Jump to content

Decoration


iJohn

Recommended Posts

1)θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να διακοσμησω το ενυδρειο μου με πετρες του εχω μαζεψει απο το βουνο?

2¨υπαρχει περιπτωση να εχουν ουσιες που θα κανουν το νερο του ενυδρειου ακαταλληλο ?

οι πετρες εχουν πλυθει και καθαριστει με αρκετο ζεστο νερο

3)ποτε μπορω να μετακινησω τα ψαρια απο το παλιο στο καινουριο?

το ενυδριο δουλευει εδω και 2 μηνες με φιλτρο οικολογικο ! σημερα μπηκε το πρωτο ψαρι μεσα ( ενας καθαριστης) ,και το οξυγονο! εχει μεινει ι διακοσμηση και η μεταφορα των ψαριων μου απο το παλιο μου ενυδρειο ( 4 OSCAR & ενας καθαριστης GOLD , ο οποιος εχει γινει πολυ επιθετικος,δεν ξερω γιατι, μαλλον επιδη μεγαλωσε με τα οσκαρ??)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,τα ψαρια δεν μαθαινουν να ειναι επιθετικα οπως πχ ισως τα σκυλια...

τι εννοεις με το ''οικολογικο'' φιλτρο..?

το ενυδρειο το καινουργιο με τι τροπο το εστρωσες ωστε να ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια..?

ποιες ρουτινες κανεις σχετικα με το ενυδρειο,αλλαγες νερου,κλπ.

τι δειχνουν οι μετρησεις σου?

αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα..?

για τις πετρες ριχνεις απο μια σταγονα κεζαπ και αν αφρισουν(ασβεστολιθικες) τοτε ειναι ακαταλληλες για το ενυδρειο σου.αν οχι,καλο ξεπλυμα με νερο και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

**το θεμα μετακινηθηκε στη σωστη κατηγορια.**

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,τα ψαρια δεν μαθαινουν να ειναι επιθετικα οπως πχ ισως τα σκυλια...

τι εννοεις με το ''οικολογικο'' φιλτρο..?

το ενυδρειο το καινουργιο με τι τροπο το εστρωσες ωστε να ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια..?

ποιες ρουτινες κανεις σχετικα με το ενυδρειο,αλλαγες νερου,κλπ.

τι δειχνουν οι μετρησεις σου?

αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα..?

για τις πετρες ριχνεις απο μια σταγονα κεζαπ και αν αφρισουν(ασβεστολιθικες) τοτε ειναι ακαταλληλες για το ενυδρειο σου.αν οχι,καλο ξεπλυμα με νερο και εισαι οκ.

Φιλε μου ευχαριστω

εγω πρωτη φορα ειδα καθαριστη να επιτηθεται σε οσκαρ παντως χαχαχα!!

τι ειναι το κεζαπ ? και απο που το βρισκω ?

μετρησεις εχω κανει και ειναι καλες !! ο καθαριστης που εχω βαλει μεσα συμπεριφερεται αρκετα καλα !!

το φιλτρο ειναι κανονικο βιολογικο μου ειπανε με κεραμικα σφουγκαρια και τετοια ,Θα το αλλαξω σε λιγο καιρο ομως θα βαλω ενα εξωτερικο ποιο δυνατο .

τι μαρκα προτεινεται ? και για ποσα λιτρα ? το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα

χρειαζεται να βαλω νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουριο ωστε να ειναι πιο κοντα σε αυτο που θα μπουνε τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστω

εγω πρωτη φορα ειδα καθαριστη να επιτηθεται σε οσκαρ παντως χαχαχα!!δεν υπαρχει η λεξη καθαριστης-γλυφτης.φανταζομαι πως μιλαμε για καποιο ειδος πλεκοστομου?

τι ειναι το κεζαπ ? και απο που το βρισκω ? υγρο καθαρισμου ,καυστικο,το βρισκεις σε σουπερ μαρκετ.

μετρησεις εχω κανει και ειναι καλες !! ο καθαριστης που εχω βαλει μεσα συμπεριφερεται αρκετα καλα !!το καλες δεν μας λεει κατι.πες μας ακριβως ποσο....επισης δεν μας ειπες πως το εστρωσες και πως εγινε ο κυκλος του αζωτου.

το φιλτρο ειναι κανονικο βιολογικο μου ειπανε με κεραμικα σφουγκαρια και τετοια ,Θα το αλλαξω σε λιγο καιρο ομως θα βαλω ενα εξωτερικο ποιο δυνατο .

τι μαρκα προτεινεται ? και για ποσα λιτρα ? το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα.υπαρχουν πολλες και αξιοπιστες μαρκες στο εμποριο.αυτο εξαρταται και απο τα χρηματα που θελεις να δωσεις.

χρειαζεται να βαλω νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουριο ωστε να ειναι πιο κοντα σε αυτο που θα μπουνε τωρα ?

το νερο δεν θα κανει κατι.ισως βαλε λιγο για μπολι για περισσοτερο δικους σου ψυχολογικους λογους.θα βαλεις το φιλτρο οσο γινεται πιο γρηγορα να δουλεψει στο νεο σου ενυδρειο....

ααα,και κατι αλλο.το οσκαρ θελει πολυ χαλαρα πανω απο 600 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος ακουαφορτε παντως δεν ειναι απολυτη μεθοδος εξετασης ασβεστολιθικου υλικου.

Οπως δεν ειναι απολυτο οτι ακομα και αν περιεχει ασβεστολιθο αυτο θα επηρρεασει το νερο.

Πχ οι ασπρες μαρμαροπετρες που εχει το πρακτικερ δεν αφριζουν αλλα εχουν ασβεστιο.

Φυσικα αναλογα την ποσοτητα των πετρων αλλα και των λιτρων, η επιδραση τους στην σκληροτητα μπορει να ειναι απο ασημαντη εως αρκετα διακριτή.

Μπορει πχ να μην ανεβασουν τις τιμες του νερου αλλα σιγουρα θα δυσκολεψουν την πτωση.

Βαλτες (μετα τον καταλληλο καθαρισμο τους) και αν δεις ανεπιθυμητη ανοδο στις σκληροτητες τις βγαζεις.

Ή μπορεις να βαλεις μερικες σε ενα δοχειο και να ελεγχεις για καποιο διαστημα για διαφοροποιηση στις τιμες του νερου (αυτο ειναι το πιο σιγουρο αλλα και το πιο χρονοβορο)

Περισσοτερα στην παραθεση στο τελος, απο αρθρο του συνχομπιστα και καθηγητη γεωχημικου MakChem.

Όπως θα διαπιστώσατε από τα παραπάνω, τα πετρώματα διακρίνονται σε 3 μεγάλες κατηγορίες : Ιζηματογενή, Μεταμορφωμένα και Μαγματικά / Πυριγενή. Όλα τα πετρώματα αποτελούνται από άθροισμα ορυκτών. Τα ορυκτά δηλαδή είναι οι "δομικές μονάδες" των πετρωμάτων. Όλα τα πετρώματα περιέχουν ασβέστιο (Ca) είτε σε χαμηλή είτε σε υψηλή περιεκτικότητα. Τα πετρώματα χαρακτηρίζονται Ca-ούχα όταν αποτελούνται από ένα ή περισσότερα Ca-ούχα ορυκτά, δηλαδή ορυκτά πλούσια σε Ca.

Μερικά συνηθισμένα, πλούσια σε ασβέστιο ορυκτά, είναι ο ασβεστίτης [CaCO3], ο αραγωνίτης [CaCO3], ο δολομίτης [CaMg(CO3)2], ο ανορθίτης/Ca-ούχο πλαγιόκλαστο [CaAl2Si2O8], ο ακτινόλιθος [Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2], ο ανδραδίτης [Ca3Fe2(SiO4)3] και η κεροστίλβη [(Na,K)Ca2(Mg,Fe,Al)5(SiAl)8O22(OH)2].

Μερικά συνηθισμένα Ca-ούχα πετρώματα, δηλαδή πετρώματα πλούσια σε Ca, είναι ο ασβεστόλιθος (ιζηματογενές), το μάρμαρο (μεταμορφωμένο), ο γάββρος, ο ανδεσίτης και ο βασάλτης (μαγματικά). Ένα συνηθισμένο μη Ca-ούχο πέτρωμα είναι ο γρανίτης και γενικότερα τα γρανιτοειδή πετρώματα. Τα πετρώματα αυτά καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο τμήμα του τριγώνου QAP ταξινόμησης πλουτωνίων πετρωμάτων, και έχουν πολύ μικρή περιεκτικότητα σε Ca. Για την περίπτωση των ηφαιστειακών λαβών ανδεσιτικής ή βασαλτικής σύστασης, άν και πρόκειται για λάβες, είναι πλούσια σε Ca πετρώματα (περιέχουν Ca-ούχο πλαγιόκλαστο=ανορθίτη), κάτι το οποίο παρερμηνεύεται πολύ συχνά. Αντίθετα, οι όξινες λάβες ρυολιθικής σύστασης για παράδειγμα, έχουν πολύ μικρή περιεκτικότητα σε Ca και δεν θεωρούνται Ca-ούχα πετρώματα. Από τα υελώδη ηφαιστειακά πετρώματα (αυτά που αποτελούνται μόνο από ύελο και δεν περιέχουν καθόλου κρυστάλλους ορυκτών) χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι η κίσσηρη (κοινώς ελαφρόπετρα) και ο οψιδιανός, τα οποία είναι κατά 100% πυριτικά πετρώματα, αφού η ύελος είναι άμορφο SiO2.

Από την πληθώρα των Ca-ούχων πετρωμάτων (όλων των κατηγοριών) μόνο ελάχιστα μπορεί να αναγνωρίσει ο χομπίστας ενυδρειόφιλος και γενικά οποιοσδήποτε δεν έχει εξειδικευμένες γνώσεις πετρολογίας αλλά και πρόσβαση στα επιστημονικά εργαστήρια. Συγκεκριμένα, μπορούν να αναγνωριστούν μόνο ο ασβεστόλιθος και το μάρμαρο (όταν περιέχει μόνο ασβεστίτη και καθόλου δολομίτη), δηλαδή πετρώματα τα οποία περιέχουν Ca υπό την ορυκτολογική μορφή του ασβεστίτη [CaCO3]. Η αναγνώριση πραγματοποιείται με την κοινή μέθοδο της επίδρασης ψυχρού αραιού υδατικού διαλύματος υδροχλωρικού οξέως (HCL) - το κοινό aquaforte. Ιδανικά, πρέπει να σπάσουμε το πέτρωμα στη μέση περίπου και να στάξουμε στην εσωτερική πλευρά μερικές σταγόνες aquaforte. Άν παρατηρηθεί ισχυρός αναβρασμός σημαίνει ότι το πέτρωμα είναι πλούσιο σε Ca (δηλαδή ασβεστόλιθος ή μή δολομιτικό μάρμαρο). Να σημειωθεί ότι τα δολομιτικά μάρμαρα αναβράζουν ασθενώς ή καθόλου με την επίδραση ψυχρού διαλύματος HCL (μεθοδος ακουαφορτε). Ωστόσο, ξανατονίζω ότι, ο μη-αναβρασμός δεν συνεπάγεται ότι το πέτρωμα δεν είναι πλούσιο σε Ca (περιπτώσεις πετρωμάτων που δεν περιέχουν [CaCO3] αλλά έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε Ca).

(σημ υπαρχουν αλλες μεθοδοι για να εξεταση αυτων των πετρωματων, που μονο στο εργαστηριο μπορουν να γινουν).

Τέλος, να εξετάσουμε το ενδεχόμενο όπου κάποια πετρώματα πλούσια σε Ca (ασβεστόλιθος, μάρμαρο, γάββρος, βασάλτης, ανδεσίτης, κ.λ.π., δηλαδή είτε έχουν αναβράσει με το test aquaforte είτε όχι) έχουν τοποθετηθεί σε ενυδρειακό περιβάλλον. Το άν θα απελευθερωθεί Ca από τα πετρώματα αυτά στο νερό, με συνέπεια την αύξηση της GH και του pH πιθανά, είναι ένα τεράστιο και πολυπαραγοντικό ζήτημα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου αυξήθηκαν τόσο η GH όσο και το pH και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά και περιπτώσεις όπου δεν υπήρξε καμία μεταβολή των παραμέτρων αυτών ακόμα και μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα. Για να πραγματοποιηθεί μεταφορά κατιόντων ασβεστίου από το πέτρωμα στο νερό, θα πρέπει προηγουμένως το πέτρωμα να υποστεί χημική διάβρωση και έκπλυση, με αποτέλεσμα τον εμπλουτισμό του νερού σε κατιόντα Ca++. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι οι συγκεκριμένες διεργασίες (χημική διάβρωση και έκπλυση του πετρώματος) εξαρτώνται άμεσα τόσο από την ορυκτοχημική σύσταση του πετρώματος όσο και από τις κύριες χημικές παραμέτρους του ενυδρειακού νερού (KH, GH, pH, ORP).

Πηγη http://www.greekdiscus.com/test2000/showth...%EF%E3%DF%E1%F2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...