Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

καλησπερα ,

αγορασα ενα ενυδρειο απο Μαρινοπουλο 100 λιτρων

και επειδη ''χαθηκα'' διαβαζοντας σας θελω μια απλη χαρη

1.τον απαραιτητο εξοπλισμο και γιατι?

2.ποιος ο extra εξοπλισμος και γιατι?

3.θελω ενα ενα τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω μεχρι να ''στρωσει'' το ενυδρειο.

4.μια προταση συμφωνα με τα λιτρα τι να βαλω μεσα.

θα ηθελα βαλω τα παντα δηλαδη:

1.φυτα

2.ψαρια

3.σαλιγκαρια

4.γαριδες

5.???

τι λετε ? μηπως να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο?

α! η εκταση του τοιχου(μηκος) που εχω ειναι 152 εκ.Προτεινετε μεγαλυτερο ενυδρειο και τι διαστασεων?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα!Διαβασε τα παρακατω και οτι χρειαστεις ξαναρωτα

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=41

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=43

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=45

Πιστευω θα σε βοηθησουν πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε τα εχω διαβασει ολα

αλλα θελω να τα εχω τακτοποιημενα σε δενδοειδη μορφη....

καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι?

απλα ειμαι προγραμματιστικος + πρακτικος τυπος και μπερδευομαι οταν τα εχω ολα μαζι

αλλα και μπερδεμενα συγχρονως...

οποτε μπορει καποιος να μου τα γραψει απλα και κατανοητα?

επικεφαλιδες ζητησα και μετα θα διαβασω τα υπολοιπα.καταλαβαινετε ετσι?

κυριως ομως δε μου απαντησες - με ενα μηκος τοιχου 1,52 εκ ποιο ειναι το μεγιστο ενυδρειο

μπορω να βαλω και να δειχνει αν οχι ομορφο το πολυ ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΟ!!!!!!

τι να κανουμε οταν ασχολιεμαι με κατι θελω να το κανω οσο ποιο σωστα γινεται.

ειμαι που ειμαι σε ολα τα οικολογικα σωματεια γραμμενος τουλαχιστον να ζουνε τα ον μου σε οσον το δυνατον

καλυτερο περιβαλλον.

φιλικα,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω πως οι ακριβης διαστασεις ειναι 100Χ30Χ40

με δωρο τα:

1.μια αντλια 450lt/h

2.μια θερμανση 150watt

3.μια συσκευη φωτισμου 30watt

τι πρεπει να προσθεσω σιγουρα και αυτα τα ηδη υπαρχουν ειναι επαρκη ή

πρεπει να πεταχτουν και να παρω κατι αλλο?

τελος η αγορα ηταν στα 99€ . ΚΑΛΗ ή ΟΧΙ?

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς, υπάρχουν σε όλο το Aquazone. Ξεκίνα να διαβάζεις θέματα, άρθρα και ότι άλλο βρεις, σώζε στο δίσκο σου ότι θεωρείς ενδιαφέρον και μετά ταξινόμησέ το. Δεν νομίζω να κάτσει κανείς και να σου αναλύσει όλα αυτά - σχεδόν όλο το χόμπι! - όπως τα ζητάς. Θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου. :blink:

Ολα είναι σε κατηγορίες και αναλυτικά. Ολες οι πληροφορίες που ζητάς βρίσκονται μέσα στις σελίδες που έχεις μπροστά σου.

Ολοι το ίδιο έχουμε κάνει, σχεδόν... :)

ΥΣ: Για τα λεφτά που έδωσες, η αγορά ήταν καλή.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Η αγορα ειναι πολυ καλη αν σκεφτεις οτι για ενα αναλογο ενυδρειο καλης μαρκας με την βαση του εχει πανω απο 300 ευρω.Για ποιοτητα το συγκεκριμενο δεν ξερω αλλα εγω ειχα παρει περισι το παρομοιο και ειναι μια χαρα.

Ο εξοπλισμος που εχει αρκει, εκτος της λαμπας που πιθανον να χρειαστει προσθηκης και αλλης για φυτεμενο.

Σιγουρα για αρχη θα χρειαστεις βιολογικο υλικο,μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα για το φιλτρο, οπως επισης χαλικι,υποστρωμα (αναλογα παντα τι φυτα θα βαλεις) και ενα θερμομετρο.

Προχωρα βημα βημα.

Διαβασε τα αρθρα του φορουμ (ξεκινα με αυτα που αναφερονται στο στησιμο και τα πρωτα βηματα προς το παρον και σου προτεινει ο kouzman) και οταν καταλαβεις την διαδικασια το στηνεις και μετα συνεχιζεις με το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

απο οτι καταλαβα μου λειπει το φιλτρο το οποιο ειναι βασικο

θα δω μηπως το βαλω εξωτερικο που ειναι καλυτερο.

παντος η θερμανση τι ειναι? διοτι δεν νομιζω να διαβασα καπου για αυτη...

δε πιστευω να εννουν το θερμοστατη ετσι?

καληνυχτα σας λεω νεα αυριο

Link to comment
Share on other sites

Και όμως αυτό εννοούν.

Κακώς βέβαια, γιατί άλλο το θερμαντικό σώμα (θερμαντήρας) και άλλο ο θερμοστάτης (που περιέχεται μέσα στο ν θερμαντήρα). :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

απο οτι καταλαβα μου λειπει το φιλτρο το οποιο ειναι βασικο

θα δω μηπως το βαλω εξωτερικο που ειναι καλυτερο.

παντος η θερμανση τι ειναι? διοτι δεν νομιζω να διαβασα καπου για αυτη...

δε πιστευω να εννουν το θερμοστατη ετσι?

καληνυχτα σας λεω νεα αυριο

Το ενυδρειο πρεπει να εχει,αφου ειναι απο Μαρινοπουλο,στην μια πλευρα του εσωτερικα ενα πλαστικο καλυμα με τρια διαμερισματα.Αν εχει αυτο ειναι το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

λοιπον σημερα το απογευμα θα ξεκινησω το στησιμο.

και κατι αλλο.

το μερος που θα το βαλω ειναι μεταξυ κουζινας-σαλονιου.

το σπιτι ειναι καινουργιο και οπως καταλαβαινετε ενιαιο.

οποτε σε αυτον τον χωρο θα φινεται παντα....πανικος.

διοτι υπαρχουν και 2 μικρα παιδια-κοριτσακια ηλικιας 4 και 1,5 χρονων αντιστοιχως

λετε να στρασαριζονται τα ψαρια απο τις φωνες,τηλεοραση-ραδιο κ.τ.λ?

διοτι αν μου πειτε πως πρεπει να εχουν το δικο τους χωρο αφηστε τα να πανε διοτι θελω να το βλεπω και να χαιρομαι-αγαλιαζομαι.

κανω λαθος και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

λοιπον σημερα το απογευμα θα ξεκινησω το στησιμο.

και κατι αλλο.

το μερος που θα το βαλω ειναι μεταξυ κουζινας-σαλονιου.

το σπιτι ειναι καινουργιο και οπως καταλαβαινετε ενιαιο.

οποτε σε αυτον τον χωρο θα φινεται παντα....πανικος.

διοτι υπαρχουν και 2 μικρα παιδια-κοριτσακια ηλικιας 4 και 1,5 χρονων αντιστοιχως

λετε να στρασαριζονται τα ψαρια απο τις φωνες,τηλεοραση-ραδιο κ.τ.λ?

διοτι αν μου πειτε πως πρεπει να εχουν το δικο τους χωρο αφηστε τα να πανε διοτι θελω να το βλεπω και να χαιρομαι-αγαλιαζομαι.

κανω λαθος και γιατι?

μην ανησυχεις! δε νομιζω οτι ειναι προβλημα αυτο. οπως αγαλιαζεσαι εσυ το ιδιο θα αγαλιαζονται και οι κοριτσαροι σου στην πορεια.. οσο για το ραδιοφωνο, τηλεοραση κτλ δε νομιζω πως υπαρχει προβλημα... εχω την εντυπωση μερικες φορες πως τα δικα μου παρακολουθουν κιολας καμια φορα..(παντως σιγουρα παρακολουθουν εμενα για το ποτε θα σηκωθω να τα ταισω... :) )

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν πρεπει να κανουν τα παιδακια σου ειναι να χτυπουν το τζαμι του ενυδρειου, γιατι αυτο στρεσαρει τα ψαρια!Κατα τα αλλα, κοιτα να μην χτυπαει το φως του ηλιου απευθειας το ενυδρειο (θα δημιουργηθει αλγη) και να μην ειναι πολυ κοντα σε καλοριφερ για πιθανη υπερβολικη αυξηση της θερμοκρασιας.

Προχωρα και εμεις ειμαστε εδω! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

λοιπον εγκατεστησα το ενυδρειο χωρις να το εχω βαλει μπροστα.μεχρι στιγμης εχω βαλει μεσα μονο το υποστρωμα -σκεφτομαι να βαλω φυσικα φυτα- και μαυρο χαλικι.

τωρα ποια η επομενη μου?

1.εχω αγορασει θερμομετρο το οποιο το εχω βαλει καπου στη μεση στην αλλη κρη απο τη θερμανση.σωστο ειναι?

2κατω απο το ασπρο και μπλε σφουγγαρι πηρα ehm substrat pro 1 lt το οποιο το εβαλα ολο.σωστα?

3.μετα εχω αντιχλωριο sera aqutan.ο πωλητης μου ειπε να βαλω 5 ml ανα 20 lt νερου.σωστα?

4.μου εδωσε και βακτηρια.αυτα ποσα βαζω και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο το στρωσιμο θελω να το κανω με αμμωνια.

πρεπει να αγορασω καθαρη απο φαρμακειο?

Link to comment
Share on other sites

και ενα τελευταιο,

λογω του οτι δεν το εχω ξεκινησει ακομα ειναι πρωτιμοτερο να αγορασω τα φυτα και μετα να το γεμισω μεχρι τη μεση με νερο?

διοτι διαβασα οτι πρεπει η αντλια να καθησει κανα 20λεπτο στο νερο και μετα μνα την ανοιξω

ποια φυτα μου προτεινετε και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

λοιπον εγκατεστησα το ενυδρειο χωρις να το εχω βαλει μπροστα.μεχρι στιγμης εχω βαλει μεσα μονο το υποστρωμα -σκεφτομαι να βαλω φυσικα φυτα- και μαυρο χαλικι.

τωρα ποια η επομενη μου?

1.εχω αγορασει θερμομετρο το οποιο το εχω βαλει καπου στη μεση στην αλλη κρη απο τη θερμανση.σωστο ειναι?

2κατω απο το ασπρο και μπλε σφουγγαρι πηρα ehm substrat pro 1 lt το οποιο το εβαλα ολο.σωστα?

3.μετα εχω αντιχλωριο sera aqutan.ο πωλητης μου ειπε να βαλω 5 ml ανα 20 lt νερου.σωστα?

4.μου εδωσε και βακτηρια.αυτα ποσα βαζω και ποτε?

Γεια σου rockxk

Χαλικι προτιμησε να μην ειναι βαμενο.Ειναι καθαρα δικο σου θεμα τι θα βαλεις, εγω προτιμω φυσικο ανοιχτοχρωμο χαλικι.

Ερωτησεις

1 και 2 : σωστος

3 - Οσο γραφει το μπουκαλι

4 - Ποια μαρκα ειναι τα βακτηρια; Θα τα βαλεις μολις ξεκινησεις το στρωσιμο και γραφει στην συσκευασια ποσα.

Θα παρεις καθαρη υγρη αμμωνια και ρωτα να ξερεις σε τι ποσοστο ειναι το διαλυμα.(10%-20% κτλ)

Τα φυτα βαλτα οποτε θελεις. Απλως αν τα βαλεις κατα το στρωσιμο μπορεις ποιο ευκολα να κανεις στην διαρκεια αλλαγες στο aquascape και να βρεις τις σωστες παραμετρους για τα φυτα χωρις να στρεσαρεις ψαρια.

Φυτα βρες πρωτα ποια σου αρεσουν , δες αν ειναι ευκολα δυσκολα και τι υψος φτανουν και μετα παρε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

σημερα θα γεμισω το ενυδρειο με νερο.οποτε εχουμε και λεμε

1.γεμιζω με νερο.υπολογιζω πως θα ειναι απο 120 lt του ενυδρειου τα 100 lt νερο διοτι 5-6 εκ.ειναι το υποστρωμα + χαλικι μαυρο βασαλτης.και βαζω μπροστα -στο ρευμα δηλαδη- αντλια και θερμανση

οχι ακομα τη λαμπα.

σωστα?

2.βαζω αντιχλωριο συμφωνα με τις οδηγιες.σωστα?

3.μετα απο κανα 2ωρο προσθετω καθαρη αμμωνια 1 ml με συριγγα.σωστα?

4.μετα απο κανα τριωρο ριχνω τα βακτηρια αναλογα με τισ οδηγιες

και αμεσως κανω και τα 3 τεστ .NH3/NH4, NO2 NO3 KAI AΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Η 5MG/L ΞΑΝΑΡΙΧΝΩ ΑΛΛΟ 1 ML ΑΜΜΩΝΙΑ σωστα?

5.φυτα -για αρχη- χαμηλων απαιτησεων θα προσθεσω θα προσθεσω μαζι με τα ψαρια γιατι τωρα με την αμμωνια θα χαλασουν.σωστα?

6.ποιο το τεστ νερου -μαλακο-σκληρο- για να ξερω τι ψαρια θα παρω?

7.η λαμπα που εχω ειναι 30watt ειναι καλη για φυτα? μονο ασπρη να προτιμω?

8.αν χρειαζεται κατι για ''προσθαφαιρεση'' ακουω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε.

Μονο αμμωνια ριξε λιγο λιγο και προσπαθησε να παιζεις στα ανωτερα ορια του τεστ για να μπορεις να ελεγχεις. Εγω ειχα ξεφυγει και αργησε να δημιουργηθει το ΝΟ2.

Η αμμωνια πρεπει να ειναι σε υπερβολικα υψηλα επιπεδα για να εχουν προβλημα τα φυτα.Ασε που ειναι μια καλη τροφη για αυτα αρα βαζεις και τωρα οτι φυτα θες.

Τεστ Gh/KH και ΡΗ για σκληροτητα και οξυτητα.

Λαμπα για απαιτητικα φυτα θες αλλη μια 25W και λιγο πανω,αναλογα τα φυτα.Kαλη ειναι η original tropical Arcadia. Εγω χρησιμοποιω μια τετοια και μια Freshwater Arcadia.Αυτη που εχεις παντως κανει τη δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

λοιπον εχουμε και λεμε :

1.ωρα 13.00 = εριξα 25 ml αντιχλωριο + 1ml με συριγγα καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο.

2.ωρα 13.20 = εβαλα μπροστα θερμανση + αντλια.

3.ωρα 17.30 μετρηση NH4/NH3 = 5mg/lt!!!!

Μήπως το πετυχα κατα τυχη? τελος παντων συνεχιζω...

ΟΜΩΣ!!!!!!

ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΙΧΝΕΙ 22 ΕΝΩ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΗ 30 .ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?

Σημειωση: τη λαμπα δεν την εχω αναψει.

η αντλια εχει ρυθμιστη νερου + - .την εχω βαλει στο + σωστα?

επισης εχει ενα 2 σωληνες αερα.εναν που παει στη τρυπα για εκκενωση αερα και ενα δευτερο που παει εξω.

εγω εχω συνδεσει και τους δυο.μου ειπαν να βγαλω αυτον που παει εξω γιατι ειναι αχρηστος . να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποση ωρα ειδες θερμοκρασια;Μηπως ηταν νωρις;Το θερμαντικο σωμα δεν ανεβαζει τη θερμοκρασια αμεσως, παρα θελει καποιες ωρες αναλογα και με τα λιτρα και την αρχικη θερμοκρασια του νερου.Αν δηλαδη το νερο οταν το εβαλες ειχε 10 C μην περιμενεις σε δυο- τρεις ωρες να φτασει 27!

Παρολα αυτα αν δεις και δεν ανεβαινει η θερμοκρασια τσεκαρε μηπως ειναι "λιγος" για τα λιτρα σου!

Για την αντλια ρυθμισε την ετσι ωστε να μην ανακατευει εντονα το νερο κλπΑν εχει νουμερα επανω υπολογισε να γυρναει τα λιτρα σου τρεις -τεσσερις φορες την ωρα.

Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια μεχρι αυριο το βραδυ θα ανεβει οποτε ρυθμιζεις τον θερμοστατη αναλογα.

Ο θερμοστατης πρεπει να ειναι 1W/λιτρο.Ελεγξε το.

Αν βαλεις φυτα απο την αρχη 26-27 βαθμους.Αν οχι στο στρωσιμο οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα.

Αντλια εννοεις του φιλτρου απο οτι καταλαβα.Τι φιλτρο ειναι;

Το σωληνακι που βγαινει εξω απο το νερο και δημιουργει φυσαλιδες δεν χρειαζεται.Το νερο οξυγονωνεται απο ελαφρυ αναταραξη της επιφανειασ του δηλ. απλα την εξοδο του φιλτρου την βαζεις στο υψος σταθμης του νερου.

Απο δω και περα μετρησεις τακτικα μεχρι να αρχισει να πεφτει η ΝΗ3/4 και να ανεβαινει το ΝΟ2.Την ΝΗ3 αν πεσει κρατα την στα επιπεδα που εισαι ριχνοντας λιγη και απο εδω και περα υπομονη.

Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

η αντλια εχει μονο + και - .

εγω την εχω βαλει στο +

θα κοιταξω μηπως εχει και κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εννοεις την αντλια του φιλτρου και οχι καποια αεραντλια. Ειναι αυτη που ειχε το ενυδρειο η πηρες καποια αλλη;Δες για ποσα l/h ειναι.

Και τα φωτα με εναν χρονοδιακοπτη - πριζα (5-6 ευρω)μπορεις να τα ρυθμισεις να λειτουργουν περιπου 10 ωρες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια ποια ειναι?

εγω χρησιμοποιω αυτη που ειχε το ενυδρειο και γραφει ακριβως:

αντλια ρυθμιζομενης παροχης 450 lt/h

χρονοδιακοπτη δεν ειχε οποτε θα αγορασω εναν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...