Jump to content

Αναπροσαρμογή Παλαιού ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους χομπίστες του aquazone .

Θα ήθελα λίγη βοήθεια για το ενυδρείο μου γιατί εδώ και αρκετό καιρό περίπου 3 χρόνια έχω αφήσει μερικά χρυσόψαρα ένα γατόψαρο και έναν «γλύφτη» μέσα του και τώρα λέω να βάλω κάποια γκαπις ξιφοφόρους κ.λ.π . Το ενυδρείο μου είναι 350 λίτρα έχει δύο κυκλοφοριτές οι οποίοι ανακυκλώνουν το νερό από τον πάτο του ενυδρείου περνώντας το μέσα από τις πέτρες του βυθού . Σε μία πρόσφατη συζήτηση που είχα αποφάσισα μάλλον να αλάξω τον τρόπο φίλτρανσης και να βάλω εξωτερικό Π.χ. eheim prof.ii 2026 . όμως από εκεί και πέρα τι χρειάζεται να κάνω ώστε τα νέα ψάρια να είναι ασφαλή ? και για να βάλω το νέο φίλτρο θα πρέπει να πάρω πετραδάκια από το ενυδρείο μου και να τα βάλω μέσα ?

Θα πρέπει να κάνω τιποτε μετρήσεις ?

Και με τα χρυσόψαρα τι γίνεται θα παραμείνουν η θα πρέπει να τα βγάλω και να ψάχνω φίλο να του τα δώσω ? :blink:

Θα παρακαλούσα για βοήθεια ώστε να είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά

Ευχαριστώ

:)

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου σου προτεινω να τα δωσεις.Αν παρεις εξωτερικο φιλτρο θα πρεπει να βαλεις υαλομβαμβακα siporax η΄eheim substract pro να τα αφησεις και τα δυο φιλτρα να δουλευουν μαζι για 2 μηνες και μετα να αποσυνδεσεις το ηδη υπαρχουν φιλτρο.Προμηθευσου τεστ υγρης μορφης Ph, Kh, No2, No3,NH3/4, GH.Αν προκειται να ξεκινησεις το ενυδρειο απο την αρχη θα πρεπει να παρεις αμωνια αφου βγαλεις τα ψαρια σου και να διαβασεις πως γινεται το στρωσιμο του ενυδρειου.Να ξερεις οτι ζωοτοκα και ωοτοκα δεν πανε μαζι.Πετραδακια ΔΕΝ βαζεις στο φιλτρο σου με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου σου προτεινω να τα δωσεις.Αν παρεις εξωτερικο φιλτρο θα πρεπει να βαλεις υαλομβαμβακα siporax η΄eheim substract pro να τα αφησεις και τα δυο φιλτρα να δουλευουν μαζι για 2 μηνες και μετα να αποσυνδεσεις το ηδη υπαρχουν φιλτρο.Προμηθευσου τεστ υγρης μορφης Ph, Kh, No2, No3,NH3/4, GH.Αν προκειται να ξεκινησεις το ενυδρειο απο την αρχη θα πρεπει να παρεις αμωνια αφου βγαλεις τα ψαρια σου και να διαβασεις πως γινεται το στρωσιμο του ενυδρειου.Να ξερεις οτι ζωοτοκα και ωοτοκα δεν πανε μαζι.Πετραδακια ΔΕΝ βαζεις στο φιλτρο σου με τιποτα.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση . Το τεστ sera aquatest box νομίζεις οτι ειναι καταληλο για την περιπτωση αυτη ?

Τα φίλτρα θα πρέπει να δουλευουν για δυο μήνες και μετα να βάλω τα ψαρια ή μπορώ να τα βάλω αμέσως μετα την απομάκρυνση των χρυσόψαρων και αφού έχω κάνει τις μετρήσεις στο υπάρχων νερό ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο λειτουργεί κανονικά δεν είπες;

Σε αυτή την περίπτωση απλά μεταφέρεις τα βιολογικά υλικά του παλιού φίλτρου στο νέο και συμπληρώνεις όσο χρειάζεται!

Δεν χρειάζεται στρώσιμο απο την αρχή αν λειτουργεί!

Απλά σίγουρα θα πρέπει να φύγουν τα χρυσόψαρα!

Τεστ να πάρεις και καλύτερα μεμονομένα!

Link to comment
Share on other sites

το 2026 ειναι ακριβως για 350 λιτ.(θεωρητικα)

εγω θα προτεινα να δεις και καποιο μεγαλυτερο φιλτρο.

π.χ. το 2028 που ειναι βεβαια (θεωρητικα για 600 λιτ) αλλα θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο.

και βεβαια υπαρχει και το 2217 ehaim παλι που ειναι πιο παλιο μοντελο για τα ιδια λιτρα (600)και εχει τιμη σπεσιαλ <_<

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας . <_<

Τελικά αγόρασα σήμερα ένα άλλο ενυδρείο για να βάλω τα χρυσοψαράκια μου γιατί ο γιός μου ούτε να το ακούσει δεν ήθελε ότι θα τα δώσουμε :angry2:

Πήρα λοιπόν ένα cayman 60 professional με φίλτρο bluewave στο οποίο θα βγάλω τον ενεργό άνθρακα και θα βάλω τα χρυσόψαρα . Πήρα και υπόστρωμα της tetra (CompleteSubstrate) γιατί θα βάλω και κάποια φυτάκια από αυτά που προτείνονται στο aquazone για χρυσόψαρα καθώς και όλη την σειρά των test της tetra ph no2 no3 kg kh nh nh3 nh4 .

Η ερώτηση που έχω να κάνω σε αυτό το σημείο είναι η εξής , το PH test της tetra λέει ότι είναι για marine aquarium ενώ όλα τα υπόλοιπα για fresh water and marine . Κάνει το ph test για την περίπτωσή μου ή όχι ? .

Τις κάψουλες με τα βακτήρια που μου δίνει η cayman να τις χρησιμοποιήσω ή επιδεί θα βάλω νερό από το μεγάλο ενυδρείο δεν χρειάζεται.

Το καινούργιο φίλτρο (bluewave) θα στρωθεί αμέσως λόγο της μεταφοράς νερού ή θα πρέπει να περιμένω πριν βάλω τα χρυσοψαράκια μου ?

Ζητώ συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις μου :rasp: αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να πάθουν τα ψαράκια κάτι μιας και το συγκεκριμένο ενυδρείο θα είναι το πρώτο που θα φροντίζει ο γιός μου . :rasp:

Το μεγάλο 315 lit (το μέτρησα εχθές) σκοπεύω να το κάνω βιοτοπικό Αμαζονίου οπότε και να αναμένεται καταιγισμό ερωτήσεων :angry2:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για το ενδιαφέρον σας

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ Ph δεν κανει για το ενυδρειο σου ειναι για reef.Τα βακτηρια μπορεις να τα βαλεις και καλα κανεις και βαζεις νερο απο το μεγαλο ενυδρειο.Να ρωτας οτι θελεις για αυτο ειμαστε εδω.Επ ευκαιρια χαιρετησματα στον πανεμορφο νομο Πελλης. <_<

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά νερού από παλιό ενυδρείο σε νέο, ΔΕΝ στρώνει το φίλτρο. Δεν είναι το νερό που στρώνουμε σε ένα ενυδρείο, αλλά το φίλτρο. Και όταν λέμε στρώσιμο, εννοούμε την αποίκηση των υλικών του φίλτρου με τις κατάλληλες ομάδες βακτηριδίων, που θα καθαρίζουν ικανοποιητικά το νερό από τα προϊόντα του κύκλου του αζώτου (αμμωνία, ΝΟ2) μετατρέποντάς τα σε ΝΟ3 (νιτρικά).

Μεταφορά στρωμένων υλικών από παλιό φίλτρο σε νέο, μας κάνει αυτή τη δουλειά, με την προϋπόθεση ότι είναι ικανοποιητικός ο αριθμός τους σε σχέση με το μέγεθος του νέου ενυδρείου και την ιχθυοφόρτισή του. Και από τη στιγμή που θα γίνει η μεταφορά αυτή, οι αποικίες θα πρέπει να ταΐζονται, για να μην πεθάνουν. Δηλαδή θα πρέπει να υπάρχουν και ψάρια μέσα στο νέο ενυδρείο (όχι πολλά όμως) για να ταΐζονται τα βακτηρίδια με αμμωνία και ΝΟ2 από την παραγωγή των αποβλήτων των ψαριών (αλλά και από τα υπολείμματα των τροφών κλπ).

Οι κάψουλες με τα "έτοιμα βακτήρια" θα βοηθήσουν στο μεγάλωμα της όποιας αποικίας στα υλικά του φίλτρου σου, επιταχύνοντας το στρώσιμό του. Ψάρια θα βάλεις μόνο εάν οι μετρήσεις σου δείξουν ότι τα βακτήρια έχουν τη δυνατότητα να καθαρίζουν την αμμωνία και το ΝΟ2, μηδενίζοντάς τα.

Διάβασε αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , Το ενυδρείο που λειτουργεί έχει φίλτρο βυθού (αυτό με τις πλάκες στον πυθμένα) οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω για την μετακίνηση τον βακτηριδίων είναι να στρώσω το καινούργιο ενυδρείο με χαλίκι απο το παλιό , θα ήταν καλή ιδέα αυτο ?

Ευχαριστώ για την αμεση ενημέρωση <_<

Φίλε zapetros όποτε θελήσεις είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις να μας δείς :angry2:

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο ενυδρειο λειτουργει μονο με φιλτρο βυθου?

τοτε φιλε μαλλον το καινουριο εξ. φιλτρο που θα παρεις θα θελει στρωσιμο.

θα βοηθησει χαλικι απ το παλιο ενυδρειο αλλα δεν φτανει μονο αυτο.

και κατι αλλο οπως και πολοι εδω θα σου πουν να μη βαλεις φιλτρο βυθου. ειναι μια παλια μεθοδος η οποια πλεον δε συστηνετε

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο ενυδρειο λειτουργει μονο με φιλτρο βυθου?

τοτε φιλε μαλλον το καινουριο εξ. φιλτρο που θα παρεις θα θελει στρωσιμο.

θα βοηθησει χαλικι απ το παλιο ενυδρειο αλλα δεν φτανει μονο αυτο.

και κατι αλλο οπως και πολοι εδω θα σου πουν να μη βαλεις φιλτρο βυθου. ειναι μια παλια μεθοδος η οποια πλεον δε συστηνετε

:angry2:

Κατά συνέπεια θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ακόμα φίλτρο και να αποσύρεις το φίλτρο βυθού!

Ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν στο λίνκ του Φιλόξενου για το στρώσιμο και μετά μεταφέρεις τα ψάρια!

Στρώνεις ξανά και το παλιό (με νέο φίλτρο - κατά προτίμηση εξωτερικό) και είσαι έτοιμος και για το βιοτοπικό!

Καλή επιτυχία!

<_<

ΥΓ Για τα χρυσόψαρα είναι δύσκολο να βρεις φυτά μια και τα τρώνε! Ανούμπιες, Μικροσόρουμ κ.α. σκληρά φυτά είναι προτεινόμενα αλλά τίποτα δεν σου υπόσχεται ότι δεν θα τα φάνε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ 'ολους για τις πολύτιμες συμβουλές σας <_<

Εχθές έβαλα πετραδάκια απο το παλιο στο καινούργιο καθώς και μερικά φυτά απο τα "σκληρά" .

'εβαλα και νερό απο το παλιά το οποίο με το ανακάτεμα είχε γίνει κατάθολο και περίμενα.

Σε μία ώρα περίπου το νερό στο καινούργιο ήταν διαυγές.

Σήμερα λέω να κάνω τα τέστ να δώ πως θα πάει γιατί στο παλιό με όλο αυτό το ανακάτεμα του βυθού γίνεται χαμός και φοβάμαι για τα ψάρια.

Συνοψίζω την εργασία στο καινούργιο

α) Νερό απο το παλίο κατα 1/2 και 1/2 βρύσης

β) υπόστρωμα καινούργιο 1,5 εκ.

γ) Χαλίκι με βιολογικό υλικό απο το παλιό 1,5 εκ.

δ) κάψουλα με βακτιρίδια στ φίλτρο του καινούργιου

Μόλις κάνω τις μετρήσεις θα σας πώ τι γίνεται :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε...

NH3/NH4 =0

NO2 < 0.3

NO3 = 50

PH = 7.6

Αυτές τις τιμές πήρα σήμερα απο το νέο ενυδρείο που έστησα εχθές. Το φίλτρο φαντάζομαι αποκλείεται να στρώθηκε σε μία μέρα άρα τα πετραδάκια και το νερό από το άλλο ενυδρείο έκαναν την δουλειά τους :angry2:

Το ΝΟ3 είναι βέβαια πολύ ανεβασμένο αν και στο καινούργιο είχα βάλει το50% απο το νερό του παλιού .Τί προτείνεται να κάνω

α) να βάλω τα χρυσόψαρα μέσα ή να περιμένω ?

β) Να βγάλω ξανά το 50% του νερού και να το αντικαταστήσω ? :angry2:

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ζαλούρα <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε...

NH3/NH4 =0

NO2 < 0.3

NO3 = 50

PH = 7.6

Αυτές τις τιμές πήρα σήμερα απο το νέο ενυδρείο που έστησα εχθές. Το φίλτρο φαντάζομαι αποκλείεται να στρώθηκε σε μία μέρα άρα τα πετραδάκια και το νερό από το άλλο ενυδρείο έκαναν την δουλειά τους :angry2:

Το ΝΟ3 είναι βέβαια πολύ ανεβασμένο αν και στο καινούργιο είχα βάλει το50% απο το νερό του παλιού .Τί προτείνεται να κάνω

α) να βάλω τα χρυσόψαρα μέσα ή να περιμένω ?

β) Να βγάλω ξανά το 50% του νερού και να το αντικαταστήσω ? :angry2:

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ζαλούρα <_<

Φιλε miatafly,

οτι εβαλες χαλικι και νερο απο παλιο ενυδρειο σε καινουργιο, δεν σημαινει οτι εστρωσε κιολας.Βοηθαει φυσικα στο στρωσιμο γιατι πιθανοτατα να εχεις μεταφερει και τυχον ωφελιμα βακτηρια που υπηρχαν σε αυτο.

Ομως το πιθανοτερο και σχεδον σιγουρο ειναι οτι οταν θα βαλεις ψαρια θα εμφανιστει και αμμωνια για τον απλο λογο οτι ακομη και να μετεφερες βακτηρια με το χαλικι σιγουρα ο αριθμος τους ειναι πολυ μικρος και δεν θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν. Δηλαδη ουσιαστικα βαζοντας τα χρυσοψαρα θα κανεις το στρωσιμο με αυτα.

Η μονη γρηγορη λυση για στρωσιμο ειναι μεταφορα υλικου που σιγουρα εχει μεγαλο αριθμο βακτηριδιων, δηλαδη τα υλικα του φιλτρου και παλι στην αρχη θελει προσοχη.Εφοσον εσυ εχεις φιλτρο βυθου, δεν εχεις και καποιο υλικο που μπορεις να μεταφερεις.Αρα αν δεν θελεις να ταλαιπωρησεις τα ψαρακια, στρωσιμο με αμμωνια και υπομονη.

Οι μετρησεις που αναφερεις ειναι και οι μετρησεις που εχεις στο παλιο ενυδρειο αφου μετεφερες νερο απο εκει ( το ανεβασμενο ΝΟ3 μαλλον ωφειλεται στο ανακατεμα που εκανες για να παρεις το χαλικι απο το παλιο).

Αρα εγω αυτο που θα εκανα ειναι μια αλλαγη νερου και θα ξεκινουσα το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ειναι τα "μερικα χρυσοψαρα" ?

Μήπως το 60λιτρο που πήρες ειναι μικρό?

Εγω θα σου έλεγα να αφήσεις το 300λιτρο έτσι ακριβως οπως ειναι για κανα 2μηνο ακόμα

Ταυτόχρονα ομως να βάλεις να δουλευει μαζί και το 2217 αλλα και το φίλτρο απο το Cayman αν αποφασίσεις να το κρατήσεις τελικά.

Σε κανα 2μηνο θα έχεις στρωμένα όλα τα φίλτρα σου, όποτε κάνεις οτι θέλεις.

Παίρνεις το bluewave το βάζεις στο μικρό, βάζεις και τα χρυσόψαρα σου και εισαι Ok. Ταυτόχρονα του βάζεις προσωρινά και το 2217 για μερικές μέρες, μέχρι να αδείασεις το μεγάλο ενυδρείο, να το πλύνεις, να το καθαρίσεις , να δείς πως θα το στήσεις , να το φτιάξεις, και με την ησυχία σου οταν εισαι ετοιμος να ρίξεις ψάρια, μεταφέρεις και το 2217 ξανα πίσω στο 300λιτρο.

Εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα ακολουθήσω την διαδικασία του στρωσίματος όπως είπατε παραπάνω ώστε να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα

Ευχαριστώ και παλι <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...