Jump to content

Μίξη Αντιχλωρίων Στο Ενυδρείο


Savou

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Όπως όλοι ξέρουμε όλα τα αντιχλώρια μας εξασφαλίζουν ότι αφαιρούν το χλώριο,την χλωραμίνη και τα βαρέα μέταλλα από το νερό τις βρύσης μας.

Όμως το κάθε αντιχλώριο έχει να σου προσφέρει και κάτι άλλο που διαφέρει από αντιχλώριο σε αντιχλώριο.

Τη εννοώ?

*Το αντιχλώριο Sera Aquatan σου προσφέρει την ενεργοποίηση ενζύμων για υγείες ανάπτυξη των ψαριών με την προσθήκη μαγνησίου.

*Το αντιχλώριο Tetta AquaSafe σου προσφέρει φυσικά βιοπολυμελή που στηρίζει την ανάπτυξη των ωφελίμων βακτηρίων στο φίλτρο και έτσι εξασφαλίζει καθαρό νερό.

*Το αντιχλώριο Esklarin Alloes σου προσφέρει προσθήκη ουσιών Antistress που σου εξασφαλίζει τον εγκλιματισμό των ψαριών στο ενυδρείο χωρίς stress.

και τέλος

*Το seachem Prime αποτοξινώνει τα νιτρικά και τα νιτρώδη άλατα και κάνει πιο εύκολη την εξάλειψη τους.

Το θέμα συζήτησης λοιπόν είναι αν θα μπορούσε κάποιος χομπίστας να χρησιμοποιήσει δύο ή και παραπάνω αντιχλώρια μαζί στην αλλαγή νερού ώστε να διασφαλίσει περισσότερες ''προσφορές'' από αυτές που δίνει το κάθε αντιχλώριο?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας θελει να πουλα τα ειδη του. :hysterical:

Εγω παντως βαζω sera Aguatan!

πετρος :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλεον δεν βάζω.

Όσο εβαζα της Seachem έβλεπα μια τάση να ξύνονται τα ψάρια όταν άλλαζα νερό...

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Όσο εβαζα της Seachem έβλεπα μια τάση να ξύνονται τα ψάρια όταν άλλαζα νερό...

και πως ησουν τοσο σιγουρος πως εφταιγε το αντιχλωριο και οχι κατι αλλο....?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος δεν είμαι αλλά μου έκανε εντύπωση που συνχομπίστας έκανε την ίδια παρατήρηση σε συζήτηση μαζί του.

Πάντως σε κάθε αλλαγή έβλεπα 2-3 ξυσίματα. Απο τότε που έπαψα να βάζω το νερό της βρύσεις και το αντικατέστησα με νερό απο φίλτρα Α/Ο δεν μου έχει ξανατύχει. Οπότε, ή έφταγε το χημικό αντιχλώριο ή κάτι υπήρχε στο νερό της βρύσεις.

Σε αυτό που συμφωνούμε όλοι είναι να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα χημικά.

Για να απαντήσω στο ερώτημα το αν θα ήταν καλό να έχουμε μίξη αντιχλωρίων, απαντώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεφεύγουμε από το αρχικό ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα δεν αφορα το τη αντιχλωριο βαζει ο καθε χομπηστας στο ενυδρειο του αλλα για να δουμε αν μπορουμε να συζνδιασουμε 2 ή και περισοτερα αντιχλωρια μαζι.Ας μην ξεφιγουμε απο το θεμα μας.

Link to comment
Share on other sites

@BiggBilly

Οπότε, ή έφταγε το χημικό αντιχλώριο ή κάτι υπήρχε στο νερό της βρύσεις.

Ή και τα δύο μαζί . :hysterical:

Σε περίπτωση που το νερό του δικτύου είναι κακής

ποιότητας πλούσιο σε οργανικά μαζί με το Prime

θα αντιδρούσαν και θα γίνονταν χαμός.

Τα προϊόντα αυτά είναι για να μας προστατέψουν

και να κάνουν κατάλληλο το καθαρό απολυμασμένο

νερό όχι το βρόμικο και ακατάλληλο νερό.

Link to comment
Share on other sites

@Savou

Το θέμα συζήτησης λοιπόν είναι αν θα μπορούσε κάποιος

χομπίστας να χρησιμοποιήσει δύο ή και παραπάνω αντιχλώρια

μαζί στην αλλαγή νερού ώστε να διασφαλίσει περισσότερες

''προσφορές'' από αυτές που δίνει το κάθε αντιχλώριο?

Αυτό το ερώτημα θα πρέπει να το κάνεις στις εταιρίες? :hysterical:

Και να μας πεις τη απάντησαν.

Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ερώτημα θα πρέπει να το κάνεις στις εταιρίες? :hysterical:

Και να μας πεις τη απάντησαν.

Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι να μας πουνε απλα οι εταιριες ναι ή οχι το θεμα ειναι να γινει συζητηση και να μπορεσουμε να βγαλουμε μονοι μας ενα αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα δεν αφορα το τη αντιχλωριο βαζει ο καθε χομπηστας στο ενυδρειο του αλλα για να δουμε αν μπορουμε να συζνδιασουμε 2 ή και περισοτερα αντιχλωρια μαζι.Ας μην ξεφιγουμε απο το θεμα μας.

Συγγνώμη που χαλάσαμε λίγο το θέμα σου :hysterical:

Πάντως έγραψα, είμαι κατα των χημικών οπότε καταλαβαίνεις τι θα έλεγα για ένα κοκτειλ αντιχλωρίων.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι να μας πουνε απλα οι εταιριες ναι

ή οχι το θεμα ειναι να γινει συζητηση και να μπορεσουμε να

βγαλουμε μονοι μας ενα αποτελεσμα!

Αν είναι κάτι επικίνδυνο θα πρέπει να

σε προειδοποίησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το φοβόμουν λίγο για το λόγο ότι είναι χημικά σκευάσματα σχεδιασμένα για συγκεκριμένες χημικές αντιδράσεις... Και πέρα από τα κλασσικά συστατικά που μπορεί να είναι για να δεσμεύουν τη χλωρίνη και τα βαρέα μέταλλα θα περιέχουν και άλλα (πχ αντιστρές...) που μπορεί στο συγκεκριμένο σκεύασμα να είναι ακίνδυνο σε συνδυασμό με συστατικό άλλου όμως όχι...

Μπορεί και να μην ισχύει βέβαια, μου φαίνεται λογικό πάντως...

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω πως υπάρχει και σίγουρη απάντηση... Το καλύτερο είναι να διαλέγουμε αυτό που μας προσφέρει περισσότερα και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα βέβαια... Και είναι και οικονομικό...

Link to comment
Share on other sites

Ή και τα δύο μαζί . :hysterical:

Ναι φίλε μου όλα τα αντιχλώρια που έχω βάλει επάνω μας δίνουν τα ιδία πράγματα αλλά το κάθε αντιχλώριο και κάτι ακόμα ξεχωριστώ.

Οπότε αν γίνει μίξη 2 αντιχλωρίων θα είναι σαν να έχουμε βάλει διπλή δόση αντιχλωρίου + τα 2 extra που δίνει το κάθε αντιχλώριο.Για παραδηγμα εγω στο ενυδρειο μου θελω να βαλω ψαρια και δεν θελω να στρεσαριστουν αλλα θελω κιολας προσθήκη μαγνησίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτήκαμε λίγο :hysterical:

Ή και τα δύο μαζί . :wootwoot:

Σε περίπτωση που το νερό του δικτύου είναι κακής

ποιότητας πλούσιο σε οργανικά μαζί με το Prime

θα αντιδρούσαν και θα γίνονταν χαμός.

Τα προϊόντα αυτά είναι για να μας προστατέψουν

και να κάνουν κατάλληλο το καθαρό απολυμασμένο

νερό όχι το βρόμικο και ακατάλληλο νερό.

Η απάντηση αυτή είναι στο πρόβλημα του BiggBilly για το Prime

σε σχέση με το νερό δικτύου.

@ Savou

Ναι φίλε μου όλα τα αντιχλώρια που έχω βάλει επάνω μας δίνουν τα

ιδία πράγματα αλλά το κάθε αντιχλώριο και κάτι ακόμα ξεχωριστώ.

Σε αυτό είμαι τελείως αντίθετος, στο να κάνουμε πειράματα στα

ψάρια μας. Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν πλήρες σετ φροντίδας

νερού με σίγουρα αποτελέσματα και ασφαλή για εμάς και τα ψάρια

μας.

Δεν νομίζω να ανακατεύει κάποιος όλα τα σαμπουάν του σούπερ μάρκετ

για καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το να ριξουμε διπλη δοση αντιχλωριου στο μονο που κανει κακο ειναι στην τσεπη μας.

Διαλεγουμε ενα που καλυπτει τις δικες μας απαιτησεις και των ψαριων και αυτο χρησιμοποιουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο το χρησιμοποιούμε για ένα και μόνο σκοπό να απαλλάσει το νερό απο χλώριο, χλωραμίνες και να δεσμεύει τα βαρέα μέταλλα.

Λίγο πολύ όλα τα προιόντα που κυκλοφορούν αυτό το κάνουν. Για κανένα λόγο λοιπόν (προσωπική μου γνώμη) δεν θα έβαζα αντιχλώριο απο δύο εταιρείες, για να πάρω τις δευτερεύουσες υποσχέσεις σχετικά με το τι κάνει εξτρα το κάθε σκεύασμα , πλην της βασικής του δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

αφού όλα τα αντιχλώρια έχουν την ίδια βασική αρχή, δηλαδή να απαλλάξουμε το νερό από επιβλαβή χλώριο, χλωραμίνη κ.λ.π, θα μπόρούσαμε να κάνουμε τις αλλαγές (ανάλογα πότε έχει προγραμματίσει ο καθένας) χρησιμοποιώντας διαφορετικής μάρκας αντιχλώριο.

Αφού ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να μείνουμε στο ένα μπουκάλι, μπορούμε να αγοράσουμε 2-3-4 όσα νομίζουμε ότι θέλουμε για τις επιπλέον ιδιότητές τους και κάθε φορά να χρησιμοποιούμε το ένα από αυτά. Έτσι και δεν θα τελειώνουν γρήγορα, αλλά και θα παίρνουμε το κάτι παραπάνω :hysterical:

Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις ικανότητες δέσμευσης βλαβερών ουσιών,κάποια προϊόντα αποχλωρίωσης βοηθούν τα ψάρια μας

να αναπτύξουν τη βλένη που έχασαν λόγω στρες κατά τη διάρκεια τις αλλαγής.Κάποια άμεσα,κάποια έμμεσα.

Όπως και στα φάρμακα,ίσως υπάρχουν αντενδείξεις σε συνδυασμό.Αυτό μπορούμε να το διαπιστώσουμε αν αναλύσουμε τα συστατικά των σκευασμάτων ένα προς ένα.

Link to comment
Share on other sites

@ delta66

Ας μετρησει καποιος redox πριν το αντιλχωριο και μετα αλλα και μετα απο μια μερα.

Ιδιως με aquasafe.

Αυτό είναι ερώτημα. :D

Θα τολμήσω να κάνω ένα μια υπόθεση, λογικά

θα μειωθεί.

Και καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα, αφού η

δουλεία του είναι να εξουδετερώνει το χλώριο

που το ανεβάζει.

Αν ένα "καθαρό" και απολυμασμένο νερό είναι

κοντά στα 800mV και ένα βιολογικά ισορροπημένο

κάτω από 350mV, θα μπορούμε να βγάλουμε την

ιδανική δόση από μόνοι μας ? :hysterical:

Λογικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

με το ιδιο σκεφτικο γιατι 2 και οχι 3 η 4 μαζι;τοσο πολυ μας περισευουνε τα ευρο;εγω παντως βαζω το aquasafe της terta και δεν εχω αντιμετωπησει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ας μετρησει καποιος redox πριν το αντιλχωριο και μετα αλλα και μετα απο μια μερα.

Ιδιως με aquasafe.

Φίλε delta66 ο τρόπος που διατυπώνεις το παραπάνω δείχνει οτι έχεις ψάξει το θέμα.

Γράψε μας λοιπον τα αποτελέσματα και το συμπερασμά σου, μιας και δεν είναι ευκολο για όλους μας οι ακριβείς μετρήσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα το θέμα είναι αν εχει νόημα να βάζουμε 2-3 αντιχλώρια μαζί.

Ο κοινός παρονομαστής των αντιχλώριων είναι η εξουδετέρωση των βαρέων μετάλλων και του χλώριου. Ο αριθμητής διαφέρει από εταιρία σε εταιρία και προσωπικά δεν με αφορά.

Πιστεύω πως σε ένα σωστά διαμορφωμένο και συντηρημένο ενυδρείο τα ψάρια δεν έχουν ανάγκη από διάφορες βοηθητικές ουσίες.

Οπότε δεν θα έμπαινα ποτέ στον κόπο να βάλω δυο διαφορετικά αντιχλώρια μαζί.

Βέβαια μπορεί να με διαφεύγει κάτι για αυτό καλό είναι να πουν και άλλα μέλη της απόψεις τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το kent ammonia detox.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...