Jump to content

ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


Recommended Posts

ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 240ΛΤ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΗΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ 26 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 28+.ΕΧΩ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΡΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟΥΣ 26 ΕΩΣ 27,5 ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;ΦΩΤΙΖΩ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 240ΛΤ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΗΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ 26 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 28+.ΕΧΩ ΔΥΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΡΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟΥΣ 26 ΕΩΣ 27,5 ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;ΦΩΤΙΖΩ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Αγαπητέ φίλε Γιώργο

ο θερμαντήρας μπορεί να είναι στο 26 αλλά από την εμπειρία μου αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και τόσο ακριβής. Θα έλεγα να δοκιμάσεις να τον κατεβάσεις ένα κλικ και να το αφήσεις 1-2 ημέρες να δεις που θα ισορροπήσει η θερμοκρασία.

Επίσης, έχε υπόψη ότι τα φώτα, ballasts κλπ ανεβάζουν τη θερμοκρασία από λίγο έως αρκετά όταν είναι αναμμένα φυσικά, κάτι όμως που λογικά το παρατηρείς στα θερμόμετρα σου κατά τη διάρκεια της φωτοπεριόδου.

Ακόμη καλό θα είναι να έχεις ένα θερμόμετρο εσωτερικό σχετικά πιο χαμηλά προς το βυθό και ένα πιο ψηλά και ακόμη καλύτερα στις δύο αντίθετες άκρες του ενυδρείου για να ελέγχεις τη θερμοκρασία σε όλη τη στήλη του νερού και σε όλες τις πλευρές του.

Ελπίζω το ένα θερμόμετρο στο οποίο αναφέρεσαι να μην είναι αυτοκόλλητο, δεν έχει νόημα.

Τέλος, αν έχεις σχετικά υψηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο ή κτυπά ήλιος στο ενυδρείο προφανώς θα έχεις ψηλές θερμοκρασίες (και άλγη στη δεύτερη περίπτωση). Επίσης μήπως είσαι κοντά σε καλοριφέρ?

Το βράδυ αφού σβήσουν τα φώτα και μετά από 2-3 ώρες τι θερμοκρασία έχεις?

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΤΕΒΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΥΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 28 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΩΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥΣ 28.8.ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΠΕΧΕΙ 1.5 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΕΙ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΗ.ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΤΕΝΤΑ ΚΑΤΩ.ΠΑΝΤΟΣ ΛΙΓΗ ΑΛΓΗ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο λιγακι με το θεμα του παιδιου αλλα να ρωτησω κατι???.Γιατι ειπωθηκε οτι αμα ειναι αυτοκολλητο το θερμομετρο δεν εχει νοημα.Το εχω ακουσει και απο αλλους.Εγω προσωπικα εχω αυτοκολητο θερμομετρο και στα 2 ενυδρεια μου και μου δειχνει τη σωστη θεμοκρασια δηλ ακριβως οτι λεει και το αλλο θερμομετρο που ειναι μεσα στο ενυδρειο και ενα ψηφιακο που εφερε καποια στιγμη ενας φιλος για να δω αν οντως μετραει σωστα το αυτοκολλητο.Οσο για το θεμα του GKAZ2006 να ξερεις οτι μερικοι θερμοστατες εχουν αποκλεισεις και ορισμενοι θελουν καλιμπραρισμα καποια στιγμη.Θα σου προτεινα και εγω να τον χαμηλωσεις ενα κλικ λιγο και να παρακολουθησεις τα θερμομετρα σου 3 και 4 φορες την ημερα να δεις αν ηταν σωστο αυτο το κλικ ή πολυ.Κοιτα κιολας την θερμοκρασια του ενυδρειου σου 4 ωρες εφοσον εχουν ανοιξει τα φωτα και κοιτα και την θερμοκρασια πριν αναψουν τα φωτα.Αν εχεις εντονο φωτισμο θα δεις αρκετη διαφορα :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΩΤΙΖΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΙΩΣ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ.ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΡΚΑΣ JEBO??ΞΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ?

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε λίγο τον θερμοστάτη. Εγώ τον έχω στους 28 βαθμούς και έχω θερμοκρασία 27..

Link to comment
Share on other sites

.Γιατι ειπωθηκε οτι αμα ειναι αυτοκολλητο το θερμομετρο δεν εχει νοημα.Το εχω ακουσει και απο αλλους.Εγω προσωπικα εχω αυτοκολητο θερμομετρο και στα 2 ενυδρεια μου και μου δειχνει τη σωστη θεμοκρασια δηλ ακριβως οτι λεει και το αλλο θερμομετρο που ειναι μεσα στο ενυδρειο και ενα ψηφιακο που εφερε καποια στιγμη ενας φιλος για να δω αν οντως μετραει σωστα το αυτοκολλητο.

Απλώς καλύτερα να μην βασίζεται στα αυτοκόλλητα, από ένα σημείο και έπειτα

(μερικές φορές και από την αρχή) δεν δείχνουν σωστά επηρεάζονται μαλλον από τη θερμοκρασία χώρου.

Ούτως ή άλλως η ακρίβεια τους είναι σχετική αφού απλά έχεις

έναν χρωματικό κώδικα πάνω στους αριθμούς. Σαφώς το γυάλινο και το ψηφιακό είναι ακριβέστερο.

Είναι και θέμα μάρκας σίγουρα.

Σε μένα (σε τέσσερα ενυδρεία μικρότερα ή μεγαλύτερα) έχω παντού και αυτοκόλλητα (μαζί με τα υπόλοιπα).

Μόνο στο ένα συμφωνεί με τα γυάλινα (και με το ψηφιακό).

Όντως και με άλλους φίλους που το έχω συζητήσει έχουν όμοια εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ.ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΡΚΑΣ JEBO??ΞΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ JEBO.OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΛ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ SITE;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...