Jump to content

η πατριδα με καλει....


Recommended Posts

παιδες εφτασε η στιγμη που θα αμπω και εγω φανταρος.......

χαχχαχαχχαχα ουτε να το φανταστω δεν μπορω......τελοσ παντων στο θεμα μας.....

τα ενυδρειαααααα μ......θα λειψω απο νοεμβριο μεχρι τελος μαιου....μπορουν να ασυντηρηθουν τα ενυδρεια με αυτοματες ταιστρες με χρονοδιακοπτες και αλλαγες νερου οποτε εχω αδεια?????

πειτε οτι λυσης υπαρχουν ωστε να μην τα δωσω....γιατι του χρονου μετα το φανταριλικη μετακομιζω χαλκιδα και εκει θα γινουν αλλα συστηματα......θα παρω τα 3 μ ενυδρεια εκει +2-3 ακομα μεγαλυτερα μιας και θα εχω δικο μ σπιτι........ :hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

διελυσε τα ολα και δωστα.με αυτοματες ταιστρες κλπ...δεν κρατιουνται τοσο καιρο.

οταν απολυθεις με το καλο ξανασυνεχιζεις.....τωρα μονο προβληματα θα δημιουργηθουνε...

Link to comment
Share on other sites

παιδες εφτασε η στιγμη που θα αμπω και εγω φανταρος.......

χαχχαχαχχαχα ουτε να το φανταστω δεν μπορω......τελοσ παντων στο θεμα μας.....

τα ενυδρειαααααα μ......θα λειψω απο νοεμβριο μεχρι τελος μαιου....μπορουν να ασυντηρηθουν τα ενυδρεια με αυτοματες ταιστρες με χρονοδιακοπτες και αλλαγες νερου οποτε εχω αδεια?????

πειτε οτι λυσης υπαρχουν ωστε να μην τα δωσω....γιατι του χρονου μετα το φανταριλικη μετακομιζω χαλκιδα και εκει θα γινουν αλλα συστηματα......θα παρω τα 3 μ ενυδρεια εκει +2-3 ακομα μεγαλυτερα μιας και θα εχω δικο μ σπιτι........ :hysterical::wootwoot:

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια.

Ειδη εχω ξεκινησει να εκπεδευω την μανα μου να μου τα φτειαχνει αυτη.

Δεν εχεις καποιον που να μπορει τουλαχιστον να σου κανει τις αλλαγες νερου και να κοιταει το ενυδρειο.

Για ολο αυτο το διαστημα δεν νομιζω να τα καταφερειτο ενυδρειο χωις αλλαγες και με αυτοματες ταιστρες.

Link to comment
Share on other sites

εχω τον αδερφο μ την μανα μ θα τους ξεκινησω μαθηματα μεχρι το νοεμβριο προλαβααινουν να μαθουν τα βασικα.....αλλιως στην εσχατη που δω και δεν σκαμπαζουν θα πω σε ενα πετ σοπ που ειν μια γνωστη μ να πηγενει ναα κανει συντηρηση αν και θα μ κοψει το κ.....ο

Link to comment
Share on other sites

εχω τον αδερφο μ την μανα μ θα τους ξεκινησω μαθηματα μεχρι το νοεμβριο προλαβααινουν να μαθουν τα βασικα.....αλλιως στην εσχατη που δω και δεν σκαμπαζουν θα πω σε ενα πετ σοπ που ειν μια γνωστη μ να πηγενει ναα κανει συντηρηση αν και θα μ κοψει το κ.....ο

Καλητερο οπως λεει ο φιλος Klaz να τα ξεστησεις.

Η γνωμη μου ειναι καλητερα να διξεις σε καποιον απο την οικογενεια σου παρα να το πας σε pet.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εμπιστευομουν κανεναν...εδω για μερικες μερες μπορει να λειψω και βγαζω δοσεις τροφης στην αδερφη μου και θα αφησω σε ξενα χερια τα ενυδρεια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εύκαιρους τη μάνα και τον αδερφό αγγαρεψέ τους. :hysterical:

Δείξε στη μάνα σου πώς να σου ταίζει τα ψαράκια να ελέγχει τη θερμοκρασία και τα φίλτρα που είναι σε καθημερινή βάση,(οι μαμάδες δεν βαριούνται), και διόρισε και τον αδερφό σου (εάν είναι και μικρότερος εύκολα) υπεύθυνο αλλαγών νερού αναλόγως της ρουτίνας που ακολουθείς. Τόνισε τους επίσης την υποχρέωση που εχουν απεναντί σου μιας και εσύ θα φυλάς σκοπιά, για να κοιμούνται αυτοί (και εμείς) ήσυχοι. :wootwoot:

Αντε και καλός φαντάρος. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εύκαιρους τη μάνα και τον αδερφό αγγαρεψέ τους. :hysterical:

Δείξε στη μάνα σου πώς να σου ταίζει τα ψαράκια να ελέγχει τη θερμοκρασία και τα φίλτρα που είναι σε καθημερινή βάση,(οι μαμάδες δεν βαριούνται), και διόρισε και τον αδερφό σου (εάν είναι και μικρότερος εύκολα) υπεύθυνο αλλαγών νερού αναλόγως της ρουτίνας που ακολουθείς. Τόνισε τους επίσης την υποχρέωση που εχουν απεναντί σου μιας και εσύ θα φυλάς σκοπιά, για να κοιμούνται αυτοί (και εμείς) ήσυχοι. :wootwoot:

Αντε και καλός φαντάρος. :wootwoot:

:wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν οι δικοί σου να κάνουν κάποια βασικά (ταΐσμα, εβδομαδιαίες αλλαγές κλπ) και να μάθουν να μετράνε και κανά ph Nh3,No2,No3 (για να νιώθεις πιο σίγουρος) μην τα ξεστήνεις. Φτιάξε πινακάκια με οδηγίες, με σωστές τιμές, με ότι πρέπει να προσέχουν και κρέμασέ τα στα σημεία που θα τα βλέπουν.

Καλός φαντάρος (12 μήνες κάνετε τώρα; που παρουσιάζεσε; )

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν οι δικοί σου να κάνουν κάποια βασικά (ταΐσμα, εβδομαδιαίες αλλαγές κλπ) και να μάθουν να μετράνε και κανά ph Nh3,No2,No3 (για να νιώθεις πιο σίγουρος) μην τα ξεστήνεις. Φτιάξε πινακάκια με οδηγίες, με σωστές τιμές, με ότι πρέπει να προσέχουν και κρέμασέ τα στα σημεία που θα τα βλέπουν.

Καλός φαντάρος (12 μήνες κάνετε τώρα; που παρουσιάζεσε; )

9 μηνες ειναι!

Που παρουσιαζεσαι φιλε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι τώρα φαντάρος και πριν από 5 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα εκπαίδευσα πατέρα-μάνα και κοπέλα αλλά μάταιος ο κόπος τα πιο ωραία και σπάνια φυτά που είχα χάθηκαν :wootwoot: Έτσι και εγώ θα σού πω να το διαλύσεις...πιστεύω είναι το καλύτερο και για σένα και για τους άλλους αλλά και για τους οργανισμούς του ενυδρείου σου :hysterical:Ακόμα 9 μήνες είναι....είχε ακουστεί ότι θα γίνει 12 αλλά για άλλη μια φορά ράδιο αρβύλα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

λοιπον η μανα μ δεν θα πει οχι ουτε ο αδερφος μ μιας και ειν μικροτερος απο εμενα και εαν πει οχι ειν ο τριτος που δεν προκειτε ν πει οχι........ :hysterical::wootwoot: θα τις πω για τα ταισματα θερμοκρασιες φιλτρα στη μανα μ και ο ααδερφοσ μ θα του πω να κανει αλλαγες μια φορα την εβδομαδα στο ενα ενυδρειο την επομενη στο ενυδρειο νο2 και την τριτη βδομαδα στο ενυδρειο νο3 την 4 θα του δινω ρεπο...... :wootwoot::wub::wub:

τωρα για να μετρανε τιμες δεν νομιζω πως το εχουν το αθλημα....

καθε φορα που θα εχω αδεια θα την τρωω πανω απο τα ενυδρεια για να τα ελεγχω μονος μου... :wub::wub:

εμεις που μπενουμε νοεμβριο προλαβαινουμε το 9μηνο..λογω του οτι ειμαστε 3τεκνοι κανω 8 μηνες και λογω του οτι ειμ γραμενοσ σε τει εχω και ενα μηνα αδειες λογω 2 εξεταστικων τησ σχολης οποτε 7 μηνες......για το που παρουσιαζομαι παιδια δεν ξερω.....την πρωτη φορα που ηταν ν μπω ημουν για σπαρτη και ημουν εφεδρος αξιωματικος αλλα δεν πηγα λογω του οτι εδινα δευτερη φορα παννεληνιες......και ετσι πειρα αναβολη γ ν δωσω εξετασεις και οταν τελειωσα με της πανελληνιες εκοψα την αναβολη και τωρα περιμενω να μ στειλουν το επομενο χαρτι........να ειστε ολοι καλα......

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι τώρα φαντάρος και πριν από 5 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα εκπαίδευσα πατέρα-μάνα και κοπέλα αλλά μάταιος ο κόπος τα πιο ωραία και σπάνια φυτά που είχα χάθηκαν :wootwoot: Έτσι και εγώ θα σού πω να το διαλύσεις...πιστεύω είναι το καλύτερο και για σένα και για τους άλλους αλλά και για τους οργανισμούς του ενυδρείου σου :hysterical:Ακόμα 9 μήνες είναι....είχε ακουστεί ότι θα γίνει 12 αλλά για άλλη μια φορά ράδιο αρβύλα

δεν εχω φυτα τιποτα ειναι και τ 3 αφρικη τα ενυδρεια οποτε μονο τα ψαρια να μην χασω και οι πετρες δεν παθενουν τπτ :wootwoot::wub::wub:

εγινε 12μηνο φιλε μ γι'αυτους ομως που θα μπουν απο φεβρουαριο

Link to comment
Share on other sites

εμεις που μπενουμε νοεμβριο προλαβαινουμε το 9μηνο..λογω του οτι ειμαστε 3τεκνοι κανω 8 μηνες και λογω του οτι ειμ γραμενοσ σε τει εχω και ενα μηνα αδειες λογω 2 εξεταστικων τησ σχολης οποτε 7 μηνες......για το που παρουσιαζομαι παιδια δεν ξερω.....την πρωτη φορα που ηταν ν μπω ημουν για σπαρτη και ημουν εφεδρος αξιωματικος αλλα δεν πηγα λογω του οτι εδινα δευτερη φορα παννεληνιες......και ετσι πειρα αναβολη γ ν δωσω εξετασεις και οταν τελειωσα με της πανελληνιες εκοψα την αναβολη και τωρα περιμενω να μ στειλουν το επομενο χαρτι........να ειστε ολοι καλα......

για να γίνεις έφεδρος αξιωματικός πρέπει να το επιλέξεις εσύ δεν μπορούν να σε βάλουν με το ζόρι απλά όλα σχεδόν τα χαρτιά το γράφουν ότι έχει επιλεγεί αλλά δεν λέει τπτ αυτό. Επίσης μην υπολογίζεις τις άδειες γιατί και εγώ έτσι έλεγα και την πρώτη μου άδεια την πείρα μετά από 3 μήνες που κανονικά θα έπρεπε να πάρω max στους 2 μήνες.Επίσης η άδεια που δίνεται στους φοιτητές είναι 12 μέρες και για να στις δώσουν εξαρτάται από τον εκάστοτε διοικητή μονάδας.(πχ στην δική μου στη δίνουν 2Χ6 και με συγκεκριμένους όρους και επίσης δεν μπορείς να κολλήσεις σε αυτή την άδεια δικές σου μέρες). Το καλό είναι ότι εσύ θα κάνεις 4 μήνες παραμεθόριο μιας και είσαι 8μηνος και τους άλλους κοντά στο σπίτι σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην μπεις με ενυδρεία στο στρατό εκτός και αν έχεις κανένα "χαυλιόδοντα" να σε φέρει στην πόλη σου απευθείας. Αν είσαι παραμεθώριο όταν θα έρχεσαι με άδεια το τελευταίο πράγμα που θα κάνεις θα είναι να κάνεις αλλαγές στα ενυδρεία. Εγώ που μπήκα μαζί με τον κολλητό μου που έχει και αυτός ενυδρεία, επειδή ήμουνα Αθήνα και αυτός Ρόδο, βρέθηκα να συντηρώ 5 δικά μου και 3 δικά του. Σκέψου απλά εσύ να είσαι στου διαόλου τη μάνα και να κλατάρει κανένα φίλτρο. Είσαι σίγουρος πως οποιος είναι πίσω θα ανταποκριθεί; Εδώ φεύγω για 10ήμερα και όταν γυρνάω βλέπω ανεβασμένες μετρήσεις γιατί ταίζει άλλος. Την λύση να πηγαίνει η πετσοπού δεν την βλέπω και πολύ σόι. Δεν θα εμπιστευόμουνα γυάλα μου σε πετσοπά. Δες το απλά σε όποιον και να πεις να το κάνει του φορτώνεις τις υποχρεώσεις σου για 4-5 μήνες τουλάχιστον. Για εμένα ή έχεις τεράστιο βύσμα και τα κρατάς ή δίνεις τα ψαράκια σε άλλους και όταν γυρίσεις βάζεις νέα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσους είπαν να μην τα κρατήσεις και με τα επιχειρήματά τους...και συμπληρώνω:

Αφού όταν επιστρέψεις θα μετακομίσεις, πάλι θα πρέπει να μπεις στον κόπο να τα αδειάζεις και να μετακομίζεις τα ήδη ταλαιπωρημένα για 9 μήνες ψάρια..εύχομαι να μην έχεις απώλειες.

Καταλαβαίνω ότι δε σου κάνει καρδιά να αποχωριστείς τα ψαράκια σου, δεν είναι κρίμα όμως να τα βλέπεις να αργοπεθαίνουν, γιατί όλο και κάποια απώλεια θα έχεις? (τα ξένα χέρια είναι μαχαίρια!)

Γνώμη μου, δώσε τα ζωντανά, κράτα τον εξοπλισμό και τα ξαναστήνεις μια και καλή στη Χαλκίδα

9 μηνες από σήμερα θα βρεις ψάρια μπόλικα, θα είναι και ξεκίνημα καλοκαιριού που οι περισσότεροι ξεστοκάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thanashs κατ' αρχήν καλός φαντάρος.

Αν και γω υπηρέτησα πριν αρκετά χρόνια, 19 μήνες σε μονάδα επιδείξεων "μαύρων", και στην θητεία και στον μπερέ, θυμάμαι πως η άδεια ή η έξοδος αφιερωνόταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε ξεκούραση και χαλάρωση.

Σήμερα, μετά από 16 χρόνια !!!! λόγω της δουλειάς μου λείπω από το σπίτι 100-120 ημέρες το χρόνο συνήθως για 5-10 ημέρες την φορά.

Άκου την γνώμη ΟΛΩΝ όσων σχολιάσαν το post σου και ΜΗν κρατήσεςι τα ενυδρεία. Αν σκοπεύεις να κάνεις άλλα, πούλησε τα μαζί με τα υλικά, μηχανήματα και ψάρια και ή κράτα τα χρήματα για να πραγματοποιήσεις τα ενυδρειακά σου σχέδια όταν απολυθείς ή χρησιμοποίησε τα όσο είσαι φαντάρος.

Αλλιώς, δώε τα ψάρια και κράτα τον εξοπλισμό για όταν απολυθείς.

Όσο καλή πρόθεση και να έχει η μητέρα, ο αδερφός, η σύζηγος όλων μας, πρέπει αν θυμάσαι πως δεν συμμερίζονται την "τρέλα" που κουβαλάμε και έτσι ουσιαστικά τους φορτώνεις μια αγγαρία. Και απο αγγαρίες θα κάνεις πολλές στους 9 αυτούς μήνες.

Όσο κα ινα θέλει ένας τρίτος να βοηθήσει δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και εμεπιρίες.

Έχω προσπαθήσει να εξηγήσω στην πανικόβλητη γυναίκα μου πως να πιάσει μικρό δισκάκι με πρόβλημα απο το μεγάλο ενυδρείο και να το μεταφέρει σε άλλο μικρό που θα έπρεπε να το μετατρέψει σε καραντίνα, εγώ σε ένα αμάξι σε parking (μην σκοτωθούμε κιόλας) αυτοκινητόδρομου στην Γερμανάι με κατακλυσμό βροχής εξηγόντας απο το κινητό τι να κάνει.΄

Δεν μπορώ να περιγράψω τι έγινε. Χαμός, και τοψάριδεν την έβγαλε. Πάντως η Vodafone έστειλε ευχαριστήριο γράμμα για τον υψηλό λογαριαμό του μήνα.

Για να μην σου πω για το πανικόβλητο τηλεφωνημα της συζήγου, με εμένα στο γραφείο 100 km μακρυά πως το εξωτερικό φίλτρο έχει διαρροή και τα χαλιά στο σαλόνι έχουν γεμίσει νερά....

Sorry για την πολυλογία αλλά φίλε thanashs , χάλασέ το και όταν γυρίσεις με το καλό γερός και δυνατός το ξαναφτιάχνεις όπως σου αρέσει.

Να προσέχεις και μην κοιμάσαι στην σκοπιά,

Κων/νος

'

Αλλά και α

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thanashs κατ' αρχήν καλός φαντάρος.

Αν και γω υπηρέτησα πριν αρκετά χρόνια, 19 μήνες σε μονάδα επιδείξεων "μαύρων", και στην θητεία και στον μπερέ, θυμάμαι πως η άδεια ή η έξοδος αφιερωνόταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε ξεκούραση και χαλάρωση.

Σήμερα, μετά από 16 χρόνια !!!! λόγω της δουλειάς μου λείπω από το σπίτι 100-120 ημέρες το χρόνο συνήθως για 5-10 ημέρες την φορά.

Άκου την γνώμη ΟΛΩΝ όσων σχολιάσαν το post σου και ΜΗν κρατήσεςι τα ενυδρεία. Αν σκοπεύεις να κάνεις άλλα, πούλησε τα μαζί με τα υλικά, μηχανήματα και ψάρια και ή κράτα τα χρήματα για να πραγματοποιήσεις τα ενυδρειακά σου σχέδια όταν απολυθείς ή χρησιμοποίησε τα όσο είσαι φαντάρος.

Αλλιώς, δώε τα ψάρια και κράτα τον εξοπλισμό για όταν απολυθείς.

Όσο καλή πρόθεση και να έχει η μητέρα, ο αδερφός, η σύζηγος όλων μας, πρέπει αν θυμάσαι πως δεν συμμερίζονται την "τρέλα" που κουβαλάμε και έτσι ουσιαστικά τους φορτώνεις μια αγγαρία. Και απο αγγαρίες θα κάνεις πολλές στους 9 αυτούς μήνες.

Όσο κα ινα θέλει ένας τρίτος να βοηθήσει δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και εμεπιρίες.

Έχω προσπαθήσει να εξηγήσω στην πανικόβλητη γυναίκα μου πως να πιάσει μικρό δισκάκι με πρόβλημα απο το μεγάλο ενυδρείο και να το μεταφέρει σε άλλο μικρό που θα έπρεπε να το μετατρέψει σε καραντίνα, εγώ σε ένα αμάξι σε parking (μην σκοτωθούμε κιόλας) αυτοκινητόδρομου στην Γερμανάι με κατακλυσμό βροχής εξηγόντας απο το κινητό τι να κάνει.΄

Δεν μπορώ να περιγράψω τι έγινε. Χαμός, και τοψάριδεν την έβγαλε. Πάντως η Vodafone έστειλε ευχαριστήριο γράμμα για τον υψηλό λογαριαμό του μήνα.

Για να μην σου πω για το πανικόβλητο τηλεφωνημα της συζήγου, με εμένα στο γραφείο 100 km μακρυά πως το εξωτερικό φίλτρο έχει διαρροή και τα χαλιά στο σαλόνι έχουν γεμίσει νερά....

Sorry για την πολυλογία αλλά φίλε thanashs , χάλασέ το και όταν γυρίσεις με το καλό γερός και δυνατός το ξαναφτιάχνεις όπως σου αρέσει.

Να προσέχεις και μην κοιμάσαι στην σκοπιά,

Κων/νος

'

Αλλά και α

:hysterical::wootwoot: τα ειπες ολα....

Και εγω οταν πηγα να βρω δουλεια στη Θεσσαλονικη το ξεστησα γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να τα αφησω σε χερια αλλου.Τελικα γυρισα πισω μετα απο 3-4 μηνες και τωρα το ξαναστηνω σιγα σιγα.

Παντως αφου εχεις σκοπο να μετακομησεις κιολας καλητερα ειναι να το ξεστησεις και να το κανεις μια και καλη εκει :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

δεν το παω σε πετ σοπ...θα ερχεται σπιτι ν κανει αλλαγες και να το συντηρει

:hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...