Jump to content

Apistogramma Cacatuoides


Recommended Posts

παιδια χθες εδωσα ολα τα ζωοτόκα ψαρια μου εκτος των κορυντορας..θα θελα να βαλω 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα απιστογραμμα cacatuoides εχει κανεις αυτα τα ψαρια? διαβασα το προφιλ και αυριο παω να τα παρω..τα 60λιτρα πρεπει να ειναι οριακα γι αυτα τα ψαρια απο τι καταλαβαινω αλλα εχω φυτα και πολλες κρυψωνες για τις θυληκες καμια πληροφορια-προταση?

φιλτρο εχω ενα eheim ecco pro 300 οποτε με υπερκαλυπτει για τα λιτρα μου..

Έγινε επεξεργασία - Χρηστος Κανακης
Link to comment
Share on other sites

πληρεις δηλαδη τις παραμετρους στο νερο σου?ρωταω γιατι ειχες ζωοτοκα ενω το συγκεκριμενο ειδος θελει λιγο πιο μαλακο και ουδετερο σε πεχα νερο.

απο την αλλη τα λιτρα σου θεωρω πως ειναι λιγα για το ταμπεραμεντο των συγκεκριμενων κιχλιδων.

Link to comment
Share on other sites

πληρεις δηλαδη τις παραμετρους στο νερο σου?ρωταω γιατι ειχες ζωοτοκα ενω το συγκεκριμενο ειδος θελει λιγο πιο μαλακο και ουδετερο σε πεχα νερο.

απο την αλλη τα λιτρα σου θεωρω πως ειναι λιγα για το ταμπεραμεντο των συγκεκριμενων κιχλιδων.

7,2 ειναι το πεχα της βρυσης και αυτα εχουν ανεκτικοτητα απο 6,5 εως 7,5 εχουν βρεθει και σε πιο αλκαλικα νερα και σε πιο οξινα..οποτε το 7,2 θα ειναι καλο πιστευω..εαν χρειαστει να βαλω τυρφη πως θα το πετυχω αυτο? και κατι τελευταιο 3 απιστογραμμα cacatuoides δεν μπορουν να μπουν σε 60λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

με λιγη τυρφη στο φιλτρο σου θα ειναι ελαφρως καλυτερα τα πραγματα.

οσο για τα λιτρα,ακομη και αν δειχνουν ησυχα τα πραγματα,εαν τα βρει με τη μια θυληκια για ζευγαρωμα ,θα δεις διαφορετικα ψαρια,εντελως πιο επιθετικα,και θα κινδυνεψει αμεσα η μια θυλυκια καθως και η επερχομενη γεννα,καθως αν αρχισουν να γεννανε,θα πρεπει να απομακρυνεις την πρωτη γεννα γιατι εαν μετα απο λιγο ξαναγεννησουν,ο αρσενικος θα σκοτωσει ολοκληρη την πρωτη γεννα για να εχει ελευθερο το πεδιο.

γιαυτο σου ειπα πως εγω θα το δοκιμαζα σε 100λιτρο τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

με λιγη τυρφη στο φιλτρο σου θα ειναι ελαφρως καλυτερα τα πραγματα.

οσο για τα λιτρα,ακομη και αν δειχνουν ησυχα τα πραγματα,εαν τα βρει με τη μια θυληκια για ζευγαρωμα ,θα δεις διαφορετικα ψαρια,εντελως πιο επιθετικα,και θα κινδυνεψει αμεσα η μια θυλυκια καθως και η επερχομενη γεννα,καθως αν αρχισουν να γεννανε,θα πρεπει να απομακρυνεις την πρωτη γεννα γιατι εαν μετα απο λιγο ξαναγεννησουν,ο αρσενικος θα σκοτωσει ολοκληρη την πρωτη γεννα για να εχει ελευθερο το πεδιο.

γιαυτο σου ειπα πως εγω θα το δοκιμαζα σε 100λιτρο τουλαχιστον.

εαν παρω ζευγαρι θα ειναι το ιδιο? δηλαδη παρω ενα αρσενικο και μια θυληκια

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω.

δοκιμασε το ,αλλα παραλληλα παρατηρεις και αν συμβει κατι αρνητικο να εισαι ετοιμος να τα αποχωριστεις....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω.

δοκιμασε το ,αλλα παραλληλα παρατηρεις και αν συμβει κατι αρνητικο να εισαι ετοιμος να τα αποχωριστεις....

δηλαδη μονο λογο συμπεριφορας? το να γεννησουν και να φανε τα αυγα δεν με ενοχλει καθολου..οσο για το αν θα επιτεθει στο θυληκο ειναι το προβλημα μου αλλα θα τα παρω και θα δω..εχεις καμια προταση για καποια αλλη κιχλιδα που να μπαινει σε 60λιτρο? ειδα και τα ραμιρεζι που μαρεσουν και αυτα αλλα προτιμω τα κακατουιδες..

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την συμπεριφορα,αυτο που πρεπει να προσεξεις πολυ,ειναι η πολυ καλη ποιοτητα νερου.ειναι αρκετα ευαισθητα οπως και τα ραμιρεζι και χρειαζονται πολυ καθαρο και με σωστες παραμετρους και σταθεροτητα νερο.

σαν πιο σκληρα σαν ψαρια αλλα με παραπλησιο ταμπεραμεντο θα σου προτεινα τα kribensis,εαν και εφοσων σου αρεσουν αν και παλι ειναι πολυ οριακα στα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την συμπεριφορα,αυτο που πρεπει να προσεξεις πολυ,ειναι η πολυ καλη ποιοτητα νερου.ειναι αρκετα ευαισθητα οπως και τα ραμιρεζι και χρειαζονται πολυ καθαρο και με σωστες παραμετρους και σταθεροτητα νερο.

σαν πιο σκληρα σαν ψαρια αλλα με παραπλησιο ταμπεραμεντο θα σου προτεινα τα kribensis,εαν και εφοσων σου αρεσουν αν και παλι ειναι πολυ οριακα στα λιτρα σου.

ναι μου αρεσουν αλλα ειναι αφρικανες η κανω λαθος? το ενυδρειο μου ειναι πθκνοφυτεμμενο με μια καρυδα αυτην την στιγμη..εαν παρω ενα αρσενικο και 2 θυληκα θα ειμαι ενταξει με τα κριμπενσις?

Link to comment
Share on other sites

ναι μου αρεσουν αλλα ειναι αφρικανες η κανω λαθος? το ενυδρειο μου ειναι πθκνοφυτεμμενο με μια καρυδα αυτην την στιγμη..εαν παρω ενα αρσενικο και 2 θυληκα θα ειμαι ενταξει με τα κριμπενσις?

ειναι αφρικανες φιλε μου αλλα δεν χρειαζονται πετρες αν αυτο εννοεις!ενα φυτεμενο με την καρυδα πιστευω ειναι μια χαρα!και γενικα οτιδηποτε που να μπορουν να σκαψουν απο κατω για φωλια!!!(κορμοι,πετρες) :hysterical::wootwoot:

θα προτεινα ζευγαρι..ειναι σιγουρη επιλογη και δοκιμασμενη...με 2 θηλυκα δεν το εχω ξαναδει!ισως εννοεις οτι στην αρχη θα βαλεις περισσοτερα ψαρακια για να βγει καποιο ζευγαρι..οκ τοτε!αν και γενικα ειναι ευκολος ο διαχωρισμος!

παντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια με εξερετικα χρωματα και αξιολογη συμπεριφορα ειδικα μετα την γεννα!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σε τοσα λιτρα μονο ζευγαρι,και τιποτε αλλο μεσα.οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,φυτακια και κανα 2 καρυδες και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

σε τοσα λιτρα μονο ζευγαρι,και τιποτε αλλο μεσα.οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,φυτακια και κανα 2 καρυδες και εισαι ετοιμος.

Eυχαριστω πολυ και τους δυο(klaz,adlib) αυριο παω να παρω ενα ζευγαρι kribensis!!! πως ξεχωριζω αρσ με θυληκο για να μην παω εκει και μου δωσει ότι να ναι.και κατι τελευταιο χρειαζονται τυρφη η με το 7,2 που ειναι το ενυδρειο ειναι Ok?

εχω και τρια κορυντορακια τι να τα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ και τους δυο(klaz,adlib) αυριο παω να παρω ενα ζευγαρι kribensis!!! πως ξεχωριζω αρσ με θυληκο για να μην παω εκει και μου δωσει ότι να ναι.και κατι τελευταιο χρειαζονται τυρφη η με το 7,2 που ειναι το ενυδρειο ειναι Ok?

εχω και τρια κορυντορακια τι να τα κανω?

post-32212-1315502212_thumb.jpg

πιστευω οτι εδω φενονται πολυ καλα οι διαφορες τους!καταρχην το μεγεθος του αρσενικου που ειναι αρκετα μεγαλυτερο!επισης το σχημα...το θηλυκο στην περιοχη της κιλιας ειναι πιο στρογγυλεμενο και πιο κοκκινο αλλα δεν ξερω αν θα ξεχωριζει το χρωμα εκεινη την στιγμη που θα τα δεις και φυσηκα τα πτερυγια του αρσενικου ειναι σαφος πιο μεγαλα!ξεχωριζουν απο μικρη σχετικα ηλικια οποτε μην ανησηχεις!αν ξεχασα κατι ας συμπληρωσει καποιος!! :hysterical:

το ph σου ειναι μια χαρα!οσο για τα κορυντορας...εχουν γινει διαφορες συζητησεις..επειδη κιριως τα κριμπενσις κινουνται στο βυθο!ειναι λιγο οριακα πιστευω τα λιτρα σου αλλα μπορεις να το δοκιμασεις και βλεπεις στην πορεια!(τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα) :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

post-32212-1315502212_thumb.jpg

πιστευω οτι εδω φενονται πολυ καλα οι διαφορες τους!καταρχην το μεγεθος του αρσενικου που ειναι αρκετα μεγαλυτερο!επισης το σχημα...το θηλυκο στην περιοχη της κιλιας ειναι πιο στρογγυλεμενο και πιο κοκκινο αλλα δεν ξερω αν θα ξεχωριζει το χρωμα εκεινη την στιγμη που θα τα δεις και φυσηκα τα πτερυγια του αρσενικου ειναι σαφος πιο μεγαλα!ξεχωριζουν απο μικρη σχετικα ηλικια οποτε μην ανησηχεις!αν ξεχασα κατι ας συμπληρωσει καποιος!! :hysterical:

το ph σου ειναι μια χαρα!οσο για τα κορυντορας...εχουν γινει διαφορες συζητησεις..επειδη κιριως τα κριμπενσις κινουνται στο βυθο!ειναι λιγο οριακα πιστευω τα λιτρα σου αλλα μπορεις να το δοκιμασεις και βλεπεις στην πορεια!(τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα) :wootwoot:

στο ενυδρειο ρασταφαριαν εχω λεπτοκοκκο υποστρωμα τυπου manado. Το πεχα τελικα παιζει και λιγο πιο πανω στο 7,5 καλυτερο δεν ειναι αυτο για τα κριμπενσις?απο φίλτρο εχω εξωτερικο eheim ecco pro 300 με 3,5 κιλα βιολογικο υλικο μισο κιλο μηχανικο (μαυρες μπαλες) και 2 σφουγγαρια πιστευω να καλυπτουν τα λιτρα μου..επισης ειχα παρει ηδη μια καρυδα και την εβαλα στο ενυδρειο θα χρειαστει κ αλλη? γιατι θελω μονο ενα ζευγαρι. αυριο όταν τα παρω θα βγαλω και φωτογραφιες.

Υ.Γ να τα παρω πολυ μικρα σε μεγεθος και ηλικια η να προτιμησω τα λιγο μεγαλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αποχωριστείς και το cory σου. Τα λίτρα σου, κατά τη γνώμη μου δεν αρκούν. Σου λείπουν τουλάχιστον 20 λίτρα! Σε περίπτωση που πάνε για αναπαραγωγή το cory δε θα μπορούν ούτε να κρυφτούν ούτε να ξεφύγουν.

Να τα παρακολουθείς συνέχεια και σε περίπτωση που κάποια στιγμή αγριέψουν τα πράγματα, να έχεις τη δυνατότητα να τα χωρίσεις. Δημιούργησε σημεία που τα δύο ψάρια δε θα έχουν οπτική επαφή, ώστε το πιο αδύνατο ψάρι να μπορεί να κρύβεται. Μόνο η καρύδα μπορεί να μην επαρκει.

Τα kribensis είναι ψάρια των ποταμών της δυτικής αφρικής. Εξαιτίας λοιπόν αυτού του γεγονότος μπορεί κανείς να τα συναντήσει στο φυσικό του περιβάλλον σε νερά με πολύ διαφορετικές παραμέτρους. Γι' αυτό είναι και τόσο ευπροσάρμοστα.

Εγώ θα έπερνα τα πιο μικρά ψαράκια για τα οποία όμως θα ήμουν βέβαιος για το φύλο τους. Γούστα είναι αυτά...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αποχωριστείς και το cory σου. Τα λίτρα σου, κατά τη γνώμη μου δεν αρκούν. Σου λείπουν τουλάχιστον 20 λίτρα! Σε περίπτωση που πάνε για αναπαραγωγή το cory δε θα μπορούν ούτε να κρυφτούν ούτε να ξεφύγουν.

Να τα παρακολουθείς συνέχεια και σε περίπτωση που κάποια στιγμή αγριέψουν τα πράγματα, να έχεις τη δυνατότητα να τα χωρίσεις. Δημιούργησε σημεία που τα δύο ψάρια δε θα έχουν οπτική επαφή, ώστε το πιο αδύνατο ψάρι να μπορεί να κρύβεται. Μόνο η καρύδα μπορεί να μην επαρκει.

Τα kribensis είναι ψάρια των ποταμών της δυτικής αφρικής. Εξαιτίας λοιπόν αυτού του γεγονότος μπορεί κανείς να τα συναντήσει στο φυσικό του περιβάλλον σε νερά με πολύ διαφορετικές παραμέτρους. Γι' αυτό είναι και τόσο ευπροσάρμοστα.

Εγώ θα έπερνα τα πιο μικρά ψαράκια για τα οποία όμως θα ήμουν βέβαιος για το φύλο τους. Γούστα είναι αυτά...

:hysterical:

υπαρχουν πουθενα ? σημερα θα παω σε ενα πετ στην Δαφνη που φερνει συνηθως..οσο για τα κορυς θα τα αφησω μεσα και αν δω οτιδηποτε θα τα βγαλω..για τα krib εχω πολλες κρυψωνες εκτος απο την καρυδα..

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα τα απιστογραμμα κακατουιδες.. ενα ζευγαρακι και τα πανε καλα μεχρι τωρα..δεν πηρα τα κριμπενσις γιατι ηταν ηδη γυρω στα5 εκατοστα και απο τι ξερω γινονται μεχρι 10..ενω τα κακατουιδες μεχρι 8 το αρσ και μεχρι 5 το θυληκο..ακουω γνωμες..να βαλω τυρφη αυριο και αν ναι ποση? ξερω περιπου ότι πρεπει να βαλω 100 γραμμαρια αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα τι μου προτεινετε να το βαλω μεσα στο εξωτερικο φίλτρο η μεσα σε κουβα για προετοιμασια?

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα τα απιστογραμμα κακατουιδες.. ενα ζευγαρακι και τα πανε καλα μεχρι τωρα..δεν πηρα τα κριμπενσις γιατι ηταν ηδη γυρω στα5 εκατοστα και απο τι ξερω γινονται μεχρι 10..ενω τα κακατουιδες μεχρι 8 το αρσ και μεχρι 5 το θυληκο..ακουω γνωμες..να βαλω τυρφη αυριο και αν ναι ποση? ξερω περιπου ότι πρεπει να βαλω 100 γραμμαρια αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα τι μου προτεινετε να το βαλω μεσα στο εξωτερικο φίλτρο η μεσα σε κουβα για προετοιμασια?

Αν έχεις κρυψωνες πολλές δεν θα εχεις προβλημα.Τυρφη να βαλεις σε ενα φιλτρακι στον κουβα για την αλλαγη νερού.

Βαλε και καμια φωτο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρυψωνες πολλές δεν θα εχεις προβλημα.Τυρφη να βαλεις σε ενα φιλτρακι στον κουβα για την αλλαγη νερού.

Βαλε και καμια φωτο :hysterical:

ναι φιλε θα ανεβασω και φωτο! ξερεις ποση τυρφη να βαλω για να κατεβει σταδιακα το ph?η λες να κανω αλλαγες με κουβα προετοιμασιας?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε θα ανεβασω και φωτο! ξερεις ποση τυρφη να βαλω για να κατεβει σταδιακα το ph?η λες να κανω αλλαγες με κουβα προετοιμασιας?

Παρε ενα μικρο φιλτρακι.Βαλε μεσα μικρή ποσότητα τύρφης(την οποια αναλογα με τις μετρήσεις θα την αυξήσεις ή μειώσεις)Βαλε το φίλτρο στον κουβα και ετοιμος.(εγω το αφηνω λιγότερο απο 24h)

Link to comment
Share on other sites

διπλο ποστ

ναι αλλα εφοσον ακουω ότι οι μετρησεις δεν ειναι σωστες με στικς εαν παρω ενα φίλτρακι υποθετικα 20 ευρω που το λιγοτερο εχει τοσο και δωσω αλλα 10-15 ευρω για υγρο τεστ θα μπω μεσα.. :hysterical:

η τυρφη jbl filtax tormec ειναι καλη ? εχει κανεις σας?

και την εχω βαλει στο πανω δοχειο του εξωτερικου φίλτρου μαζι με μια κάλτσα που είχε η συσκευασία αλλα δεν εχει κανει καθόλου το blackwater effect ποθ θελω.ξερεις κανεις γιατι?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εφοσον ακουω ότι οι μετρησεις δεν ειναι σωστες με στικς εαν παρω ενα φίλτρακι υποθετικα 20 ευρω που το λιγοτερο εχει τοσο και δωσω αλλα 10-15 ευρω για υγρο τεστ θα μπω μεσα.. :hysterical: προτιμας δηλαδη να πας στον πολεμο ανοργανωτος και χωρις οπλα..?

η τυρφη jbl filtax tormec ειναι καλη ? εχει κανεις σας?

και την εχω βαλει στο πανω δοχειο του εξωτερικου φίλτρου μαζι με μια κάλτσα που είχε η συσκευασία αλλα δεν εχει κανει καθόλου το blackwater effect ποθ θελω.ξερεις κανεις γιατι?μην περιμενεις με μια χουφτιτσα τυρφη να γινει και τσαι το νερο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οι σωστες δουλειες θελουν και σωστα εργαλεια...

Οπως λεει και ο Κωστας πιο πανω το blackwater δεν γινεται με λιγο τυρφη,θελει και χρονο,δηλαδη μη περιμενεις μεσα σε μια μερα να δεις το νερο σου τσαι.Επεισης απο τυρφη σε τυρφη παλι υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...