Jump to content

Εξαφανισεις εντος του ενυδρειου και προβλημα με ζευγαρι μονομαχων


lifo

Recommended Posts

Καλημερα,

Ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια γιατι ειναι μερικες μερες τωρα που εχασα τις γαριδες μου και ενα ψαρακι απο το ενυδρειο και δεν ξερω που πηγαν! εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα με φυτα και τα εξης ψαρακια:

9 cardinal tetra

5 lemon tetra

5 rummy nose tetra (απο τα οποια το ενα εχει εξαφανιστει)

2 otocinclus affinis

4 platy coral

5 ξιφοφορους

2 guppy endler

4 galaxy rasbora

5 molly poecilia

3 puntius conchonius

2 apple snails

5 γαριδες caridina japonica (απο τις οποιες δεν υπαρχει καμια πια)

Γυρισα ολο το ενυδρειο αναποδα για να βρω τις γαριδες και το rummy αλλα τιποτα! εψαξα κατω απο ξυλα κατω απο πετρες τιποτα! μηπως σκαβουν και κρυβονται? μηπως τα εφαγαν τα αλλα?

Το ενυδρειο ειναι κομπλε και δεν εχω προβληματα με pH και ιστοριες.

Να προσθεσω οτι τα puntius conchonius ειναι υπερβολικα ζωηρα και μου πειραζουν τα σαλιγκαρια μηπως φταινε αυτα για τις εξαφανισεις? υπαρχει λυση να τα ηρεμισω?

Μια ακομα ερωτηση!

Εχω εναν μονομαχο σε γυαλα και ειχε κανει φωλια πριν λιγες μερες και η γυναικα μου με εκανε να παω να παρω μια θυλικια να δοκιμασουμε τι θα γινει! αφου την βαλαμε μεσα σε ενα αλλο βαζο και μεσα στην γυαλα (για να προσαρμοστουν) την ριξαμε κανονικα μεσα (ειχε καθετες γραμμες επανω της) αλλα μετα απο λιγο εγινε χαμος ο αρσενικος οταν την πλησιαζε ανοιγε τα πτεριγια γυρω απο την μουρι του και αυτη εξαφανιζοταν, με το πολυ τρεξιμο χαλασαν και την φωλια και αποφασισα να την βγαλω απο εκει μεσα να μην την σκοτωσει ο καφρος! ηθελα να ρωτησω. εκανα κατι λαθος? ο μονομαχος θα κανει ξανα φωλια ή τερμα αυτο ηταν? επισης την θυλικη μπορω να την βαλω στο μεγαλο ενυδρειο με τα παραπανω ψαρια ή θα εχω θεμα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου εχεις ΠΑΡΑ πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου και πολλα ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.Πρεπει να κανεις κατι γιαυτο γιατι τα προβληματα θα συνεχιστουν.Δωσε μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου εχεις ΠΑΡΑ πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου και πολλα ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.Πρεπει να κανεις κατι γιαυτο γιατι τα προβληματα θα συνεχιστουν.Δωσε μετρησεις

Μου τα προτειναν απο εκει που ψωνιζω και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα τα τελευταια που μπηκαν ηταν τα molly, το pH μου ειναι σταθερα 8 και αμμωνια ειναι 0. Νιτρικα ειχα μετρησει πριν καιρο και ηταν ενταξει (0.2 νομιζω δεν ειμαι σιγουρος). pH και αμμωνια μετραω συνεχως. Ποια λες οτι ειναι ασυμβατα με ποια? αν ειναι να τα βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μου τα προτειναν απο εκει που ψωνιζω και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα τα τελευταια που μπηκαν ηταν τα molly, το pH μου ειναι σταθερα 8 και αμμωνια ειναι 0. Νιτρικα ειχα μετρησει πριν καιρο και ηταν ενταξει (0.2 νομιζω δεν ειμαι σιγουρος). pH και αμμωνια μετραω συνεχως. Ποια λες οτι ειναι ασυμβατα με ποια? αν ειναι να τα βγαλω.

Ξυφοφοροι,πλατυ,μολλυ θελουν πιο σκληρο νερο,το ph σου ειναι καλο γι αυτα.Τα υπολοιπα θελουν πιο μαλακο νερο και θα πρεπει να ριξεις το ph για να τα κρατησεις.Επεισης εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.Συνηθος βαζουμε ενα ειδος κοπαδοψαρου σε εναν καλο αριθμο,εσυ εχεις 5-6 κοπαδοψαρα..

Link to comment
Share on other sites

Ξυφοφοροι,πλατυ,μολλυ θελουν πιο σκληρο νερο,το ph σου ειναι καλο γι αυτα.Τα υπολοιπα θελουν πιο μαλακο νερο και θα πρεπει να ριξεις το ph για να τα κρατησεις.Επεισης εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.Συνηθος βαζουμε ενα ειδος κοπαδοψαρου σε εναν καλο αριθμο,εσυ εχεις 5-6 κοπαδοψαρα..

σε κοπαδι καθονται μονο τα rummy nose tetra παντως.

λες να βγαλω

4 platy coral

5 ξιφοφορους

2 guppy endler

5 molly poecilia

3 puntius conchonius

να παρω λιγα ακομα cardinal και rummy και να το κλεισω εκει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κρατουσα μονο ενα ειδος κοπαδοψαρου σε ενα σεχτικα μεγαλο αριθμο γιατι μονο ετσι βλεπεις συμπεριφορες κοπαδιου.Τα αλλα θα τα εδινα.Αυτο με την προηποθεση οτι θα ριξεις το ph σου στο 6.5 γιατι το ph που εχεις τωρα ειναι απαγορευτικο για αυτα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου γιατί κάποια είδη ζωοτόκων υβριδίζουν.

Guppy x Endler

Platy x Swordtail

Molly x αλλα ειδη Mollys

Swordtail x αλλα ειδη Swordtail

Platy x αλλα ειδη Platy

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...