Jump to content

νεο ενυδρειο


tasos1

Recommended Posts

Kαλησπερα και από εμένα ένα νέο μέλος στο φόρουμ και στο χόμπι του ενυδρείου έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας .. 1)ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου και ενώ πήγαινε μια χαρά μετά από 10 μέρες όρχησε να θολώνει έβγαλα το 1/3 του νερού και ξεθόλωσε ήταν λογικό το θόλωμα, το pet shop μου είπε να βάλω σιγά σιγά ψάρια να το κάνω ?? 2)ο φωτισμός πρέπει να είναι αναμμένος?? 3)το ενυδρείο βρίσκετε σε δωμάτιο με ξύλινο πάτωμα με συνεπεία κάθε φορά που πλησιάσω να κουνιέται λέω να βάλω στην βάσει του φελιζωλ πρέπει πρώτα να το αδειάσω η μπορώ και έτσι…… ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το ξυλινο πατωμα ειναι ενα θεμα.....

οι μετρησεις σου ποιες ειναι..?

αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το cl.....???

φιλε μου δεν μετραμε με στικς.δεν ειναι αξιοπιστα.προμηθευσου υγρα ξεχωριστα υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

μονο αυτα μπορουν να σου πουνε ποτε θα ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου,και κανεις αλλος.

υγρα βακτηρια εχεις ριξει,ριχνεις καθε 1-2 μερες και τροφη ψαριων...?

πως το στρωνεις,πες μας περισσοτερα....

διαβασε και παρακατω για τον κυκλο του αζωτου γιατι κατι δεν παει καλα.επισης ποτε δεν αλλαζουμε νερο οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο.!! διαβασε πολυπροσεχτικα παρακατω.

στρωσιμο νεου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το cl αν κατάλαβα καλά από της οδηγίες πάνω στο κουτί είναι χλώριο .Βακτήρια έχω ρίξει τροφή όμως όχι γιατί μου είπαν ότι δεν κάνει να μένει μέσα εφόσον δεν έχει ακόμα ψάρια. Ο φωτισμός παίζει ρόλο η είναι για διακόσμηση ,έχω ψεύτικα φυτά και στον πάτο μόνο άμμο, φίλτρο σφουγγάρι πέτρες και μετά υαλοβάμβακας.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογία του ενυδρείου

Ο Φυτεμένος βυθός

Καλο διαβασμα :D

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να αλλαξεις πετσοπ....

τα βακτηρια που εριξες μεσα κατι θα επρεπε να φανε για να στρωσει το ενυδρειο σου και αυτο ειναι η τροφη των ψαριων.εσυ θα ταιζεις,η τροφη θα σαπισει και ετσι θα παραχθει αμμωνια που ειναι βασικη τροφη για τα βακτηρια και για να γινει ο κυκλος του αζωτου.

μαλλον δεν το διαβασες το λινκ που σου εστειλα.διαβασε το για να καταλαβεις τι σου λεω.

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο,και πρεπει να ξεκινησεις ξανα απο το 0.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα στο forum και στο χόμπι γενικότερα.

Αρχικά ψάρια δεν θα βάλεις καθόλου, μέχρις ότου οι μετρήσεις σου αποδείξουν ότι το ενυδρείο έχει στρώσει. Για αυτό το λόγο, είναι απαραίτητο να προμηθευτείς υγρά test (NO2, NH3/NH4, NO3).

Εφόσον δεν έριχνες τροφή, τα βακτήρια που έριξες μέσα στο ενυδρείο μην έχοντας τροφή, είναι αδύνατον να επιβιώσουν, πόσο μάλλον να πολλαπλασιαστούν, πράγμα που είναι και ο βασικός στόχος.

Για αυτό το λόγο, είναι σαν να ξεκινάς πάλι από το μηδέν. Συνεχίζεις λοιπόν να ρίχνεις βακτήρια, μαζί όμως και τροφή.

Ακόμη αφού το ενυδρείο διαθέτει φωτισμό (καλό θα ήταν να μας αναφέρεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι φωτισμό έχει), μπορείς να βάλεις και μερικά εύκολα αληθινά φυτά, όπως anubias, vallisneria, polysperma και άλλα.

Επίσης έλεγξε αν ρίχνεις σωστή ποσότητα αντιχλώριου στο νερό, γιατί το test που έκανες δεν έδειξε ότι το χλώριο είναι μήδεν που θα έπρεπε.

Τέλος νομίζω ότι πρέπει να λύσεις τώρα όσο είναι νωρίς (που το ενυδρείο δεν έχει πολλά πράγματα μέσα) το θέμα της στατικότητας του ενυδρείου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

οκ ξεκινώ πάλι ελπίζοντα να τα κάνω σωστά. Το ενυδρείο είναι 80αρι με μια λάμπα φωτισμού

Πόσα watt είναι η λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...