Jump to content

ο κύκλος τις αμμωνίας


Recommended Posts

Διάβαζα κάπου για το μπόλιαζμα του καινούριου ενυδρείου με πρώτες γαρίδες η ακόμη και με τα ψάρια για να επιταχυνθεί ο κύκλος τις αμμωνίας . Το έχει κάνει κάποιος για να μου πει τις λεπτομερείς .. Ξέρω την πρακτική με την καθαρή αμμωνία όμως έλεγα να δοκιμάσω κάτι πιο φυσικό .Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάπου για το μπόλιαζμα του καινούριου ενυδρείου με πρώτες γαρίδες η ακόμη και με τα ψάρια για να επιταχυνθεί ο κύκλος τις αμμωνίας . Το έχει κάνει κάποιος για να μου πει τις λεπτομερείς .. Ξέρω την πρακτική με την καθαρή αμμωνία όμως έλεγα να δοκιμάσω κάτι πιο φυσικό .Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Ποτέ με ζωντανούς οργανισμούς.

Υπάρχουν ειδικά διαλύματα και χάπια με βακτηρία για το μπόλιασμα του φίλτρου σου.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μη το δοκιμασεις,θα ταλαιπορισεις τα ψαρια η τις γαριδες που θα φανε ολη την αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το να στρώνεις το ενυδρείο με ψάρι μέσα είναι πιο δύσκολο και αργεί περισσότερο.

Με κάποιο ψάρι μέσα στο ενυδρείο αναγκάζεσαι να κάνεις σχεδόν καθημερινά αλλαγές ώστε να μη το "πνίξεις". Με της πολλές αλλαγές δεν αφήνεις όμως να ανεβεί αμμωνία και με την σειρά του τα νιτρώδες. Αποτέλεσμα να αργείς πολύ περισσότερο σε σχέση με το να μη είχες κάποιο ζωντανό μέσα.

Πιστεύω στα γλυκού νερού το καλύτερο είναι να γεμίσεις το ενυδρείο με νερό και να ρίξεις τροφή μέσα (η κατεψυγμένη κάνει πιο αισθητή την παρουσία της). Δεν θα αργήσεις να έχεις αύξηση αμμωνίας και νιτρώδη. Όταν δεις νιτρικά κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού και είσαι έτοιμος... με όσο γίνεται πιο φυσικό (για ενυδρείο) και υγιές τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη τα πράγματα είνια πολύ απλά και εξηγώ.

1,Όταν μιλάμε για μπόλιασμα εννούμε αν έχεις κάποιο φίλο χομπίστα μπορεί να σου δώσει μια χόύφτα βιολογικού υλικού απο το ήδη δικό του στρωμένο ενυδρείο ή

2.Μπορείς να αγοράσεις κάποιο προιόν έτοιμων βακτηρίδιων να το ρίξεις στο ενυδρείο σου και μετά από κανένα τρίωρο να προσθέσεις τα πρώτα ψάρια.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά .Το έχω διαβάζει σε κάποιοι forum τις Αγγλίας και ο συγγραφέας του άρθρου αναφερόταν σε μια ΟΥΡΆ γαρίδας και όχι σε ζωντανό οργανισμό και επέμενε οτι δεν χρησιμοποιεί έτοιμα σκευάσματα επειδή μια ουρά τις πρώτης γαρίδας είναι το είναι το καλύτερο ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ. Ανέφερε οι χρόνια εργαζόταν σε κάποιο pet shop που στρώνουνε τα ενυδρεία με αυτό το τρόπο . Δυστυχώς το έχω διαβάζει πριν από χρόνια και δεν θυμάμαι που . Μήπως το διάβαζε και κάποιος άλλως ?

Link to comment
Share on other sites

Νερακι, αντιχλωριο και τρυμεννη τροφουλα για ψαρια.

Μετα απο δυο με τρεις ημερες ριχνεις ενα σκευασμα βακτηριων και παλι τροφουλα μερα παρα μερα για δυο εβδομαδες. Θερμοκρασια και οξυγωνο στο φουλ και τα φωτα κλειστα ολο αυτο το διαστημα.

Στο τελος κανεις μια καλη μετρηση και οταν εχεις ΝΟ2 και ΝΗ3 και ΝΗ4 μηδεν κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις τα πρωτα δυο, τρια ψαρακια.

Ειμαι υπερ της κλασσικης μεθοδου μια που για να στρωσει και να ισοροπησουν οι διαφορες βακτηριακες και βιολογικες λειτουργιες στο ενυδρειο χρειαζεται τον χρονο του και στην πραξη κανενα σκευασμα δεν μπορει να δημηουργησει αμεσα της καταλληλες συνθηκες απλα με διαφορα κολπα οπως το να δεσμευουν την αμμωνια πχ σου λενε πως μπορεις να βαλεις αμεσως ψαρια και μετα απο λιγο καιρο βλεπεις ψαρια με Ick ή δεν ξερω και εγω με τη.

Η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη και δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν με την μεθοδο που επιλεγει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προς Χρήστο -γενικό συντονιστή γλυκού νερού [συγγνώμη για το ενικό]. Έχω διαβάζει κάποια άρθρα σου από το 2007 που αφορούν στρώσιμο του καινούριου ενυδρείου . Έχει αλλάξει τίποτα από τότε , μήπως εσύ και η άλλη ''γεραιόοι''έχετε να μας προτείνετε πλέων πιο εύκολες και γρήγορες λύσης επειδή την έχω πατήσει άσχημα και δεν με παίρνει να περιμένω πολύ- τα ψάρια μου φιλοξενούνται στο pet shop τις γειτονιάς . Με σεβασμό .Σβετα . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σβέτα δεν υπάρχει πιο εύκολη λύση από το μπόλιασμα από στρωμένο ενυδρείο όπως σου έγραψε ο Σωκράτης πιο πάνω. Συμπληρωματικά μαζί με το μπόλι μπορείς να ενισχύσεις τη βιολογία με safe start της tetra. Προσωπικά λίγο πολύ ακολουθώ τη μέθοδο που περιέγραψε ο Rik αν δεν βρίσκω μπόλι.

Θα έλεγα να ανοίξεις ένα θέμα στις αγγελίες ζητώντας μπόλι και αναφέροντας περιοχή που μένεις ώστε κάποιος φίλος που μένει κοντά σου να σε βοηθήσει δίνοντας σου υλικό από δικά του φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Περιπλέκουμε τα πράγμα χωρίς λόγο.

Τα πράγματα είναι απλά. Εφόσον υπάρχει φίλτρο με βιολογικό υλικό (καινούργειο, "άστρωτο") και νερό με αντιχλώριο στο ενυδρείο τότε απλά χρειάζεται να ρίξεις τροφή στο ενυδρείο και να περιμένεις κάμποσες μέρες. Ρίξε ένα σεβαστό ποσό στην αρχή και μετά καθημερινά μια ελάχιστη ποσότητα.

Ούτε μπόλιασμα χρειάζεται, ούτε ζουμιά σε μορφή βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Οπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν διάφοροι τρόποι στρώσιματος.Πιο παλιά πριν πολλά πολλά χρόνια τα ενυδρεία έστρωναν μόνο με αντιχλώριο και περιμένοντας κάποιους μήνες.,Κάποιοι έβαζαν και σωστά έκαναν τροφή για να επταχύνουν την διαδικασία.Κάποιοι άλλοι έστρωναν με ψάρια και κατηγορήθηκαν γιαυτό.Μετά βγήκαν τα boosters παράδειγμα το srreeszyme που είχαν σκοπό να επιταχύνουν την διαδικάσία.Τα Τελευταία χρόνια βγήκαν τα σκευάσματα με έτοιμα βακτηρίδια τα οποία αφού μπουν πρέπει να μπούν τα πρώτα ψάρια.

Βέβαια υπάρχει και το λεγόμενο μπόλι.Ο καθένας θέτει τις απόψεις του ανάλογα με την μέθοδο που έχει εφαρμόσει και προτιμά.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει όλες τις μεθόδους χωρίς προβλήματα.Την τελευταία διετία κάνω χρήση σκευασμάτων έτοιμων βακτηριδίων και πάλι χωρίς προβλήματα.Το μόνο που χρειάζεται είναι Υπομονή.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Περιπλέκουμε τα πράγμα χωρίς λόγο.

Τα πράγματα είναι απλά. Εφόσον υπάρχει φίλτρο με βιολογικό υλικό (καινούργειο, "άστρωτο") και νερό με αντιχλώριο στο ενυδρείο τότε απλά χρειάζεται να ρίξεις τροφή στο ενυδρείο και να περιμένεις κάμποσες μέρες. Ρίξε ένα σεβαστό ποσό στην αρχή και μετά καθημερινά μια ελάχιστη ποσότητα.

Ούτε μπόλιασμα χρειάζεται, ούτε ζουμιά σε μορφή βακτηρίων.

Οπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν διάφοροι τρόποι στρώσιματος.Πιο παλιά πριν πολλά πολλά χρόνια τα ενυδρεία έστρωναν μόνο με αντιχλώριο και περιμένοντας κάποιους μήνες.,Κάποιοι έβαζαν και σωστά έκαναν τροφή για να επταχύνουν την διαδικασία.Κάποιοι άλλοι έστρωναν με ψάρια και κατηγορήθηκαν γιαυτό.Μετά βγήκαν τα boosters παράδειγμα το srreeszyme που είχαν σκοπό να επιταχύνουν την διαδικάσία.Τα Τελευταία χρόνια βγήκαν τα σκευάσματα με έτοιμα βακτηρίδια τα οποία αφού μπουν πρέπει να μπούν τα πρώτα ψάρια.

Βέβαια υπάρχει και το λεγόμενο μπόλι.Ο καθένας θέτει τις απόψεις του ανάλογα με την μέθοδο που έχει εφαρμόσει και προτιμά.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει όλες τις μεθόδους χωρίς προβλήματα.Την τελευταία διετία κάνω χρήση σκευασμάτων έτοιμων βακτηριδίων και πάλι χωρίς προβλήματα.Το μόνο που χρειάζεται είναι Υπομονή.

:bowdown:

Παλληκάρια δεν διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω αλλά μάλλον σας διαφεύγει η λεπτομέρεια ότι η αγαπητή φίλη έβαλε το θέμα της βιασύνης γιατί τα ψάρια της φιλοξενούνται σε PetShop. Οπότε με το σκεφτικό αυτό δεν είναι θέμα ούτε "πολυπλοκότητας" ούτε "προτίμησης προς τη μία ή την άλλη μέθοδο. Αν βιάζεται¨,τότε θέλει μπόλι ή μπόλι και σκεύασμα (εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου πολύπλοκο :) )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλη . Μπόλια έχω από ένα παλιό ενυδρείο , έχω και τα έτοιμα σκευάσματα- ' βακτηρίδια''απλώς ήθελα να προσθέσω και κάτι άλλο για να συντομεύσω λίγο την διαδικασία . Πάντως κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο λέω να δοκιμάσω να στρώσω ένα ενυδρείο με ουρά γαρίδας η κάτι παρόμοιο - θα μου άρεσε να στρώσω ένα ενυδρείο γρήγορα και χωρίς χρήση τον χημικών η τον τροφίμων για τα ψάρια που αποδεδειγμένα δεν ανεβάζουν ψηλές τιμές σε αμμωνία και κατά συνεπεία σε νιτρικά . Φιλικα. Σβετα .

Link to comment
Share on other sites

λέω να δοκιμάσω να στρώσω ένα ενυδρείο με ουρά γαρίδας η κάτι παρόμοιο

:):thumbup: πιο πολυ αυτο που εγραψες μοιαζει με καποιο ....ξορκι... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ αυτο που εγραψες μοιαζει με καποιο ....ξορκι...

Και εμένα αστείο μου φάνηκε όταν το διάβαζα όμως καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνετε - ακόμη και αν το λες για Κάποτε ο κόσμος γέλασε πολύ όταν υπόθηκε ότι η Γι είναι στρόγγυλη , όλοι τότε αναρωτιόντουσαν πως εκείνοι που βρισκότανε στο κάτω μέρος τις Γις [στο νότιο ημισφαίριο δηλαδή ] δεν πέφτουν και πως γενικώς περπατάνε αναποδογυρισμένη . Πολύ γέλιο είχε πέσει τότε και χρειάστηκαν να περάσουν εκατονταετίες για να αποδεχτή επιστημονικώς η θεωρία . Όμως δεν πάω και στοίχημα , δεν το έχω δοκιμάσει , έχω διαβάζει στο παρελθών πολλές μπούρδες , ακόμη και από ανθρώπους που το γραφούν για ''πολλουστη φορά ' [βλέπε://heimrich.de/index.php?cPath=108 φέρνουν ψάρια και στην Ελλάδα και δεν έχουν πρόβλημα με το τελώνιο ]

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ αυτο που εγραψες μοιαζει με καποιο ....ξορκι...

Και εμένα αστείο μου φάνηκε όταν το διάβαζα όμως καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνετε - ακόμη και αν το λες για Κάποτε ο κόσμος γέλασε πολύ όταν υπόθηκε ότι η Γι είναι στρόγγυλη , όλοι τότε αναρωτιόντουσαν πως εκείνοι που βρισκότανε στο κάτω μέρος τις Γις [στο νότιο ημισφαίριο δηλαδή ] δεν πέφτουν και πως γενικώς περπατάνε αναποδογυρισμένη . Πολύ γέλιο είχε πέσει τότε και χρειάστηκαν να περάσουν εκατονταετίες για να αποδεχτή επιστημονικώς η θεωρία . Όμως δεν πάω και στοίχημα , δεν το έχω δοκιμάσει , έχω διαβάζει στο παρελθών πολλές μπούρδες , ακόμη και από ανθρώπους που το γραφούν για ''πολλουστη φορά ' [βλέπε://heimrich.de/index.php?cPath=108 φέρνουν ψάρια και στην Ελλάδα και δεν έχουν πρόβλημα με το τελώνιο ]

Σβέτα η "περίφημη" μέθοδος της γαριδο-ουράς δεν είναι τίποτα παραπάνω από τη μέθοδο του στρωσίματος με τάισμα με ψαροτροφή, Μην κολλάς επειδή κάποιος κάοου στο δίκτυο έγραψε ότι έριξε ουρές από γαρίδες και έστρωσε το ενυδρείο. Το γνωρίζω το διάλογο αυτό σε διάφορες σελίδες έχει αρκετό καιρό που κρατά. Μάλιστα κάποιοι αναρωτιόντουσαν αν θα πρέπει να ρίξει τις ουρές με το κέλυφος ή καθαρισμένες ( :D ). Η βασική αρχή είναι ΙΔΙΑ. Ρίχνεις κάτι που τρώγεται συνήθως και καλύτερη με ζωική πρωτεΐνη ή ακόμη καλύτερα προερχόμενη από θαλάσσιο οργανισμό για ψυχολογικούς λόγους (γαριδο-ουρά, ψαροτροφή, κρεατάκι, ένα ψόφιο ψάρι, σουβλάκι :bowdown::):thumbup: ) και το αφήνεις να αποσυντεθεί μέσα στο νερό ώστε σιγά σιγά να σου προκύψει αμμωνία και αυτό είναι. Από και και πέρα η φύση παίρνει το δρόμο της (βακτήρια διάσπασης αμμωνίας, νιτρωδών).

Η γαριδο-ουρά δεν περιέχει κάτι μαγικό για το στρώσιμο......... άσε που τρομάζεις και το φίλο μου τον klaz πιο πάνω :thumbup::wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο χομπι απο τα 11 μου χρονια.τωρα μπαινω στα 42......αυτο με τις γαριδοουρες...........πρωτη μου φορα το ακουω και το διαβαζω.... :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει πρώτη φορά -το sait το τσέκαρες?. ANDREAS301 ευχαριστώ .Για άλλη μια φορά είσαι σαφέστατος .

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πειραματικό στρόσιμο με μούστο, ζάχαρες και μέλια. :bowdown:

Νομίζοντας ότι θα κερδίσω χρόνο λόγο ότι τα σάκχαρα είναι από τις

ποιο εύκολα μεταβολιζόμενες τροφές, αλλά δεν κέρδισα καθόλου

χρόνο. :)

Και δεν θα έβαζα κανένα ψάρι μου μέσα ποτέ.

Το ποιο σύντομο είναι νερό ενυδρείου που από την

προηγουμένη μέρα έχει πέσει σκεύασμα τόνωσης

της βιολογίας και αρκετό μπόλι από το κύριο ενυδρείο

με συνέχιση της συνιστώμενης δόσης του σκευάσματος.

Το στρόσιμο είναι ακαριαίο και δυνατότητα ιχθυοφόρτωσης

ανάλογο τις ποσότητας από το μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλη όλους . Βρήκα τα άρθρα του Σταμάτη για το στρώσιμο με

Tetra SafeStart - ήταν λάθος μου που δεν έψαξα καλύτερα πριν ανεβάζω το θέμα μου στο φόρουμ .. Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Σταμάτη και την παρέα του , με ΣΏΣΑΤΕ . Προς Aquazone Portal . Το θέμα έκλεισε , μπορείτε να το κατεβάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αγγελια για να κλειση!!! :)

Αλλωστε οποια μεθοδο και αν ακολουθησεις οτι απορια και προβληματισμο που θα εχεις εδω θα μπορεις να συνεχισεις να ρωτας για να το συζητησουμε! :bowdown:

Το θεμα του Σταματη το γνωριζα, αλλα λογο του οτι εισαι αρχαρια φοβομουν να στο προτεινω γιατι θελει καθημερινη παρακολουθησει με μετρησεις και λιγο εμπειρια στο πως να ανταποκριθουμε σε τυχων προβληματα που μπορουν να προκυψουν.

Αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω, ειναι να εχεις το νου σου στις βασικες μετρησεις δηλαδη ΝΗ3, ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και απο την στιγμη που θα αποφασισεις να στρωσεις το ενυδρειο σου με ζωντανα μεσα να εχεις παντα ετοιμο νερο με αντιχλωριο για τυχων εκτακτη αλλαγη στο ενυδρειο σου! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πειραματικό στρόσιμο με μούστο, ζάχαρες και μέλια. :thumbup:

Νομίζοντας ότι θα κερδίσω χρόνο λόγο ότι τα σάκχαρα είναι από τις

ποιο εύκολα μεταβολιζόμενες τροφές, αλλά δεν κέρδισα καθόλου

χρόνο. :thumbup:

Και δεν θα έβαζα κανένα ψάρι μου μέσα ποτέ.

Το ποιο σύντομο είναι νερό ενυδρείου που από την

προηγουμένη μέρα έχει πέσει σκεύασμα τόνωσης

της βιολογίας και αρκετό μπόλι από το κύριο ενυδρείο

με συνέχιση της συνιστώμενης δόσης του σκευάσματος.

Το στρόσιμο είναι ακαριαίο και δυνατότητα ιχθυοφόρτωσης

ανάλογο τις ποσότητας από το μπόλι.

Φιλε μου Divak στο τελος μου τα χαλασες και θα διαφωνισω!!! :wootwoot:

Το ξερεις ποσο πολυ σε αγαπαω!!! :bowdown::D

Αλλα το μπολι απο μονο του δεν φτανει σε καμια περιπτωση απο μονο του μια που ολο το ενυδρειο συν τον βυθο ειναι ενα βιοφιλτρο, το μονο που θα καταφερεις ειναι να κερδισεις λιγες μερες ισως! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αγγελια για να κλειση!!! :)

Αλλωστε οποια μεθοδο και αν ακολουθησεις οτι απορια και προβληματισμο που θα εχεις εδω θα μπορεις να συνεχισεις να ρωτας για να το συζητησουμε! :bowdown:

Το θεμα του Σταματη το γνωριζα, αλλα λογο του οτι εισαι αρχαρια φοβομουν να στο προτεινω γιατι θελει καθημερινη παρακολουθησει με μετρησεις και λιγο εμπειρια στο πως να ανταποκριθουμε σε τυχων προβληματα που μπορουν να προκυψουν.

Αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω, ειναι να εχεις το νου σου στις βασικες μετρησεις δηλαδη ΝΗ3, ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και απο την στιγμη που θα αποφασισεις να στρωσεις το ενυδρειο σου με ζωντανα μεσα να εχεις παντα ετοιμο νερο με αντιχλωριο για τυχων εκτακτη αλλαγη στο ενυδρειο σου! :thumbup:

Μια χαρά είναι τα ψαράκια μου,τα παρακολουθώ καθημερινά . Σε ότι αφορά το ''κλείσιμο ''συγνώμη , δεν ήξερα ότι κλείνουν μόνο η αγγελίες , ήθελα απλώς να αδειάζει ο τόπος .. Είμαι όντως αρχάρια ιδικά σε ότι αφορά τις μετρήσεις . Έχω πολύ καλό νερό για λόγο τον ενσωματωμένου φίλτρου στην κεντρική τροφοδότηση του σπιτιού και τα ενυδρεία μου ήταν πυκνά φυτεμένα και για αυτό μάλλον λόγο είχαν πάντα καλή βιολογία οπότε ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τους παραμέτρους του νερού , μόνο με τα βασικό . Τώρα όμως είπα να τα πάρω στα σοβαρά . Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι σημαίνει Redox και TDS , δεν το βρίσκω πουθενά . . Και κάτι άλλο . Μετράω με χάρτινες ταινίες μιας χρήσης όμως δεν μου φαίνονται πολύ αξιόπιστες . Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο προϊόν που θεωρείς αξιόπιστο . Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...