Jump to content

ΑΜΜΟΣ - ΑΠΟΡΙΑ


Recommended Posts

την προηγουμενη εβδομαδα ειχε πιασει αλγη η αμμος μου και εκανα συσκοτηση και εφυγε τελειως...

στη συνεχεια εκανα καθαρισμο και αλλαγη νερου συμφωνα με την εβδομαδιαια συντηρηση...ολα κομπλε.

οσο περνουσε η εβδομαδα φαινοταν το πανω μερος της αμμου σα να μαυριζε και σημερα που εκανα αλλαγη νερου και σκουπα στην αμμο τραβαγα τη μαυριλα που ειχε δημιουργηθει πανω, και οταν την τραβαγε η σκουπα ηταν σα να εφευγε η αμμος σε κομματια μεχρι που αναγκαστικα να βγαλω πολυ αμμο και δυστυχως να παει για πεταμα... δε με πειραζει τοσο αυτο, οσο για το αν θα ξαναγινει κ αλλες φορες στο τελος θα μεινει ελλαχιστη αμμος και θα εχω προβλημα στα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν η άμμος του ενυδρείου έχει πολύ λεπτή κοκκομετρία ( < 2 χιλιοστά ), υπάρχει πάντα μεγάλη πιθανότητα να πετρώσει. Παράλληλα, η ανεπαρκής κυκλοφορία νερού μέσα από τα μικροσκοπικά κενά μεταξύ των κόκκων άμμου δημιουργεί περιοχές στο βυθό που δεν οξυγονώνονται σωστά ( αναερόβιες περιοχές ) οι οποίες δημιουργούν δηλητηριώδη αέρια (όπως το υδρόθειο με την χαρακτηριστική μυρωδιά κλούβιου αβγού) που όταν βγουν στην επιφάνεια είναι άκρως τοξικά για τα ψάρια.

Επομένως, αποφεύγουμε την πολύ λεπτή σαν πούδρα άμμο και όταν παίρνουμε άμμο από παραλία ή ποτάμι την ξεπλένουμε πολύ καλά ώστε να φύγει η λεπτή άμμος.

Για την άλγη που αναφέρεις, σύμφωνα με τα λίγα στοιχεία που δίνεις, μπορώ να υποθέσω ότι πρόκειται για Blue Green Algae (BGA) που εκμεταλλεύεται τέτοιες συνθήκες.

Πόσα εκατοστά πάχος έχει η άμμος σου; Από που την πήρες; Δοκίμασε να τρυπήσεις σε διάφορα σημεία τον βυθό και πες μας αν βγαίνουν φυσαλίδες. Η μαυρίλα στην επιφάνεια δεν είναι σημάδι υγείας. Μερικές καλές φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

την προηγουμενη εβδομαδα ειχε πιασει αλγη η αμμος μου και εκανα συσκοτηση και εφυγε τελειως...

στη συνεχεια εκανα καθαρισμο και αλλαγη νερου συμφωνα με την εβδομαδιαια συντηρηση...ολα κομπλε.

οσο περνουσε η εβδομαδα φαινοταν το πανω μερος της αμμου σα να μαυριζε και σημερα που εκανα αλλαγη νερου και σκουπα στην αμμο τραβαγα τη μαυριλα που ειχε δημιουργηθει πανω, και οταν την τραβαγε η σκουπα ηταν σα να εφευγε η αμμος σε κομματια μεχρι που αναγκαστικα να βγαλω πολυ αμμο και δυστυχως να παει για πεταμα... δε με πειραζει τοσο αυτο, οσο για το αν θα ξαναγινει κ αλλες φορες στο τελος θα μεινει ελλαχιστη αμμος και θα εχω προβλημα στα φυτα....

Φιλε μου επειδη ξερω την ιστορια σου και μολις τωρα βλεπω πως ανοιξες και αυτο το θεμα, εαν εφτιαξες την κυκλοφορια του νερου σου δεν θα σου ξαναπαρουσιαστει αυτο το προβλημα αρκει να κανεις και αυτα που ειπαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...