Jump to content

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ???? (Α..ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 120ΛΙΤΡΩΝ)

-APISTOGRAMMA VEJITA

-PARROTFISH

-MACROPODUS CONCOLOR

XIPHOPHORUS HELLERI

-BARBUS

-PAPILOCHROMIS RAMIREZI

-GOURAMI

-TETRA

ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΦΥΤΕΥΤΕΙ, ΣΕ ΤΙ ΑΡΙΘΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΨΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΟΥΝ?????

THANKS!!!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

File mou isos ta Ramirezi...den 8elo na se apogoiteuso alla ta litra sou einai liga gia skalaria.

sorry για την παρεμβαση , σιγουρα ο φιλος Στρατος γνωριζει περισσοτερα για τα σκαλαρια αλλα νομιζω οτι ενα ζευγαρακι σκαλαρια μπαινουν στο συγκεκριμενο 120λτ ενυδρειο και αν θυμαμαι καλα νομιζω 50-60 λτ για καθε σκαλαρι ειναι οκ.

Εγω τουλαχιστον εχω ενα ζευγαρακι στο κοινωνικο μου και ειναι τρισευτυχισμενα, μαλλιστα εχουμε και γεννητουρια!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να προσεξετε στα σκαλαρια ειναι η συμπεριφορα τους, γιατι υπαρχει περιπτωση να δημιουργησουν καποια "ενταση" στο ενυδρειο λογω της κτητικοτητας που εχουν για το χωρο τους.Αυτο εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε ψαριου ξεχωριστα.

Τωρα τα λιτρα σας ειναι αρκετα για δυο σκαλαρια.Αρκει να μην φορτωσετε πολυ το ενυδρειο με αλλα μεγαλοσωμα ψαρια.

Καλη συνεχεια και περιμενουμε νεα σας! <_<

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου στη μέση των προηγούμενων απαντήσεων είναι ίσως και το ενδεδειγμένο.

Δηλαδή ναι θα συμφωνούσα ότι δεν είναι ιδανικά τα 120 λίτρα για τα σκαλάρια.

Αν όμως αν διατηρήσεις ΕΝΑ ΜΟΝΟ ζευγάρι, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα

και κυρίως το ζητούμενο είναι τα ψαράκια να μην έχουν πρόβλημα.

Επίσης, εξαρτάται και από το ύψος του ενυδρείου. Τα σκαλάρια θέλουν σχετικά πιο ψηλά ενυδρεία για να είναι άνετα (λόγω της σωματικής τους κατασεκυής προφανώς) οπότε τα 120 λίτρα είναι καλύτερα π.χ. σε ένα ενυδρείο πιο κοντό σε μήκος αλλά πιο ψηλό π.χ. 80x30X50 (ύψος)

παρά στα 100x35x35 (π.χ. η προσφορά του carefour).

Και βέβαια για να έχεις τελικά ένα αληθινό και αγαπημένο ζευγάρι προτείνω να πάρεις 5-6 ΜΙΚΡΑ σκαλαράκια

ώστε να δημιουργηθεί ένα ζευγάρι μετά από μερικούς μήνες από μία διαδικασία φυσικής επιλογής μεταξύ τους, να κρατήσεις ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ και να δώσεις τα υπόλοιπα σε άλλους φίλους ή πίσω στο κατάστημα.

Μην βασιστείς ότι είναι ζευγάρι αυτό που πιθανώς θα σου προταθεί σε κατάστημα δεν είναι τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσει κανείς εκτός αν πάρεις από κάποιο αρκετά έμπειρο συνχομπίστα σχετικά με τα σκαλάρια ή από κάποιο αποδεδειγμένα έμπειρο πωλητή (?). Ιδιίως όταν είναι μικρά δεν ξεχωρίζουν.

Και όχι με ξιφοφόρους, γκουράμι, νεον.

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ LT ΕΙΝΑΙ ΟΚ

ΤΩΡΑ ΜΕ DWΑRF GOURAMI ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ <_<

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΜΕ DWΑRF GOURAMI ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ <_<

Ναι με dwarf gourami πιθανότατα θα είναι ΟΚ απλά είναι από άλλη περιοχή (γεωγραφικά)

Επίσης με cherry barbs θα είναι μια χαρά, όχι τιγράκια, ναι με ένα ζευγάρι rams π.χ.

parrots ποιους εννοείς ? (blood parrots?)

επίσης tetras όπως black skirt, diamond tetra για παράδειγμα

Εννοείται ότι μπορείς να έχεις και corydoras, ancistrus, SAE.

Πιστεύω και άλλοι φίλοι να έχουν ιδέες για συνδυασμούς

Καλή επιτυχία

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ...ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΟΜΠΙ,ΟΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ... <_< .ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ,ΠΟΥ ΣΑΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ PET SHOP ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ...ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ...

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΜΑΝΟΣ - ΛΙΤΣΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ...ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΟΜΠΙ,ΟΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ... <_< .ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ,ΠΟΥ ΣΑΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ PET SHOP ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ...ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ...

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΜΑΝΟΣ - ΛΙΤΣΑ

Παιδιά για δείτε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=202

Συνεχίστε με την καλή σας διάθεση και με το ίδιο πάντα κέφι

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ...ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΚΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΟΜΠΙ,ΟΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ... <_< .ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ,ΠΟΥ ΣΑΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ PET SHOP ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ...ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ...

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΜΑΝΟΣ - ΛΙΤΣΑ

Δές ΕΔΩ!!

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

THANK YOU!!!! THANK YOU!!!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Σητεία είστε;

Link to comment
Share on other sites

<_< καλησπέρα,όχι από Σητεία, από Νεάπολη,αλλά Σητεία πάμε αρκετα συχνά για βολτίτσεσ...εσύ? έχεισ καταγωγή?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταγωγή από Ηράκλειο, αλλά η γυναίκα μου είναι από Σητεία. Και κατεβαίνουμε κάθε χρόνο. Τώρα μάλιστα θα κατέβω για τις ελιές. Και βέναια θα κατέβουμε και το καλοκαίρι με τιο νεό μέλος της οικογενείας να δει από που είναι οι ρίζες του.

Link to comment
Share on other sites

<_<:angry2::angry2:

καλησπέρα, agalenia να το χαίρεστε και οτι επιθυμείτε!!!!ωραία περίοδοσ να κατεβείσ τώρα,κάνει καταπληκτικέσ μέρεσ (μακάρι να κρατήσουν έτσι , γιατί κι εμείσ δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα το μάζεμα), έχουν φύγει και οι πολλοί τουρίστεσ κι έχει ηρεμίσει λιγο η κατάσταση.και το λάδι φέτοσ λένε οι μεγάλοι ότι είναι καλό.

φιλικά

μ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...