Jump to content

ελληνικη βιβλιογραφια


jalisrep

Recommended Posts

καλησπερα στη παρεα

επειδη σκεφτομαι να μετατρεψω το ενυδρειο μου σε reef μηπως γνωριζεται καποιο βιβλιο στα ελληνικα για να με βοηθησει στο ξεκινημα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα

επειδη σκεφτομαι να μετατρεψω το ενυδρειο μου σε reef μηπως γνωριζεται καποιο βιβλιο στα ελληνικα για να με βοηθησει στο ξεκινημα?

Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποιο Ελληνικό σύγγραμμα, ή κάποια μετάφραση ξένου βιβλίου στα Ελληνικά.

Μπορείς, όμως να βρεις πολλές πληροφορίες στα Ελληνικά, από τα διάφορα άρθρα, που αναφέρονται σε reef ενυδρεία, στις συζητήσεις του forum μας και ίσως σε ορισμένα άρθρα του μοναδικού Ελληνικού ενυδρειακού περιοδικού, που πωλείται στα ενυδρειακά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες jalistep !

τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν πολύ να καταλάβεις τι κάνουμε στα θαλασσινά ενυδρεία θα διαβάσεις και για το reef …

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

αν έχεις άνεση με την αγγλική .. μπορούμε να σου συστήσουμε δεκάδες χρήσιμα άρθρα..

περιμένουμε και τις απορίες σου..

αν το ενυδρείο που θέλεις να μετατρέψεις είναι 90 λίτρα… τότε μιλάμε για nano reef .. μια λίγο ιδιαίτερη κατηγορία..

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες jalistep !

τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν πολύ να καταλάβεις τι κάνουμε στα θαλασσινά ενυδρεία θα διαβάσεις και για το reef …

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

αν έχεις άνεση με την αγγλική .. μπορούμε να σου συστήσουμε δεκάδες χρήσιμα άρθρα..

περιμένουμε και τις απορίες σου..

αν το ενυδρείο που θέλεις να μετατρέψεις είναι 90 λίτρα… τότε μιλάμε για nano reef .. μια λίγο ιδιαίτερη κατηγορία..

καλησπερα salTasos

τι εννοεις ιδιαιτερη κατηγορια?ειναι δυσκολη η αποπειρα που παω να κανω?πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερα να κανω fish only?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω οποιαδήποτε σχέση με θαλασσινό νερό, διαβάζοντας τα παραπάνω και βλέποντας την εμπειρία σας όλο αυτό τον καιρό, θα ήταν καλή ιδέα να μαζευτείτε όλοι μαζί και να γράψετε ένα καλό βιβλίο για αρχάριους στα ελληνικά, δεν νομίζετε; Εγώ πάντως θα το αγόραζα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά έχετε τουλάχιστον 2 που θα το αγοράσουν. Μια μετάφραση στη ξένη βιβλιογραφία θα κάνετε και μια προσαρμογή για τα ελληνικά δεδομένα, δεν χρειάζεται να ανακάλυψετε το τροχό από την αρχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

συστήματα μικρότερα από 100 λίτρα .. λέμε ότι είναι nano reef ..

.. δεν είναι λόγος να σε ανησυχεί η ιδιαιτερότητα τους .. φτάνει να ξέρεις τι κάνεις..

.. και τι μπορούν να κάνουν αυτά..

.. μη ζητάς να βάλεις tang σε 90 λίτρα νερό…

.. υπάρχουν ένα σωρό μικρά υπέροχα ψαράκια που μπορείς να έχεις ..

.. σ αρέσουν τα κοράλλια? μπορείς να έχεις μια ωραία συλλογή από κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων , … και δύσκολα αν θέλεις ..

.. θέλεις να έχεις μόνο ψάρια .. μπορείς .. αλλά σε 90 λίτρα .. δεν χωράνε τα top models :) ..

.. δες άλλα ενυδρεία σε αυτά τα λίτρα .. θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντε ρε παιδιά έχετε τουλάχιστον 2 που θα το αγοράσουν. Μια μετάφραση στη ξένη βιβλιογραφία θα κάνετε και μια προσαρμογή για τα ελληνικά δεδομένα!!!!

το αγοραζω και εγωωωωωωωωωωωω :angry2::angry2::rasp:<_<

αντε γιναμε 3

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μιας και από βδομάδα αρχίζω ένα reef ενυδρείο 120lt!!

1++ γιατο ελληνικό βιβλίο! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα.

Τελικά κανένα ελληνικό υπάρχει ή ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Aν και το θεμα ειναι παλιο θελω να αναφερω οτι πλεον υπαρχει ενα βιβλιο για θαλλασινο ενυδρειο μεταφρασμενο στα ελληνικα:

Tιτλoς: Θαλασσινο ενυδρειο

Συγγραφεας: Gregory Skomal

Εκδοτικος οικος: Βασδεκης

ISDN 978-960-8273-46-7

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aν και το θεμα ειναι παλιο θελω να αναφερω οτι πλεον υπαρχει ενα βιβλιο για θαλλασινο ενυδρειο μεταφρασμενο στα ελληνικα:

Tιτλoς: Θαλασσινο ενυδρειο

Συγγραφεας: Gregory Skomal

Εκδοτικος οικος: Βασδεκης

ISDN 978-960-8273-46-7

:)

Μόλις το αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και εγω το αγορασα....... :bigemo_harabe_net-111: , κριμα τα λεφτα που εδωσα, πρεπει να εισαι εντελως ασχετος με το θεμα για να σε βοηθησει λιγο..... :bigemo_harabe_net-111: , ασε που ειναι αναχρονιστικο....... :bigemo_harabe_net-111: , επισης δεν εχει καμια νεα τεχνικη (ολες ειναι για ενυδρεια μεχρι του 1995).

Κριμα και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...