Jump to content

Ιδιαίτερη Πατρίδα


Recommended Posts

Επειδή αποκλείεται να είμαστε όλοι Αθηναίοι , σκέφτηκα να ρωτήσω το εξής:

Τον τόπο καταγωγής του/της καθενός/καθεμιάς για να δούμε από που κρατάει η σκούφια μας και ίσως να ανταλλάξουμε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες (τουριστικού ενδιαφέροντος) , ήθη/έθιμα , παράξενα ,μύθους και τέλος πάντων οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς για την ιδιαίτερη πατρίδα του.

Τι λέτε;Πως σας φαίνεται η ιδέα μου..

Αν συμφωνείτε εμπρός λοιπόν..

Ξεκινώ πρώτος..

Κατάγωμαι από το Γαλαξίδι,Νομού φωκίδος στους πρόποδες του Παρνασσού.

Όποιος έχει πάει θα ξέρει για τι όμορφο μέρος μιλώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Κρίμα.. :):blink:

Φαίνεται ότι είναι όλοι Αθηναίοι εκτός από έμενα... :ballistic::blush:

Δε πειράζει :thumbup: :wheelchair:

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Κρίμα.. :blink::ballistic:

Φαίνεται ότι είναι όλοι Αθηναίοι εκτός από έμενα... :blush::thumbup:

Δε πειράζει :ballistic::2guns:

Καλή συνέχεια.

Καλα μη βαρας.Τωρα ειδα το ποστ. :)

Εχουμε και λεμε.Καταγωγη απο Λευκαδα και μην πει κανεις τιποτα κακο για

το νησι γιατι θα του καει το pc. :wheelchair:

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρα μου λοιπον καταγομαι απο το παραλιο Αστρος Κυνουριας στα παραλια του νομου Αρκαδιας. Παροτι γραφικο χωριο τα τελευταια χρονια εχει τεραστια αναπτυξη και εχει χασει ενα μερος της παλιας του μαγειας ειναι ακομα ακαταμαχητο. Τουλαχιστον για εμενα. Μεγαλες παραλιες, συγκεκριμενα σημεια με αρκετη θαλλασια ζωη και βρισκεται σε αποσταση 35 λεπτα απο Τριπολη και 20 λεπτα απο Ναυπλιο. Οσοι ειστε απο την γυρω περιοχη και οχι μονο σιγουρα θα το γνωριζετε. :)

post-5-1163752259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε βάση των 2 τελευταίων γενεών θα έλεγα ότι είμαι γέννημα-θρέμα Πειραιώτης (περιοχή Πασαλιμάνι-Πηγάδα). Αν πάμε μια γενιά πιο πίσω κρατάω από τα όμορφα νησιά μας Πάρο & Σαντορίνη!!! Να χαμε και κάνα σπιτάκι εκεί καλά θα ήτανε :)

Link to comment
Share on other sites

H καταγωγη μου ειναι απο ενα χωρουδιακι που λεγετε Σπηλια 6 χιλιομετρα εξω απο τη πανεμορφη Κυπαρισσια . :):blink::ballistic:

Τρομερο μερος πανεμορφο που εχεις παρα πολλες επιλογες και πολλα αξιοθεατα τριγυρω ... Θα κανω αναλυτικη παρουσιαση καποια αλλη στιγμη ...

post-1112-1163760563_thumb.jpg

post-1112-1163760578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και γειτονες στην αθηνα με τον dartman και πολυ κοντα η καταγωγη μας :blink: .Ειμαι απο το χωριο Μελιγαλα 30 χιλιομετρα εξω απο την Καλαματα και εχω και φιλο απο το Καλονερο τελικα ο κοσμος ειναι πολυ μικρος :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι μισος Μακεδονας(Βεροια Ν.ΗΜΑΘΙΑΣ)κια μισος Ηπειρωτης(Δελβινακι Ιωαννινων).Αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Καταγωγή Μ'ΕΤΣΟΒΟ Ιωαννίνων......................

:)

άλλα μένω Ιτέα Φωκίδος.........

..

Link to comment
Share on other sites

H καταγωγη μου ειναι απο ενα χωρουδιακι που λεγετε Σπηλια 6 χιλιομετρα εξω απο τη πανεμορφη Κυπαρισσια . :):blink::ballistic:

Τρομερο μερος πανεμορφο που εχεις παρα πολλες επιλογες και πολλα αξιοθεατα τριγυρω ... Θα κανω αναλυτικη παρουσιαση καποια αλλη στιγμη ...

Βρέθηκα στη Κυπαρρισία πριν τρια χρόνια το τριήμερο της Αποκριάς..

Είχα κλείσει μέσω τηλεφώνου ,από τουριστικό οδηγό ,σε ένα ξενοδοχείο (στο κέντρο της πόλης) το οποίο μόλις έφτασα και το είδα ούτε καν σταμάτησα και άρχισα να ψάχνω για κάτι άλλο.Φαντάσου πόσο χάλια ήταν..

Μου άρεσε ιδιαίτερα ένα χωριό το οποίο δε θυμάμαι πως λέγεται όπου είχε (και ακόμα έχει φαντάζομαι) πολύ ωραίες ταβέρνες..

Επίσησ μου άρεσε ο πύργος του Αϊφελ καθώς και ένας παραθαλλάσιος πύργος (δε θυμάμαι λεπτομέρειες).

Εσύ θα κατάλαβες για τι μιλώ..

Link to comment
Share on other sites

Για σας ρε συντοπίτες.Ζήτω η Μεσσηνία.Εγω είμαι από το Σελλά.13 χλμ από Κυπαρρισία , πάνω στο βουνό :)

Link to comment
Share on other sites

Και για να μεταφερθούμε και σε άλλα όμορφα σημεία της Ελλάδας... Τα Παλιά Ρούματα και τα Πασαλιανά στο Νομό Χανίων της Κρήτης, τα έχετε ακουστά? ...Που να τα έχετε βέβαια, αφού ούτε οι περισσότεροι χάρτες δεν τα έχουν... :blink:

Ε, από 'κια δα βαστά η ρίζα μου, σύντεκνοι...! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταγωγή παππούδων, Κωνσταντινούπολη. :):blink::ballistic:

Γέννημα θρέμα, Πειραιάς, Δραπετσώνα :blush:

Παιδικά χρόνια Π.Κοκκινιά, Πασαλιμάνι, Καλλίπολη . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οντως,δεν κατεω τα παλια ρουματα κοπελι...εγω κατα τις 2-3 τελευταιες γενιες ειμαι απο αθηνα!!αλλα καταγωγη ειναι απο κρητη!!!συγκεκριμενα απο σφακια!!!στους προποδες του παρνασσου ημουν πριν λιγες μερες..αλλα οχι στο γαλαξιδι,στην αραχωβα..ειναι πολυ ωραια εκει πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα στη Κυπαρρισία πριν τρια χρόνια το τριήμερο της Αποκριάς..

Είχα κλείσει μέσω τηλεφώνου ,από τουριστικό οδηγό ,σε ένα ξενοδοχείο (στο κέντρο της πόλης) το οποίο μόλις έφτασα και το είδα ούτε καν σταμάτησα και άρχισα να ψάχνω για κάτι άλλο.Φαντάσου πόσο χάλια ήταν..

Μου άρεσε ιδιαίτερα ένα χωριό το οποίο δε θυμάμαι πως λέγεται όπου είχε (και ακόμα έχει φαντάζομαι) πολύ ωραίες ταβέρνες..

Επίσησ μου άρεσε ο πύργος του Αϊφελ καθώς και ένας παραθαλλάσιος πύργος (δε θυμάμαι λεπτομέρειες).

Εσύ θα κατάλαβες για τι μιλώ..

Το χωριο με τις ωραιες ταβερνες πιθανον να λες το Κατσιμπαλι αν και μου κανει εντυπωση πως και βρεθηκες εκει αφου λιγοι και καλοι το ξερουν (πρεπει να εισαι απο κει δλδ για το ξερεις μη παρεξηγηθω) ... :):blink:

Ο πυργος του Αιφελ ( LoL ) ειναι 100 μετρα εξω απο τα Φιλιατρα οπως επισης λιγο πιο κατω εχει εναν τεραστιο ατλα ... :thumbup:

Ο παραμυθενιος πυργος βρισκετε στο χωριο Αγριλι και τον εχει κανει δωρεα ιδιωτης οπου ηταν απο κει .. πραγματικα υπεροχος και πολυ ωραιο background για φωτογραφησεις ... :ballistic: επισης το χωριο διαθετει μια ουζοκαφετερια πανω στη Θαλασσα οπου ειναι ενας παλιος μυλος πραγματικα αξιζει ενα καφεδακι ή ενα ουζακι με θεα το απεραντο γαλαζιο και το ηλιοβασιλεμα στα ποδια σου.... βεβαια απο service .... αστα να πανε ... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το χωριο με τις ωραιες ταβερνες πιθανον να λες το Κατσιμπαλι αν και μου κανει εντυπωση πως και βρεθηκες εκει αφου λιγοι και καλοι το ξερουν (πρεπει να εισαι απο κει δλδ για το ξερεις μη παρεξηγηθω) ... :):blink:

Ο πυργος του Αιφελ ( LoL ) ειναι 100 μετρα εξω απο τα Φιλιατρα οπως επισης λιγο πιο κατω εχει εναν τεραστιο ατλα ... :thaman:

Ο παραμυθενιος πυργος βρισκετε στο χωριο Αγριλι και τον εχει κανει δωρεα ιδιωτης οπου ηταν απο κει .. πραγματικα υπεροχος και πολυ ωραιο background για φωτογραφησεις ... :ballistic: επισης το χωριο διαθετει μια ουζοκαφετερια πανω στη Θαλασσα οπου ειναι ενας παλιος μυλος πραγματικα αξιζει ενα καφεδακι ή ενα ουζακι με θεα το απεραντο γαλαζιο και το ηλιοβασιλεμα στα ποδια σου.... βεβαια απο service .... αστα να πανε ... :2guns:

Όσον αφορα το χωριουδάκι μου το πρότειναν στη Κυπαρισσία.. :blush::thumbup: :wheelchair: :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου χωριό λέγεται Κεντρικό και βρίσκεται στην Μεσσηνία κοντά στο Διαβολίτσι και το Μελιγαλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου χωριό λέγεται Κεντρικό και βρίσκεται στην Μεσσηνία κοντά στο Διαβολίτσι και το Μελιγαλά. :ballistic:

Αν έχεις photo ανέβασε τη για να το δούμε. :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αποκλείεται να είμαστε όλοι Αθηναίοι , σκέφτηκα να ρωτήσω το εξής:

Τον τόπο καταγωγής του/της καθενός/καθεμιάς για να δούμε από που κρατάει η σκούφια μας και ίσως να ανταλλάξουμε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες (τουριστικού ενδιαφέροντος) , ήθη/έθιμα , παράξενα ,μύθους και τέλος πάντων οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς για την ιδιαίτερη πατρίδα του.

Τι λέτε;Πως σας φαίνεται η ιδέα μου..

Αν συμφωνείτε εμπρός λοιπόν..

Ξεκινώ πρώτος..

Κατάγωμαι από το Γαλαξίδι,Νομού φωκίδος στους πρόποδες του Παρνασσού.

Όποιος έχει πάει θα ξέρει για τι όμορφο μέρος μιλώ.

:ballistic::blush: Θα ήθελα να προσθέσω φωτογραφία από το χωριό

:):blink::thumbup: :wheelchair:

post-918-1163778284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τον πατέρα μου από το ΣΕΛΛΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ και από την μητέρα μου ΚΥΜΗ ΕΥΒΟΙΑΣ και τα δυο υπέροχα μέρη .

Τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός DARTMAN koymparos και pan. :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Καταγωγη του πατερα μου ειναι η Τριπολη,η μητερα μου απο Καρδιτσα

και εγω γεννημενος στην Αθηνα. :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Και για να μεταφερθούμε και σε άλλα όμορφα σημεία της Ελλάδας... Τα Παλιά Ρούματα και τα Πασαλιανά στο Νομό Χανίων της Κρήτης, τα έχετε ακουστά? ...Που να τα έχετε βέβαια, αφού ούτε οι περισσότεροι χάρτες δεν τα έχουν... :blink:

Ε, από 'κια δα βαστά η ρίζα μου, σύντεκνοι...! :)

Για σου πατριδα.κρητη αθανατη.ειμαι απο ΣΗΤΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πως λέγεσε στο επώνυμο ρε lykawn?????

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ,ΠΑΙΔΟΧΩΡΙ ΑΠΟΚΩΡΟΝΟΥ - ΚΑΤΕΕΤΑΙ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ ΤΣΙΣ ΜΠΑΛΟΘΙΕΣ Ε?

Link to comment
Share on other sites

:):blink::ballistic: αν δεν κατεουμε εμεισ,

ποιοσ θα κατεει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...