Jump to content

ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Χτες εκανα τη καθιερομενη αλλαγη νερου 100λιτρα βαζοντας και 50% απτο θερμοσυφωνα. Παρατηρισα οτι το νερο απτο θερμοσυφωνα ειχε μια λευκη θολουρα(οχι βρομια) η οποια σημερα κατα το ημιση εχει διαλειθει.

Επειδη δε μου εχει ξανασυμβει αυτο, ξερει κανενας αν πρεπει να ανησυχω η οχι?Ειναι κατι το φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να κάνεις μια μέτρηση όλων των τιμών του νερού που περιέχει ο θερμοσίφωνάς σου. Συνήθως επειδή μαζεύονται εκεί πολλά κατάλοιπα, άλατα κλπ, μπορεί να είναι ιδιαίτερα σκληρό ή να βρεις διαφοροποιήσεις στο ρΗ. Κοίταξέ το...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Χτες εκανα τη καθιερομενη αλλαγη νερου 100λιτρα βαζοντας και 50% απτο θερμοσυφωνα. Παρατηρισα οτι το νερο απτο θερμοσυφωνα ειχε μια λευκη θολουρα(οχι βρομια) η οποια σημερα κατα το ημιση εχει διαλειθει.

Επειδη δε μου εχει ξανασυμβει αυτο, ξερει κανενας αν πρεπει να ανησυχω η οχι?Ειναι κατι το φυσιολογικο?

..αυτο ακριβως επαθα κι εγω προ μισης ωρας που εκανα αλλαγη νερου..εβαλα μεσα χλιαρο προς ζεστο νερο, απο τη βρυση ομως(δικτυο), για να το προσαρμοσω στη θερμοκρασια του υπολοιπου νερου του ενυδρειου ωστε να μη παγωσουν τα ψαρακια με τετοιο κρυο που κανει εξω.....το ζεστο νερο ομως απο τη βρυση ειναι πιο θολο και ασπρισε ολο το ενυδρειο.....προς στιγμην τρομαξα γιατι δεν εβλεπα καθολου τα ψαρια και δεν ηξερα την αντιδραση τους αλλα μετα απο δεκα λεπτα(ισως και λιγοτερο) η θολουρα διαλυθηκε και τα ψαρια ηταν οκ ευτυχως....αυτα! οποτε ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα γενικοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα για κοινά ενυδρεία. Πάντως μετρήστε τις τιμές, δεν ξέρεις καμιά φορά (ειδικά αν κάποιος παίζει με "αυστηρές" σκληρότητες ή ρΗ στο ενυδρείο του).

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι οκ.

Εκανα και τεστ χλοριου και δεν υπηρχε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...