκη πως θα την καθαριζω??? Σε πετσοπαδικα που εχω παει ολες οι λευκες εχουν πιασει αλγη και ειναι χαλια...

Βοηθεια πληηζζ :hysterical::P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω χασει γιατι δε καταλαβαινω πιο εινια το φελιζολ...

Αν ειναι αυτο που φανταζομαι (που μαδαει οταν το τριβεις, αυτο το λευκο που βγαζει σαν μπαλακια, που εχει μεσα στις συσκευασιες, οπως ειχε και μεσα στο ενυδρειο τωρα) τοτε αυτο δε θα μουλιαζει? δε θα σαπισει? η ακομα στην καλυτερη δε θα ξεφτισει?? εκτως αν εννοειτε λαστιχο....

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία εταιριών που έχουν πλαίσιο στο κάτω μέρος δε χρειάζονται προσθήκη φελιζόλ.

Αν διαβάσεις το φυλλάδιο οδηγιών το αναφέρει.

Πρόσεξε να μην εξέχουν βίδες,η επιφάνεια να είναι καθαρή και τοποθέτησε το.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. και ΕΔΩ ειναι που ξεκιναει το δευτερο μπερδεμα.. διαβαζα σε post (http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/index.php/t46817.html) οτι πρεπει να ΚΟΛΑΩ τις πετρες!!! ισως επανω στο φελιζολ, ισως αν οχι επανω, μεταξυ τους!! με τι κολλα τις κολαω????

Ακομα διαβασα για καποιους που προτεινουν να στρωσω το φελιζολ απο πανω με λεπτες πλακες λες και ειναι... πλακωστροτο....! για να μη τρυπανε τα ψαρια το φελιζολ... (και απο πανω αμμος μετα)... ειτε με πλακακι μπανιου πανω απο το φελιζολ και μετα απο πανω η αμμος....

Τι κανω ???

Και τελος τι ειναι οι αναεροβιες περιοχες???!!

ΧΙλια ευχαριστω δε θα σας κουρασω αλλο αναμενω απαντηση να παω να τα αγορασω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. και ΕΔΩ ειναι που ξεκιναει το δευτερο μπερδεμα.. διαβαζα σε post (http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/index.php/t46817.html) οτι πρεπει να ΚΟΛΑΩ τις πετρες!!! ισως επανω στο φελιζολ, ισως αν οχι επανω, μεταξυ τους!! με τι κολλα τις κολαω????

Ακομα διαβασα για καποιους που προτεινουν να στρωσω το φελιζολ απο πανω με λεπτες πλακες λες και ειναι... πλακωστροτο....! για να μη τρυπανε τα ψαρια το φελιζολ... (και απο πανω αμμος μετα)... ειτε με πλακακι μπανιου πανω απο το φελιζολ και μετα απο πανω η αμμος.... Να το κάνω ετσι???

Τι κανω ???

Και τελος τι ειναι οι αναεροβιες περιοχες???!!

ΧΙλια ευχαριστω δε θα σας κουρασω αλλο αναμενω απαντηση να παω να τα αγορασω!

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Τι κολλα να αγοράσω για να κολλήσω πέτρες μεταξύ τους??? Και απο που???

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΕΤΟΙΜΟΣ να φυγω για Ερμή, να πάρω πέτρες

Το πλάνο έχει ως εξής: Φελιζολ κάτω, απο πάνω κάτι σαν πλακόστροτο με λεπτες πέτρες ώστε να μη τρυπάνε τα ψάρια σκάβοντας το φελιζολ (εδω το ερώτημα: ΤΙ ΤΥΠΟΥ πρεπει να είναι? πηρα τηλ και με ρωτούσε η κοπέλα τι τύπο θέλω σύμφωνα με το ph των ψαριών που θα βάλω. Καρύστου? ΤΙ?). Απο πάνω μετα θα βάλω άμμο (και ερωτώ και πάλι: κάνει η χαλαζιακή που έχουν? για ενυδρειο με Αφρικάνες.. βλέπω στο site και την έχουν στα υλικά αλμυρού νερού)

http://www.votsalo.net/Products.aspx

* να διευκρινησω εκει που ρωταω για τις πετρες: Τι πετρες να ειναι η πλακα που θα στησω στον πατω πανω απο το φελιζολ??? να παρω κανενα απλο πλακακι μπανιου απο το πρακτικερ ισως???? δηλαδη ενυδρειο > φελιζολ > πλακακι μπανιου > πετρες & αμμος , η να παρω κατι σαν πετρα καρυστου πολυ λεπτη.. το θεμα ειναι οτι σιγουρα θελω να βαλω κατι για να μη σκαβουν το φελιζολ... Ευχαριστω!

Και τελος τι κολα να παρω και απο που για να τις κολήσω...

Αναμένω άμεση βοήθεια!!! Χίλια ευχαριστώ, ευχαριστώ πολύ!!!

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα

γιατί δεν βάζεις αντί του φελιζόλ πλαστική σχάρα με μικρά τετραγωνάκια, ώστε να πατήσουν πάνω οι πέτρες? στον υπόλοιπο χώρο, ακόμη και να σκάψουν την άμμο θα φτάσουν μέχρι το τζάμι, δεν έγινε και τίποτε. Απλά κάτω από τις πέτρες να υπάρχει η σχάρα, ώστε να μην ακουμπούν στοι τζάμι του πάτου και να μην υπάρχει κίνδυνος να βγάλουν την άμμο και να καταρρεύσουν.

Δηλαδή σχάρα, πέτρες πάνω στη σχάρα και η άμμος με τρόπο που να μην φαίνεται η σχάρα

Φιλικά :P

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα

γιατί δεν βάζεις αντί του φελιζόλ πλαστική σχάρα με μικρά τετραγωνάκια, ώστε να πατήσουν πάνω οι πέτρες? στον υπόλοιπο χώρο, ακόμη και να σκάψουν την άμμο θα φτάσουν μέχρι το τζάμι, δεν έγινε και τίποτε. Απλά κάτω από τις πέτρες να υπάρχει η σχάρα, ώστε να μην ακουμπούν στοι τζάμι του πάτου και να μην υπάρχει κίνδυνος να βγάλουν την άμμο και να καταρρεύσουν.

Δηλαδή σχάρα, πέτρες πάνω στη σχάρα και η άμμος με τρόπο που να μην φαίνεται η σχάρα

Φιλικά :P

σωστος αλλα ΠΟΥ ΝΑ ΤΗ ΒΡΩ ΤΗ πλαστικη? ΣΧΑΡΑ????

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται ούτε πλακάκια, ούτε σχάρες. Η πέτρες κατευθείαν στο τζάμι και από πάνω η άμμος που θα δέσει την κατασκευή. Αν πάλι το φοβάσαι, φελιζόλ, απο πάνω οι πέτρες και άμμος και είσαι μια χαρά.

:P

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο βυθός είναι λευκός συμβαίνουν όλα όσα σου είπαν μετά από λίγο καιρό. Λίγο η άλγη, λίγο οι ακαθαρσίες από τα ψάρια λίγο από τα φυτά, αλλά αυτό μη σε τρομάζει γιατί είναι η εικόνα ενός φυσιολογικού ενυδρείου.

Μην βλέπεις τα ενυδρεία όταν είναι στημένα είτε για παρουσίαση είτε αυτά των διαγωνισμών που είναι όλα άψογα. Αυτό που βλέπεις είναι στιγμές από τα ενυδρεία.

Βέβαια η κατάσταση βελτιώνετε χρησιμοποιώντας σκούπα βυθού, η σε κάθε αλλαγή σιφωνάρισμα του βυθού με ένα απλό λάστιχο.

Αν αποφασίσεις να βάλεις αφρικάνες θέλεις επίσης αρκετές, έως πολλές πέτρες.

Κοίτα ενυδρεία αφρικανών μέσα από το φόρουμ για να πάρεις αρκετές ιδέες.

Τώρα εάν νομίζεις ότι θα σε ενοχλεί πολύ οπτικά το θέμα καθαριότητας της άμμου μπορείς να πας σε ένα χρώμα μπέζ που δεν φαίνοντε έντονα όλα τα προηγούμενα. :P

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο θέματα ενώθηκαν και μεταφέρθηκαν στην κατηγορία της Αφρικής για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Φίλε Αντώνιε, ότι απορία έχεις συνέχισε σε αυτό το θέμα και μην ανοίγεις καινούργια για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. και ΕΔΩ ειναι που ξεκιναει το δευτερο μπερδεμα.. διαβαζα σε post (http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/index.php/t46817.html) οτι πρεπει να ΚΟΛΑΩ τις πετρες!!! ισως επανω στο φελιζολ, ισως αν οχι επανω, μεταξυ τους!! με τι κολλα τις κολαω????γεια σου φιλε μου και καλη αρχη,θα τοποθετησεις το φελιζολ πανω στο τζαμι απο πανω θα ξεκινησεις να χτιζεις τις πετρες και γυρο γυρο απο τις πετρες απλωνεις την αμμο,αν νομιζεις οτι καποια πετρα μπορει να πεσει αγορασε απο το χρωματοπωλειο ενα σωληναριο σιλικονη καταληλη για ενυδρεια και κολησε την λιγο

Ακομα διαβασα για καποιους που προτεινουν να στρωσω το φελιζολ απο πανω με λεπτες πλακες λες και ειναι... πλακωστροτο....! για να μη τρυπανε τα ψαρια το φελιζολ... (και απο πανω αμμος μετα)... ειτε με πλακακι μπανιου πανω απο το φελιζολ και μετα απο πανω η αμμος.... Να το κάνω ετσι??? υπερβολες

Τι κανω ???

Και τελος τι ειναι οι αναεροβιες περιοχες???!!απο ενα βαθος και κατω δεν περναει πολυ οξυγονο απο εκει και κατω αναπτυσοντε βακτηρια που ζουν με ελαχιστο οξυγονο και κανουν απονιτροποιηση υπαρχουν σημεια σε αυτο το βαθος που δεν περναει καθολου οξυγονο(αναεροβιες) και αν υπαρχουν οργανικα μπορει να σχηματιστουν διαφορες ενωσεις του θειου που αν με μια ξαφνικη αναδευση της αμμου περασουν στο νερο θα σου προκαλεσουν προβληματα στα ζωντανα

ΧΙλια ευχαριστω δε θα σας κουρασω αλλο αναμενω απαντηση να παω να τα αγορασω!

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Τι κολλα να αγοράσω για να κολλήσω πέτρες μεταξύ τους??? Και απο που???

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΕΤΟΙΜΟΣ να φυγω για Ερμή, να πάρω πέτρες

Το πλάνο έχει ως εξής: Φελιζολ κάτω, απο πάνω κάτι σαν πλακόστροτο με λεπτες πέτρες ώστε να μη τρυπάνε τα ψάρια σκάβοντας το φελιζολ (εδω το ερώτημα: ΤΙ ΤΥΠΟΥ πρεπει να είναι? πηρα τηλ και με ρωτούσε η κοπέλα τι τύπο θέλω σύμφωνα με το ph των ψαριών που θα βάλω. Καρύστου? ΤΙ?). Απο πάνω μετα θα βάλω άμμο (και ερωτώ και πάλι: κάνει η χαλαζιακή που έχουν? για ενυδρειο με Αφρικάνες.. βλέπω στο site και την έχουν στα υλικά αλμυρού νερού)

http://www.votsalo.net/Products.aspx

* να διευκρινησω εκει που ρωταω για τις πετρες: Τι πετρες να ειναι η πλακα που θα στησω στον πατω πανω απο το φελιζολ??? να παρω κανενα απλο πλακακι μπανιου απο το πρακτικερ ισως???? δηλαδη ενυδρειο > φελιζολ > πλακακι μπανιου > πετρες & αμμος , η να παρω κατι σαν πετρα καρυστου πολυ λεπτη.. το θεμα ειναι οτι σιγουρα θελω να βαλω κατι για να μη σκαβουν το φελιζολ... Ευχαριστω!

Και τελος τι κολα να παρω και απο που για να τις κολήσω...

Αναμένω άμεση βοήθεια!!! Χίλια ευχαριστώ, ευχαριστώ πολύ!!!

γεια σου μην ανχωνεσε κατα αρχας εγω εβαλα αμμο απο την θαλλασα σωληνακια απο διαφορα μεγεθη απο πανω πετρες απο την θαλλασα και τα μαλαουι δεν σκαβουν ποτε οτι εβαλα απο θαλλασα τα εβρασα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μην ανχωνεσε κατα αρχας εγω εβαλα αμμο απο την θαλλασα σωληνακια απο διαφορα μεγεθη απο πανω πετρες απο την θαλλασα και τα μαλαουι δεν σκαβουν ποτε οτι εβαλα απο θαλλασα τα εβρασα

Λεπον λατρευτοί μου συνάδελφοι

επήγαν εις τον Ερμήν κ αγόρασαν άμμον (χαλαζιακην γκρι), κάτι γκρι πέτρες και κατι λευκες μαρμαροπλακες...

35 κιλα οι πετρες

35 κιλα οι μαρμαροπλακες

50 κιλα η αμμος

Ρε σεις θα τα αντεξει????????????????

Εστρωσα κ κατω λεπτο φελιζολι κ το κολησα με λιγο ενυδριακη σιλικονη. απο πανω εβαλα σαβουρα τορα για να πιεζεται να κολησει οσο γινεται...

Πως συνεχιζω??? η αμμος ειναι τσουβαλια.. πηρα 2 αλλα...ποσο πρεπει να βαλω?? (ειπαμε ενυδρειο 1,20χ45 υψος 65) ΤΙ ΚΑΝΩ? ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΠΡΩΤΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?? ειναι αδυνατον να βραστουν ειναι αμετρητα... κ ξερετε ο ερμης ολα τα εχει στην υπαθρο...

τι κανωωωωω????

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο θέματα ενώθηκαν και μεταφέρθηκαν στην κατηγορία της Αφρικής για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Φίλε Αντώνιε, ότι απορία έχεις συνέχισε σε αυτό το θέμα και μην ανοίγεις καινούργια για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες.

:P

ΟΚ Ευχαριστω Κωστή μου, ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για την αναστατωση...

Μολις ενας φιλος απο εδω μου ειπε οτι για Αφρικανες πρεπει να παρω αμμο ψιλη.. Εγω πηρα χαλαζιακη... 50 κιλα.. (ποσο να βαλω δε ξερω).... να μη τη βαλω? δε μας κανει?? ειναι σα λεπτα πετραδακια γκρι κ ασπρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις πέτρες τις ξεπλένεις καλά και είναι έτοιμες. Την άμμο την βάζεις σε κουβά και γεμίζεις νερό, αδειάζεις και επαναλαμβάνεις μέχρι να φύγει η χοντρή βρώμα. Λίγη θολούρα δεν θα την αποφύγεις, αλλά δεν είναι πρόβλημα και δεν χρειάζεται να χαλάσεις έναν τόνο νερό για να την καθαρίσεις.

Αφού έβαλες φελιζόλ, βάζεις τις πέτρες να κάτσουν πάνω και μετά ρίχνεις την άμμο από πάνω. Μόλις πέσει και το νερό, η άμμος θα πάει παντού και θα δέσει την κατασκευή. Άμμο βάλε τόση ώστε να έχεις 5-7 εκατοστά παντού.

Οι μαρμαρόπλακες που θα μπουν;

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...