Jump to content

Ραμιρεζι και Τιμες νερου


Italoss

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα 54λιτρο ενυδρειο (~45-48 καθαρά) Εχω γκαπυς τα οποια ομως λογο των συχνων γεννων δεν μπορω να τα αντεξω :hysterical: Σκεφτομαι να δωσω τα γκαπις και να βαλω ενα ζευγαρι Ραμιρεζί τα οποια εχω ερωτευθεί! :hysterical:

Σχετικα με αυτο εχω τις εξης ερωτησεις και ζητω την βοηθεια σας.

1)Διαβαζοντας και το αναλυτικο προφιλ το ραμιρεζι λεει πως ενα ζευγαρι μπορει να μπει σε 50 λιτρα,θα μπορουσα να βαλω και γαριδουλες μαζι;

2)Επισης εχω αρκετα σαλιγκαρια,θα πρεπει να τα απομακρυνώ;

3) Το νερο της βρυσης μου εχει τιμες οι οποιες ειναι καταλληλες για γκαπυ(Αλκαλικο 7,6 και σκληρο) πραγμα που ερχεται σε αντιπαραθεση με τις τιμες που χρειαζονται τα ραμιρεζι για να επιβιωσουν,υπαρχει καποια συμβουλη για πτωση PH και GH; (H τυρφη βοηθαει; ) Αυτο που σκεφτηκα ειναι πως με καθε αλλαγη που κανω (~15 λιτρα/εβδομαδα) να αφηνω το νερο μια μερα μεσα σε κουβα με φιλτρακι το οποιο θα ειναι γεματο με τυρφη θα εχει αποτελεσμα ή οχι;Αν καποιος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο ή γνωριζει λογο πειρας ας βοηθησει :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τα εβαζα σε τοσα λιτρα.Γαριδες δεν μπορεις να βαλεις μαζι τους γιατι θα γινουν γευμα.

Επεισης να ξερεις οτι τα ραμιρεζι ειναι δυσκολα ψαρια,θελουν νερο κρυσταλλο αλλα και πολυ σταθερες συνθικες νερου,ειναι πολυ ευαισθητα με τις μεταβολες.Με την τυρφη θα κανεις δουλεια αλλα εγω δεν τα συστηνω τα ραμιρεζι για αρχαριους αλλα και για τοσα λιτρα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς μπορείς να τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τα εβαζα σε τοσα λιτρα.Γαριδες δεν μπορεις να βαλεις μαζι τους γιατι θα γινουν γευμα.

Επεισης να ξερεις οτι τα ραμιρεζι ειναι δυσκολα ψαρια,θελουν νερο κρυσταλλο αλλα και πολυ σταθερες συνθικες νερου,ειναι πολυ ευαισθητα με τις μεταβολες.Με την τυρφη θα κανεις δουλεια αλλα εγω δεν τα συστηνω τα ραμιρεζι για αρχαριους αλλα και για τοσα λιτρα

μιλας για αγρια ψαρια η για εκτροφης;

Link to comment
Share on other sites

μιλας για αγρια ψαρια η για εκτροφης;

Κυριε Στρατο δεν ειχα ποτε ραμιρεζι αλλα οταν εψαχνα για ψαροσυνθεση ολοι μου ειπαν οτι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και θελουν σταθερες συνθικες νερου.Επεισης εχω διαβασει διαφορα ποστ εδω που αρκετοι χομπιστες ειχαν προβλημα με τα ραμιρεζι λογο μεταβολων των συνθικων η λαθος παραμετρων νερου.Φανταζομαι οτι μιλουσαν για εκτροφης

Link to comment
Share on other sites

Αν δειξεις ενδιαφερον στις ρουτινες του ενυδρειου,αν του προσφερεις κρυψωνες ωστε να αισθανονται ανετα,εφ'οσον ειναι ψαρια εκτροφης,δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δειξεις ενδιαφερον στις ρουτινες του ενυδρειου,αν του προσφερεις κρυψωνες ωστε να αισθανονται ανετα,εφ'οσον ειναι ψαρια εκτροφης,δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Σεβομαι πολυ την εμπειρια σας και σιγουρα θα ξερετε κατι παραπανω κυριε Στρατο :D

Link to comment
Share on other sites

Απο ορεξη αλλο τιποτα μου αρεσαν τοσο πολυ που ειμαι διατεθιμενος να τους προσφερω τις καλυτερες δυνατες συνθηκες.(γιαυτο βεβαια θα χρειαστω τα φωτα σας :D )

Ειναι εκτροφης νομιζω κατα 99,9999% ειμαι σιγουρος.

Σχετικα με την τυρφη θα ηθελα περισοτερες συμβουλες και με τις παραμετρους νερου οπως αναφερω και παραπανω.Σας ευχαριστω πολυ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο ορεξη αλλο τιποτα μου αρεσαν τοσο πολυ που ειμαι διατεθιμενος να τους προσφερω τις καλυτερες δυνατες συνθηκες.(γιαυτο βεβαια θα χρειαστω τα φωτα σας :D )

Ειναι εκτροφης νομιζω κατα 99,9999% ειμαι σιγουρος.

Σχετικα με την τυρφη θα ηθελα περισοτερες συμβουλες και με τις παραμετρους νερου οπως αναφερω και παραπανω.Σας ευχαριστω πολυ :hysterical:

Με την τυρφη θα το κανεις οπως λες,βαρελακι και εσωτερικο φιλτρακι με τυρφη.Μετρημα καθε μερα και οταν ειναι ετοιμο το νερο εκει που το θες κανεις την αλλαγη σου

Link to comment
Share on other sites

Kατι τελευταιο,εκτος απο την πτωση του PH η τυρφη μαλακωνει κ το νερο;Γιατι αποτι ειδα στο προφιλ των ραμιζερι θελουν σχετικα μαλακο νερο.

Σας ευχαριστω ολους και παλι..(Μπορει να εχω καταντησει γραφικος με τις ευχαριστιες αλλα 5-10 πραματακια που ξερω για το χομπι της οφειλο στο φορουμ και ειμαι ευγνωμων) :D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 24-26 ph 6-6.5 το πολυ 6.9 gh 4-12

OI Ramirezi η πεταλουδοψαρα αν αρρωστησουν ακομη και αν το φροντιζουμε με προσοχη οφειλεται στη μη σωστη συνθεση του νερου!

Τυρφη οποσδηποτε και αν μπορεις στο βαρελι προετοιμασιας την τυρφη να την βαλεις σε μπουκαλι κοκα κολας.

Υπαρχει σχετικο αθρο.

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 24-26 ph 6-6.5 το πολυ 6.9 gh 4-12

OI Ramirezi η πεταλουδοψαρα αν αρρωστησουν ακομη και αν το φροντιζουμε με προσοχη οφειλεται στη μη σωστη συνθεση του νερου!

Τυρφη οποσδηποτε και αν μπορεις στο βαρελι προετοιμασιας την τυρφη να την βαλεις σε μπουκαλι κοκα κολας.

Υπαρχει σχετικο αθρο.

πετρος :D

Ας σταματησουμε πια να τα βλεπουμε ολα μαυρα,και να αποτρεπουμε κοσμο που θελει να ασχοληθει.

Ειπαμε,θελουν ασχολια,αλλα οχι οτι ειναι και κατι τραγικο.

Τα εχω κρατησει πολυ πετυχημενα και σε πολυ πιο ακραιες παραμετρους νερου απο αυτες που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν μηπως αντι για μπουκαλι να γεμισω ενα φιλτρακι με τυρφη λογο καλυτερης κυκλοφοριας του νερου μεσω της τυρφης.

Αν σε δυο διαδοχικες αλλαγες 2 εβδομαδων υπαρχει μικρη διαφορα στις τιμες του PH π.χ 6.5 την 1η εβδομαδα και 6.9 την 2η (το ιδιο και για GH) παλι υπαρχει μεγαλος κινδυνος να δημιουργηθουν προβληματα υγειας;

Link to comment
Share on other sites

μιας και πρωην κατοχος ραμιρεζι για περιπου εναμιση χρονο,,,θα σου πω,,,

α)το ph μου ηταν στο 7 με χρηση τυρφης εντος εξωτερικου φιλτρου,,,,

β) στον εναμιση χρονο ειχα ενα ζευγαρακι και εχασα εναν αρσενικο απο αγνωστη αιτια,,,δεν μπορεις ποσο στεναχωρεθηκα γιατι τον ειχα ενα χρονο περιπου,,,

γ)γεννα δεν ειδα ,,,αλλα το ενυδρειο μου ηταν ζουγκλα,,,πολλες φορες εβλεπα τον αρσενικο να πηγαινει στις ριζες των φυτων,,και να προσπαθει να κανει σαν λακουβιτσα,,,,στην συνεχεια πηγαιναν μαζι με την θυληκια και καθοντουσαν εκει,,,σαν κρυμμενοι,,,

δ)αν τα προσεξεις,,,,θα σε αποζημιωσουν με τα απιστευτα χρωματα τους,,,

ε)σιγα σιγα θα τρωνε και απο το χερι σου!!!

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

μιας και πρωην κατοχος ραμιρεζι για περιπου εναμιση χρονο,,,θα σου πω,,,

α)το ph μου ηταν στο 7 με χρηση τυρφης εντος εξωτερικου φιλτρου,,,,

β) στον εναμιση χρονο ειχα ενα ζευγαρακι και εχασα εναν αρσενικο απο αγνωστη αιτια,,,δεν μπορεις ποσο στεναχωρεθηκα γιατι τον ειχα ενα χρονο περιπου,,,

γ)γεννα δεν ειδα ,,,αλλα το ενυδρειο μου ηταν ζουγκλα,,,πολλες φορες εβλεπα τον αρσενικο να πηγαινει στις ριζες των φυτων,,και να προσπαθει να κανει σαν λακουβιτσα,,,,στην συνεχεια πηγαιναν μαζι με την θυληκια και καθοντουσαν εκει,,,σαν κρυμμενοι,,,

δ)αν τα προσεξεις,,,,θα σε αποζημιωσουν με τα απιστευτα χρωματα τους,,,

ε)σιγα σιγα θα τρωνε και απο το χερι σου!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Αποτρεπω τον κοσμο να ασχοληθει?

Γιατι γραφω τη να προσεξει για να εχει τα ψαρακια του?

Παρακαλω να ανακαλεσεις τον χαρακτηρισμο <αποτρεπεις>.

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Αποτρεπω τον κοσμο να ασχοληθει?

Γιατι γραφω τη να προσεξει για να εχει τα ψαρακια του?

Παρακαλω να ανακαλεσεις τον χαρακτηρισμο <αποτρεπεις>.

πετρος :D

Ο καθενας αντιλαμβανεται τα γραφομενα οπως θελει.Οταν τα κανουμε ολα δυσκολα,καποιοι αποτρεπονται δυστυχως.

Οποτε δεν εχω να ανακαλεσω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσει και ένας ακόμη κάτοχος ραμιρέζι! :D

Λοιπόν, αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι, αφού απομακρύνω πρώτα τα guppies, στη συνέχεια θα έχω τη δυνατότητα να ρίξω το pH όσο θέλω. Ακόμη και απότομη μεταβολή δεν θα με πείραζε, αφού ψάρια δεν υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο! Όταν το pH φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο (~6,5) , τότε θα έβαζα τα ραμιρέζι μέσα στο ενυδρείο, φροντίζοντας όμως κάθε αλλαγή νερού να γίνεται με νερό ίδιου περίπου pH με το νερό του ενυδρείου.

Φυσικά και αυτή η μέθοδος με την τύρφη είναι πάρα πολύ καλή, χρειάζονται όμως μερικοί προσωπικοί πειραματισμοί μέχρι να βρεις τις αναλογίες τύρφης-νερού. Και φυσικά αρκετός χρόνος και διάθεση για ενασχόληση! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Για να πετυχει η διατηρηση τους πρεπει να πεσεις σε καλα ψαρια απο την αγορα τους και να βγει και αγαπημενο το ζευγαρι. Δεν σημαινει οτι οποια θηλυκια και να βαλεις στο αρσενικο αυτος θα την "υποδεχτει" το ιδιο καλα, ουτε και οτι αν τους εχεις αψογες συνθηκες θα πανε καλα, αν δεν ειναι υγιη και χωρις ορμονες για εντονα χρωματα τα ψαρια.

Ενα ζευγαρι ραμ που ειχα σε μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο χωρις να ειναι και το πιο αγαπημενο ζευγαρι (αφου η θηλυκια δεν ηταν και η πιο προσεκτικη μανα) γενναγαν αλλα εχαναν αυγα ή γονο απο τα tetras που υπηρχαν. Παρολαυτα συμβιωναν αρμονικα παρα την πιεση που εκανε ο αρσενικος στην θηλυκια για να προσεχει τα αυγα και το γονο και συνεχιζαν τις διαδικασιες αναπαραγωγης ακαθεκτα.

Τα λυπηθηκα και τα εβαλα σε 50αρι ενυδρειο μονα τους να εχουν την ησιχια τους.

Αρχισαν παλι τις γεννες αλλα επειδη το μερος που γενναγαν ηταν διπλα στην εισοδο του φιλτρου τα αυγα δεν γονιμοποιουνταν και ασπριζαν.

Ενω στο μεγαλο ενυδρειο ειχε χωρο να αποσυρθει, στο μικρο οπου και να πηγαινε την εβρισκε ο αρσενικος.

Μεσα σε 3-4 μηνες το θηλυκο απεβιωσε απο την ταλαιπωρια λογω του κυνηγιου που ετρωγε απο το αρσενικο. Καποια στιγμη εφτασε στο απροχωρητο και το θηλυκο καθοταν σε μια γωνα του ενυδρειου ψηλα. Την επεστρεψα στο μεγαλο ενυδρειο αλλα δεν την προλαβα, σερνοταν. Σε καμια βδομαδα μας αφησε. Τσαμπα πηγε.

Σε μικροτερο απο 80-100 λιτρα και με πολλες κρυψωνες δεν θα τα εβαζα ξανα τα ιδια αυτα τα ψαρια.

Μετα του πηρα μια αλλα θηλυκια και "δεσαν" αμεσως, αλλα τα αφησα στο μεγαλο ενυδρειο. Δεν εκανα πειραματα.

Το αρσενικο ειναι πανω απο 2.5 χρονων τωρα, κοντα στα τρια.

Θα το καταλαβεις

απο το μεγεθος που εχει σε σχεση με το νεο θηλυκο ραμ, που μολις ειχε αγορασθει απο πετσοπ.

Τα διατηρουσα στο κοινωνικο σε pH5.5 GH3 KH1 TDS60 Τ26C (λογω κοινωνικου) ΝΗ3 ΝΟ2 μηδενικα, ΝΟ3 10

Στη γεννηστρα ηταν στους 28C για αναπαραγωγη, ph5 GH2 ΚΗ0.5 ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 μηδενικα

Τωρα που κανω καποιο πειραμα και σταματησα την τυρφη, ειναι σε πιο ψηλο πεχα, αν και συνεχιζω να κανω μιξη 50-50 ΑΟ βρυση και οι σκληροτητες παραμενουν μικρες, αλλα δεν ειναι στην ιδια κατασταση που ηταν το ψαρι.

Ισως ομως ειναι και η προχωρημενη ηλικια.

Δεν σε αποτρεπω να τα παρεις.

Απλα παραθετω τις συνθηκες και τα αποτελεσματα μου προς παρατηρηση.

Νομιζω παντως οτι τα ραμ γενικα, θεωρουνται απο τα δυσκολα ψαρια λογω αυξημενης ευαισθησιας και παραμετρων νερου που προτιμουν.

Δεν ζουν και πολλα χρονια.

Οσο πιο καλες συνθηκες εχουν τοσο πιο πολυ και καλα ζουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ότι ψάχνοντας σε κάποιες ιστοσελίδες βρήκα ότι οι συνθήκες για τα ramirezi (όχι οι ιδανικές τονίζω είναι:

Ph: 4.5-7.5

GH: 0-12

Θερμοκρασία: 23-30

KH: >3

Εννοείται ότι οι ιδανικές συνθήκες είναι περίπου στο μέσο όρο αυτών που ανέφερα...

Τα διατηρώ εδώ και περίπου μισό χρόνο στο 90άλιτρό μου, μαζί με neon tetra. Οι συνθήκες που είχα ήταν οριακά προς τα επάνω και η θερμοκρασία στους 25...

Είχα αρκετές γέννες μέχρι και το καλοκαίρι, μέχρι και ελεύθερους κολυμβητές είχαν φτάσει τα ψαράκια... Όταν ανέβηκε η θερμοκρασία, άρχισε η εξάτμιση νερού και επειδή δεν έχω όσμωση συμπλήρωνα αναγκαστικά με βρύσης... Συν το ότι έλειψα για ένα διάστημα 7-10 ημερών και είχα αφήσει το τάισμα στον πατέρα μου(2 φορές την ημέρα)...

Να μην τα πολυλογώ τα ψάρια κατάλαβα ότι εξασθένησαν, ο αρσενικός μου έχει την ασθένεια με τις τρύπες στο κεφάλι... Τη θηλυκιά την έχασα πρίν 2-3 μέρες γιατί είχα την προσοχή μου περισσότερο στον αρσενικό και πρέπει κάτι να είχε και αυτή αλλά δεν πρόλαβα να κάνω διάγνωση...

Σαν επίλογο θα σου ότι είναι νομίζω τα πιο όμορφα ψάρια γλυκού νερού σε αυτό το μέγεθος αλλά θέλουν προσοχή... Κι εγώ αν καταφέρω να σώσω τον αρσενικό μου θα προσπαθήσω να προσφέρω καλύτερες συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστω πως αν ζητησω ενα ζευγαρι Ραμ να μπορεσουν μου το δωσουν διακρινοντας το αρσενικο απο το θυληκο και με λιγη τυχη να πεσουμε σε ερωτιλους :D .Αρχικα την επεξεργασια του νερου με την τυρφη θα την κανω με Peatgranules μεσα σε φιλτρακι,διαβασα ομως πως και τυρφη απο τα ειδη κηπουρικης κανει,ισχυει κατι τετοιο;Επισης μου ειπαν για Catappa leaves τα οποια βελτιωνουν το νερο και προσομοιωνουν ακομη περισσοτερο το φυσικο τους περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις τυρφη κηπουρικης,μπορει να περιεχει χημικες ουσιες που ειναι ακαταλληλες για τα ψαρια.Βαλε ενυδρειακη τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθησεις να φτιαξεις το νερο μονο με φυλλα το ενυδρειο μπορει να φτασει να φαινεται κι ετσι και τα ψαρια δεν θα τα βλεπεις.

Και η τυρφη το σκουραινει αλλα οχι τοσο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς Black Cones;;;

Έχουν αποτέλεσμα με τις συνθήκες;

Σκουραίνουν το νερό;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...