Jump to content

Ψαροσυνθεση με βασικη τα "σκαλαρια"???


Recommended Posts

διαθετω ενα ενυδρειο 110λιτρων φυτεμενο... μεσα εχω 2 σκαλαρια 2 μολλυ και 1 μελανοταινια... θα ηθελα να μου προτεινεται αν θα μπορουσα να βαλω κατι το οποιο θα μπορουσε να συμβιωσει με τα ΣΚΑΛΑΡΙΑ που επροκειτε να κρατησω μονιμα στο μελλον ωστε να γινει πολυ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ...πχ. καποιο ειδους γαριδας ή καποιο αλλα ψαρια μικροτερα... ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις κι'αλλα Σκαλάρια.

ΕΝΝΟΕΙΤΕ !!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kalmicalis λυπάμε που θα σε στεναχωρήσω αλλά στα λίτρα του ενυδρείου σου κανονικά δεν μπορείς να φιλοξενείς σκαλάρια. Τα συγκεκριμένα ψάρια είναι κοπαδόψαρα (δηλαδή 6-8 ψάρια) και οι απαιτήσεις τους σε λίτρα είνα 40-50λτ έκαστο. Καταλαβαίνεις λοιπον οτι για να φιλοξενήσεις ένα μικρό κοπάδι από αυτά χρειάζεσαι πιο μεγάλο ενυδρείο. Επίσης λόγω του σχήματος του ψαριού το ενυδρείο δεν μπορεί να είναι κοντύτερο απο 50-55 cm. (Τουλάχιστον μην προσθέσεις άλλα σκαλάρια).

Θεωρητικά τώρα και λαμβάνοντας υπόψη τις παραμέτρους του νερού και ανάλογα με ποιο τύπο μελανοταινίας έχεις θα μπορούσαν να συνηπάρξουν.

Οσον αφορά το μολλυ δεν ταιριάζει από καμμία άποψη, με τα υπόλοιπα ψάρια.

Διάβασε τα αναλυτικά προφίλ των ψαριών και θα οδηγηθείς.

Αν χρειαστείς βοήθεια μίλα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις κι'αλλα Σκαλάρια.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Πρέπει να σκεφτόμαστε το τελικό μέγεθος των ψαριών. Ήδη ένα ζευγάρι στα 110 λίτρα είναι οριακό.

Προσωπικά βέβαια σκαλάρια σε 110 λίτρα δεν θα έβαζα ποτέ.

Και κάτι άλλο, βγάλε τα molly, είναι τελείως άσχετα!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Σωτηρη και τον psaroukla σ αυτα που ειπαν.Το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια γιατι θελεις υψος και λιτρα για να εχεις κοπαδι.Σ αυτα τα λιτρα θα εβαζα ΜΟΝΟ ενα διαπιστομενο ζευγαρι σκαλαρια ετοιμο να γεννησει και μονο του.Τα δικα σου ειναι διαπιστομενο ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Αφού συμφωνήσω και εγώ με τους παραπάνω για την ακαταλληλότητα του ενυδρείου σου για σκαλάρια, θα σου δώσω ένα link για μια προσεγμένη προσέγγιση ενός "σκαλαροενυδρείου". Όπως είπα, βασική προϋπόθεση η ύπαρξη σωστού, σε διαστάσεις και λίτρα, ενυδρείου. :hysterical:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25401&hl=

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαπιστωσει αν ειναι ακομα ζευγαρι διοτι ειναι small μεγεθος και δεν εχουν εμφανιστει τα χαρακτηρισικα τους. ισως να μη φαινεται λογο μεγεθους τους αλλαμια χαρα τα βλεπω τωρα. ισως οταν μεγαλωσουν κι αλλο να εχουν προβλημα. τα μολλυ θα τα δωσω σε λιγο καιρο απλα πειραματιζομουν κι εγω με τα ψαρια σαν αγχαριος που ειμαι... σκεφτομουν κατι σε νεον ή σε γαριδα στιλ...

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Τα νεον στη φυση ειναι τροφη για τα σκαλαρια αλλα και οι γαριδες δεν νομιζω οτι θα επιζησουν.Παντως για μενα καλητερα να δωσεις τα σκαλαρια και να βαλεις κατι αλλο.Πες μας λιγο τις παραμετρους του νερου σου

Link to comment
Share on other sites

Ph 8 το κακο. το ξερω οτι ειναι ακρως ακαταλληλο για σκαλαρια, θα αγορασω σε λιγο καιρο Α.Ο. βασικα αυτο που σκεφτομουν να κανω ειναι για 1-1,5 χρονο να εβαζα σκαλαρια και μετα να τα εβγαζα (οταν πλεον θα τ ειχα βαρεθει) και να εβαζα ενα ζευγαρι δισκων που ειναι και το αγαπημενο μου ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Ph 8 το κακο. το ξερω οτι ειναι ακρως ακαταλληλο για σκαλαρια, θα αγορασω σε λιγο καιρο Α.Ο. βασικα αυτο που σκεφτομουν να κανω ειναι για 1-1,5 χρονο να εβαζα σκαλαρια και μετα να τα εβγαζα (οταν πλεον θα τ ειχα βαρεθει) και να εβαζα ενα ζευγαρι δισκων που ειναι και το αγαπημενο μου ψαρι...

Δισκους που?σ αυτο το ενυδρειο?Φιλε μου δεν γινεται να βαλεις δισκους εκει.Ειναι παλι κοπαδοψαρο και θελει αρκετα λιτρα η αλλιως το κανεις γεννηστρα για διαπιστομενο ζευγαρι.Αλλα και παλι οταν γεννησουν που θα τα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ph 8 το κακο. το ξερω οτι ειναι ακρως ακαταλληλο για σκαλαρια, θα αγορασω σε λιγο καιρο Α.Ο. βασικα αυτο που σκεφτομουν να κανω ειναι για 1-1,5 χρονο να εβαζα σκαλαρια και μετα να τα εβγαζα (οταν πλεον θα τ ειχα βαρεθει) και να εβαζα ενα ζευγαρι δισκων που ειναι και το αγαπημενο μου ψαρι...

Ουτε δισκοι σε 110 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 110 λίτρα έχεις αρκετές επιλογές. Απλά μην σκέφτεσε να βάλεις μεγαλόσωμες κιχλίδες και ψάρια που θέλουν να κυριαρχούν μέσα στον περιορισμένο χώρο των 110λτ.

Οπως σου είπα διάβασε τα προφίλ των ψαριών και τα λέμε.

Τώρα αν δεν θέλεις να αποχωριστείς τα σκαλάρια σου (αν υποθέσουμε οτι είναι ζευγος γιατι σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση θα έχεις πρόβλημα) μην κρατας μαζί τους κανένα άλλο ψάρι και φτιαξε τους σιγά-σιγά τις παραμέτρους του νερού που χρειάζονται για να μην έχεις αρρώστεις και θανάτους, και για να περνάνε τα ψάρια σου οριακά αξιοπρεπώς . :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις κιάλλα Σκαλάρια

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Πολύ καλά νομίζεις.

Έκρυβα πολλά πίσω απο την συμβουλή μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες αν εβαζες τα νεον,,,να μην βαλεις σκαλαρια αλλα καποιο ζευγαρακι νανοκιχλιδας αλλα και εκει θα πρεπει να προσεχεις την ποιοτητα του νερου σου γιατι μερικες ειναι ευαισθητες σε μεταβολες των τιμων του νερου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα!!!

Δεν θα σου πω να βγαλεις τα σκαλαρακια μιας που τα ειδα και ειναι κουκλια απλα να ξερεις πως οταν μεγαλωσουν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθούν προβληματα και απλα εσυ θα πρεπει να εισαι ετοιμος να δοσεις τις λυσεις.

Απο εκει και περα στο ερωτημα σου εγω θα εβαζα κοριντορακια που δεν θα επερναν χωρο απο τα σκαλαρια και θα σου ανακατευαν και την αμμο.

Καλη επιτυχια στην οποια αποφαση σου!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συμφωνω για οσα μου λετε για τα σκαλαρια προς το παρον που ειναι small μια χαρα κρατανε... οταν μεγαλωσουν θα αρχισω να χαριζω...

προσθεσα στο ενυδρειο μου ενα κοριντορακι ροζ ειναι λιγο υπερκινητικο γυρο γυρο παει λες και παιζει και που εχει σηκωσει ολη την αμμο με τη μουρη του.... τι αλλα κοριντορ μπορω να βαλω για θερμοκρασια 26-28 και ph 8???

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τα προφίλ των ψαριών που σου αρέσουν και θα ήθελες να έχεις ΠΡΙΝ τα βάλεις στο ενυδρείο σου. Μπορείς να βρεις στο internet πολλές φωτογραφίες ενυδρείων απο όπου μπορείς να πάρεις ιδέες και να φτιάξεις κάτι δικό σου.

Και τα corydoras είναι κοπαδόψαρα, άρα χρειάζεσαι 6-5 για να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

σε 110 λιτρα φιλε μου μπορεις να βαλεις πανεμορφα κοποδοψαρα που εχουν ιδιες απαιτησεις μεταξυ τους.ροδοστομοι η καρδιναλιους και να εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο γεματο χρωμα και κινηση.παντως με τιποτα σκαλαρια και κυριως δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...