Jump to content

ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΚΑΙ...


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα να ζητησω την συμβουλη και την βοηθεια σας.

Για να γινουν ομως ολα σωστα πρωτα να σας πω απο τι αποτελειτε το ενυδρειο μου.

Ειναι 60λιτρων και μαρκας LIGHTGLO ac 230v, 50hz , με λαμπα 15w.

Το φιλτρο ειναι της ELITE a 144, ac230-240v , 50hz, 5.8w.

Εχει μεσα 2μαυρα σφουγγαρακια και 2κουτακια με λιθους ανθρακα.(τους λιθους τους εχω αφαιρεσει)

Και ο θερμοστατης ELITE ac220-240v , 50hz, 100w.

Και το οξυγονο ELITE 801 220-230w.

Σημερα ειναι η πεμπτη ημερα κυκλου του αζωτου και οι μεττρησεις μου ειναι :

PH= 7,8 KH=3-6 CH=7d NO2=0.2 NO3=10 ΑΜΜΩΝΙΑΣ=0

Το NO3 το εκανα με στικ γιατι εδω δεν πουλανε σε υγρο τεστ.

Το PH νερου της βρυσης ειναι 7,2.

Το προβλημα μου ειναι κατα ποσο εχω κανει σωστα τον κυκλο του αζωτου.

Καθως και οτι μεσα στο ενυδρειο περιφεροντε κατι μικρες ινες,σαν τριχουλες απο 2χιλιοστα μεχρι και 2εκατοστα.Απο τι δημιοουργηθηκανε?

Ειναι κατι φυσικο ή κατι δεν παει καθολου καλα?

Επεισης πανω στο φιλτρο,στην επανω του μερια εχει μια στρωσει λευκης υλης,κατι σαν την παχνη που βρισκουμε στο γρασιδι τα πρωινα..μονο που ειναι πολυ πολυ λεπτη.

Νομιζω πως αυτα ειναι κακα σημαδια.Τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγνωμη αν σα ταλαιπωρω

Ανδρομαχη

Link to comment
Share on other sites

Α!

Και γι ανα μην ξεχασω..

Πριν προσθεσω νερο στο ενυδρειο το ειχα ξεπλυνει με ξυδι,αυτο και οτι μπηκε στο ενυδρειο.

Δουλεψε γυρο στις 2βδομαδες πριν εισαγω αμμωνια,με αντιχλωρικα και με εισαγωγη βακτιριδιων.

Δεν εχει μεσα ουτε φυτα ουτε και ψαρια!

Και παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εκανες πολυ καλα που δεν εβαλες ψαρια!!

Φυτα αν θες μπορεις να βαλεις.

Στο φιλτρο σου δεν ειδα πουθενα να γραφεις οτι εχεις βαλει καποιο βιολογικο υλικο οπως πολυ καλο ειναι το substrat pro.

Αποτι καταλαβα κανεις τεστ μαλλον με στικ,καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ που εχουν καλυτερη ακριβεια.

Οσο για το PH και τις σκληροτητες ακομα δεν σε ενδιαφερουν,καλυτερα να ασχοληθεις με το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε AquaBoy,τωρα εχω χαλικι στο ενυδρειο για να βαλω φυτα θα πρεπει να αλλαξω το χαλικι ετσι δεν ειναι?

'Η μπορω και τωρα να προσθεσω κατι και επειτα να βαλω φυτα?

Οσο για τα τεστ....

Αμμωνια και PH οπως και ΝΟ2 μετραω με υγρα τεστ, τα υπολοιπα ειναι με το στικ.

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολο μου ηταν να τα βρω κι αυτα.

Μολις μπαινω σε καταστημα που να εχει ενυδρεια και ζητησω τεστ ολοι μα ολοι μου δινουν στικ.

Οταν ζηταω σε υγρη μορφη δεν ξερουν τι να μου δωσουν και μου ξανα προτεινουν το στικ.

Δηλαδη ελεος!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου AquaBoy,

Τον κυκλο του αζωτου τον ξεκινησα μονο ακολουθοντας τις οδηγιες που μου προτεινεις.

Παρολα αυτα ομως δεν ξερω τι φταιει....

Η πρωτη μου προσπαθεια απετυχε,κατα την γνωμη μου επειδη δεν γνωριζα και ειχα και κακες συμβουλες απο τα καταστηματα.

Τωρα την δευτερη,το εχω παρει απο φοβο και νομιζω πως δεν θα παει καλα....

Θα το παιδεψω ομως γιατι πραγματικα μου αρεσει να ασχολουμε με το ενυδρειο και τα ψαρια.

Για τις ινες δεν ξερω τι φταει ουτε τι ειναι και θελω την βοηθεια σας.

Τι να κανω?

Αληθεια μολις τις ειδα πελαγωσα!

Link to comment
Share on other sites

...Η πρωτη μου προσπαθεια απετυχε,κατα την γνωμη μου επειδη δεν γνωριζα και ειχα και κακες συμβουλες απο τα καταστηματα...

E, καλά... Μην τους κρεμάσουμε κιόλας... Κάνουνε κι αυτοί κανα λαθάκι πότε-πότε. Παντως, υπάρχουνε και καλοί επαγγελματίες στο χώρο, δεν υπαρχουνε? Φρόντισε να τους εντοπίσεις και να τους προτιμάς στις επιλογές σου...

...Τωρα την δευτερη,το εχω παρει απο φοβο και νομιζω πως δεν θα παει καλα....

Θα το παιδεψω ομως γιατι πραγματικα μου αρεσει να ασχολουμε με το ενυδρειο και τα ψαρια.

Για τις ινες δεν ξερω τι φταει ουτε τι ειναι και θελω την βοηθεια σας.

Τι να κανω? Αληθεια μολις τις ειδα πελαγωσα!

Το πιο βασικό είναι αυτό που λες, ότι πραγματικά σου αρέσει να ασχολείσαι με το ενυδρείο και τα ψάρια σου... Τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου, υπομονής και σωστής ενημέρωσης. Δεν υπάρχει κανείς λόγος να πελαγώνεις και να αγχώνεσαι... Ολα θα γίνουν.

Οσο για τις τρίχες που λές, μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία τους? Θα βοηθούσε για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται... (!) :)

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ filoxene,

εννοειτε πως δεν ισχυει για ολους,ουτε και καταδικαζω καθε καταστηματαρχη του ειδους.

Αντιθετος!Αν ειχα την ευκαιρια να ανοιξω δικο μου μαγαζι,μαλλον με ενυδρεια θα ηθελα να ασχοληθω!(λεω τωρα εξω απ'το χωρο! :) )

Ειμαι λιγο αγανακτησμενη γιατι προσπαθω να βρω εστω προιοντα καταλληλα αλλα δυστηχως δεν ακουσα απο κανεναν, οτι δεν εχουν και αν ειναι να παραγγελουν αλλα ολοι προσπαθουσαν να σπρωξουν οτι ηδη εχουν.

Θα ψαξω και που θα παει θα βρω κι εγω την γωνια μου!

Καποτε βρηκα ενα παρα πολυ ωραιο μαγαζι τυχαια,αλλα ειναι για μενα 2ωρες δρομος.

Αν βρω τα σκουρα εκει θα παω.

Θα προσπαθησω να βγαλω καποια φωτογραφια αν και νομιζω πως δεν θα φαινετε τιποτα ιδιαιτερο.

Ειναι σα να βλεπεις την σκονη με γυμνο ματι στον αερα αλλα στην φωτογραφια δεν φαινετε.

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ filoxene ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν έχεις ψάρια μέσα, μην φοβάσαι τίποτα.

Αργά ή γρήγορα όλα θα πάνε καλά. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχεις διαβάσει και ρώτα ότι άλλο θέλεις.

Απλά μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Στο προφίλ σου γράφεις "Αττική", πως και δεν βρίσκεις υγρά στικ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χρειαζεται η Ανδρομαχη ειναι καποιο καλο και σοβαρο καταστημα.Zorba_The_Freak μενει Ραφηνα και ισως να δυσκολευεται.Ανδρομαχη ακου τις συμβουλες των παιδιων δειξε υπομονη και ολα θα ερθουν οπως πρεπει στην ωρα τους .Κοιτα τα π.μ. σου.Και φυσικα οτι θελεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ανδρομάχη και καλή τύχη.

Αρχάριος και εγώ περιμένω με ενδιαφέρον να μάθω τι είναι αυτές οι τριχουλες που λες. Απλά να σου πω ότι για περιπτώσεις ανθρώπων που είναι μακρυά από κάποιο καλό ενυδρειακό μαγαζί υπάρχουν πολύ καλά e-shops τα οποία έχουν πολύ καλά προϊόντα και σε πολύ καλές τιμές, υπάρχουν και στο site κάποια πολύ καλά. Κάνεις την παραγγελία σου και σου ρχονται σπίτι (χλιδή;:blink::) Φρόντισε μόνο να είναι εντός ΕΕ για να μην μπλέξεις με τελωνες και φαρισέους. :blush::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως αναφέρεσαι σε κάποια μικρά άσπρα σκουλικάκια;

Αν μιλάς για αυτά τότε αν δεν κάνω λάθως είναι ακίνδυνα σε μικρούς πλυθησμούς!

Link to comment
Share on other sites

post-1498-1164523414_thumb.jpgpost-1498-1164523370_thumb.jpgpost-1498-1164523439_thumb.jpg

κυριοι το ενυδρειο της Ανδρομαχης ειναι αυτο .Επειδη εγω δεν μπορεσα να εντοπισω τις ασπρες ινες που αναφερει σας τις παραθετω μηπως μπορεσουμε να βγαλουμε καποια ακρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...