Jump to content

Ερωτήσεις για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Καλό μεσημέρι σε όλο τον κόσμο,

μετά απο πολύ καιρό στρωσίματος (~ 2μήνες), τελικά τα κατάφερα.

Θα ξαναγράψω οτι καλώς ή κακός (μάλλον κακώς όπως κατάλαβα εκ των υστέρων) το έστρωσα με χρυσόψαρο (1 comet Shubunkin ).

Πρίν 3 μέρες έβαλα μέσα 2 clowns και δύο silver shark.

Καταρχήν οι δυάδες για τα δύο είδη είναι εντάξει ή χρειάζεται άλλο πλήθος.

Τα κλόουν έχουν δημιουργήσει τρύπες κάτω απο τις πέτρες και πάνε και κρύβονται. Οχι συνέχεια αλλά το ένα τουλάχιστον είναι πολύ ώρα κρυμμένο και το αλλο είναι απ'έξω και κάθεται ενώ μερικές φορές μπαίνει και το δευτερο μέσα. Μπορεί να βγεί τελικά ζευγάρι ή απλώς είναι συμπεριφορά λόγω του νέου περιβάλλοντος?

Τα δε silver shark κάθονται συνήθως σε μέσο ύψος και μένουν σχεδόν ακίνητα κάνοντας μικρές νευρικές κινήσεις με τα πτερύγια (προσπαθώντας να κρατηθούν σε σταθερό σημείο?).

Η ερώτησή μου είναι αν μια τέτοια συμπεριφορά φαίνεται φυσιολογική, πάντα λαμβάνοντας υπόψην οτι είναι μόλις 4 ημέρες στο ενυδρείο.

Αλήθεια οι κλόυν τρώνε απο τον βυθό? τρώνε και ακαθαρσίες? Σαν να μου φάνηκε κατι τέτοιο.

Στα 80 λίτρα πόσα άλλα θα μπορούσαν να μπούν, με την λογική οτι οι κλόουν μεγαλώνουν αρκετά απο έχω διαβάσει.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις βαλει μεγαλα και πολλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου . Πιστευω οτι θα πρεπει να βγαλεις καποια και οχι να βαλεις ... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλο τον κόσμο,

μετά απο πολύ καιρό στρωσίματος (~ 2μήνες), τελικά τα κατάφερα.

Θα ξαναγράψω οτι καλώς ή κακός (μάλλον κακώς όπως κατάλαβα εκ των υστέρων) το έστρωσα με χρυσόψαρο (1 comet Shubunkin ).

Πρίν 3 μέρες έβαλα μέσα 2 clowns και δύο silver shark.

Καταρχήν οι δυάδες για τα δύο είδη είναι εντάξει ή χρειάζεται άλλο πλήθος.

Τα κλόουν έχουν δημιουργήσει τρύπες κάτω απο τις πέτρες και πάνε και κρύβονται. Οχι συνέχεια αλλά το ένα τουλάχιστον είναι πολύ ώρα κρυμμένο και το αλλο είναι απ'έξω και κάθεται ενώ μερικές φορές μπαίνει και το δευτερο μέσα. Μπορεί να βγεί τελικά ζευγάρι ή απλώς είναι συμπεριφορά λόγω του νέου περιβάλλοντος?

Τα δε silver shark κάθονται συνήθως σε μέσο ύψος και μένουν σχεδόν ακίνητα κάνοντας μικρές νευρικές κινήσεις με τα πτερύγια (προσπαθώντας να κρατηθούν σε σταθερό σημείο?).

Η ερώτησή μου είναι αν μια τέτοια συμπεριφορά φαίνεται φυσιολογική, πάντα λαμβάνοντας υπόψην οτι είναι μόλις 4 ημέρες στο ενυδρείο.

Αλήθεια οι κλόυν τρώνε απο τον βυθό? τρώνε και ακαθαρσίες? Σαν να μου φάνηκε κατι τέτοιο.

Στα 80 λίτρα πόσα άλλα θα μπορούσαν να μπούν, με την λογική οτι οι κλόουν μεγαλώνουν αρκετά απο έχω διαβάσει.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Γειά σου Βαγγέλη

Όλοι λίγο ή πολύ μέσα στον ενθουσιασμό μας κάναμε το ίδιο στην αρχή. Θα συμφωνήσω με το dartman αναφορικά με την επιλογή των ψαριών, γίνονται ιδιαίτερα μεγάλα και χρειάζονται αρκετό χώρο για κολύμπι...Συνάμα οι κλόουν είναι και κοπαδόψαρο (αισθάνονται καλύτερα σε μεγαλύτερο πλήθος), αλλιώς κρύβονται συνέχεια). Βέβαια γενικά είναι απ τα ψάρια που κρύβονται αρκετα. Κάπου διάβασα ότι τα πιάνουν βάζοντας μεγάλα καλάμια μέσα στο νερό και πηγαίνουν και φωλιάζουν εκεί μέσα... Συνάμα είναι και απ τα πολύ ευαίσθητα ψάρια όσον αφορά την ποιότητα νερού, άρα όχι τόσο ιδανικά για καινούργιο ενυδρείο...Πρόσεχε το ick γιατί είναι πολύ εύκολο να το δεις σε αυτά τα ψάρια, ειδικά σε καινούργια νερά. Άποψή μου προσπάθησε να τα γυρίσεις πίσω με προσοχή μη τα στρεσάρεις πολύ και προσανατολίσου σε πιο εύκολα και μικρα ψάρια...Μην απογοητεύεσε όλοι τηνέχουμε πατήσει κάποια στιγμή...

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου να σας πω οτι το μεγαλο προβλημα ειναι τα silver shark τα οποια ειναι αδηφαγα

ψαρια και γινονται πολυ μεγαλα.Ειχα πριν αρκετα χρονια και αναγκαστηκα να τα δωσω.

Επισης εχω και δυο clown αρκετα χρονια οι οποιοι ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος (περιπου 6 cm) και

δεν εχουν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου μπορείς να δημιουργήσεις μια ωραία σύνθεση με μικρά ψάρια που θα γεμίσουν το ενυδρείο και θα δώσουν αρκετή κίνηση!

Παράλληλα, θα νιώθουν άνετα και θα αποφύγεις πολλά προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου να σας πω οτι το μεγαλο προβλημα ειναι τα silver shark τα οποια ειναι αδηφαγα

ψαρια και γινονται πολυ μεγαλα.Ειχα πριν αρκετα χρονια και αναγκαστηκα να τα δωσω.

Επισης εχω και δυο clown αρκετα χρονια οι οποιοι ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος (περιπου 6 cm) και

δεν εχουν κανενα προβλημα.

Ευχαριστώ πολύ για την προθυμεία και τις απαντήσεις.

Παρόλα αυτά, τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό και για να καταλάβω καλύτερα τις μικροκοινωνίες του ενυδρείου, προκύπτουν κάποιες ερωτήσεις.

Τι εννοουμε οτι τα silver shark είναι αδηφάγα. Τρώνε πολύ? Ενοχλούν τα άλλα ψάρια? και ποιός είναι ένας ενδεικτικός ρυθμός ανάπτυξης, γνωρίζοντας οτι αυτή τη στιγμή είναι περίπου 3-4 cm.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον dartman.Αν θες να παρεις μια ιδεα για την αναπτυξη και τη συμπεριφορα του εν λογω ειδους δες εδω

-http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=587

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δέχομαι οτι τα συγκεκριμένα δύο είδη είναι ιδιαίτερα μεγαλόσωμα αρα δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα ενυδρείο 80 λίτρα.

Το, κατα την γνώμη μου, λογικό ερώτημα είναι ποιός είναι ο ρυθμός ανάπτυξης τους ωστε να ξέρω ποιός είναι ο χρονικός ορίζοντας που έχω για να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Γιατί είναι δεδομένο οτι θα πάω.

Το link που περιγράφει το είδος αναφέρει οτι χρειάζεται 500+ λίτρα για να είναι άνετα.

500+ λίτρα το άτομο? x 2 ατομα = 1000 λίτρα?

Ισχύει το ίδιο και τα κλόουν?

thanks,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Χρονικο διαστημα δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα.Για να αναπτυχθει σωστα το ψαρι πρεπει να εχει διαθεσιμα λιτρα.Αν, λοιπον, εισαι διατεθιμενος να διαθεσεις ενα καταλληλο περιβαλλον γι' αυτα καντο οσο πιο συντομα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...