Jump to content

βγαζει φυσαλιδες η αμμος μου


Recommended Posts

εχω παρατηρησει οτι δημιουργουνται πολυ μικρες φυσαλιδες σε μερικα σημεια στην αμμο μου... δεν την εχω ανακατεψει ποτε οτι την εχω πειραξει ειναι φυσιολογικο αυτο??? η αμμος μου ειναι ασπρη χαλαζιακη αγορασμενη απο petcity....την τελευταια μια εβδομαδα το εχω παρατηρησει...

Link to comment
Share on other sites

το παθαίνω και εγώ αυτό

έβαλες πρώτα την άμμο και μετά το νερό ?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλιδες εμφανιστηκαν τωρα τελευταια ή υπαρχουν απο την αρχη???

Link to comment
Share on other sites

οταν το κοιταζω βλεπω μια στο τοσο να ανεβαινει μια φυσαλιδα.... σημερα το παρατηρησα προσεκτικα και ειδα οριζοντια στην επιφανεια οπως ειναι οι κοκκοι αμμου να δημιουργουνται πολυ πολυ μικρες φυσαλιδες οι οποιες αναπτυσονταν πολυ αργα μεχρι που ξεκολαγανε και ανεβαινανε ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ στην επιφανεια.... μηπως πρεπει να καρφωσω την αμμομε κανενα ξυλαρακι διοτι δε θελω να την ανακατεψω, δεν πρεπει....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βακτήρια που ζούνε μέσα στην άμμο. Αυτά όταν τρώνε καλά έχουν αέρια :D

Δεν λέω ότι είναι αυτό αλλά είναι μια πιθανότητα. Πόσα εκατοστά είναι ο βυθός σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρυπησεις δοκιμαστικά σε ένα δυο σημεία αλλα όχι πολλά και να δεις αν απο τις φυσαλιδες σου έρθει μια μυρωδιά σαν απο κλουβιο αυγό. Αν ναι είναι κακό σημάδι γιατί μπορεί να είναι υδροθειο

Έγινε επεξεργασία - violet
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πριν ριξεις τιν αμμο, περασες σωληνακι για αεραντλια στον πατο?

Γιατι ετσι την ειχα πατισει και εγω μια φωρα και εβγαζε φυσαλιδες απο

τρελα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 8 εκ. Είχα περάσει σωλινακι πιο μετα αλλά είναι σε

Όλο το πλάτος της στο ενυδρειο όχι εκεί που ηταν τ σωλινακι... Θα την τρυπισω και θα σας πω...

Αν είναι υδροθειο πως φεύγει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι ειναι επιφανειακο η σε βαθος

Link to comment
Share on other sites

Το σωλινακι το είχα σχεδόν στη μέση του βάθους ίσα ίσα να μην το σηκώνει... Βέβαια έχω καταργήσει στην αεραντλια εδω και 1 μήνα... Όμως έχω παρατηρήσει το εξής βέβαια δεν ξέρω αν έχει σχέση... Η άμμος μου είναι άσπρη όμως μέχρι το βάθους που τη φωτίζει το φως έχει σκουρινει λίγο σε σχέση με την υπόλοιπη που διατηρεί ακομα το πρωταρχικό της χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος πρεπει να εχει γινει σκουρη λογω αλγης.

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρω οτι εχω καποιο ειδος αλγης... ουτε κυανοβατηριδιο.... σαν να εχει αλλαξει απλα το χρωματης....σαν να καφετιασε λιγο.... δε ξερω ισως εχεις δικιο.....

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρω οτι εχω καποιο ειδος αλγης... ουτε κυανοβατηριδιο.... σαν να εχει αλλαξει απλα το χρωματης....σαν να καφετιασε λιγο.... δε ξερω ισως εχεις δικιο.....

Αν δεν βαλεις φωτο να την δουμε δεν μπορουμε να πουμε τι ειναι σιγουρα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τπ προσαπθησα αλλα δε φαινεται καθολου.... οσον'αφορα το θεμα τωρα τρυπησα σε μερικα σημεια αλλα αεριο δεν εβγαλε πουθενα.... και η μυρωδια του ειναι φυσιολογικη.... ελπιζω να μην συνεχιστει γιατι σε λιγο θα νομιζω οτι κανει φωτοσυνθεση και η αμμος μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...