Jump to content

Μία απώλεια μετά από σταμάτημα φίλτρου..


Recommended Posts

Δευτέρα τσεκάρω τα πάντα πριν φύγω απτο γραφείο και ήταν όλα κομπλε..

Χτες Τρίτη 12 το βράδυ περνάει ο αδερφός μου απτο γραφείο να πάρει κάτι που ξέχασε και να ρίξει μια ματιά καθώς γύριζε απο τα ποτά του, και βλέπει το νερό σε χάλια κατάσταση, φουλ θολό, έρχομαι και εγώ στις 2 και βλέπω το eheim σταματημένο. Κάνω ότι με φωτίσει ο θεός το βράδυ, αναποδογυρίζω φίλτρο, βγαζω βαζω πριζες, τίποτα.. κάνω μια αλλαγή λοιπόν 50% μπας και κερδίσουμε λίγο χρόνο.. Οι μετρήσεις απογοητευση..

Δε φαίνεται καλά αλλά τα Νιτρικά στο θεό, στα κόκκινα φουλ

http://img231.imageshack.us/img231/894/photoln.jpg

Πρωι πρωι ξυπναω παω και αγοράζω ίδιο φίλτρο για αντικατάσταση του παλιού (τα της εγγύησης θα τα δω εν καιρώ, προέχει να σώσω τα φιλαράκια μου!!!).

Φτάνω γραφείο βλέπω το ένα από τα 5 labidochromis μου νεκρό... Ευτυχώς τα άλλα είναι ΟΚ. Το ένα βέβαια πρέπει να τα έχει δει όλα κωλυόμενα γιατί είναι κρυμμένο εδώ και τόσες ώρες, ούτε για φαγητό δε βγήκε (παρόλαυτα ζει γιατί κουνιέται). Θα δούμε.. εύχομαι το καλύτερο.

Κάνω πάλι μια αλλαγή νερού γύρω στο 30%, βάζω κάτι βιταμίνες και αμινοξέα, ρίχνω και το αντιχλώριό μου..

Και η ερώτηση είναι.... Τί κάνουμε τώρα???

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια εριξες?

Link to comment
Share on other sites

Συχνες αλλαγες,και κομμενο το ταισμα.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Συχνες αλλαγες,και κομμενο το ταισμα.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

210 λίτρα, οκ σταματάω το τάισμα (να ρίχνω 1 φορά την ημέρα για 5 μέρες?? Η να τους το κόψω τελείως για 2 μέρες?).

Συχνές αλλαγές όταν λες πόσο συχνές και τί ποσότητα? 30% κάθε 2 μέρες?

Βακτήρια δεν έριξα, χρησιμοποίησα το siporax και τα σφουγάρια του παλιού φίλτρου. Βασικά έκανα ένα καθάρισμα τον κουβά του παλιού φίλτρου και όπως ήταν τον χρησιμοποιησα στο καινούριο. Δεν χρειάζεται στρώσιμο δηλαδή.

να ρίξω και λίγα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

210 λίτρα, οκ σταματάω το τάισμα (να ρίχνω 1 φορά την ημέρα για 5 μέρες?? Η να τους το κόψω τελείως για 2 μέρες?).Τελειως για τεσσερις μερες.Μετα μετρησεις και κανεις αναλογα.

Συχνές αλλαγές όταν λες πόσο συχνές και τί ποσότητα? 30% κάθε 2 μέρες?Καλα ειναι ετσι

Βακτήρια δεν έριξα, χρησιμοποίησα το siporax και τα σφουγάρια του παλιού φίλτρου. Βασικά έκανα ένα καθάρισμα τον κουβά του παλιού φίλτρου και όπως ήταν τον χρησιμοποιησα στο καινούριο. Δεν χρειάζεται στρώσιμο δηλαδή.

να ρίξω και λίγα βακτήρια?Να ριξεις.Ειναι βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σταματας εντελως το φαγητο,η αλλαγες να γινονται μεχρι να μηδενιστουν τα δηλητηρια.

Γραψε σε παρακαλω τις μετρησεις σου.

Παβτα οταν κανουμε αλλαγες σε τετοιες καταστασεις βαζουμε τα αναλογα βακτηρια και αντιχλωριο.Τον καθαρισμο τον εκανες με νερο του ενυδρειου, ετσι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταματας εντελως το φαγητο,η αλλαγες να γινονται μεχρι να μηδενιστουν τα δηλητηρια.

Γραψε σε παρακαλω τις μετρησεις σου.

Παβτα οταν κανουμε αλλαγες σε τετοιες καταστασεις βαζουμε τα αναλογα βακτηρια και αντιχλωριο.Τον καθαρισμο τον εκανες με νερο του ενυδρειου, ετσι. :)

Ναι εννοείται με νερό του ενυδρείου! :lmao:

2,5 μήνες λειτουργεί οπότε δεν είχε μαζεψει και πάρα πολύ βρώμα, αν και με το που το άνοιξα μου ήρθε μια αναγούλα (ήταν και 3 το ξημέρωμα και δε βοηθούσε η ώρα..).

Κάνω μετρήσεις και επανέρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται με νερό του ενυδρείου! :)

2,5 μήνες λειτουργεί οπότε δεν είχε μαζεψει και πάρα πολύ βρώμα, αν και με το που το άνοιξα μου ήρθε μια αναγούλα (ήταν και 3 το ξημέρωμα και δε βοηθούσε η ώρα..).

Κάνω μετρήσεις και επανέρχομαι!

Λοιπόν τα 2 προβληματικά που βλέπω (μιας και ΡΗ κλπ είναι ολα αρκετά νορμαλ)

NO3 μεταξύ 25 και 50 (πιο πολυ προς το 50 πάει)

NO2 0,5 και 2 (αρκετά προς το 2)

Οι μετρήσεις είναι με το stick της JBL οπότε δεν είναι και ακριβείας, θα πάρω σύντομα υγρά τέστ να ξεμπερδεύω..

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα τωρα μην σε αποσχολουν ,αλλα τα νιτρωδη ειναι πολλα.Κανε αλλη μια αλλαγη 50%.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια δεν μετρας? :(

Είχα ξεχάσει να αναφέρω στο προηγούμενο post ότι η αμμωνία ήταν γύρω στο 15.

Πλέον εχοντας κάνει 4 συνολικά αλλαγές νερού και αφήνοντας όπως είπαμε τα ψάρια χωρίς καθόλου τροφή για 4 μέρες, αυτά είναι τα αποτελέσματα της 6ης μέρας (δυστυχως χτες που τα τάισα δεν είχα δυνατότητα να μετρίσω)

ΝΟ3 = μεταξύ 10 και 25

ΝΟ2 = 0

KH = μεταξυ 6d και 10d

pH = 7,2

Τα ψάρια πλέον φαίνονται υγιέστατα με όρεξη για παιχνίδι και χορούς, ο αρσενικός Asei έχει αρχίσει πάλι τα τρέμουλά του κλπ, και είδα και μια μεγάλη καινούρια τρύπα στην άμμο οπότε προβλέπω να έχουμε πάλι ζευγαρώματα!

Θα κάνω και αύριο μια αλλαγή και μετά μπαίνω στο νορμάλ πρόγραμμα με αλλαγές ανά 2 βδομάδες, σωστά?

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

:(:blink:

Μια χαρα εισαι ,απλα παρε και τεστ για αμμωνια,διοτι πρωτα αυτη ανεβαινει,οποτε μπορεις να προλαβεις πολλα.

Οσο για καθε 2 εβδομαδες αλλαγη ,εγω θα σου συνηστουσα ανα εβδομαδα,και θα δεις ποιο εντονα και πολλα ζευγαρωματα με το φρεσκο νερο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...