Jump to content

Απροσκλητοι επισκεπτες


Recommended Posts

Οπως καθομουν τωρα και κοιτουσα το 40λιτρο ειδα ενα μικροσκοπικο πραγματακι να τρεχει γρηγορα.Το παρατηρησα και ειναι ενα ζωηφιακι που το βλεπουμε συχνα στα ενυδρεια μας,αυτο με την 3πλη ουρα.Λοιπον εχω αρκετα απο αυτα μεσα στο ενυδρειο μου,μετρησα 7-8 τουλαχιστον.Το ενυδρειο μου ειναι ανοιχτο απο πανω και κατι πηγε και τα γεννησε εκει μεσα.Να τα πιασω ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειναι πολυ μικρα και τρεχουν σαν διαολοι.Να τα αφησω?θα τα φαει ο μονομαχος που θα βαλω?Ειναι κουνουπια?γιατι λιβελουλα ειναι λιγο δυσκολο να μπηκε στο σπιτι και να μη την ειδα..

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε καμιά φωτο από τα speed runner

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε καμιά φωτο από τα speed runner

Χρηστο προσπαθησα να βγαλω αλλα δεν φαινεται τιποτα γιατι ειναι μικροσκοπικα.Και εγω για να τα δω παρατηρουσα πολυ ωρα.Πρεπει να ειναι πανω απο 10..και μαλλον ειναι λιβελουλες αλλα πως μπηκαν οι ατιμες μεσα στο σπιτι?να τις αφησω?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον προσπάθησε να βρεις στο ιντερνετ κάποιες παρόμοιες φωτογραφίες για να πάρουμε μια γεύση.

Θεωρητικά εφόσον είναι μικρά και χωρούν στο στόμα του ψαριού πρέπει να φαγωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρικα αυτη τη φωτο που ειναι νομιζω ιδιο με την μονη διαφορα οτι τα δικα μου ειναι πολυ μικροτερα ακομα.

post-26285-1313143857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα διαολια δεν πιανονται με τιποτα,τρεχουν και πηδουν σαν τρελα.Δοκιμασα πιασω κανα 2 με την αποχη αλλα δεν...

Να τα αφησω μεσα?Πιστευω οτι απο Τριτη θα μπορω να βαλω τον μονομαχο αφου τωρα περιμενω να μηδενισουν τα no2.Θα τα καθαρισει ο μονομαχος?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι προνυμφες κουνουπιου.

Να σου πω την αληθεια το εψαξα στο ιντερνετ και δεν μοιαζουν με προνυμφες απο κουνουπια.Απ οτι ειδα οι προνυμφες κουνουπιων κρεμονται συνηθος απο καπου ενω τα δικα κοβουν βολτες σαν τρελα

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα τωρα το εσωτερικο φιλτρο για ν αλλαξω το ενυδρειακο βαμβακι και το εβαλα σε ενα πλαστικο ποτιρακι,το στραγγιξα και οταν το εβγαλα ειδα στον πατο αλλα 10 τετοια μικρα διαολια να κοβουν βολτες..Μαλλον εχω γεμισει με τετοια.Τελικα εχουμε καμια ιδεα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον προνυμφες απο καποιο ειδος εντομου που ισως ηρθαν σαν αυγα μεσω του υποστρωματος που εβαλες....

Link to comment
Share on other sites

μαλλον προνυμφες απο καποιο ειδος εντομου που ισως ηρθαν σαν αυγα μεσω του υποστρωματος που εβαλες....

Κωστα το υποστρωμα ειναι ξαναχρησιμοπιοιμενο,το ειχα σε αλλο ενυδρειο.Πιστευω οτι η γεννησαν εξω που ειχα πλυνει το χαλικι και το αφησα να στεγνωσει η κατι μπηκε μεσα στο σπιτι και τα γεννησε γιατι το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο πανω.Τι να κανω?Απο βδομαδα λογικα θα ειμαι ετοιμος να βαλω τον μονομαχο,θα τα τσακισει λετε?

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι.σαρκοφαγος δεν ειναι..?το κοκκινο σκουλικι που του αρεσει πολυ,παραπλησιο δεν ειναι με αυτα..? :)

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι.σαρκοφαγος δεν ειναι..?το κοκκινο σκουλικι που του αρεσει πολυ,παραπλησιο δεν ειναι με αυτα..? :)

Για να δουμε..η θα τα φαει η θα γεμισει το σπιτι τιποτα λιβελουλες :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα για να ενημερωσω οτι μολις μπηκε χθες ο marley(ο μονομαχος) αρχισε η εκαθαριση των ζωηφιων,σημερα δεν ειχε μεινει κολημπιθροξυλο :(

Link to comment
Share on other sites

Μην ταίζεις για 4-5 μέρες. :(

Link to comment
Share on other sites

Μην ταίζεις για 4-5 μέρες. :(

Καλως ηρθες Φωτη :blink:

Λες να εχει φαει πολυ ο μαγκας?παντως οι μικρες λιβελουλες πρεπει να ηταν καμια 20αρια και σημερα δεν ειδα ουτε μια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...