Jump to content

Χαλικι


Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχθες το απογευμα πειραξα το υποστρωμα του ενυδρειου μου (κουνησα το χαλικι) και μεσα απο εκει εμφανιστηκαν μαυρα πραγματα (ακαθαρσιες μαλλον) και γεμισε το ενυδρειο με αποτελεσμα να μην φαινονται τα ψαρια αλλα μετα απο κανα μισαωρο ξεβρωμισε!!Τι εχει φταιξει ? Να σας πω επισεις οτι το χαλικι εδω και ενα χρονο δεν εχει αλαχτει και υπαρχουν αρκετοι λαθρεπιβατες μεσα..Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια σκουπα βυθου :(

Οι λαθρεπιβατες φταινε?Θα παω να ψαξω γιατι δυσκολα θα βρω στα Πετ σοπ εδω.Αν παρω το υποστρωμα θα γινει και παλι φυσιολογικο?Εχω μεσα κατι φυτα και με τον χρονο αρχιζουν και χαλανε μαλλον θα φταιει αυτο ,λογικα δεν θα υπαρχει χωρος να αναπτυχθει το φυτο!

Link to comment
Share on other sites

Οι λαθρεπιβατες φταινε?Θα παω να ψαξω γιατι δυσκολα θα βρω στα Πετ σοπ εδω.Αν παρω το υποστρωμα θα γινει και παλι φυσιολογικο?Εχω μεσα κατι φυτα και με τον χρονο αρχιζουν και χαλανε μαλλον θα φταιει αυτο ,λογικα δεν θα υπαρχει χωρος να αναπτυχθει το φυτο!

Λογικα ειναι ακαθαρσιες ψαριων που εχεις.Αν κανεις σκουπα βυθου θα καθαρησει αρκετα αλλα μη περιμενεις να γινει καινουριο.Επεισης να ξερεις οτι και στο χαλικι αναπτυσετε βιολογια που κανει καλο στα φυτα και γενικα στο ενυδρειο.Δεν φταιει αυτο που τα φυτα σου χαλανε,κατι αλλο παιζει.Πες λιγο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι λαμπες εχεις,ποσο καιρο τρεχει,αν ριχνεις λυπασματα,τι φυτα εχεις και τι εχουν.Αυτα για αρχη :(

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα μιλάς και με τι ψαράκια; Από ροή νερού και φίλτρανση τι έχεις; Τι φυτά έχεις; :(

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο ειναι σχεδον 30 λιτρα τρεχει εδω και 4 χρονια ,οι κατοικοι ειναι 6 γκαπακια 2 αρσενικα και 4 θυληκα φυτα εχω δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα και φωτογραφια να βαλλω δυσκολα να καταλαβει κανεις γιατι δεν εχουν φυλλα!Η λαμπα ειναι φθωριου 9 watt..Αυτα ξερω :(

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο ειναι σχεδον 30 λιτρα τρεχει εδω και 4 χρονια ,οι κατοικοι ειναι 6 γκαπακια 2 αρσενικα και 4 θυληκα φυτα εχω δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα και φωτογραφια να βαλλω δυσκολα να καταλαβει κανεις γιατι δεν εχουν φυλλα!Η λαμπα ειναι φθωριου 9 watt..Αυτα ξερω :(

Σε πρωτη φαση θα σου πω οτι τα ψαρια σου ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Την λαμπα την εχεις αλλαξει ποτε?Τι εννοεις οτι δεν εχουν φυλλα,εχουν μεινει μονο τα κοτσανια?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση θα σου πω οτι τα ψαρια σου ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Την λαμπα την εχεις αλλαξει ποτε?Τι εννοεις οτι δεν εχουν φυλλα,εχουν μεινει μονο τα κοτσανια?

Μονο τα κοτσανια και πολυ μικρα φυλλα που δεν φαινονται καλα :( Την λαμπα εχει κανενα μηνα που την αλλαξα..

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα κοτσανια και πολυ μικρα φυλλα που δεν φαινονται καλα :( Την λαμπα εχει κανενα μηνα που την αλλαξα..

Τωρα το καλοκαιρι τι θερμοκρασιες επιανε το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες για την ροή που υπάρχει στο ενυδρείο σου και την φίλτρανση. Είναι δύο βασικοί παράγοντες για να διατηρηθεί καθαρός ο βυθός ενός φορτωμένου με ψάρια χωρίς υγειή φυτά ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες για την ροή που υπάρχει στο ενυδρείο σου και την φίλτρανση. Είναι δύο βασικοί παράγοντες για να διατηρηθεί καθαρός ο βυθός ενός φορτωμένου με ψάρια χωρίς υγειή φυτά ενυδρείου.

Το φιλτρο ειναι ενα κινεζικο το οποιο καθαριζει 600Litra/ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχθες το απογευμα πειραξα το υποστρωμα του ενυδρειου μου (κουνησα το χαλικι) και μεσα απο εκει εμφανιστηκαν μαυρα πραγματα (ακαθαρσιες μαλλον) και γεμισε το ενυδρειο με αποτελεσμα να μην φαινονται τα ψαρια αλλα μετα απο κανα μισαωρο ξεβρωμισε!!Τι εχει φταιξει ? Να σας πω επισεις οτι το χαλικι εδω και ενα χρονο δεν εχει αλαχτει και υπαρχουν αρκετοι λαθρεπιβατες μεσα..Τι να κανω?

Αμεσος ελεγχος τιμων (NH3 NO2) και αλλαγη νερου 30-50%.

Προσθεση ενεργου ανθρακα για μερικες μερες θα εκανε μονο καλο.

Συνεχιζεις τον ελεγχο και τις επομενες μερες.

Αλλαξε το βαμβακι-filterwool, (και γενικα τσεκαρε τα υλικα του φιλτρου για υπαρξη πολλων οργανικων), μολις καθαρισει το νερο.

Να ευχεσαι να μη μυριζει κλουβιο αυγο το ενυδρειο.

Μια αεραντλια θα βοηθουσε επισης για οξυγωνωση το νερου, οσο χρειαστει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για τα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εαν δεν τα θελεις η λυση ειναι τα anentone helena.

Βαλε δυο και θα τα καθαρισουν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο..30 λιτρα καταρχας δεν ειναι ενυδρειο..αντε 2 αρσενικα γκαπακια..η παραγωγη τους σε ακαθαρσιες ειναι..ασε..

Η μαυριλλα από κάτω ειναι βρωμια και μπορει και το χωμα απο το χαλικι εαν δεν το ειχες καθαρισει καλα οταν το πρωτοεβαζες..4 χρονια ειναι ηδη..χωματερη..

ΔΕΝ προσθετουμε υποσρτωμα πανω απο χαλικι..δεν εξυπηρετει και δεν προτεινεται..παρε σκουπα βυθου και μην αναταραζεις το χαλικι γιατι κρυβει και καποια αερια τα οποια εαν και οταν παελευθερωθουν μπορουν να ξεκανουν τα παντα..

ΕΓΩ επιμενω οτι η ιχθυοφορτιση ειναι πολλη..βγαλε κατι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...