Jump to content

ΑΕΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Πρεπει παση θυσια να ΜΗ βαζουμε στα ψαρια μας μεγαλες ποσοτητες νερου απευθειας απο την βρυση ειδικα τον Χειμωνα.

Το νερο στο δικτυο βρισκεται σε μεγαλη πιεση και οταν βγει απο την βρυση ειναι ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΜΕΝΟ σε αερια.

Γι αυτο βλεπουμε φυσαλιδες στα τοιχωματα του ενυδρειου.

Μολις το νερο βρεθει σε χαμηλοτερη ατμοσφαιρικη πιεση τα αερια ΔΕΝ μπορουν να παραμεινουν διαλυμενα και δημιουργουν φυσαλιδες.

Οι φυσαλιδες γινονται πολυ επικινδυνες στο κυκλοφορικο,στα βραγχια και σε αλλα ευαισςθητα οργανα του ψαριου.

Οι φυσαλιδες μπορει να σταματησουν την ροη σε τριχοειδη αγγεια του αιματος με αποτελεσμα νεκρωση ιστων και αυτο εχει αποτελεσμα μικρομολυνσεις μεχρι ...θανατο!

Πρεπει να τονισω οτι το να ΜΗΝ βλεπουμε φυσαλιδες στο τζαμι σημαινει οτι το νερο ειναι καλο!

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει παση θυσια να ΜΗ βαζουμε στα ψαρια μας μεγαλες ποσοτητες νερου απευθειας απο την βρυση ειδικα τον Χειμωνα.

Το νερο στο δικτυο βρισκεται σε μεγαλη πιεση και οταν βγει απο την βρυση ειναι ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΜΕΝΟ σε αερια.

Γι αυτο βλεπουμε φυσαλιδες στα τοιχωματα του ενυδρειου.

Μολις το νερο βρεθει σε χαμηλοτερη ατμοσφαιρικη πιεση τα αερια ΔΕΝ μπορουν να παραμεινουν διαλυμενα και δημιουργουν φυσαλιδες.

Οι φυσαλιδες γινονται πολυ επικινδυνες στο κυκλοφορικο,στα βραγχια και σε αλλα ευαισςθητα οργανα του ψαριου.

Οι φυσαλιδες μπορει να σταματησουν την ροη σε τριχοειδη αγγεια του αιματος με αποτελεσμα νεκρωση ιστων και αυτο εχει αποτελεσμα μικρομολυνσεις μεχρι ...θανατο!

Πρεπει να τονισω οτι το να ΜΗΝ βλεπουμε φυσαλιδες στο τζαμι σημαινει οτι το νερο ειναι καλο!

πετρος :wootwoot:

ενδιαφερον ακουγεται , θα ηθελες να μου πεις που βρηκες τις παραπανω πληροφοριες ? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

όντως ενδιαφέρων, είχα ανοίξει και ένα παρόμιο θέμα παλαιότερα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=64997&hl=

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

όντως ενδιαφέρων, είχα ανοίξει και ένα παρόμιο θέμα παλαιότερα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=64997&hl=

στο θεμα που εβαλες μιλας για τον αερα στο στησιμο του ενυδρειου ( το πρωτο γεμισμα ) δηλαδη . Δεν αναφερεσαι στο νερο της αλλαγης και ουτε λεει κανεις απο τα παιδια που απαντησαν οτι αυτο ειναι επιβλαβες για την υγεια των ψαριων . :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι οι φυσσαλίδες που βλέπουμε στα τζάμια είναι αέρια. Στης περισσότερες περιπτώσεις που το νερό προέρχεται απο την βρύση αυτά τα αέρια αποτελούνται κατα μεγάλο ποσοτό απο CO2 (διοξείδιο άνθρακα) και N2 (άζωτο). Ένας λόγος που κάποιος που δουλεύει και ωριμάζει το νερό πριν το βάλει στο ενυδρείο δεν θα δει φυσσαλίδες στο τζάμι είναι γιατί έχουν απελευθερωθεί απο το νερό.

Οι φυσσαλίδες δεν είναι οξυγόνο.

Βάλτε σε ένα ποτήρι λίγη Coca-cola και θα δείτε πόσο διοξείδιο θα κολλήσει στα τοιχώματα του ποτηριού :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι οι φυσσαλίδες που βλέπουμε στα τζάμια είναι αέρια. Στης περισσότερες περιπτώσεις που το νερό προέρχεται απο την βρύση αυτά τα αέρια αποτελούνται κατα μεγάλο ποσοτό απο CO2 (διοξείδιο άνθρακα) και N2 (άζωτο). Ένας λόγος που κάποιος που δουλεύει και ωριμάζει το νερό πριν το βάλει στο ενυδρείο δεν θα δει φυσσαλίδες στο τζάμι είναι γιατί έχουν απελευθερωθεί απο το νερό.

Οι φυσσαλίδες δεν είναι οξυγόνο.

Βάλτε σε ένα ποτήρι λίγη Coca-cola και θα δείτε πόσο διοξείδιο θα κολλήσει στα τοιχώματα του ποτηριού :hysterical:

ερωτηση : ειναι κανεις που κανει αλλαγη νερου τοσο γρηγορα ετσι ωστε το νερο να εχει τοση μεγαλη πιεση και να σχηματιστουν οι φυσαλιδες ? προσωπικα οσο αργα βγαζω νερο απο το ενυδρειο μου τοσο αργα το αναπληρωνω.Υπαρχει και ο παραγοντας αλλαγης θερμοκρασιας με τις γρηγορες αλλαγες .

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγες μιλαω και ειναι συνεχεια για τις αλλαγες σε ενα αλλο θεμα.

BIGG BILLY σωστα λες +χλωριο.

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ωραια τα λες , το θεμα ειναι αυτα που λες υπαρχουν καπου γραμμενα Η απλα τα λεμε για να γινεται κουβεντα ? :hysterical:

Ειναι η λοξα μου οταν καποιος λεει κατι να το βλεπω καπου ''τεκμηριωμενο'' :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ο ατμοσφαιρικος αερας αποτελητε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο αζωτο ~78%, οξυγωνο ~ 21% και λιγοτερο απο 1 % διοξειδιο, συν ρυπους και υδρατμους.

Τωρα οσο αφορα τις φυσαλιδες που βλεπουμε να κολλανε στο τζαμι, εγω προσωπικα εχω συναντηση αυτο το φαινομενο μονο οταν πρωτογεμιζω ενα καινουργιο και αστρωτο ενυδρειο!

Απο εκει και περα εαν αδειασω τελειως ενα στρωμενο και ωριμο ενυδρειο και το ξαναγεμισω με νερο δυκτιου και οση πιεση θελεται, δεν εχω το ιδιο φαινομενο. Αρα λογικα κατι αλλο παιζει πιστευω προσωπικα και δεν θεωρο πως ειναι θεμα αεριων στο νερο αλλα ισως οι επιφανειες του ενυδρειου δεν κατακρατουν ποια τα αερια λογο τις γλυτσας που εχουν επανω τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ατμοσφαιρικος αερας αποτελητε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο αζωτο ~78%, οξυγωνο ~ 21% και λιγοτερο απο 1 % διοξειδιο, συν ρυπους και υδρατμους.

Τωρα οσο αφορα τις φυσαλιδες που βλεπουμε να κολλανε στο τζαμι, εγω προσωπικα εχω συναντηση αυτο το φαινομενο μονο οταν πρωτογεμιζω ενα καινουργιο και αστρωτο ενυδρειο!

Απο εκει και περα εαν αδειασω τελειως ενα στρωμενο και ωριμο ενυδρειο και το ξαναγεμισω με νερο δυκτιου και οση πιεση θελεται, δεν εχω το ιδιο φαινομενο. Αρα λογικα κατι αλλο παιζει πιστευω προσωπικα και δεν θεωρο πως ειναι θεμα αεριων στο νερο αλλα ισως οι επιφανειες του ενυδρειου δεν κατακρατουν ποια τα αερια λογο τις γλυτσας που εχουν επανω τα τζαμια.

Μεχρι εκει που ειναι τα κοκκινα ειμαι μαζι σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εκει που ειναι τα κοκκινα ειμαι μαζι σου :hysterical:

Ναι, η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει παραπανω οποτε για να μην παρεξηγηθω να διευκρινησω πως μια υποθεση κανω για τους λογους παρακατω!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει παραπανω οποτε για να μην παρεξηγηθω να διευκρινησω πως μια υποθεση κανω για τους λογους παρακατω!

το μεσημερι ειναι να αλλαξω σεταπ σε ενα ενυδρειο , οπου θα το αδειασω και θα το ξαναγεμισω μπορω να τραβηξω ενα βιντεακι να δουμε τι ''παιζει'' :hysterical: μου αρεσουν τα πειραματα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται η γλυτσα που υπάρχει στο τζάμι να αποτρέπει την συγκόληση της φυσσαλίδας.

Παρόλο αυτά το ότι δεν το βλεπεις στο τζάμι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Παράδειγμα φυσσαλίδες ακόμα και πάνω σε ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει η κουβεντα και δεν μου εχει απαντησει καποιος στις 3 ερωτησεις που εχω κανει μεχρι τωρα , πληγωνομαι οταν εχω αναπαντητα ερωτηματα :wootwoot: ( ειναι ψυχολογικο μου ειπανε ) :wootwoot:

1) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=590760

2) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=590769

3) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=590777

Ευχαριστω :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι παντως πως οταν βαζουμε φρεσκο νερο κατευθειαν απο το δυκτιο το νερο ειναι πλουσιο σε αερια εως και κορεσμενο, γιαυτο επσημανα την συνθεση του αερα, αλλα απο εκει και περα παιζει και μεγαλο ρολο και τα διαλυμενα αλατα που περιεχει το νερο και αρα και το αναλογο Redox.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι παντως πως οταν βαζουμε φρεσκο νερο κατευθειαν απο το δυκτιο το νερο ειναι πλουσιο σε αερια εως και κορεσμενο, γιαυτο επσημανα την συνθεση του αερα, αλλα απο εκει και περα παιζει και μεγαλο ρολο και τα διαλυμενα αλατα που περιεχει το νερο και αρα και το αναλογο Redox.

αυτο ισχυει και οταν το νερο μπαινει σιγα σιγα στο ενυδρειο ? δηλαδη πχ οταν η βρυση ειναι στο 1/4 ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει και οταν το νερο μπαινει σιγα σιγα στο ενυδρειο ? δηλαδη πχ οταν η βρυση ειναι στο 1/4 ?

Το νερο του δυκτιου ειναι παντα το ιδιο αλλα σιγουρα οταν το ριχνουμε με πιεση εαν το νερο δεν ειναι κορεσμενο απο οξυγωνο τοτε θα καταφερουμε να το φτασουμε στα ανωτερα επιπεδα δυαλιτοτητας και απο την αλλη θα διωξουμε ενα μερος του διοξειδιου. Κατι σαν το φαινομενο της αναταραξης αλλωστε που κανουμε στην επιφανεια του νερου στα ενυδρεια μας!

Link to comment
Share on other sites

Τις φυσσαλιδες θα τις <δουμε> σε ακραιες καταστασεις και γραφω στην τελευταια παραγραφο ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!

Δεν μπορω νατο γραψω ποιο απλα ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΑΕΡΙΑ γιαυτο καλο ειναι οι αλλαγες να μην γινονται κατ ευθειαν.

ΠΕΤΡΟΣ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ οτι ενα πρωτο συμπερασμα ειναι οτι το νερο εχει μεσα του αερια που τα βλεπουμε σε μορφη φυσσαλιδας και οτι η φυσσαλιδα ΔΕΝ ειναι οξυγονο.

Εαν ειναι ΟΚ. μεχρι εδω σιγα σιγα θα καταλαβουμε την επιδραση πανω στα ψαρια.

ΥΓ.

Μπορει να τα πουμε την αλλη ΤΕΤΑΡΤΗ στο ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΕΤΡΟΣ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη συζήτηση.Ίσως και αυτό έχει κάτι να πει...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66185

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται η γλυτσα που υπάρχει στο τζάμι να αποτρέπει την συγκόληση της φυσσαλίδας.

Παρόλο αυτά το ότι δεν το βλεπεις στο τζάμι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Παράδειγμα φυσσαλίδες ακόμα και πάνω σε ψάρια.

Δεν θελω να ειμαι απολυτος και καταλαβαινω τη εννοεις απλα οπως ειπα μια υποθεση κανω.

Εαν ηταν θα ειχαμε παντα εμφανεις φυσαλιδες ακομα και στα τζαμια απο την εξοδο του φιλτρου με την αναταραξη του νερου ή και απο την αεραντλια, αλλα κατα τα αλλα δεν εχουμε ορατες φυσαλιδες στα τζαμια στην πραξη.

Θα κανω μια υποθεση που πιστευω ειναι βασιμη και σιγουρα εαν καποιος εχει γνωσεις φυσικης θα μπορεσει να το αναλυση καλυτερα το ολο θεμα:

Το τζαμι λογο της ροης του νερου αποκτα ενα ηλεκτρικο φορτιο με την τριβη και λογο του οτι το φρεσκο νερο ειναι κορεσμενο με αερια αυτες οι φυσαλλιδες ελκονται και προσκολωνται στο τζαμι που λειτουργει σαν μαγνητης.

Οταν τα τζαμια πιασουν γλυτσα, δηλαδη ενα φιλμ απο βακτηρια, αυτο το φιλμ λειτουργει σαν μονωτικο και ετσι η φυσαλιδα φευγει μονο προς τα πανω λογω ανωσεις και δεν ελκεται απο το τζαμι στον ιδιο βαθμο και για αυτο τον λογο μπορουν να κολλησουν μονο μικροτερες φυσαλιδες σε ογκο που δεν διακρινουμε πολλες φορες με γυμνο ματι λογω τις μικροτερης δυναμης της ανωσεις που εχουν οι μικροτερες φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη συζήτηση.Ίσως και αυτό έχει κάτι να πει...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66185

με βαση το λινκ που εβαλες Φωτη εχουμε και λεμε :

εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=590769 κολαει αυτο

Αυτό συμβαίνει σε μεγάλες και γρήγορες αλλαγές νερού με νέο,που έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από το ενυδρείο ειδικά αν έχει θερμανθεί γρήγορα και είναι κορεσμένο σε αέρια.

.

Αρα απο τη στιγμη που καποιος κανει αργα τις αλλαγες του νερου του ειναι ποιο ''σιγουρος'' . :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

O Fotis GT το βρηκε!

Γι αυτο γραφω προσοχη τον ΧΕΙΜΩΝΑ!

Μ αρεσουν τα γρηγορα REFLEX για αυτο γραφω σ αυτο το ΦΟΡΟΥΜ!!

ΠΕΤΡΟΣ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφω ποιο αργα αλλα μερικες ωρες σε δοχεια (οχι πανω απο 12 ωρες).

Ποιο απλα δεν μπορω να το γραψω!

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...