Jump to content

Μακριτριχη αλγη Vs Crossocheilus Siamensis


Recommended Posts

αρχικα θα ηθελα να πω πως αντιμετωπιζω προβλημα αλγης στο ενυδρειο μου (ειναι το λινκ στην υπογραφη)

μου προτειναν το παραπανω ειδος σαν πολυ καλο αλγοφαγο ...εχει κανεις εμπειρια για το τι συνθηκες χρειαζεται και για το αν παει σε κοπαδακι ...α και τελος αν πραγματι μπορει να βοηθησει στο προβλημα που υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα το ψαρακι και κανει αρκετα καλη δουλεια.Αν ομως εχεις μοςς στο ενυδρειο σου κανει πολυ καλη δουλεια και σ αυτη...Αν τελικα το παρεις να προσεξεις την γνησιοτητα του γιατι πολυ δινουν τα cae για sae γιατι μιαζουν αρκετα μεταξυ τους.Κανουν καλητερη δουλεια αν ειναι σε κοπαδακι και εγω τα ειχα σε μαλακο νερακι.Καλη δουλεια απ οτι ξερω για την τριχοειδη αλγη κανουν και οι γαριδες αμανο.Το καλητερο ομως ειναι να βρεις την αιτια που εχεις την αλγη αυτη και να την καταπολεμησεις.Καλο θα ειναι επεισης να βγαλεις οσο μπορεις με μια οδοντοβουρτσα,κανει καλη δουλεια επεισης :)

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα παραπανω,να προσεξεις επισης το γεγονος οτι μεγαλωνει αρκετα και γινεται ενοχλητικο(οχι επιθετικο) απεναντι στα αλλα ψαρακια,ασε που δεν θα μπορεσεις να το πιασεις και ευκολα.

απο θε,μα λιπασματων ,ελπιζω να εχεις σταματησει να ριχνεις σιδηρο,γιατι απλως θα φουντωσει η συγκεκριμενη αλγη....

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα παραπανω,να προσεξεις επισης το γεγονος οτι μεγαλωνει αρκετα και γινεται ενοχλητικο(οχι επιθετικο) απεναντι στα αλλα ψαρακια,ασε που δεν θα μπορεσεις να το πιασεις και ευκολα.

απο θε,μα λιπασματων ,ελπιζω να εχεις σταματησει να ριχνεις σιδηρο,γιατι απλως θα φουντωσει η συγκεκριμενη αλγη....

klaz το να τα πιασει δεν ειναι πολυ δυσκολο,υπαρχει κολπο.Τα πιανεις ευκολα με 2 αποχες,μια μαυρη και μια οτι αλλο χρωμα θες.Εγω ετσι τα επιασα,ειναι κολπο που μου το ειπε ο Fotisgt :)

Link to comment
Share on other sites

klaz το να τα πιασει δεν ειναι πολυ δυσκολο,υπαρχει κολπο.Τα πιανεις ευκολα με 2 αποχες,μια μαυρη και μια οτι αλλο χρωμα θες.Εγω ετσι τα επιασα,ειναι κολπο που μου το ειπε ο Fotisgt :)

δεν αντιλεγω,αλλα εγω στα 500 λιτρα ,ηθελα ....δυναμιτη..!!! :(:thumbup::thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω,αλλα εγω στα 500 λιτρα ,ηθελα ....δυναμιτη..!!! :):(:thumbup::thumbup:

χαχαχαχ οντως!Στα 500 λιτρα επρεπε να στησεις παγιδες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω μειωσει παραπολυ τα λιπασματα ...εχω αυξησει αλλαγες νερου και εχω μειωσει το προβλημα ...καθε μερα ομως καθαριζω και λιγη μακριτριχη .... πηρα απο γνωστο μου 1 ψαρακι να δω τι κανει και αν ειναι ολα ενταξει θα του βαλω ακομη 2-3 ...ειναι σχετικα ενοχλητικο καθως ακολουθει αλλα ψαρια χωρις να τα κινηγα ,με προβληματιζει επεισης το μεγεθος που θα φτασει ....

ηθελα ακομη να ακουσω και την γνωμη σας για τον αριθμο των ψαριων στο ενυδρειο πιστευετε οτι θα το επιβαρυνουν το επιπλεον κοπαδακι?( εχω 13 καρδιναλιουs 4 ραμιραζι 2 ancistrus 7 cory 2 otocyclus)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...