Jump to content

Στραβόγιαννο 180lt!!!


Recommended Posts

Χαιρετίζω την όμορφη παρέα του Aquazone!

Η αφεντιά μου με μόλις ένα χρόνο εμπειρία με το συναρπαστικό αυτο χόμπυ, αποφάσισε ύστερα απο ένα 63 λίτρων με 2 χρυσόψαρα να μπει λίγο πιο ζεστά...στα βαθιά.

Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός Rio180 και ενός Fluval 305.

Το έχω ρίξει στην μελέτη για να στήσω ένα φυτεμένο.

Καλοβλέπω τα σκαλάρια σαν προοπτική με παρέα απο ζευγάρι Apistogramma cacatuoides και ομάδα απο Corydoras paleatus ή sae. Επίσης κάνα σαλιγκαράκι και ότι άλλο προκύψει.

Επειδή τίποτα απο τα παραπάνω δεν είναι σίγουρο θα άκουγα με μεγάλη ευχαρίστηση τα σχόλιά σας καθώς και τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :thumbup:

Αρχικά, προτού αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις, θα πρέπει να αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου. Τα ψάρια θα μπουν αργότερα, όταν το ενυδρείο θα είναι βιολογικά ώριμο να τα υποδεχτεί.

Θέλω να σε ρωτήσω τι υλικά υπάρχουν για το εξωτερικό σου φίλτρο, και αν θέλεις να σου υποδείξουμε κάποια άρθρα τα οποία αναφέρονται στα πρώτα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν για το στρώσιμο του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καλές επιλογές.Όταν λες φυτεμένο εννοείς απαιτήσεων ή με εύκολα φυτά;Το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι ο βυθός,να εξυπηρετεί την ανάπτυξη των φυτών αλλά να μπορεί να φιλοξενήσει και τα γατόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :thumbup:

Αρχικά, προτού αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις, θα πρέπει να αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου. Τα ψάρια θα μπουν αργότερα, όταν το ενυδρείο θα είναι βιολογικά ώριμο να τα υποδεχτεί.

Θέλω να σε ρωτήσω τι υλικά υπάρχουν για το εξωτερικό σου φίλτρο, και αν θέλεις να σου υποδείξουμε κάποια άρθρα τα οποία αναφέρονται στα πρώτα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν για το στρώσιμο του ενυδρειου.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Δεν εχω ξεκινήσει ακόμα το στρώσιμο γιατι δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν το στρώσω με άμμο ή χαλίκι με υπόστρωμα. Τα υλικά του φίλτρου μου είναι αυτά που περιλαμβάνονται στην συσκευασία του δηλ 2 σφουγκάρια, biomax και άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καλές επιλογές.Όταν λες φυτεμένο εννοείς απαιτήσεων ή με εύκολα φυτά;Το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι ο βυθός,να εξυπηρετεί την ανάπτυξη των φυτών αλλά να μπορεί να φιλοξενήσει και τα γατόψαρα.

Έχω διαβάσει πως τα γατόψαρα χρειάζονται άμμο ή λεπτό και λείο χαλίκι έτσι σκεφτόμουν να βάλω χαλαζιακή 1-2mm με υπόστρωμα ώστε να μήν χρειάζεται και πολύ μεγάλη περίοδος (6 μήνες) μεχρι να στρώσει η άμμος και να μπορώ να εισάγω κάποια φυτά.

Σκέφτομαι να βάλω κάποια γρήγορης και κάποια αργής ανάπτυξης φυτά όχι όμως απαιτήσεων. Είναι νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμένα ενυδρεία προτείνεται λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμος. Στο δικό μου φυτεμένο έχω λευκή άμμο carat 6, πολύ καλή αλλά ακριβή.

Επίσης θα πρότεινα να πάρεις και άλλο βιολογικό υλικό για το εξωτερικό φίλτρο, όπως το sera siporax ή το Eheim Substrat Pro.

Για να βάλεις φυτά, δεν χρειάζεται να στρώσει ο βυθός. Είναι καλύτερο μάλιστα να μπουν από την αρχή κιόλας, γιατί βοηθούν και στη διαδικασία του στρωσίματος.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμένα ενυδρεία προτείνεται λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμος. Στο δικό μου φυτεμένο έχω λευκή άμμο carat 6, πολύ καλή αλλά ακριβή.

Επίσης θα πρότεινα να πάρεις και άλλο βιολογικό υλικό για το εξωτερικό φίλτρο, όπως το sera siporax ή το Eheim Substrat Pro.

Για να βάλεις φυτά, δεν χρειάζεται να στρώσει ο βυθός. Είναι καλύτερο μάλιστα να μπουν από την αρχή κιόλας, γιατί βοηθούν και στη διαδικασία του στρωσίματος.

Να αφαιρέσω κάποιο άλλο υλικο προκειμένου να βάλω αυτά που μου προτείνεις ή νομίζεις πως θα χωράει και άλλο απο το ήδη υπάρχον?

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσω κάποιο άλλο υλικο προκειμένου να βάλω αυτά που μου προτείνεις ή νομίζεις πως θα χωράει και άλλο απο το ήδη υπάρχον?

Κοίτα, εγώ πρόσφατα αγόρασα το Fluval 205. Ίδιο με το δικό σου, αλλά μικρότερο σε μέγεθος. Τα σφουγγάρια τα άφησα έτσι όπως είναι, και γέμισα τα καλαθάκια με βιολογικό υλικό. Δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλά τα υλικά που δίνονται μαζί με τη συσκευασία, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δεν φτάνουν κιόλας.

Το εσωτερικό θα το λειτουργείς παράλληλα με το εξωτερικό φίλτρο?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ πρόσφατα αγόρασα το Fluval 205. Ίδιο με το δικό σου, αλλά μικρότερο σε μέγεθος. Τα σφουγγάρια τα άφησα έτσι όπως είναι, και γέμισα τα καλαθάκια με βιολογικό υλικό. Δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλά τα υλικά που δίνονται μαζί με τη συσκευασία, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δεν φτάνουν κιόλας.

Το εσωτερικό θα το λειτουργείς παράλληλα με το εξωτερικό φίλτρο?

Δεν έχω το εσωτερικό. Ίσως αργότερα βάλω ένα συμπληρωματικό ανάλογα με τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...