Jump to content

2 ερωτησεις


Recommended Posts

α. το ενυδρειο μου ειναι φυτεμενο.... σαν λιπασματα χρησιμοποιω το ecxel και το flourish της seachem... αν βαλω αεραντλια υπαρχει περιπτωση να γινει καποια αλλαγη σε θεμα ph και αλγης???

β. σημερα πηγα σε ενα γνωστο καταστημα με ψαρια και τα σκαλαρια που ειχε ειχαν πρισμενη κοιλια... μου ειπαν οτι τα ειχαν ταισει.... ειναι λογικο αυτο?? τα δικα μου σκαλαρια γιατι δεν πριζεται κοιλια τους??? μηπως αθλουνται περισσοτερο???.....:Ρ

Link to comment
Share on other sites

α. το ενυδρειο μου ειναι φυτεμενο.... σαν λιπασματα χρησιμοποιω το ecxel και το flourish της seachem... αν βαλω αεραντλια υπαρχει περιπτωση να γινει καποια αλλαγη σε θεμα ph και αλγης???

β. σημερα πηγα σε ενα γνωστο καταστημα με ψαρια και τα σκαλαρια που ειχε ειχαν πρισμενη κοιλια... μου ειπαν οτι τα ειχαν ταισει.... ειναι λογικο αυτο?? τα δικα μου σκαλαρια γιατι δεν πριζεται κοιλια τους??? μηπως αθλουνται περισσοτερο???.....:Ρ

Ποιος ο λογος του να βαλεις αεραντλια;

Το ΡΗ μπορει να εχει καποια ανοδο περι θεμα αλγης δεν παιζει αμεσα μια που κανεις χρηση οργανικου ανθρακα.

Η λιγο πρισμενη κοιλια μπορει να ειναι και θεμα φαγητου αλλα παιζει και να εχουν σκουλικακια μια που για τα σκαλαρια ειναι συνηθες φαινομενο. Θα πρεπει να τα παρατηρησεις λιγο καλυτερα εαν σκεφτεσαι να αγορασεις καποιο απο αυτο το καταστημα. Αλλωστε δεν μπορει καθε φορα που πηγαινεις στο ιδιο καταστημα τα συγκεκριμενα ψαρια να ειναι παντα φρεσκοταισμενα. Επισης κοιτα εαν διακρινεις καποια εξωτερικη ανωμαλια στα ζωντανα, οπως εκδορες, τρυπα στο κεφαλι, κακα ασπριδερα, ανασηκωμενα λεπια, καποιο θολω ματι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ο λογος της αεραντλιας θα ειναι αισθητικος και μονο και τα ψαρια που ζουν σε περιβαλον που παιζει αεραντλια εχουν καλυτερη αναπτυξη.... οσον αφορα το αλλο εχεις απολυτο δικιο.. μολλον πρεπει να ειχαν σκουλικακια.... δε πηρα καποιο διοτι φοβηθικα μην κολλησουν τα δικα μου τπτ....

Link to comment
Share on other sites

ο λογος της αεραντλιας θα ειναι αισθητικος και μονο και τα ψαρια που ζουν σε περιβαλον που παιζει αεραντλια εχουν καλυτερη αναπτυξη.... οσον αφορα το αλλο εχεις απολυτο δικιο.. μολλον πρεπει να ειχαν σκουλικακια.... δε πηρα καποιο διοτι φοβηθικα μην κολλησουν τα δικα μου τπτ....

Αυτό που το άκουσες;Τα ψάρια χρειάζονται οξυγόνο στο νερό για να ζήσουν,αλλά δεν είναι απαραίτητη η χρήση αεραντλίας.Αν η έξοδος του φίλτρου σου δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια, και γίνεται ανταλλαγή αερίων δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...