Jump to content

Πρόβλημα με Juwel Rio 180


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα Juwel Rio 180 αλλα κατα τη διάρκεια μετακόμισης έσπασε το κάτω τζάμι (η βάση).

Ξέρετε αν αυτό επισκευάζεται?

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτο να δούμε όπως λέει και ο kixlidatos αλλά αν το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται ξεκόλλημα/αλλαγή το τζάμι (που στο Ριο 180, που το έχω κι εγω, δεν ξέρω αν είναι απλή υπόθεση γιατί έχεις και το πλαίσιο της βάσης γύρω γύρω).

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και ράγισμα "απλό" να είναι, μπορείς μεν να το "μπαλώσεις" με ένα κομματι τζάμι από πάνω, αλλά η ρωγμή σιγά σιγά θα προχωρήσει και θα μεγαλώσει πέρα από το μπάλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας,

γιατι φαντάζεστε τη στεναχώρια μου....

Δυστυχώς έσπασε ένα μεγάλο κομμάτι απο το τζάμι της βάσης,

δεν ράγισε, έσπασε έφυγαν αρκετά μεγάλα κομμάτια για να φανταστείτε

έφυγε περίπου το 30% του τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

είχες την μετακόμηση ήρθε και αυτό,

λοιπον ,εφοδιάσου υπομονή η λύση μία είναι άλλο πάτο απο κάτω δεν σιστυνω σε καμιά περίπτωση.Ξεκωλάς τον είδη υπάρχων εντελώς ξύνεις σιλικώνες κτλ και τοποθετείς έναν νέο βέβαια δεν είναι εύκολο διότι όταν κατασκευάζουμε ένα ενυδρείο απο τον πάτο ξεκινάμε και συνεχίζουμε γύρω γύρω .

Link to comment
Share on other sites

είχες την μετακόμηση ήρθε και αυτό,

λοιπον ,εφοδιάσου υπομονή η λύση μία είναι άλλο πάτο απο κάτω δεν σιστυνω σε καμιά περίπτωση.Ξεκωλάς τον είδη υπάρχων εντελώς ξύνεις σιλικώνες κτλ και τοποθετείς έναν νέο βέβαια δεν είναι εύκολο διότι όταν κατασκευάζουμε ένα ενυδρείο απο τον πάτο ξεκινάμε και συνεχίζουμε γύρω γύρω .

:(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ,

τουλάχιστον αν μπορεί να φτιαχτεί θα ψάξω να βρώ κάποιο κατάστημα,

γιατι με 2 μωρά παιδιά είναι αδύνατο να το φτιάξω μόνος μου και δεν έχω και αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε καποιον που να ασχολειται με τζαμια να σου το φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε καποιον που να ασχολειται με τζαμια να σου το φτιαξει.

ok thanks,

αλλα τι σιλικόνι πρέπει να βάλει??

Link to comment
Share on other sites

MOΝΟ 100% καθαρή χωρίς πρόσθετα, αντιμουχλικά κλπ. Υπάρχουν αρκετές που λένε πάνω στο σωληνάριο ότι είναι για ενυδρεία (Dow, Den Braven για σίγουρα, μάλλον και Bison, και LOGO).

Link to comment
Share on other sites

100% καθαρή σιλικόνη όπως λέει κια ο φίλος Delta

post-39830-1313664514_thumb.jpg

post-39830-1313664537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας σε κάποιον που φτιάχνει ενυδρεία και έχει τη δική του σιλικόνη αλλά σε τζαμά, τότε θα συνιστούσα να αγοράσεις ΕΣΥ τη σιλικόνη και να την πάρεις για να είσαι σίγουρος 100%.

Στο Praktiker για παράδειγμα θα βρεις της BISON, με ενυδρειάκι πάνω στη συσκευασία, σίγουρη περίπτωση. Άλλη καλή περίπτωση είναι της Den Braven.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους.

Το ενυδρείο σήμερα κολλήθηκε σε τζαμά που φτιάχνει και ενυδρεία.

Απο Δευτέρα θα είναι έτοιμο για χρήση.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια μετακομηση και με δυο παιδακια αφου το τακτοποίησες τοσο γρηγορα μπράβο...αντε καλες ετημασίες και να μας πείς και τι θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια μετακομηση και με δυο παιδακια αφου το τακτοποίησες τοσο γρηγορα μπράβο...αντε καλες ετημασίες και να μας πείς και τι θα βάλεις.

λέω να βάλω 4-5 δίσκους,

αλλα δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

το ενυδρείο είναι 180 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα!!!μπραβο π0υ ξεμπερδεψες γρηγορα,,,,απλα απο περιεργεια,,ποσο σου κοστισε περιπου η επισκευη???

νομιζω 180 λιτρα για 5 δισκους ειναι λιγα,,ας πουνε και οι πιο εμπειροι την γνωμη τους,,,καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα!!!μπραβο π0υ ξεμπερδεψες γρηγορα,,,,απλα απο περιεργεια,,ποσο σου κοστισε περιπου η επισκευη???

νομιζω 180 λιτρα για 5 δισκους ειναι λιγα,,ας πουνε και οι πιο εμπειροι την γνωμη τους,,,καλη συνεχεια

Καλησπέρα και πάλι,

η επισκευή κόστισε 25 ευρώ, έβαλαν 8αρι τζάμι.

τελικά έβαλα σκαλάρια.

Έγινε επεξεργασία - georgatc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

η επισκευή κόστισε 25 ευρώ, έβαλαν 8αρι τζάμι.

τελικά έβαλα σκαλάρια.

Τσαμπα πραμα,,,,μια χαρα,,,,,,περιμενουμε φωτος απο τα σκαλαρακια σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...