Jump to content

ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ


ANNAD75

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ PORTAL.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΟΥ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ , 1 PLECO ΚΑΙ 2 ΤΙΓΡΑΚΙΑ.

ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΦΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΓΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ "ΝΤΟΜΑΤΙΑ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΑ ΑΝΩ Η ΑΝΟΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ PORTAL.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΟΥ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ , 1 PLECO ΚΑΙ 2 ΤΙΓΡΑΚΙΑ.

ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΦΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΓΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ "ΝΤΟΜΑΤΙΑ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΑ ΑΝΩ Η ΑΝΟΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

το καλύτερο πράγμα που εχεις να κανεις ειναι να αφήνεις το φως 6 ώρες καθημερινά, και να αποφύγεις λίγο της δικες σου κινήσεις έξω απο το ενυδρείο..

Υ.Σ Γράφε πάντα με μικρά , είναι κανόνας του φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αρχικά μην γράφεις με Κεφαλαια Ελληνικα..είναι ενας απο τους κανονες του forum.

Επιπλέον κανε μας μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου και μια φωτογραφια θα βοηθουσε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια απο διάθεση πως είναι?

Τρώνε, έρχονται κοντά στο τζάμι, κρύβονται συνέχεια...?

Πόσο καιρό τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι ωρα να φανε, ερχονται και κουνιουνται με ανυπομονησια μπροστα στο τζαμι, μολις φανε συνηθως κρυβονται.

σημερα αναψα το φως κατα τις 18:00, δεν καθησα μπροστα να δω τι κανουν, κοιταζοντας τα απο μακρια ειδα οτι δεν κρυφτηκαν, πριν λιγο που πηγα να τα ταισω ηρθαν μπροστα στο τζαμι και μου κουναγανε τις ουρες!! , τωρα και αφου εφαγαν εχουν παει σε μια γωνια ολα μαζι(τα σκαλαρια), τα υπολοιπα εχουν εξαφανιστει απο τη στιγμη που αναψα το φως!!!

βοηθειαααααα, τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι πολυ αρχαριος.

Αυτο δεν ειναι κακο αλλα πρεπει πρωτα να διαβασειςγια τα διαφορα ψαρια συμπεριφορες ποια κανουν με ποια τι νερα θελουν κλπ.

Σε λιγο τα σκαλαρια θα κοντινουν απο τα τιγρακια.

Οι Ανουμπιες πανε αργα.

Υπομονη και διαβασμα.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να έχεις μία σταθερή ρουτίνα με το φως.

Θα βάλεις ένα χρονοδιακόπτη στην πρίζα για το φως και θα τον ρυθμίσεις αν ανάβει καθημερινά τις ίδιες ώρες που καλό είναι να κρατά κανένα εξάωρο όντως. Επίσης αν τα ψάρι μπήκαν πρόσφατα καλό είναι να μην γίνονται απότομες κινήσεις και να μην υπάρχει πολύς θόρυβος κοντά στο ενυδρείο.

Όπως επίσης αναφέρθηκε και νωρίτερα δεν είναι καλή η συγκατοίκηση σκαλαριών με τιγράκια γιατί τα τελευταία έχουν την τάση να τσιμπούν ότι εξέχει από άλλα ψάρια.

Ακόμα καλύτερα όμως θα είναι όπως σου πρότεινε ο NickTheFish να μας κάνεις μία αναλυτική παρουσίαση

με μερικές φωτογραφίες ώστε να μπορέσουν όλοι οι φίλοι να σε βοηθήσουν.

Για τις αναλυτικές παρουσιάσεις δες στην ενότητα "ενυδρεία μελών"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

Μετά απο αρκετό καιρό και πολύ διάβασμα, έχουν αρχίσει να ισορροπούν τα πράγματα.

Αφήνω το φως αναμμένο 17:00-23:00 και πλέον δεν κρύβονται, φαίνεται πως συνήθησαν.

Προσεχώς θα σας κάνω αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάποιο άλλο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε.

Οπως έχω πει στο ενυδρείο υπάρχουν 2 σκαλάρια,1 pleco και πλέον 1 τιγράκι μιας και το ένα μου πέθανε.

Τα σκαλάρια στις 28/10/2011 γέννησαν πάνω στο φίλτρο μου πολλά αυγουλάκια, τα χάρηκα έτσι όπως τα φρόντιζαν, όμως με το που έκλεισε το φως ο pleco όρμηξε κατα πάνω τους και τα έφαγε σε λιγότερο απο λεπτό, τα σκαλάρια μάταια προσπαθούσαν να τον διώξουν!!!!

Η ερώτηση μου είναι η εξής: απο την στιγμή που έβαλα τον pleco στο ενυδρείο μου εξαφανίστηκε η άλγη και πιστεύω πως μου είναι απαραίτητος, αλλά υπάρχει κάποια άλλη λύση για την άλγη(εκτός του pleco) που να μην είναι επιβλαβής για τα αυγά των σκαλαριών αλλά να απομακρύνει και την άλγη αποτελεσματικά? (θα προτιμόυσα να μην είναι φάρμακο ή άλλο χημικό) π.χ. κάποιο άλλο ψάρι ή οργανισμός?

Περιμένω την απάντηση σας ως ειδικοί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις αλγοφάγα σαλιγκάρια, apple ή zebra nerite πχ

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι να εχει τα σκαλαρια μονα τους σε αυτην ή καποια αλλη γυαλα.Μονο ετσι και με το καταλληλο νερο θα εκκολαφθουν και αναπτυχθουν μωρα.

Εξακολουθουν παντως να μενουν τα σκαλαρια στα 60 λιτρα του αρχικου ποστ;Ειναι ελαχιστα λιτρα για ψαρια που γινονται αναλογικα τεραστια.

Οσο για την γεννα,δες εδω πληροφοριες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671&st=0

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...