Jump to content

ασχημη εντυπωση


Recommended Posts

Πήγα το Σάββατο στο Water Inn για να προμηθευτώ κάτι πραγματακια που ηθελα και είπα να δω και κανενα μονομαχο. Ρωταω λοιπον που τους εχουνε και μου λενε οτι εχουνε μεινει μονο δυο!

Καλως....να τους δω.....

και μου δειχνουνε ενα μικρο κακομοιρο μονομαχο, σε ενα ενυδρειο με κατι αλλα ψαρια (δεν ξερω τι), ο οποιος περαν του οτι ειχε τρελαθει απο τις συνθηκες που επικρατουσαν εκει μεσα, ειχε και τα αλλα ψαρια που του τρωγανε την ουρα!!!Το ψαρι εδειχνε αρρωστο(κολυμπουσε αργα και γυρμενο στο πλαι και ως επι το πλειστον σερνοτανε στο πατο).

Τ ειπα στους πωλητες και η απαντηση ηταν οτι "το ξερουμε εδω και μια ωρα ετσι ειναι......"

Και αναρωτιεμαι.....Δεν θα επρεπε να το βγαλουνε το ψαρακι απο εκει μεσα, μηπως και ζησει????

η απλα "ενταξει αφου θα φερουμε σε λιγο καιρο κι αλλους, δε μας νοιαζει.....!!!!"

Παρολα αυτα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι ενα καλο μαγαζι με εξυπηρετικους πωλητες και ειναι κριμα να βγαζουνε τετοια εικονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Τι δικο μου ποστ ειναι ακριβως το αντιθετο απο το δικο σου ARIMPOU :blink:

Χθες πηγα σε ενα pet store για να παρω ανταλλακτικα για το φιλτρο μου και εμεινα με ανοιχτο το στομα με αυτα που ειδα! Ηταν ως τωρα το πιο τελειο μαγαζι που εχω επισκευτει. Ολοι οι μονομαχοι τους (και σχεδον ολα τα ψαρακια τους) ηταν μικρα. Πολλοι μονομαχοι μαλιστα δεν ειχαν μακρια ουρα και το σωμα τους δεν ξεπερνουσε το 1.5-2εκ. Ολοι οι μονομαχοι ηταν σε αριστη κατασταση, δραστηριοι, δεν ειχαν κατεστραμενα πτερυγια, και το σημαντικοτερο... ο καθε μονομαχος ηταν σε 4-5 λιτρα μονος του μεσα σε ενυδρειο με διαχωριστικο για να βλεπει τα αλλα ψαρακια. Κα8ε δοχειο ειχε ψιλη αμμο και φυτο. Εναν τον ειχαν με κατι κιτρινα ψαρια βυθου σε μεγαλο ενυδρειο, αλλα δεν ειχε κανενα προβλημα μαζι τους. Τα πτερυγια του ηταν τελεια. Πολλα απο τα φυτα τους τα μεγαλωναν σε ενυδρεια χωρις ψαρια μεσα. Ουτε ενα νεκρο ψαρι δεν ειδα και η κοπελα συνεχεια τα φροντιζε! Οι τιμες τους ηταν κατα πολυ πιο χαμηλες απο τα μεγαλα pet stores. Ηθελα να τα πω καπου αυτα, δεν εχω συνελθει ακομα απο χθες! Θα παω σημερα να παρω γαριδουλες και κανενα snail απο εκει. Δεν ξαναπαω σε αλυσιδα και σε μεγαλα pet stores.

αχ! πρωτη φορα ειδα στη ζωη μου τοσο μικρους μονομαχους!!! τους θελω ολους!!!!! :)

AAA!!!!! Ξεχασα να πω πως στο καθε ενυδρειο εγραφαν θερμοκρασια, pH, etc οποτε ηξερες τι ψαρι ταιριαζει στο ενυδρειο σου και τι οχι.

Έγινε επεξεργασία - purepoison
Link to comment
Share on other sites

Πήγα το Σάββατο στο Water Inn για να προμηθευτώ κάτι πραγματακια που ηθελα και είπα να δω και κανενα μονομαχο. Ρωταω λοιπον που τους εχουνε και μου λενε οτι εχουνε μεινει μονο δυο!

Καλως....να τους δω.....

και μου δειχνουνε ενα μικρο κακομοιρο μονομαχο, σε ενα ενυδρειο με κατι αλλα ψαρια (δεν ξερω τι), ο οποιος περαν του οτι ειχε τρελαθει απο τις συνθηκες που επικρατουσαν εκει μεσα, ειχε και τα αλλα ψαρια που του τρωγανε την ουρα!!!Το ψαρι εδειχνε αρρωστο(κολυμπουσε αργα και γυρμενο στο πλαι και ως επι το πλειστον σερνοτανε στο πατο).

Τ ειπα στους πωλητες και η απαντηση ηταν οτι "το ξερουμε εδω και μια ωρα ετσι ειναι......"

Και αναρωτιεμαι.....Δεν θα επρεπε να το βγαλουνε το ψαρακι απο εκει μεσα, μηπως και ζησει????

η απλα "ενταξει αφου θα φερουμε σε λιγο καιρο κι αλλους, δε μας νοιαζει.....!!!!"

Παρολα αυτα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι ενα καλο μαγαζι με εξυπηρετικους πωλητες και ειναι κριμα να βγαζουνε τετοια εικονα!!!

Το συκγεκριμένο ψάρι είναι ήδη από το Σάββατο σε ενυδρείο καραντίνας και αναρώνει.

Ήταν λάθος επιλογή το συγκεκριμένο ενυδρείο που τοποθετήθηκε ο μονομάχος έτσι ώστε να μπορεί να συμβιώσει

με τα υπόλοιπα ψάρια.

Ευχαριστούμε για την παρατήρησή σας που βοηθάει έτσι ώστε να υπάρχει βελτίωση.

Φιλικά

Άγγελος Αλιμπέρτης

Link to comment
Share on other sites

Το συκγεκριμένο ψάρι είναι ήδη από το Σάββατο σε ενυδρείο καραντίνας και αναρώνει.

Ήταν λάθος επιλογή το συγκεκριμένο ενυδρείο που τοποθετήθηκε ο μονομάχος έτσι ώστε να μπορεί να συμβιώσει με τα υπόλοιπα ψάρια...

Θέλει κότσια για να το πεις αυτό πάντως... Μπράβο σας, αν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το συκγεκριμένο ψάρι είναι ήδη από το Σάββατο σε ενυδρείο καραντίνας και αναρώνει.

Ήταν λάθος επιλογή το συγκεκριμένο ενυδρείο που τοποθετήθηκε ο μονομάχος έτσι ώστε να μπορεί να συμβιώσει με τα υπόλοιπα ψάρια...

:):blink: Αυτη η κινηση λειπει απο τα μαγαζια και σας καθιστα σωστους και αξιους επαγγελματιες.Ευχομαι να συνεχισεται σε αυτο το ρυθμο γιατι το εχει αναγκη το hobby

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μεγαλη υποθεση να παραδεχεσαι το λαθος σου γενικοτερα, ποσο μαλλον αν εισαι και επαγγελματιας! :)

Νομιζω, ομως, οτι το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια και οτι ισως πρεπει να μεταφερθει...

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπράβο! Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε περι τείνος πρόκειται να μην σχολιάζουμε και πόσο μάλλον να σχολιάζουμε αρνητικά

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, θα 'χε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον να καταθέτατε την άποψή σας σαν επαγγελματίας δημοσίως και εδώ, πράγμα που εκτιμώ ότι μπορεί να κάνει καλό - ενδεχομένως - και σε 'σας... και σε 'μας... και στο χόμπι... αλλά και κυρίως στα ίδια τα ψάρια!

Και αναλόγως της απάντησης - τοποθέτησης (εφ 'οσον συνοδεύεται και από την ανάλογη πρακτική, βέβαια) ενδεχομένως να λειτουργήσει παραδειγματικά και για άλλους επαγγελματίες του χώρου, ώστε κάποτε να αισθανθούμε κι εμείς, ότι "κάτι κάναμε" γράφοντας την άποψή μας...

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπράβο! Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε περι τείνος πρόκειται να μην σχολιάζουμε και πόσο μάλλον να σχολιάζουμε αρνητικά

Θέλω να πω ότι δεν ήτανε αρνητικός σχολιασμος..

Απλα μια διαπιστωση και χαιρομαι που ενεργήσανε τοσο γρήγορα στο μαγαζι

γιατι αν και νεος στο "hobby" εχω μια ευαισθησια με οτι ζωντανο....

Το Water Inn το θεωρω (Οπως ειπα και στο αρχικο post) ενα απο τα καλυτερα και πιο αξιολογα μαγαζια στο αντικειμενο τους.

Προς Θεου δεν ήθελα να δημιουργήσω εντυπωσεις, εξαλλου εγω ακόμα απο εκει αγοράζω και θα συνεχισω να αγοραζω οτιδηποτε χρειαζομαι για το ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι δικο μου ποστ ειναι ακριβως το αντιθετο απο το δικο σου ARIMPOU :blink:

Χθες πηγα σε ενα pet store για να παρω ανταλλακτικα για το φιλτρο μου και εμεινα με ανοιχτο το στομα με αυτα που ειδα! Ηταν ως τωρα το πιο τελειο μαγαζι που εχω επισκευτει. Ολοι οι μονομαχοι τους (και σχεδον ολα τα ψαρακια τους) ηταν μικρα. Πολλοι μονομαχοι μαλιστα δεν ειχαν μακρια ουρα και το σωμα τους δεν ξεπερνουσε το 1.5-2εκ. Ολοι οι μονομαχοι ηταν σε αριστη κατασταση, δραστηριοι, δεν ειχαν κατεστραμενα πτερυγια, και το σημαντικοτερο... ο καθε μονομαχος ηταν σε 4-5 λιτρα μονος του μεσα σε ενυδρειο με διαχωριστικο για να βλεπει τα αλλα ψαρακια. Κα8ε δοχειο ειχε ψιλη αμμο και φυτο. Εναν τον ειχαν με κατι κιτρινα ψαρια βυθου σε μεγαλο ενυδρειο, αλλα δεν ειχε κανενα προβλημα μαζι τους. Τα πτερυγια του ηταν τελεια. Πολλα απο τα φυτα τους τα μεγαλωναν σε ενυδρεια χωρις ψαρια μεσα. Ουτε ενα νεκρο ψαρι δεν ειδα και η κοπελα συνεχεια τα φροντιζε! Οι τιμες τους ηταν κατα πολυ πιο χαμηλες απο τα μεγαλα pet stores. Ηθελα να τα πω καπου αυτα, δεν εχω συνελθει ακομα απο χθες! Θα παω σημερα να παρω γαριδουλες και κανενα snail απο εκει. Δεν ξαναπαω σε αλυσιδα και σε μεγαλα pet stores.

αχ! πρωτη φορα ειδα στη ζωη μου τοσο μικρους μονομαχους!!! τους θελω ολους!!!!! :)

AAA!!!!! Ξεχασα να πω πως στο καθε ενυδρειο εγραφαν θερμοκρασια, pH, etc οποτε ηξερες τι ψαρι ταιριαζει στο ενυδρειο σου και τι οχι.

Σε ποιο pet shop Πηγες και ητανε ετσι?????

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρα μου να πω και εγω ενα μπραβο στο WATER INN αι θα συμφωνησω με τους συνχομπιστες μου και εγω το θεωρω ενα απο τα καλυτερα καταστηματα της Ελλαδας και σιγουρα με τις προσφορες και την υπευθυνουητα που δειχνει προαγει το χομπι και προσωπικα το συστινω ανεπιφυλακτα. :):blink: Μπραβο και για την παραδοχη σχετικα με τον μονομαχο.Πιστευω επισης οτι ειναι απο τα μαγαζια που ελειπαν στον Ελλαδικο χωρο :ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Το συκγεκριμένο ψάρι είναι ήδη από το Σάββατο σε ενυδρείο καραντίνας και αναρώνει.

Ήταν λάθος επιλογή το συγκεκριμένο ενυδρείο που τοποθετήθηκε ο μονομάχος έτσι ώστε να μπορεί να συμβιώσει

με τα υπόλοιπα ψάρια.

Ευχαριστούμε για την παρατήρησή σας που βοηθάει έτσι ώστε να υπάρχει βελτίωση.

Φιλικά

Άγγελος Αλιμπέρτης

Αμφιβαλλω αν πραγματικα σε νοιαζει η υγεια του μονομαχου. Τωρα διαπιστωσες οτι η ουρα του ηταν φαγωμενη απο τα αλλα ψαρια; Τοσες μερες τι εκανες; Απο την μια στιγμη στην αλλη δεν την τρωνε την ουρα του! Ασε που απο την αρχη δεν βαζουν τον μονομαχο με τυχαια ψαρια (εκτος αν ειναι zebra danio, neon tetra, etc). Τουλαχιστον να εχεις τα @@ και να παραδεχτεις οτι δεν σε νοιαζει η υγεια των ψαριων αλλα το κερδος! ...και σταματα να κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβαλλω αν πραγματικα σε νοιαζει η υγεια του μονομαχου. Τωρα διαπιστωσες οτι η ουρα του ηταν φαγωμενη απο τα αλλα ψαρια; Τοσες μερες τι εκανες; Απο την μια στιγμη στην αλλη δεν την τρωνε την ουρα του! Ασε που απο την αρχη δεν βαζουν τον μονομαχο με τυχαια ψαρια (εκτος αν ειναι zebra danio, neon tetra, etc). Τουλαχιστον να εχεις τα @@ και να παραδεχτεις οτι δεν σε νοιαζει η υγεια των ψαριων αλλα το κερδος! ...και σταματα να κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου.

Κατά τη γνώμη μου είναι άδικο να εκφραζόμαστε έτσι, για ένα γεγονός, που μπορεί να οφείλεται σε λάθος ή ακόμα και σε άγνοια κάποιου υπαλλήλου.

Προσωπικά θεωρώ πολύ θετικό το γεγονός ότι με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα συζήτησης, η διεύθυνση του καταστήματος, στο μέλλον, θα επιδεικνύει περισσότερη φροντίδα και ανάλογο σεβασμό, προς το είδος των μονομάχων.

Που είμαι σίγουρος, ότι προϋπήρχαν.

Φιλικά

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε purepoison επειδή απ' ότι βλέπω μένεις στον Κανάδα και κατά συνέπεια δεν ξέρεις ούτε το Water Inn ούτε κάποιο άλλο μαγαζί στην Ελλάδα καλό θα ήταν να μην εξέφραζες άποψη. Πιστεύω πως θα μπορούσες να εκφέρεις την γνώμη σου για κάποιο μαγαζί στον Καναδά, αλλά όχι στην Ελλάδα. Εκ των πραγμάτων η άποψή σου δεν θα είναι αντικειμενική!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το σημαντικότερο όλων είναι αυτό που λέει ο Νίκος:

...με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα συζήτησης, η διεύθυνση του καταστήματος, στο μέλλον, θα επιδεικνύει περισσότερη φροντίδα και ανάλογο σεβασμό, προς το είδος των μονομάχων...

Πράγμα το οποίο θα ήθελα να δω κάποια στιγμή να συμβαίνει σε μεγάλη κλίμακα στο κομμάτι των επαγγελματιών του χώρου...

Οπως θα ήθελα κάποια στιγμή, να πάρουν δημόσια θέση (τουλάχιστον τα μαγαζιά που συμμετέχουν στο Aquazone) στο σχετικό link της υπογραφής μου... Και να μην αποφεύγουν την τοποθέτησή τους επί του συγκεκριμένου. Ετσι κι αλλιώς, η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που ψήφισαν τάσσονται υπέρ της πρότασης, άρα είναι κάτι που τους αφορά άμεσα και πιστεύω ότι πρέπει να το κοιτάξουν σοβαρά, μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους ο καθένας. <_<

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη PurePoison.

Θα σε παρακαλούσα να είσαι ποιό προσεκτική στις απαντήσεις σου δεδομένου ότι δέν γνωρίζεις το εν λόγο κατάστημα,τις εγκαταστάσεις του,το προσωπικό καθώς και όλες τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτό.

Σίγουρα έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφει στην υπογραφή του ο Φιλόξενος αλλά στο συγκεκριμένο μαγαζί έχουν τους μονομάχους σε ενυδρεία και όχι σε ποτηράκια....

Γιαυτό λοιπόν προσοχή γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγήτε πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει!!! <_< Δεν είναι Post αυτά!!! :angry2: Λίγη αξιοπρέπεια και λίγη σοβαρότητα είναι απαραίτητη!!! :angry2: Όποια και αν είναι η γνώμη του καθενός για οτιδήποτε, λίγος σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη νομίζω πως είναι αναγκαίος! Παρακαλώ τους ιδιοκτήτες του aquazone για την εξομάλυνση της κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, θα 'χε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον να καταθέτατε την άποψή σας σαν επαγγελματίας δημοσίως και εδώ, πράγμα που εκτιμώ ότι μπορεί να κάνει καλό - ενδεχομένως - και σε 'σας... και σε 'μας... και στο χόμπι... αλλά και κυρίως στα ίδια τα ψάρια!

Και αναλόγως της απάντησης - τοποθέτησης (εφ 'οσον συνοδεύεται και από την ανάλογη πρακτική, βέβαια) ενδεχομένως να λειτουργήσει παραδειγματικά και για άλλους επαγγελματίες του χώρου, ώστε κάποτε να αισθανθούμε κι εμείς, ότι "κάτι κάναμε" γράφοντας την άποψή μας...

<_<

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι λιγη προσοχη, ευγενεια, ευπρεπεια και ΣΕΒΑΣΜΟΣ δεν βλαπτει φιλη purepoison! <_<

Ισως να μη σου λεει κατι η γνωμη μου και να μην ειμαι ο αρμοδιος να σε κρινω, αλλα νομιζω οτι δεν θα υπηρχε αυτη η παρεα αν εκφραζομασταν με τον τροπο που εκφραστηκες εσυ εδω και καιρο...

Παντα φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Purepoison δεν ξερω αν προσπαθεις να αποδηξεις την αληθεια του nickname σου αλλα εδω προτειμαμε να διατηρουμε αλλο επιπεδο... Οπως θα δεις ακομα και η αρχικη δημοσιευση αν και σκληρη κραταγε υψηλο επιπεδο... απο εκει και περα η δικη σου απαντηση ηταν μια ξεκαθαρα προσωπικη επιθεση εντελως εκτος κλιματος του Aquazone...

Ισως θα επρεπε να ενημερωθεις καλυτερα για το συγκεκριμενο μαγαζι πριν εκφερεις τετοια αποψη... ...

Link to comment
Share on other sites

Μία εικόνα = χίλιες λέξεις.

Water Inn Presentation

Κατέβασε και διάβασε την παρουσίαση του καταστήματος. Ίσως αυτή σου λύσει πολλές απορίες.

Στο Water Inn γίνεται προσεγμένη και με μεράκι δουλειά και αυτό όχι γιατί ο ιδιοκτήτης του είναι κέρβερος, αλλά γιατί όλο το προσωπικό και η διοίκηση είναι πρωτίστως χομπίστες και αγαπάν αυτό που κάνουν! Χαίρονται να δημιουργούν νέους καλούς χομπίστες και στενοχωριούνται όταν δεν μπορούν να βοηθήσουν.

Ας είμαστε πιο προσεκτικοί άλλη φορά στα γραφόμενα μας.

Link to comment
Share on other sites

, αλλά γιατί όλο το προσωπικό και η διοίκηση είναι πρωτίστως χομπίστες και αγαπάν αυτό που κάνουν! Χαίρονται να δημιουργούν νέους καλούς χομπίστες και στενοχωριούνται όταν δεν μπορούν να βοηθήσουν.

πολυ σημαντικο το στοιχειο αυτο.

στα περισσοτερα καταστηματα pet οι απασχολουμενοι εχουν μονο βασικες γνωσεις οπως και για πληθος αλλων κατοικιδιων , στο καταστημα αυτο οι εργαζομανοι εχουν ολοι ειδικες γνωσεις (αποδεδειγμενα) περαν του οτι ειναι ενα πανεμορφο προτυπο καταστημα,(αν δεν ειχε και μπογιατισμενους παπαγαλους θα ηταν τελειο).

τωρα , διαισθανομαι οτι η φιλη απο τον μακρινο Καναδα δεν στρεφεται ειδικα εναντιον του συγκκεκριμενου καταστηματος αλλα γενικοτερα μιας καταστασης που θελει τα ζωντανα καθε ειδους απλα και μονο εμπορευματα, και ετσι διαβαζοντας την αρχικη καταχωρηση ευαισθητοποιηθηκε και αντεδρασε παρορμητικα.

ναι στην ευαισθησια της αλλα μετα απο τις διαβεβαιωσεις ολων μας οτι το εν λογο κατατημα ειναι εξαιετικο και φροντιζει ολα τα ψαρακια σαν ζωντανα οντα και οχι σαν εμπορευματα , οφειλει μια νεα τοποθετηση εαν και βεβαια εχει εμπιστοσυνη και στην δικη μας κριση.

μπραβο της που ειναι τοσο ευαισθητη μακαρι να αποδειξει οτι ειναι και δικαιη. <_<

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τους διαξιφισμούς , δε νομιζω να οδηγουμαστε πουθενα ετσι και αν οδηγουμαστε καπου , ειναι σιγουρα σε λαθος δρομο.

Το water inn επειδη το εχω επισκεφτει παρα πολλες φορες, σχεδον χτυπαω καρτα, ειναι πραγματικα το πιο προσεγμενα εξειδικευμένο καταστημα που εχω δει στην Ελλαδα και επειδη ζουσα στο εξωτερικο για αρκετο καιρο μπορω να πω οτι πλησιαζει τα στανταρτς των ξενων, αποκλειστικα για ψαρια, καταστηματων.

Πραγματι οι υπαλληλοι ειναι ευγενικοι και εξυπηρετικοι και πλην ελαχιστων εξαιρέσεων γνωριζουν πολλα πανω στο αντικειμενο και πραγματικα ειναι προθυμοι να βοηθησουν.

ΑΛΛΑ μην ξεχναμε οτι προκειται για εμπορικο καταστημα που ο απώτερος σκοπος του ειναι φυσικα το κερδος με ολα οσα συνεπαγονται....

Καλως ή κακως ετσι ειναι , γι'αυτο φτιαχτηκε αλλα να ειμαστε ευχαριστημενοι που επιτελους ενα τετοιο καταστημα, με τετοια ποικιλια προιοντων (εμψυχων και μη) εμφανιστηκε επιτελους στην πολη μας.

Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Πριν από δύο εβδομάδες αποφάσισα να κάνω αγορά εξωτερικού φίλτρου. Κατέληξα στο Eheim 2213 (με τα βρυσάκια ) και ψάχνοντας διαπίστωσα ότι το κατάστημα Water inn είχε μακράν την καλύτερη τιμή. Η τιμή μάλιστα που βρήκα ήταν η καλύτερη που κατάφερα να εντοπίσω και μάλιστα χωρίς να υπολογίζω την προσφορά του μηνός Νοεμβρίου που δίνει έκπτωση στα φίλτρα. Ήταν πρέπει να πω ή πρώτη φορά που θα αγόραζα από το συγκεκριμένο κατάστημα. Μπαίνοντας είδα ένα χώρο όμορφο που και αρχάριος και άσχετος να είσαι όπως εγώ, σε προδιαθέτει να αγαπήσεις περισσότερο το χόμπι αυτό. Η κοπέλα ήταν γλυκύτατη και εξυπηρετικότατη, μου απάντησε σε πολλές ερωτήσεις (ρώτησε συνάδελφο της για κάτι που δεν γνώριζε) και έφυγα από το κατάστημα έχοντας αγοράσει όχι μόνο το φίλτρο αλλά και πανέμορφα ψαράκια. Το σημαντικότερο της ημέρας ήταν όμως ότι είχα βρει ένα χώρο που οι άνθρωποι του δίχως άλλο έδειχναν πως ήταν σοβαροί επαγγελματίες.

Βάζοντας το φίλτρο να δουλέψει ένας ενοχλητικός θόρυβος έκανε την εμφάνιση του και σταματούσε μονάχα αν ασκούσα πίεση με το δάχτυλο πάνω στην κεφαλή. Διάβασα ξανά της οδηγίες, έλυσα – ξαναέλυσα το φίλτρο, έβρισα την τύχη μου και πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και ζήτησα τον κύριο Λιακόπουλο (μου είχε δώσει την κάρτα του) ο οποίος ευγενικότατα αφού άκουσε το πρόβλημα μου με ρώτησε αν μπορούσα να πάω στο κατάστημα. Την επόμενη μέρα και δίχως να χρειαστεί να δώσω παραπάνω εξηγήσεις μου αντικατέστησαν το φίλτρο δίχως να χρειαστεί να πω τίποτε, ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία (λες και έφταιγαν αυτοί που το πακεταρισμένο προϊόν που πούλησαν είχε πρόβλημα) και γενικότερα επέδειξαν άψογη συμπεριφορά. Απάντησαν σε άλλες δέκα ερωτήσεις που είχα με την ίδια ευγένεια και χαλάλι ο δρόμος που έκανα από τον Πειραιά.

Ουδεμία σχέση έχω με το συγκεκριμένο κατάστημα ούτε καν θα έγραφα τα παραπάνω αν δεν γραφόταν το εντελώς αψυχολόγητο post.

Θεωρώ το κατάστημα ως σημείο αναφοράς για το χόμπι μας, μαγκιά τους που είναι καλοί επαγγελματίες και βγάζουν λεφτά από αυτό όσοι μπορούν ας τους μιμηθούν.

Σαν πελάτη με κέρδισαν και μπράβο τους.

Δημήτρης Σπυράκης

s@lamda-development.net

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...