Jump to content

Apistogramma Cacatuoides


Recommended Posts

τι 20 ευρω ενα φιλτρακι 5 ευρω να παρεις. :hysterical:

υπαρχουν τετοια φιλτράκια ? θα εχουν χωρο απο κατω για να βαλω την τυρφη? και κατι αλλο..πειτε ότι παρω το φιλτρακι που λετε μετα την τυρφη που θα την συντηρω μεχρι να κανω την αλλη αλλαγη? εκτος νερου?

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2165 με αυτο εδω θα εισαι αρχοντια,μπορει και με λιγο μικροτερο.

Την τυρφη εγω την βγαζω απο το φιλτρακι και την αφηνω να στεγνωσει μεχρι την επομενη φορα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2165 με αυτο εδω θα εισαι αρχοντια,μπορει και με λιγο μικροτερο.

Την τυρφη εγω την βγαζω απο το φιλτρακι και την αφηνω να στεγνωσει μεχρι την επομενη φορα :hysterical:

μετρησεις στικ

νο2 0

νο3 10

GH >7d

dt>7d

th7-14d

kh3-6

ph 7,2-7,6

apo τι βλεπω αρχισε να πεφτει η σκληροτητα αλλα το πεχα σαν να ανεβηκε και γενικα δεν μ φαινετε σταθεροποιηενο σαν αλλες φορες που εβγαζε ενα πιο ξεκαθαρο χρωμα..

παιζει ρολο η πιεση του νερου? θελει και πετρα για οξυγονωση?

Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτερο καθυστερεις τα αξιοπιστα υγρα τεστ,τοσο θα στρεσαρεις το ψαρακι σου με αμφιβολες μετρησεις,και πιθανως αρκετα σκαμπανευασματα στη χημεια του νερου...

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις στικ

νο2 0

νο3 10

GH >7d

dt>7d

th7-14d

kh3-6

ph 7,2-7,6

apo τι βλεπω αρχισε να πεφτει η σκληροτητα αλλα το πεχα σαν να ανεβηκε και γενικα δεν μ φαινετε σταθεροποιηενο σαν αλλες φορες που εβγαζε ενα πιο ξεκαθαρο χρωμα..

παιζει ρολο η πιεση του νερου? θελει και πετρα για οξυγονωση?

Η τυρφη ειναι υλικο φιλτραρισματος του νερο και οπως καθε υλικο που φιλτραρει το νερο θελει ροη για να κανει καλα τη δουλεια του και να αποδωσει τα μεγιστα.Ειναι σαν να βαλεις ενα σακουλακι με βιολογικο υλικο χυμα σε μια γωνια του ενυδρειου,θα κανει την ιδια δουλεια με αυτη που ειναι μεσα στο φιλτρο σου και υπαρχει ροη?

Την τυρφη την εχεις ακομα μεσα στο φιλτρο σου η σε βαρελακι προετοιμασιας?Χωρις αξιοπιστα τεστ δεν μπορουμε να απαντησουμε με σιγουρια τι γινεται με το νερο σου...

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη ειναι υλικο φιλτραρισματος του νερο και οπως καθε υλικο που φιλτραρει το νερο θελει ροη για να κανει καλα τη δουλεια του και να αποδωσει τα μεγιστα.Ειναι σαν να βαλεις ενα σακουλακι με βιολογικο υλικο χυμα σε μια γωνια του ενυδρειου,θα κανει την ιδια δουλεια με αυτη που ειναι μεσα στο φιλτρο σου και υπαρχει ροη?

Την τυρφη την εχεις ακομα μεσα στο φιλτρο σου η σε βαρελακι προετοιμασιας?Χωρις αξιοπιστα τεστ δεν μπορουμε να απαντησουμε με σιγουρια τι γινεται με το νερο σου...

μεσα στο φίλτρο ακομα την εχω μεχρι την αλλαγη..μεσα απο το φίλτρο δεν εχει ροη? εξωτερικο ειναι 700λιτρα την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μεσα στο φίλτρο ακομα την εχω μεχρι την αλλαγη..μεσα απο το φίλτρο δεν εχει ροη? εξωτερικο ειναι 700λιτρα την ωρα.

παιδια εκανα 2 αλλαγες απο κουβα προετοιμασιας και τις δυο φορες το πεχα ηταν 6,2-6,4.Οι αλλαγες γινονται με ενα εσωτερικο φίλτρο που εχω που το εχω γεμισει με τυρφη και βιλογικο υλικο το οποιο εχω μεσα στο 30 λιτρο και μια μερα πριν να κανω αλλαγη στο 60 λιτρο το βαζω και δουλευει μεσα στον κουβα. οποτε πετυχα τον σκοπο μου ! σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..κατι τελευταιο επειδη διαβασα ότι το νερο στο οποιο δεν υπαρχει τυρφη ανεβαζει γρηγορα πεχα οποτε μεσα στο φίλτρο καλα κανω και εχω την τυρφη? οπως ειπε και ο ρασταφαριαν ειναι υλικο βιολογιας οποτε θα μπορω να το εχω για να βοηθαει λιγο την κατασταση?

1. που μπορω να βρω βαρελακι προετοιμασιας?

2. το φιλτρακια που μου προτεινατε δεν εχουν καθολου αποθηκευτικο χωρο οποτε δεν κανουν δουλεια..

3.θα χρειαστει πατεντα για να κανω το φιλτρακι με τυρφη?

4. θα χρειαστω μικρο θερμοστατη?

5.χρειαζετε καλη οξυγονωση το νερο της αλλαγης η για μια μερα δεν υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο που σου προτεινα πιο πανω κανει μια χαρα τη δουλεια του,ενα τετοιο χρησιμοποιω και εγω.Βαρελακι θα βρεις σε μαγαζια που πουκανε πλαστικα.Θερμοστατη θα χρειαστεις τωρα που θα πιασουν τα κρυα για να ειναι το νερο της αλλαγης στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο που σου προτεινα πιο πανω κανει μια χαρα τη δουλεια του,ενα τετοιο χρησιμοποιω και εγω.Βαρελακι θα βρεις σε μαγαζια που πουκανε πλαστικα.Θερμοστατη θα χρειαστεις τωρα που θα πιασουν τα κρυα για να ειναι το νερο της αλλαγης στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου σου

θενξ μαν! αυτο που σου ειπα για τον χωρο ισχυει και για το φιλτρακι που μου ειπες..ισως καποιος κυκλοφορητης και να κανω πατεντα απο κατω με μισόλιτρο μπουκαλακι νερου με τυρφη και φίλτεργουλ θα πιασει?

Link to comment
Share on other sites

θενξ μαν! αυτο που σου ειπα για τον χωρο ισχυει και για το φιλτρακι που μου ειπες..ισως καποιος κυκλοφορητης και να κανω πατεντα απο κατω με μισόλιτρο μπουκαλακι νερου με τυρφη και φίλτεργουλ θα πιασει?

Γιατι ποσο τυρφη θες να βαλεις και δεν χωραει το φιλτρακι που σου προτεινα?Εγω μ αυτο το φιλτρο βαζω τυρφη που επεξεργαζομαι 40-50 λιτρα νερο.Δεν σου φτανουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποσο τυρφη θες να βαλεις και δεν χωραει το φιλτρακι που σου προτεινα?Εγω μ αυτο το φιλτρο βαζω τυρφη που επεξεργαζομαι 40-50 λιτρα νερο.Δεν σου φτανουν?

40 λιτρα φτανουν γιατι θελω γυρω στα 20 για το 60λιτρο και 10 περιπου για το μικρο οποτε ειμαι κομπλε..υπαρχει προβλημα εαν το φίλτρο που εχω συγκεκριμενα το hailea hl bt 400 το εχω γεμισει με τυρφη και το βαζω απευθειας μετα στο 30 λιτρο για τον μονομαχο που θα βαλω θα υπαρξει καποιο προβλημα η καλυτερα να μην το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

να και ενα βιντεακι με τα απιστο ! δεν μπορουσα να ανεβασω φωτο και ετσι ανεβασα το βιντεο..σορρυ για την ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...